Sari la conținut

Intretinere kawa zx636c


diabolyk
 Share

Postări Recomandate

As dori sa schimb acum in primavara cateva consumabile si as vrea cateva informatii de la cei mai priceputi dintre voi. motorul are 31.500 km, sunt incepator, nu ii dau pe rosu, nu trec de 8.000 ture decat foarte rar, cu alte cuvinte mers mai mult decat decent.

1. ulei vreau sa ii pun Motul 300V 15W 50 , asa mi-a recomandat fostul proprietar si parea destul de priceput (mai avea vreo 4 motoare si omul chiar se pricepea)

2. filtru ulei K&N (acum nu stiu care e diferenta intre varianta normala si cel cromat, am vazut ca sunt 2 modele)

3. placute frana EBC dublu sinterizate, la fel, recomandare, baiatul mi-a zis ca a fost foarte multumit si merge modelul asta de ceva vreme

4. Lichid frana. aici as cere pareea voastra, trebuie dot. 4.0, as dori cateva idei, tot ceva bun ca nu ma zgarcesc la asta. sa merg tot pe Motul? cum se numeste exact modelul, Motul dot 4.0? (sunt incepator, nu sariti cu gura pe mine ca nu ma pricep)

5. Ad dori sa ii schimb si antigelul, stiu ca se schimba rar, dar as vrea sa il schimb ca sa sa am eu evidenta lui apoi, ca fostul nu stiu cand l-a schimbat, la fel si cu lichidul de frana. Tot asa, ce recomandari imi puteti face? (tot asa ceva bun, dupa cum spune tata: "suntem prea saraci sa ne luam lucruri proaste" )

 

 

Nu in ultimul rand, v-as fi recunoscator daca mi-ati lasa si niste link-uri unde sa gasesc ceva mai ieftin din lista de mai sus. La fel, m-ar interesa, dar nu are asa mare prioritate, 2 becuri de pozitii Pshilips Night breaker,sau night vision plus (lumina albastra, gen xenon) si 2 becuri tot din aceeasi categorie pt faza scurta si faza lunga (se aprinde un singur bec (stanga) la faza scurta si ambele (+ dreapta) pt faza lunga.

 

Am atasat si o poza a foii primita de la fostul proprietar cu recomandarile aferente.

 

Asfalt uscat tuturor !!

post-65466-0-25847400-1361034556_thumb.jpg

Editat de diabolyk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 54
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sincer nu iti recomand sa pui 300v decat daca chiar banul nu e problema.300v e facut cam eclusiv pt RACING,FORJA ,CIRCUT etc...la cum spui tu ca mergi merge si un ulei mai ieftin ca nu se va intampla nimic,dar mai economisesti macar 50 de lei:P



Ah,si in legatura cu antigelul,eu si multi altii folosim antigel auto (orice marca) TIP G12 (neaparat G12,este compatibil cu radiatoarele din aluminiu).Poti folosi si antigel dedicat moto dar ca o comparatie de pret 3 litri de antigel moto gata facut =95-100 lei,3 litri de antigel auto combinat cu apa distilata =30-35 de lei.Si amandoua fac exact acelasi lucru.

Editat de Nationalistul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fereasca Dumnezeu de 5100...nu e pt motorul tau.7100 era ok pana nu demult ,dar parca au lasat din standarde in ultima vreme (ori contrafacut ori nush ce) .300 v e foarte ok sau mai ai varianta bel ray (hit-ul momentului :D ) Pune 10-50 daca mergi mai mult in oras sau 10-40 daca folosesti motorul mai mult in afara orasului .

 

filtrul ulei..e ok

 

placutele`s ok

 

lichidul ...pune ceva mai de doamenajuta...motul,aral,motorex... dot 4 sau 5.1 (atentie nu 5)

 

antigel? roz :) Hepu g12 ..

 

Bafta cu noua achizitie.

