Sari la conținut

M-o Imrashtiat Ghertzoiu' ... Si Mi-o Mucificat Carenele Si Furca


Jawa the Hutt
 Share

Postări Recomandate

Uite ca mi se poate intampla si mie ...

 

Ieri (13 nov.) dimineata, pe la 9.50, mi-a taiat fata marlanu' ... Cum circulam pe Iancului spre OMV, la intersectia cu Magura Vulturului il vad pe tartanu' de venea din sens invers ca se incadreaza pentru facut stanga. Reduc viteza preventiv, retrogradez intr-a patra, si cum il vad pe ghertzoi ca opreste pe linia de tramvai, imi zic "Hai ca opreste sa dea prioritate, sa-i dau putin gaz, sa nu-l tin pe loc".

 

Well, ceasu' rau, pisica treishpe, in momentul in care incep sa accelerez usor (asfalt ud, incercam sa pastrez aderenta) se hotaraste si idiotu' sa nu dea prioritate ... urmarea e usor de imaginat - moto infipta in masina boului (apropos, eu stiam ca locul astora e inainte carului, nu la volanu' masinii) iar eu la lectia de zbor (fara motor), prin spatele masinii (mama, ce bulan, nici tu vinatai, nici tu juleli, echipamentul si-a facut treaba la aterizare). detalii in imaginea atasata ...

 

In timp ce ma ridicam grabit sa opresc motoru' si sa iau contactu', coboara cretinu' si incearca sa se dea la mine la intimidare: "Ce bah, te hlizeshti?". Eu scot casca - sa-mi auda limbaju' academic - si-i zic "Bah, ^&*(&%^%$-n gura, tu de prioritate ai auzit? Sau ai supt-o ca o $%^*$ ca sa iei permisu'? Ia vino incoa' sa-mi explici cum e cu prioritatea aia!" la care tembelu' se arunca in masina si fuge ... Eu - luat nr de telefon de la martori (nishte conservari jos palaria, sa tot intalnesti din astia) si repede la Politie, unde exceptand asteptare (moama catzi se troznira ieri!) toate au mers ok.

 

Si cum Politzia era la cateva sute de metri de Razna Motors, am avut placerea sa constat "pe pielea mea" cum suntem tratati acolo - nu va doresc sa aveti vreodata motoru' muci ca sa ajungeti acolo, dar vi-i recomand calduros pentru tot ce inseamna mentenanta si reparatii normale.

post-8215-1163500624_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:drink: Muama ce bulan ai avut omuulleeee!! Oaleeuuu ce pe faza fusei ! :what:

 

Scrie aici pe forum ce masina, ce numar, cum arata cretinul.....

 

:blink: ... pfuthui churhu lui cu dooua leviere !!!! Baga-ia-si vaselina-n chur si motorex in ochi!!! Mortii matii de idiotu' pisztii care te-a scuipat!!!

:friends: :cheers:

Banati-ma cat vreti da', asta trebuie infipt cu gura in tobele lu' wolf4mwolf !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:drink: Muama ce bulan ai avut omuulleeee!! Oaleeuuu ce pe faza fusei ! :D

 

Scrie aici pe forum ce masina, ce numar, cum arata cretinul.....

 

:what: ... pfuthui churhu lui cu dooua leviere !!!! Baga-ia-si vaselina-n chur si motorex in ochi!!! Mortii matii de idiotu' pisztii care te-a scuipat!!!

:friends: :blink:

Banati-ma cat vreti da', asta trebuie infipt cu gura in tobele lu' wolf4mwolf !!

 

 

repet, ceva date despre idiot? :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E de rau pentru ala ca a fugit. Mai ales ca nu te-a jerpelit prea tare, adica nu ai nevoie de spitalizare. Mai bine statea si iti dadea asigurarea si asta era. Asa cred ca o incurca penal. Iar tu esti un mare fraier daca ti se face mila de el si il ierti. O sa incerce sa te impresioneze cu diverse situatii familiale si cum ca ii distrugi viata...nu te lasa impresionat. Gandeste-te ca puteai sa fii intins pe scripeti plin de ghips sau, mai rau, te plangea familia.

Editat de Dragon Warrior
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

F#te-l tati, nu-l ierta! am iertat shi eu unu' shi n-o sa mi-o iert... a fugit de la locul accidentului, martori ai... shi da shi nr de auto ca daca tu nu mai potzi sa umbli macar noi avem shanse sa-l intalnim... macar sa-l salutam din mers (nu te pui cu prostu') shi sa anuntzam pulitzia pe unde umbla :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se lasa cu parnaie..pentru el!

oricum, bine ca ai scapat!

bafta!

totusi..daca ai posibilitatea sa nu-l bagi in parnaie...cine stie..

poate ca vrei si tu un motor nou..alea alea..mai scump...

poate sa plateasca si altfel..si sa-l usture la fel!

cu el in parnaie..tu nu castigi mare lucru..mai ales ca ai sa vezi altfel lucrurile dupa 2-3 zile..cand iti mai revii din sperietura..

esti in viatza..si se zice: "almost doesn't count!!!"

oricum, 10+ impresie literara..scris super. pacat ca e cu ocazia unei eveniment naspa!

