Sari la conținut

CBR F2 (Batrana doamna)


slick89
 Share

Postări Recomandate

Ha ha, tare asta cu toba :) Apropo, daca e pe spate, nu merge cumva cu fibra? Eu asa aveam astupat o fisura la o toba, iar pe deasupra data duct-tape cu ceva intraritura. M-a uimit ca in configuratia aia a tinut. Daca nici asa, o bucata de tabla, in indoita si nituita frumos.

 

Legat de vopsea, stai mai nene calm. Eu de mult nu mai tin la look-ul fierului. Nici sa fie ruginit peste tot si 10 nuante de vopsea scurse... Dar ce ai tu e ok, nicidecum sorcova. De 1 mai, nu prea vine nimeni sa isi laude mobra, vine lumea la distractie.

Editat de banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 52
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Voiam sa zic o poza unde se vede gauroiu, poate imi vine si mie vreo idee de reparatie :) Eu personal, i-as trage un suport ( gen banda scotch din aia galbena de constructii) si dupa pusa fibra deasupra. Dar la fel, delimitata o suprafata (tot cu scotch din asta) unde sa se prinda fibra de sticla direct pe toba, iar dupa, scoti scotch-ul ala si astfel tii si curat, sa nu ti se scurga rasina pe toba ca se curata f greu odata intarita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A fost a baiatului unde tin eu motorul ! A ajuns in constanta mobra ! Inca nu am reusit sa testez motoreta , am montat distantierul totul este in regula, trebuie sa fac loc pe sub bord la furca, loveste in cadru de bord si sa fac opritor pentru stanga dreapta !



Salutare all ! Astazi am dat o tura cu motoreta, furca se simte excelent este mult mai rigida decat cea de F2,nu am reusit sa montez amortizorul de ghidon inca , tbuie sa gasesc o modalitate, e pacat de el ! Am descoperit insa o problema , filetul din pompa de frana este distrus,susura lichid de frana cand bruschez frana ! Dupa ce ca furca a dat o gaura considerabila in buget (inca am de dat bani inapoi) acum tb sa mi caut si o alta pompa de frana ! Normal ca nenea de unde am cumaprat furca nici nu a vrut sa auda de pompa, era buna , de unde stie el ca nu am stricat eu filetul !

Am rezolvat toba intr-un sfarsit ! Fibra de sticla si vata minerala, sper sa tina vara asta ! Poate pt sezonul viitor o sa mi cumpar o toba in toate mintile !

 

img0334pv.th.jpg

 

Cam asa arata gaura inainte sa o repar !

Daca aveti vre-o pompa aruncata prin garaj si este cu butoias (cea de F2 are rezervorul de lichid turnat si nu incape pe semighidon, nu mai au loc blocul de lumini si acceleratia), dati mi de stire, poate reusesc sa o cumpar sau sa va dau cva la schimb din ce mai am prin garaj ! Ms frumos ! O seara placuta in continuare !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ms frumos ! M-am intors cu ceva noutati !

 

In primul rand sa i raspund domnului Cesar : Roata cu totul este invers, a fost pusa doar pentru a face masuratorile la juguri / rulmenti etc ! Acum este montata cum trebuie! Ms frumos domnule frigider ( ce ciudat suna =))) ), acum ca am schimbat fata ma bate gandul sa imi schimb si codita cumva, inca nu stiu ce si cum (bugetul pe anul asta s-a terminat) !

 

 

Dupa ce am reparat toba , i am schimbat si locul , acum arata si suna mult mai bine ;)) ! Chiar ma intrebam intr un timp de ce suna asa "racing " motoreta mea :)) !

 

img0334pv.jpg

 

img0339xb.jpg

 

img0340ic.jpg

 

 

Am montat si acceleratia rapida, am doar o poza pe la jumatatea lucrarii

 

 

img0335il.jpg

 

Sper sa reusesc sa o termin pana pe 1 mai !

Editat de slick89
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Ms frumos ! Dap eu am modiicat-o ! Momentan proiectul este oprit din lipsa de fonduri, am nevoie de o pompa frana cu butoias de honda ar fi de preferat (alt tip de pompa nu mi intra pe semighidon pt ca nu mai e loc) si de bani de vopsea ;)) !

PS: pompa din poze are filetul stricat fix la surubul hidraulic, si imi e cam frica sa merg cu ea asa !

Editat de slick89
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atata timp cat carena este din plastic pot sa ti-o lipesc eu deci si una sparta daca gasesti ma anunti :) si daca e te ajut ! Chiar daca e sparta rau ! Sa nu lipseasca bucati prea mari din ea ! :) La bugetul meu de - 300 RON (mai am de dat bani pt furca inca :)) ) , decent ar fi o donatie si nu prea e oki asa ) , usor usor o sa imi fac singur bani / rost de tot !

PS : Carene de plastic pot sa le lipesc (plastic turnat si plasa metalica nu fibra si cacaturi dastea) , cine are nevoie dati un telefon 0762441696

Editat de slick89
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca este o buna baza de plecare pt dezvoltarea unui service moto. Cat te-ai chinuit! Macar de mers merge bine? Poti avea incredere in ea la un drum mai lung? Buna treaba ai facut si spor la intretinere, ca de reparatii sper ca ai scapat.