Editat de serious sam
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ms frumos, pe borcanas scrie la lichidul de frana dot 4, as vrea sa pun tot dot 4, e mai bun dot 5.1 ?!? Motul ma gandeam si eu

ulei are ceva daca pun 300v 15w 50 si merg cum am specificat? se strica motorul asu ceva? merg mai mult prin oras. bineinteles ca o sa fac si cateva drumetii mai lungi, dar in principiu prin oras.nu ma calicesc la produse, tinand cont ca ii fac schimburile o data pe an. ma gandesc ca poate oi merge si mai turat, si mai putin turat, acum nu stiu. nu vreau nici sa pun unu mai slab si dupa sa merg vreodata cu cineva mai turata cu ea si sa ma trezesc ca bubuie sau ceva :)) scuze de exprimare, sunt veterinar, nu mecanic. multumesc de pareri baieti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mergi lejer cu 300v fara griji....diar k din cate stiu se schimba la un numar de km mai mic....se foloseste mai mult pt stilul racing......la moto gp ducati foloseste asa ceva si din cate stiu se schimba dupa fiecare cursa...7100 este tot un ulei full sintetic...singurul inconvenient estr k nu au 15w...ramane la alegerea ta....ambele sunt ok...mie 300v mil "papa"....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ms frumos, pe borcanas scrie la lichidul de frana dot 4, as vrea sa pun tot dot 4, e mai bun dot 5.1 ?!? Motul ma gandeam si eu

ulei are ceva daca pun 300v 15w 50 si merg cum am specificat? se strica motorul asu ceva? merg mai mult prin oras. bineinteles ca o sa fac si cateva drumetii mai lungi, dar in principiu prin oras.nu ma calicesc la produse, tinand cont ca ii fac schimburile o data pe an. ma gandesc ca poate oi merge si mai turat, si mai putin turat, acum nu stiu. nu vreau nici sa pun unu mai slab si dupa sa merg vreodata cu cineva mai turata cu ea si sa ma trezesc ca bubuie sau ceva :)) scuze de exprimare, sunt veterinar, nu mecanic. multumesc de pareri baieti

 

o sa bubuie tare daca pt impresie ti-ai luat 636 moto de incepator. grija mare ca mai turata poate sa faca buba mare la dr.Vet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc pt ironie, dar nu era cazul, daca vreti creez alt topic special pt asta. daca aveti de gand sa ma luati peste picior in continuare, puteti inchide topicul.

incepator in sensul ca nu am mers mult, nu am experienta. am mai a vut r6 pt cateva lui si honda 954 pt alte cateva luni, dar nu am prea mers.

alte pareri despre marci, modele de piese solicitate? site-uri unde sa gasesc preturi mai bune?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc pt ironie, dar nu era cazul, daca vreti creez alt topic special pt asta. daca aveti de gand sa ma luati peste picior in continuare, puteti inchide topicul.

incepator in sensul ca nu am mers mult, nu am experienta. am mai a vut r6 pt cateva lui si honda 954 pt alte cateva luni, dar nu am prea mers.

alte pareri despre marci, modele de piese solicitate? site-uri unde sa gasesc preturi mai bune?

 

aa, ok scuze, am crezut ca esti incepator .... my bad... esti doar fara km si fara experienta... bafta la uleiuri si placute

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As dori sa schimb acum in primavara cateva consumabile si as vrea cateva informatii de la cei mai priceputi dintre voi. motorul are 31.500 km, sunt incepator, nu ii dau pe rosu, nu trec de 8.000 ture decat foarte rar, cu alte cuvinte mers mai mult decat decent.

1. ulei vreau sa ii pun Motul 300V 15W 50

2. filtru ulei K&N

3. placute frana EBC dublu sinterizate (foarte tare schema asta de marketing cu dublu sinterizate, ma doare capul ce prostii promoveaza unii drept hiper mega fitza)

4. Lichid frana.sa merg tot pe Motul? cum se numeste exact modelul, Motul dot 4.0?

Cine ti-a bagat in cap ca pe lumea asta exista doar motul si KN, nu stie mare lucru despre motorete. Sper sa nu te superi pe mine, e doar o constatare.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ar fi sa fac o recomandare, mai intai de toate ar trebui sa scrie cam in ce regim vrea sa foloseasca motocicleta. Pana acum, am inteles ca a mai avut doua motociclete dar cu care nu a mers. In cazul asta, poate sa o lase asa cum a luat-o :)

