Sari la conținut

Noile reguli (definitive) ale examenului moto:


Cyba
 Share

Postări Recomandate

@ adiy 32 :

"Efect imediat:scoli putine,instructori si mai putini,preturi foarte mari!

Efect pe termen lung:motociclisti putini cu acte (nu ca am fi prea multi acum) si multi care oo vor arde ilegal"

 

1 e obligatoriu sa fie o mie de scoli si de instructori de toata jena? Permisul este cumva obligatoriu sau este o optiune?

2. Cei care vor sa o arda ilegal o fac si acum si dupa si indiferent de lege...

 

Da am luat si eu permisul pe legea veche si totusi constientizez cat de proasta era. Daca te incalzeste cu ceva ma duc sa sustin din nou examenul pe legea noua ... sa nu mai crezi ca vreau doar sa moara capra vecinului.

La ce limbaj folosesti e de inteles pozitia ta vis-a-vis de tot ce se discuta aici...

 

Asa cum am mai zis-o -MOTOCICLISMUL TREBIUE SA FIE UN MOD DE VIATA SI NU O FORMA DE TERIBILISM !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 229
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ca o paranteza ... Ieri a venit o colega la mine in birou sa-mi zica ca a luat examenul moto (in bucuresti si nu conteaza numele scolii) ... era atat de fericita, m-a rugat sa-i caut un motor micut ca pentru ea ... pentru ca-i plac ss-urile i-am aratat un cbr de 125 si un r125 ... n-am avut prea mult timp sa discutam ieri, insa azi, acum 5 minute am fost cu ea la tigara si mi-a povestit cum a fost la examen ... din vorba in vorba am ajuns la notiuni elementare gen "contraviraj" sau "frana spate" ... de care habar nu are. Instructorul nu i-a pomenit niciodata de asa ceva ...

Singurul lucru pe care pot sa-l fac pentru ea e sa-i daupe dvd cele 2 file de la twist of the wrist ... si sa ies cu ea pe strazi cand isi va lua motor ...

 

Cum poti frate sa lasi niste oameni pe strada cu motocicleta ... fara sa le vorbesti despre notiuni elementare ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt curios cum o sa dea examenul un cursant care cantareste in jur de 60-65kg cu un instructor de 85kg in spate pe un motor de 600cc (170-180kg) ! Eu sunt de parere ca ar trebui politistul sa stea in spate din moment ce isi doresc asa mult sa existe un pasager !

dar daca ar primi pur si simplu permisul si dupa aia ar iesi la plimbare cu sora sau fiica ta ca pasager ?

 

Inseamna ca scoala moto unde am facut eu se va inchide. Nu avea decat o Jawa de 350 si o Yamaha XT 125! Ambele sub 600 cmc si ambele sub 180 de kg!

sau isi cumpara motorete

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as zice sa nu mai urci cu tine pe nimeni nici in masina...de ce sa risti viata persoanei respective!?!?!

Bine ca nu esti sofer la RATB!!!

Stii ce nu-mi place mie? Nu-mi place cand se judeca cu doua masuri si exact asta faci tu acum. Sa-ti explic.

Peste tot pe forumul asta, dar mai ales pe la accidente, obisnuim sa spunem ca nu ne inteleg "conservarii", ca ei nu pricep ca o masina se conduce diferit fata de o motocicleta, ba ca se franeaza diferit, ba ca se abordeaza curbele diferit, etc. Deci peste tot se explica cum o motocicleta se piloteaza diferit fata de un autoturism.

Iar acum tu vii sa combati ceea ce am spus eu incercand sa pui pe planuri egale masina si motocicleta...nu e corect.

Daca nici acum nu intelegi ma pierzi de interlocutor, no offence!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[...]

Chiar nu vedeti cat sunteti de ipocriti? Toti de pe topicul asta care sustineti aberatia asta sunteti intre cei care aveti deja permis de conducere. Priviti-va in oglinda, fiti sinceri cu voi insiva si raspundeti-va la urmatoarea intrebare: daca nu ati avea permis de conducere si ati fi nevoiti sa sustineti acum examen dupa aceste reguli aberante (care sper sa nu fie aprobate) ati mai fi asa vehementi in sustinerea lor?