 

Ps: si o intrebare offtopic...echipamentul daca s-a nasolit..si probabil ca s-a nasolit..nu intra la ale pe asigurare??

Editat de HONDANEGRU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am nr de inmatriculare si culoarea masinii (autoutilitara alba B37YJN), martorul a retinut marca (Fiat) iar politia a pus cap la cap informatia si l-a localizat, urmeaza sa imi obtina asigurarea maoistului (stie cineva cum platesc cei de la Interamerican? Or fi zgarciti?). Maine ma duc iar sa stresez organu' sa nu creada ca am uitat ...

 

Martorul (de fapt o familie intreaga) de nota 10+, a spus ca la primul telefon vine la orice tribunal din tzara asta ...

 

Cat despre rezervele mele de mila crestineasca ... fura taica da' se epuizara de mai bine de douaj' de ani ... il pun la plata pana ramane fara aer ...

 

Din pacate asigurarile nu despagubesc decat casca pt ca aia e obligatorie prin lege, iar a dreaq' jartea de 2 milioane (cel mai ieftin MT de la Paulas) n-are nici pe naiba cu toate ca daca nu aveam integrala aveam barba scoasa prin ceafa ... cica ieftinaturile nu-s bune :friends: ... Cat despre restul echipamentului (n-as vrea sa sune a reclama mascata, da' nu ma pot abtine) ... pantaloni OutDoor Dennis cu protectii soft (tot de la Paulas), braul ProBiker (ghici de unde) si o vesta matlasata f. groasa, toate achizitionate sambata (shtiu, inca nu a vazut nimeni prost fara noroc) si-au facut datoria exemplar - acuma faceam planorism, in secunda urmatoare incercam rezistentza la abraziune a asfaltului, da' eu nu-mi aduc aminte cand am lovit pamantul ... :drink:

Editat de Jawa the Hutt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum adica daca nu ai nimic la corp? Cine decide ce rani ai tu? Poate ca ai ficatul rupt in 3, de afara nu se vede. Oricine fuge de la locul accidentului este pasibil de puscarie. Indiferent daca s-a lasat cu rani mortale sau fara nici o zgarietura. Altfel toti ar avea o scuza sa se care: "Nu avea domne' nimic cand am plecat eu in mare graba de la locul accidentului. Nu stiu cine i-a rupt splina".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

El o pateste mai nasol ca nu a declarat accidentul in timp util. Oricum o sa ii ia carnetul.

Asta e in functie de cum decide Garcea. In cazul meu, bosoroaga care m-a lovit a venit la police dupa 2,5 luni si nu i-a luat nimeni permisul, da? Niste cretini!... Nu stiu decat sa incheie dosarul si sa zica: "Judecati-va pe cale civila".

 

 

@Jawa the Hutt: bine ca ai scapat usor! Din pacate ce va urma te va toca de nervi... Sa ne tii la curent, te rog!

 

Cum adica daca nu ai nimic la corp? Cine decide ce rani ai tu?

 

 

Institutul de Medicina Legala.

 

O mai spun de cate ori e nevoie: daca aveti un accident la noi in tara este bine sa fi fost impact intre cele doua autovehicule, sa aveti rani si sa aveti cel putin doi martori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum adica daca nu ai nimic la corp? Cine decide ce rani ai tu? Poate ca ai ficatul rupt in 3, de afara nu se vede. Oricine fuge de la locul accidentului este pasibil de puscarie. Indiferent daca s-a lasat cu rani mortale sau fara nici o zgarietura. Altfel toti ar avea o scuza sa se care: "Nu avea domne' nimic cand am plecat eu in mare graba de la locul accidentului. Nu stiu cine i-a rupt splina".

 

Trebuie sa te duci la IML. Acolo se stabileste tot. Asa este in Romania. Poti sa ma crezi pe cuvant ca stiu ce zic. :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

My point exactly. IML decide daca ranitul e in stare grava sau nu. Si nu soferul care te cantareste din priviri si dupa aia se suie in masina si pleaca miseleste zicand ca nu ai nimic.

 

D-aia nu mi se pare corect ca unul care fuge de la locul accidentului in care nu a fost nimeni ranit sa scape fara dosar penal iar unul care fuge lasand in urma o gramada de carne tocata sa infunde puscaria. S-o infunde amandoi daca nu au stiut sa isi murdareasca masina ducand victima la spital. Dar nu asta e gravitatea maxima. Gravitatea consta in faptul ca daca a fugit cand nu s-a lasat cu victime probabil ca va fugi si cand sunt victime. E de evitat chestia asta. Altfel poate sa zica oricine ca te-a lovit dar nu aveai nimic si de fapt a trecut 10 minute mai tarziu o raba peste tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am nr de inmatriculare si culoarea masinii (autoutilitara alba B37YJN), martorul a retinut marca (Fiat) iar politia a pus cap la cap informatia si l-a localizat, urmeaza sa imi obtina asigurarea maoistului (stie cineva cum platesc cei de la Interamerican? Or fi zgarciti?). Maine ma duc iar sa stresez organu' sa nu creada ca am uitat ...

