Sari la conținut

Sfat ulei Suzuki Gsx-R 1000 k7


Postări Recomandate

multumesc frumos de sfaturi .Cand le am spus ca vreau sa bag 300v raspunsul lor a fost :"Dai motoru peste cap daca bagi un ulei asa gros ,tu ai km putini cu el".



oki ,alta intrebare ..

 

uleiul motul 300v 15w50 este bun pentru o motocicleta care are doar 9000km ? este cumva prea gros ?nu prea am incredere in 7100 acela ,si chiar vreau sa bag un ulei de top in ea ,nu imi place sa imi bat joc de mobra

Editat de oxigen72000
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei sa te dai de-acum, atunci 15w50 e putin cam gros. Daca intentionezi sa te dai cand sunt minime de la 15 grade in sus, atunci foloseste-l.



7100 e un ulei full sintetic, ester, grupa 4 sau 5, am impresia ca nu are numai esteri, 300 V e grupa 5 sigur, dublu ester. Sfatul meu e sa iti pui 7100, 300 V e un ulei de competitie care nu iti va ajuta nici cat negru sub unghie pentru tine fata de 7100.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

7100 este un ulei stradal care rezista foarte foarte bine la forja . 300v este un ulei deosebit de bun dar care la anumite motociclete 'se consuma' in regim de autostrada.

 

10w40 este alegerea potrivita , cifra data de fabricant, iar la numarul de km pe care il ai nu este necesar sa pui 15w50 dintr-un motiv foarte simplu : motocicleta are un circuit de racire bine pus la punct ,care nu depinde de temperatura de afara . O cifra mai mare nu face decat sa forteze garniturile din motor .

 

Alegerea uleiului ramane exclusiv a clientului ,noi putem oferi informatiile care sa ii vina in ajutor pentru a face alegerea potrivita pentru motocicleta pe care o detine si stilul de mers pe care il are.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Diagrama de uleiuri din manualul motocicletei:

post-14189-0-10176700-1360323953_thumb.jpg

Temperatura reala (nu cea speculata) a uleiului o poti sti doar cu asa ceva

tempgauge.jpg

 



Cu un 10W 40 foarte incins vei simti cum schimba cutia mai greu, o scoti mai greu la neutru plus alte lucruri cu potential de risc mai mare dar pe care nu ai cum sa le simti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...