Iti raspund eu, foarte obiectiv ... este un paradox...

Imi aduc aminte cum de prin 2002-2004 tresaream si imi crestea tensiunea si mi se zbarlea pielea cand auzeam un SS, chopper sau enduro trecand ... intorceam capul dupa ele mai rau ca dupa femei ...

Imi aduc aminte cum m-am suit pe prima motocicleta si am mers singur, fara permis ... imi aduc aminte cum nu aveam nicio notiune de motociclit si mergeam cu o motocicleta de 1000 fara frana fata ... si era sa mor ... imi aduc aminte cat de teribilist eram inainte sa am permisul si in primii ani supa ce l-am avut ... imi aduc aminte prima cazatura si primii bani dati pe reparatii ...

 

Daca vreti sa invatati in stilul "trial and error" n-aveti decat ... insa unii n-ajung sa traiasca si sa se bucure ...

In primii ani, tentatia de a fii teribilist este foarte mare ... tot atunci, posbilitatea de a face accident, de a ramane in scaun cu rotile sau de a muri este la fel de mare.

Stiu... costa mult scoala, asa este ... si probabil va costa mai mult, insa decat sa muriti ca mustele, mai bine o lege care sa va trieze si sa faca scolarizarea mai buna.

 

Bottom line, daca as avea mintea si experientele de acum si n-as avea permis, nu v-as da dreptate cum ca legea e aspra ...

Editat de nervOptik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stii ce nu-mi place mie? Nu-mi place cand se judeca cu doua masuri si exact asta faci tu acum. Sa-ti explic.

Peste tot pe forumul asta, dar mai ales pe la accidente, obisnuim sa spunem ca nu ne inteleg "conservarii", ca ei nu pricep ca o masina se conduce diferit fata de o motocicleta, ba ca se franeaza diferit, ba ca se abordeaza curbele diferit, etc. Deci peste tot se explica cum o motocicleta se piloteaza diferit fata de un autoturism.

Iar acum tu vii sa combati ceea ce am spus eu incercand sa pui pe planuri egale masina si motocicleta...nu e corect.

Daca nici acum nu intelegi ma pierzi de interlocutor, no offence!

Ideea este simpla din punctul meu de vedere...iau pasager si merg cu grija!!! Poate ca am fost norocos avand in vedere ca de cand am permisul m-am tavalit o singura data (singur pe motor) si atunci incomodat de un participant la trafic (o masina)...abea acum constientizez ca nu trebuia sa cad acolo si ca a fost si vina mea...plus ca stii tu, sofer sau pilot nu este ala care nu are accidente din vina lui, ci ala care le si evita pe cele care se pot produce si din vina altora. Singurul lucru care nu imi convine este ca il am pe fratele meu care si-a luat acum o luna motor si nu poate sa isi faca scoala sa poata sustine examenul asa cum o fi el !!!

Editat de costi_pci
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti raspund eu, foarte obiectiv ... este un paradox...

Imi aduc aminte cum de prin 2002-2004 tresaream si imi crestea tensiunea si mi se zbarlea pielea cand auzeam un SS, chopper sau enduro trecand ... intorceam capul dupa ele mai rau ca dupa femei ...

Imi aduc aminte cum m-am suit pe prima motocicleta si am mers singur, fara permis ... imi aduc aminte cum nu aveam nicio notiune de motociclit si mergeam cu o motocicleta de 1000 fara frana fata ... si era sa mor ... imi aduc aminte cat de teribilist eram inainte sa am permisul si in primii ani supa ce l-am avut ... imi aduc aminte prima cazatura si primii bani dati pe reparatii ...

 

Daca vreti sa invatati in stilul "trial and error" n-aveti decat ... insa unii n-ajung sa traiasca si sa se bucure ...

In primii ani, tentatia de a fii teribilist este foarte mare ... tot atunci, posbilitatea de a face accident, de a ramane in scaun cu rotile sau de a muri este la fel de mare.

