Sari la conținut

Un altfel de Dominator


florinblk
 Share

Postări Recomandate

arata superb. Pot sa intreb de ce baza pentru acest cafe racer e un enduro? N-am mai auzit asa ceva. De obicei lumea ia un naked sau ceva cu motor in linie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 54
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

@florinblk: sa inteleg ca ai lucrat bine cu Garcya. Si eu am fost foarte multumit!

 

Trecand spre partea tehnica,de cat ai duza la ala de sablat? In rest, numai laude, iese bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Duza e de fapt o bujie...are cam 2 - 2,5mm. Mersi

Ha haaa. Genial, nu mi-a trecut prin cap... Pot sa te rog, daca ai timp vreodata sa tragi o poza si la capul ala? Eu am acces la un compresor de 100L oricand, si mi-ar fi mai usor cu el, pt ca mai am nevoie de niste reductii sa il pot pune in functiune pe cel diesel... Tot zic ca ma apuc si eu de honda mea, insa deja a trecut un an si juma de cand o am si nu am facut mai nimic. Am bagat vreo 1500 ron in carburi, macar alea sunt ca noi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi neamtule. Asteptam si Honda ta.

 

@DaSchmutz: Maine ii voi face o poza si o voi posta. Cu cel de 100L nu faci treaba, iti trebuie cel putin 6 bari, constant. Eu m-am chinuit tot cu unul de 100L... sulfa bine 3-4 minute apoi trebuia sa astept pana isi facea presiune.

Mai e varianta sa cuplezi doua compresoare de cate 100L.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu m-am chinuit tot cu unul de 100L... sulfa bine 3-4 minute apoi trebuia sa astept pana isi facea presiune.

Exact! Ma tot intind cu reductiile la ala mare, insa nu prea am avut timp de umblat sa imi caut ce trebuie ... E un ingersol rand destul de capabil si la munca oricum sta degeaba...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu-ti recomand sa imbraci saua in piele ... la felam facut si eu dar pastreaza apa dupa ce poua ... si se decoloreaza in timp de la soare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu tot nu am rezolvat nimic cu ce am eu. Am, in schimb, zilele astea o promisiune de un echipament profi care vine la fix pe compresorul mare, acum sa vad unde gasesc nisip prin C-ta. Ca fapt divers, bujia ai gaurit-o sau cum ai scos miezul? Eu am vazut ca la mine o bujie care am gasit-o are mijlocul ~3.5.

 

Eu o mai intind iar si cu proiectul meu, am intrat tare in TDM sa il vopsesc/remediez cateva defecte estetice si iar am lasat vf-ul uitat in garaj...

 

Multam frumos de efortul cu poza si iti urez spor la treaba iar satisfactiile sa fie maxime!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Eu tot nu am rezolvat nimic cu ce am eu. Am, in schimb, zilele astea o promisiune de un echipament profi care vine la fix pe compresorul mare, acum sa vad unde gasesc nisip prin C-ta. Ca fapt divers, bujia ai gaurit-o sau cum ai scos miezul? Eu am vazut ca la mine o bujie care am gasit-o are mijlocul ~3.5.

 

Eu o mai intind iar si cu proiectul meu, am intrat tare in TDM sa il vopsesc/remediez cateva defecte estetice si iar am lasat vf-ul uitat in garaj...

 

Multam frumos de efortul cu poza si iti urez spor la treaba iar satisfactiile sa fie maxime!

Pentru sablat trebuie nisip cuartos, nu nisip simplu.

Oricum ar fi, nisipul se sparge in particule fine in timpul sablarii (siliciu), in timp riscand foarte tare sa te imbolnavesti de silicoza. Dintre cei care lucreaza constant in acest domeniu si am vorbit cu ei, toti fug de nisip.

Cand sablarea era un vis frumos printre motociclisti am fost la un atelier de sculptura cruci, unde se folosea si sablare cu nisip normal. Nu voi uita niciodata cat praf era in acea hala si cat de incet mergea cu acel nisip. Nu stiu daca era refolosit, dar cu cat este mai spart si refolosit nisipul cu atat mai putin abraziv devine.