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ar fi sa fac o recomandare, mai intai de toate ar trebui sa scrie cam in ce regim vrea sa foloseasca motocicleta. Pana acum, am inteles ca a mai avut doua motociclete dar cu care nu a mers. In cazul asta, poate sa o lase asa cum a luat-o :)

:crack: :crack: :funny:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ar fi sa fac o recomandare, mai intai de toate ar trebui sa scrie cam in ce regim vrea sa foloseasca motocicleta. Pana acum, am inteles ca a mai avut doua motociclete dar cu care nu a mers. In cazul asta, poate sa o lase asa cum a luat-o :)

:) da...este o recomandare;daca s-a deschis cutia pandorei,mergeti mai departe si recomandati ceva pt diferite tipuri de utilizari..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca binevoieste bucurmarius sa spuna ce-o sa faca cu motoretutza, am sa-mi dau si eu cu parerea.

Pt plimbat motoretutza in garaj si maturat sub ea, poate sa o lase cum este. :)

Pt plimbarici usurele cred ca poate sa o lase cum este cu conditia sa ii schimbe uleiul daca e prea vechi.

Pt forje stradale sa puna un full sintetic 10W 50, 15W 50. Filtrul KN e doar mai scump decat alte filtre, face exact acelasi lucru. Nu merita banii.

Placute de frana la motoreta lui sunt 4 pe fiecare etrier. Deci cum o da, iese scump. EBC dintr-alea de care zice el, eu le-am glazurat in cateva frane puse mai tare si nu-mi mai pun niciodata. Din pacate nu prea se comporta bine. Eu cred ca XBK5, CL sunt cele mai bune placute pt strada mers tare si chiar si pe pista rezista bine la fading si temperatura inalta. Cel mai bun raport calitate pret.

De acord cu antigelul auto, e bun si la motorete.

Pt circuit se schimba total povestea, discutam alta data.

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt recomandari de site-uri eu am luat atat de pe motovip.ro si motodiscount.ro,la ei sunt cele mai bune preturi dupa parerea mea (desi alterneaza,cand e unul cand celalalt,dar am fost super multumit de amandoi).

 

Pt uleiul care il iei cauta sa corespunda cu ce recomanda producatorul la vascozitate(din cate am inteles tu trebuie sa pui 15w50,corecteaza-ma daca am vazut gresit) si sa fie FULL SYNTETIC sau macar Semi-Sintetic.Dar daca vrei sa pui 300v,nu iti spune nimeni nu,tot ce-i mai bun pentru mobra ta,mai ales ca la uleiuri sunt 1000000000000000000 de pareri.

 

DAR legat de celelalte consumabile,sfatul meu e sa mergi unde-i mai buna oferta!Chiar si la placute de frana,la cum mergi tu momentan ,si cele mai ieftine placute de frana o sa faca fata,pentru ca nu le folosesti in regim de circuit.Eu am avut atat scumpe cat si ieftine,si am fost multumit de toate per total.

 

La lichidul de frana,iti recomand un lichid de frana moto,nu e scump,si preturile intre firme nu difera prea mult,poti sa pui de care vrei .(momentan cel mai ieftin e repsol).DAR SA PUI DE CARE ITI SPUNE PRODUCATORUL!!! (DOT 3 ,DOT 4,DOT 5.1 ETC)

 

De antigel ti-am mai spus,poti sa pui si auto dar sa fie TIP G12,multi useri de pe forum recomanda Antigel HEPU G12.nu stiu,nu am folosit,dar banuiesc ca-i bun si nu costa foarte mult.

Atentie,daca iei cumva antigel concentrat (care se dilueaza in raport 1:1 cu apa distilata) sa NU pui doar antigelul ca e fix pix.trebuie diluat cu apa distilata altfel mai rau face.

SI inca ceva...

Poate nu ti-a spus nimeni,aceasta "aroganta" am facut-o si eu la inceput pe principiul "tot ce-i mai bun pentru iubita mea".Motoreta merge foarte bine si cu BENZINA de 95,nu musai carerra 100 sau altele sofisticate si mai scumpe cu 1 leu pe litru.Sunt slabe sanse sa simti vreo diferenta,si daca o simti totusi,abia o percepi.Dar la buzunar iti spun eu ca e foaaartee perceptibila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...