Stiu... costa mult scoala, asa este ... si probabil va costa mai mult, insa decat sa muriti ca mustele, mai bine o lege care sa va trieze si sa faca scolarizarea mai buna.

 

Bottom line, daca as avea mintea si experientele de acum si n-as avea permis, nu v-as da dreptate cum ca legea e aspra ...

Uno: nu-mi vorbi la persoana a III-a, ma uit in jur si-s singur pe-aici :D

Secundo: ceea ce ai descris tu (zevzec care merge fara permis) nu face subiectul discutiei noastre, sper ca intelegi diferenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar ca vorbesti dupa ce te-ai vazut cu sacii in caruta. Eu nu am mers cu pasager niciodata si nici nu ma vad mergand vreodata si mi se pare o prostie sa "reproduci" aceasta conditie la examen. Asa cum mi se par prosti si cei care sustin aberatia asta. :(

si cum ai propune tu sa se dea examenul ? pe cuvant de onoare ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea este simpla din punctul meu de vedere...iau pasager si merg cu grija!!! Poate ca am fost norocos avand in vedere ca de cand am permisul m-am tavalit o singura data (singur pe motor) si atunci incomodat de un participant la trafic (o masina)...abea acum constientizez ca nu trebuia sa cad acolo si ca a fost si vina mea...plus ca stii tu, sofer sau pilot nu este ala care nu are accidente din vina lui, ci ala care le si evita pe cele care se pot produce si din vina altora. Singurul lucru care nu imi convine este ca il am pe fratele meu care si-a luat acum o luna motor si nu poate sa isi faca scoala sa poata sustine examenul asa cum o fi el !!!

Apreciez tonul mai potolit :clap: dar nu inteleg ce-are sula cu prefectura. Parca incercai sa sustii argumentat de ce e bine sa fii obligat sa ai pasager la examen. Te rog, ramai la subiect :)

 

si cum ai propune tu sa se dea examenul ? pe cuvant de onoare ?

Spune drept, ai mers vreodata cu masina cu 4 pasageri, bagaje in portbagaj si pe masina? Ai carat vreodata saci de ciment cu masina? Poate vreo masa, parchet, etc?

Te-au obligat sa le pui pe toate astea si cand ai dat de permis????!!!!!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand se vorbeste de fete se face referire la greutatea motocicletei pe care astea trebuie s-o stapaneasca desi sint incepatoare si motorul e nervos (600), domnule avizat. zi-mi si mie cum se descurca o gagica mai bine, cand are 65 de kg si mobra 180 (asta fara pasager)? sau ar fi si variante mai bune? uiti poate cum ti-a dardait poponeata si tie la inceput. si uite ca eu sustin ca n-o sa iua pasager niciodata, am demontat scaritele spate. si sa stii ca ma spal pe dinti dupa fiecare masa... nici o sansa sa-mi miroase gura. intrebai de cand se face diferenta intre sexe vis a vis de mersul pe moto. eu te intreb cine iti da dreptul sa faci diferenta intre cei care vor sa ia pasager sau nu, asta in versiunea ta echivaland cu a fi sau nu capabil sa mergi cu mobra. apropo, chiar daca nu am rezolvat-o cu schengen, poti sa pleci cand vrei din tara asta de... cum ii zici tu. si-o sa ne vedem la vara...

si tu pt cine propui sa se faca legea ? pt cei care vor lua pasageri sau pt cei care nu vor lua pasageri ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apreciez tonul mai potolit :clap: dar nu inteleg ce-are sula cu prefectura. Parca incercai sa sustii argumentat de ce e bine sa fii obligat sa ai pasager la examen. Te rog, ramai la subiect :)

 

Spune drept, ai mers vreodata cu masina cu 4 pasageri, bagaje in portbagaj si pe masina? Ai carat vreodata saci de ciment cu masina? Poate vreo masa, parchet, etc?

Te-au obligat sa le pui pe toate astea si cand ai dat de permis????!!!!!!!!!!