Din cate stiu eu, la sablare cea mai ok este pulberea de aluminiu. Cred ca o gasesti de vanzare sub denumirea oxid de aluminiu. Cei pe care ii stiu eu asta folosesc.

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari! Arata minunat ... desi cu o furca USD i-ar veni super bine.

Spor la treaba !

furca usd i-ar da un aer prea "modern", parerea mea neavizata si nesolicitata :D

 

plus ca eu unul cred la fel ref roti super moto, in ochii mei ar fi aratat mai bad ass daca pastrai roti de domi :D (adica fata de domi sa fie spate de domi)

 

deh, doar la dat din gura ma pricep :lol:

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru sablat trebuie nisip cuartos, nu nisip simplu.

Oricum ar fi, nisipul se sparge in particule fine in timpul sablarii (siliciu), in timp riscand foarte tare sa te imbolnavesti de silicoza. Dintre cei care lucreaza constant in acest domeniu si am vorbit cu ei, toti fug de nisip.

Cand sablarea era un vis frumos printre motociclisti am fost la un atelier de sculptura cruci, unde se folosea si sablare cu nisip normal. Nu voi uita niciodata cat praf era in acea hala si cat de incet mergea cu acel nisip. Nu stiu daca era refolosit, dar cu cat este mai spart si refolosit nisipul cu atat mai putin abraziv devine.

Din cate stiu eu, la sablare cea mai ok este pulberea de aluminiu. Cred ca o gasesti de vanzare sub denumirea oxid de aluminiu. Cei pe care ii stiu eu asta folosesc.

Sa traiesti Domn Raul! Stiu detaliile astea. Am avut placerea sa dau peste un mosulet care a facut treaba asta la viata lui, in modul cel mai serios: pe la vapoare in port, la rezervoare in midia etc si am tot furat meserie de la el, acum incerc sa il conving sa re-intre in afacere, iar lui ii cam surade ideea. Tot el mi-a adus diverse medii de sablare si le-am testat. Am inteles ca ar fi undeva sub podul de la ovidiu unii care ar avea diverse materiale, o sa incerc sa ajung intr-una din zile. Oricum, de sablat nu voi sabla in aer liber ci imi voi face o cabina dintr-un cubitainer (pt. inceput) deci eliminam (mare parte) din risc. Numai stima!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, am o furca USD de Aprilia Pegaso care sta degeaba in garaj, inclusiv pompa etrier si disc frana, toate la 300 Ron + transport.

Daca te intereseaza da-mi un semn.

 

0731 835 762

post-71056-0-70966300-1373536040_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru aprecieri.

 

mcozma, suna foarte bine oferta ta. Deocamdata vreau s-o termin asa cum este... ca deja e jumatatea verii si eu nu am iesit deloc...fierbe sangele in mine. Te voi contacta cand am banii pentru ea.



Azi m-am apucat sa construiesc galeria de evacuare.

post-31493-0-26651600-1373570933_thumb.jpgpost-31493-0-73039600-1373570944_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 months later...
  • 3 weeks later...

Saua, pana la urma, am invelit-o cu vinilin.



La bordul original am renuntat si m-am apucat de un turometru cu LED-uri pe care-l montez intr-un capac de termos. Ca vitezometru am optat pentru un ciclocomputer Sigma BC16.12, care isi face treaba foarte bine.

post-31493-0-68526300-1402424746_thumb.jpg

post-31493-0-98997700-1402424856_thumb.jpg

post-31493-0-64571700-1402424877_thumb.jpg

post-31493-0-27526400-1402426441_thumb.jpg

post-31493-0-61983900-1402426444_thumb.jpg

post-31493-0-41767400-1402426445_thumb.jpg

post-31493-0-32792800-1402426446_thumb.jpg

post-31493-0-07454600-1402426447_thumb.jpg

post-31493-0-28281800-1402427208_thumb.jpg

post-31493-0-62007300-1402427332_thumb.jpg

Editat de florinblk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...