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ms frumos Gestapo !

bogdan_harea... a facut transfagarasan - transalpina in 3 zile (850 km ) , mecanic este oki ! Mai sunt mici probleme, dar se rezolva pana la inceperea sezonului (1 mai pt mine :)) nu sunt bani de asigurare si vopsea , sa nu mai mentionez pompa de frana)

 

Acum ca a venit caldura am inceput sa pregatesc si eu carenele de vopsit , dau chit tot doar sa dau vopseaua cand am bani !

 

Asfalt uscat !Ride safe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ms rumos GoodKat, as vrea sa o fac singur, am un prieten cu pistol si compresor acum sa vad daca mi le imprumuta ! Tot ce am facut am facut singur si chiar sunt mandru de motoreta mea ! Nu se compara ce este facut de mana mea cu ce imi face altcineva!Cand am cumparat motoru nu ma pricepeam la nimic (lipit carene etc) si am apelat la "prieteni" care dupa ce ca m au scuturat bine de bani, mi au facut si treaba de mantuiala , spre exemplu astazi am refacut codita dupa ce a fost facuta de un prieten si a crapat fix pe lipitura facuta anul trecut(mentionez ca nu a fost lovita sau fortata in nici un fel carena) ! Am cumparat scarite si maneta de ambreiaj si am ajuns sa le platesc de 2 ori pt ca dupa 9 luni a inceput sa le zica altora ca nu sunt serios , nu i am platit piesele etc ...si asa iti pierzi clientii ,care la mine chiar nu sunt multi, nu ma ocup de mecanica usoara si nu lipesc carene de foarte mult timp , deci pt mine a fost o gaura in buzunar ! Asta e .... mai mult noroc la anul ! Ms frumos pentru interesul acordat ! Probabil ca o sa o montez asa cum e pentru marsul de pe 20 aprilie https://www.facebook.com/events/273301136134189/ pentru cine este interesat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Ms frumos maniakz, sper sa reusesc sa o termin si eu , deja fierb cand vand o mobra pe strada si stiu ca eu nu pot sa merg cu a mea :)) !



Salutare all , stie cineva un bord care se potriveste la CBR F2 ( ceva mai ieftin ) ?

As vrea sa il schimb pe cel de F2 , in primul rand pentru ca nu mai am vitezometru (furca de aprilia nu are melc) si in al 2 lea rand pt ca lovesc toate cablurile in el : ambreiaj, putoiasul de la frana !

 

Cel mai ieftin bord pe care l am gasit ar fi la 280 ron de la koso http://images1.okr.ro/auctions.v3/215_300/2010/10/22/6/c/247738531-2532711-215_300.jpg ! Nu as vrea unu asa mic, am un loc imens acolo si parca nu as monta asa cva !

(asta este un plan de viitor, momentan asigurare si vopsea ) Ms frumos !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Ziua buna tuturor !

Dupa o lunga absenta am revenit .... cu o dilema, as vrea sa mi vopsesc motocicleta peste 2 saptamani si intreband in stanga si in dreapta ,mi s-a spus ca modul ales de mine este ilegal, coloritul mai exact . As vrea sa o vopsesc jumatate albastra , jumatate alba dar pe lung, astfel incat atunci cand te uiti pe partea stanga sa o vezi alba si cand te uiti pe partea dreapta sa o vezi albastra, stiti cva despre asta ? Ms frumos pentru atentie ! O zi frumoasa in continuare !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Gulea Alexandru

bafta cu mobra si eu astept sa im ivina noua evacoare (m4 gp ) sa o pun pe r6 meu la fel ca a ta asa de dedesupt e super... :) succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Gulea Alexandru

dada fac sa imi urmaresti topicul meu cu moto si o sa postez acum e pe drum ca vine din california

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

te vedeam vara trecuta mereu prin zona teiul doamnei,colentina,frumoasa mobra si se aude si frumos

Editat de sonyy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Spartacu : Carena fata este de 1000RR an 2004 si adaptata de mine pentru a se potrivi cu lateralele , orice carena de 1000RR este oki dar o sa fie un chin sa o adaptezi ( eu nu munceam atat daca nu era mai ieftina decat cea de F2)

sonny : Ms frumos , in Colentina stau , mai exact in blocul din spatele postei ! Daca aveti probleme cu carenele va astept in "biroul meu" ( gradina blocului :)) ) si va ajut cu cea mai mare placere !

 

Din pacate din lipsa de fonduri , am oprit proiectul o buna bucata de timp, de astazi am inceput sa fac unele lucruri marunte care nu necesita bani ( pot spune ca sunt pe minus cu banii ) !

 

Cum avansez cu proiectul o sa postez aici ! Sunt multe lucruri pe care as vrea sa le fac , multe idei care mometan raman doar teorie pentru ca nu exista finainte ! ( bascula monobrat , codita schimbata cu totu etc )

 

Ms frumos pentru aprecieri ! O zi placuta in continuare !

Editat de slick89
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...