Nu am spus ca este bine sa dai examenul cu pasager....dar nici nu vad ceva rau in asta!!! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit in diagonala pe aici si vad ca se sustine inca cu tarie ideea ca la examen sa fii obligat sa ai pasager, argumentul suprem fiind acela ca "motocicleta este prevazuta din constructie cu doua locuri".

Desi am mai spus-o, o repet: este o ineptie! Eu nu merg cu pasager pentru ca nu ma simt pregatit pentru asta. Eu nu voi merge cu pasager niciodata pentru ca nu voi fi niciodata pregatit sa risc viata altei persoane. De ce ar trebui sa fiu obligat sa am pasager la examen?

Chiar nu vedeti cat sunteti de ipocriti? Toti de pe topicul asta care sustineti aberatia asta sunteti intre cei care aveti deja permis de conducere. Priviti-va in oglinda, fiti sinceri cu voi insiva si raspundeti-va la urmatoarea intrebare: daca nu ati avea permis de conducere si ati fi nevoiti sa sustineti acum examen dupa aceste reguli aberante (care sper sa nu fie aprobate) ati mai fi asa vehementi in sustinerea lor?

Omule, acum ceva timp tot asa se dadea de permis.

Rectific - se dadea cu politistul examinator in spate (care uneori cica se mai si foia sa te incurce...asta "din auzite"..mie-mi vine destul de greu sa cred asta.).

Nu prea inteleg de ce s-a renuntat..sau cum s-a renuntat la modalitatea asta..

 

Instructorul stie(sau ar trebui) ce sa faca si ce sa nu faca astfel incat sa incurce cat mai putin elevul.

 

Asa cum am mai zis-o -MOTOCICLISMUL TREBIUE SA FIE UN MOD DE VIATA SI NU O FORMA DE TERIBILISM !

Sau..doar un mod de a ajunge din pct. A in pct. B.

E cam exagerata aia cu "mod de viata".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca o paranteza ... Ieri a venit o colega la mine in birou sa-mi zica ca a luat examenul moto (in bucuresti si nu conteaza numele scolii) ... era atat de fericita, m-a rugat sa-i caut un motor micut ca pentru ea ... pentru ca-i plac ss-urile i-am aratat un cbr de 125 si un r125 ... n-am avut prea mult timp sa discutam ieri, insa azi, acum 5 minute am fost cu ea la tigara si mi-a povestit cum a fost la examen ... din vorba in vorba am ajuns la notiuni elementare gen "contraviraj" sau "frana spate" ... de care habar nu are. Instructorul nu i-a pomenit niciodata de asa ceva ...

Singurul lucru pe care pot sa-l fac pentru ea e sa-i daupe dvd cele 2 file de la twist of the wrist ... si sa ies cu ea pe strazi cand isi va lua motor ...

 

Cum poti frate sa lasi niste oameni pe strada cu motocicleta ... fara sa le vorbesti despre notiuni elementare ?

Ce te face sa crezi ca acum se va discuta despre astea?

 

Si daca asa se dadea inainte este automat bun?

Am vrut sa subliniez ca se poate lua examenul, nu e un capat de tara.

 

Apreciez tonul mai potolit :clap: dar nu inteleg ce-are sula cu prefectura. Parca incercai sa sustii argumentat de ce e bine sa fii obligat sa ai pasager la examen. Te rog, ramai la subiect :)

 

Spune drept, ai mers vreodata cu masina cu 4 pasageri, bagaje in portbagaj si pe masina? Ai carat vreodata saci de ciment cu masina? Poate vreo masa, parchet, etc?

Te-au obligat sa le pui pe toate astea si cand ai dat de permis????!!!!!!!!!!

Chiar n-are nicio treaba masina cu moto, nu inteleg de ce se tot compara.. a, da , e vb de nr de locuri :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa ma intelegeti: nu sunt impotriva unei modificari. Si eu as fi de acord ca examenul sa se sustina si cu proba in trafic. Dar nu cu pasager!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce te face sa crezi ca acum se va discuta despre astea?

 

Am vrut sa subliniez ca se poate lua examenul, nu e un capat de tara.

 

Chiar n-are nicio treaba masina cu moto, nu inteleg de ce se tot compara.. a, da , e vb de nr de locuri :D

Si faptul ca circula pe drumurile publice dupa aceleasi reguli nu iti spune nimic...? :D De ce examinatorul si instructorul si-ar risca viata cu tine in masina?...probabil pentru ca este platit pentru asta. La fel si cel care o sa stea in spatele tau pe motor. ;)

Editat de costi_pci
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce te face sa crezi ca acum se va discuta despre astea?

Daca examenul se va sustine pe un drum public, banuiesc ca se vor lua si viraje ... nu-i asa? Si se iau cu peste 20-30 km/h ... corect?

Cum ar fi sa se pravaleasca sau sa rateze curba un elev cu instructorul la spate in timpul examenului ? ...

E pielea instructorului in joc ... daca din bun simt nu l-a invatat pana acum, o sa-l invete macar de acum incolo pentru a-si proteja atestatul de instructor si pielea proprie.

Asa e logica mea, poate gresesc.

Editat de nervOptik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca examenul se va sustine pe un drum public, banuiesc ca se vor lua si viraje ... nu-i asa? Si se iau cu peste 20-30 km/h ... corect?

Cum ar fi sa se pravaleasca sau sa rateze curba un elev cu instructorul la spate in timpul examenului ? ...

E pielea instructorului in joc ... daca din bun simt nu l-a invatat pana acum, o sa-l invete macar de acum incolo pentru a-si proteja atestatul de instructor si pielea proprie.

Asa e logica mea, poate gresesc.

Cu siguranta ca se vor implica mai mult. (poate unii nici nu stiu de chestiile astea cu contra-virarea sau target fixation)

Dovada o fac multi motoristi care nu au auzit de chestiile astea si tot iau curbe :D o faci fara sa vrei(numai ca nu esti constient), altfel nu iei curba. (sigur, e mult mai eficient cand o faci intentionat si corect).

 

Am descoperit ceva gen apa calda: noi doar vorbim aici, pareri pro si contra. (nu influentam cu nimic modul in care se va sustine ex.)

Atatea vorbe un ban nu fac :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai ce sa influentam? eu sunt pro noua lege.

Si in plus, vorbele pe forum n-au adus niciodata bani ... decat clickurile pe reclame :P

Editat de nervOptik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am dat examen cu pasager...asa era regula pe atunci...nu vad nimic rau in asta...cursurile de conducere la noi sunt foarte sumare, cei mai multi invata sa conduca abia dupa ce obtin permisul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit in diagonala pe aici si vad ca se sustine inca cu tarie ideea ca la examen sa fii obligat sa ai pasager, argumentul suprem fiind acela ca "motocicleta este prevazuta din constructie cu doua locuri".

Desi am mai spus-o, o repet: este o ineptie! Eu nu merg cu pasager pentru ca nu ma simt pregatit pentru asta. Eu nu voi merge cu pasager niciodata pentru ca nu voi fi niciodata pregatit sa risc viata altei persoane. De ce ar trebui sa fiu obligat sa am pasager la examen?

Chiar nu vedeti cat sunteti de ipocriti? Toti de pe topicul asta care sustineti aberatia asta sunteti intre cei care aveti deja permis de conducere. Priviti-va in oglinda, fiti sinceri cu voi insiva si raspundeti-va la urmatoarea intrebare: daca nu ati avea permis de conducere si ati fi nevoiti sa sustineti acum examen dupa aceste reguli aberante (care sper sa nu fie aprobate) ati mai fi asa vehementi in sustinerea lor?

 

Eh uite ca am sa iti spun punctul de vedere al unei persoane, gagici, care nu are permis de A, dar urmeaza sa dea pe noua lege. Merg pe ideea ca nu voi lua NICIODATA pasager! Nu vreau sa am mustrari de constiinta in cazul in care eu ma gandesc la cai verzi, fac accident si pasagerul/a se alege cu rani mai mult sau mai putin grave. Daca sunt eu zevzeaca prefer sa mi-o iau eu nu altul nevinovat. DAR sunt complet de acord (asta nu inseamna ca imi place) cu examenul cu instructorul ca pasager, pentru ca asa invat tot ce inseamna motoreteala, pentru ca POATE, voi fi nevoita sa iau pasager candva si voi stii cu ce se mananca in loc sa ma panichez, pentru ca si prin acest aspect imi pot da seama daca motociclismul este pentru mine sau nu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vad cum vreodata ai putea fi nevoita sa iei pasager. Oricum, raman la parerea mea.

P.S. gagica nu suna OK, fata/femeie ar fi mai potrivit :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine v-am regasit, ce-mi place subiectul, vai!

 

Ca sa fiu in consens cu cei care mi se par cam bombalai in ceea ce sustin, propun sa se simplifice si examenul de B, C, D, Etc si cel de mecanic de locomotiva si macaragiu. De exemplu, mecanicul de locomotiva sa stie doar sa iasa cu trenul din parcare, in rest se descurca el ca doar merge pe sine. Macaragiul trebuie, nu-i asa, sa ridice niste chestii asa ca sa-i puna doua sacose de mere in carlig si daca e in stare sa le ridice trei metri, sa treaca.

 

In acelasi mod, examenul moto sa se dea pe bicicleta iar proba de foc e sa mergi fara sa pedalezi, ca doar la motocicleta nu pedalezi, nu? Si nici macar sa nu trebuiasca sa mergi drept. De fapt, sa nu trebuiasca nici macar sa mergi tu.

 

In alta ordine de idei, romanul s-a nascut cu dreptul primordial de a face ce vrea pana lui iar daca se da o lege care-i "ingradeste" "dreptul" de a se da pe motor de 1000 la 16 ani, se duce la CEDO. Dar pana se duce la cedo, mananca tot felul de chestii onlain.

 

Chit ca pare a fi facuta pe genunchi, legea asta e un inceput bun. La fel de buna ca initiativa ar fi aplicarea legilor deja existente cu dosare pentru condus fara permis, cu suspendari cand o arzi 150+ prin oras, etc.

 

Ce mai faci manutza, nu ti-a fost dor de mine?

Editat de Tank
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faina treaba! Baietii de la scoli, pe langa reorganizarea parcului de mobre, mai trebuie sa le puna si dubla comanda.

 

Oricum, daca tot sunt atatea nemultumiri legate de modificarea legii, ma intreb de ce nu se profita de legea transparentei decizionale, ca doar nu degeaba proiectul a fost supus dezbaterii publice. Ar fi o buna ocazie pentru AMR sa se afirme. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine v-am regasit, ce-mi place subiectul, vai!

 

Ca sa fiu in consens cu cei care mi se par cam bombalai in ceea ce sustin, propun sa se simplifice si examenul de B, C, D, Etc si cel de mecanic de locomotiva si macaragiu. De exemplu, mecanicul de locomotiva sa stie doar sa iasa cu trenul din parcare, in rest se descurca el ca doar merge pe sine. Macaragiul trebuie, nu-i asa, sa ridice niste chestii asa ca sa-i puna doua sacose de mere in carlig si daca e in stare sa le ridice trei metri, sa treaca.

 

In acelasi mod, examenul moto sa se dea pe bicicleta iar proba de foc e sa mergi fara sa pedalezi, ca doar la motocicleta nu pedalezi, nu? Si nici macar sa nu trebuiasca sa mergi drept. De fapt, sa nu trebuiasca nici macar sa mergi tu.

 

In alta ordine de idei, romanul s-a nascut cu dreptul primordial de a face ce vrea pana lui iar daca se da o lege care-i "ingradeste" "dreptul" de a se da pe motor de 1000 la 16 ani, se duce la CEDO. Dar pana se duce la cedo, mananca tot felul de chestii onlain.

 

Chit ca pare a fi facuta pe genunchi, legea asta e un inceput bun. La fel de buna ca initiativa ar fi aplicarea legilor deja existente cu dosare pentru condus fara permis, cu suspendari cand o arzi 150+ prin oras, etc.

 

Ce mai faci manutza, nu ti-a fost dor de mine?

chiar ma gandeam cum de nu-i iei putin la .... :)))))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...