 

Martorul (de fapt o familie intreaga) de nota 10+, a spus ca la primul telefon vine la orice tribunal din tzara asta ...

 

Cat despre rezervele mele de mila crestineasca ... fura taica da' se epuizara de mai bine de douaj' de ani ... il pun la plata pana ramane fara aer ...

 

Din pacate asigurarile nu despagubesc decat casca pt ca aia e obligatorie prin lege, iar a dreaq' jartea de 2 milioane (cel mai ieftin MT de la Paulas) n-are nici pe naiba cu toate ca daca nu aveam integrala aveam barba scoasa prin ceafa ... cica ieftinaturile nu-s bune :friends: ... Cat despre restul echipamentului (n-as vrea sa sune a reclama mascata, da' nu ma pot abtine) ... pantaloni OutDoor Dennis cu protectii soft (tot de la Paulas), braul ProBiker (ghici de unde) si o vesta matlasata f. groasa, toate achizitionate sambata (shtiu, inca nu a vazut nimeni prost fara noroc) si-au facut datoria exemplar - acuma faceam planorism, in secunda urmatoare incercam rezistentza la abraziune a asfaltului, da' eu nu-mi aduc aminte cand am lovit pamantul ... :drink:

Daca ai probleme cu despagubirea da un mesaj si incercam sa rezolvam

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oare sunt eu mai prost sau nu pricep? De ce pana mea nu se opresc idiotii, chiar daca sunt de vina, sa dea in pana mea ASIGURAREAAAA! :drink: :cheers: :blink: Inca nu se intampla nimic daca ai gresit, esti de vina, AI ASIGURAREEEE! Patesc la fel cu un (cuvant urat) (ce de vorbe de duh :what: ... da nu ma pot abtine!) care imi loveste mashinutza (motoru e deja in repaus) si pleaca! E bou sau mi se pare? De aia e OBLIGATORIE! uof! Sa imi fac un masaj la deshtu` mic sa ma calmez! :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din o mie de motive dar mai ales de frica

eram cu masina si un bou a intrat in mine-neacordare de prioritate.

fara sa injur ies ma uit la masina, ma uit la el il intreb daca s-a lovit. toate bune s frumoase, am fost calm nu l-am apostrofat zicand ca asa ceva se mai intampla si fiind vorba doar de fier se indeapta.

a fugit cretinu in timp ce mergeam spre politie. noroc ca ii luasem nr. rezultat :3 luni + mita ptr rezolvarea cazului.

ala a scapat fara dosar penal desi isi reparase masina fara autorizatie: iau luat carnetul 3 luni + talon ca nu avea itp.

asa incat stai pe capul lor nu-i lasa. sunt suficient de delasatori ptr asa ceva. cand am patit-o eu era o clauza la asigurari in care zicea ca masina trebuie reparata in 3 lunide la data procesului verbal, daca nu o platesti tu. am avut noroc cu un prieten cu service care a facturat repatiile inainte de a le face efectiv altfel eram bun de plata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mdea, de tot cacao-ul. Bine ca nu te-ai lovit!

Despre bani si asigurari iti urez multa bafta, sa nu ai probleme si sa-ti rezolvi daunele.

Depsre politie, mai da-i incolo, niste nepasatori sunt depasiti de situatie si nu fac NIMIC!!!! Stau in intersectie si se uita ca fraierii cum toti incalca regulile de circulatie. Legea junglei, cine e mai jmeker se baga. Daca esti fraier se pisu toti pe tine si politia sta si se uita, eventual se mai pisu si ei un pic pe tine sa te inveti minte si data viitoare sa-l omori pe ala. NISTE INCOMPETENTI!!! Sper totusi sa se simta candva si sa impuna dracului regulamentul, ca avem niste legi, dar sunt optionale.

Depre mumu ala, da-l in cacao de animal. Sper sa-l bage in parnaie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand am avut accidentul(vina mea) shi m-am dus la politie sa-l declar(pt k cioarezu p care l-am lovit s dadea lovit) am fost tinut 4 ore aiurea...(haine murdare d pamant shi ulei,rupte si mai rau e ca ma dureau toate alea) dupa care un nene...turcu cred (gabor muist) mi-a zis k dak nu vin cu motoru...nu-l intereseaza...asak...multa...M..E...dansului P.S ARDE-L P FRAIER

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca nu se poate rezolva fara un avocat; marlanul persista in ticalosie ...

 

Astazi am primit de la Politie procesul verbal si copie dupa asigurarea cretinului. O sa ziceti "OK, si atunci?!" ... Ei bine, ticalosul a declarat accidentul si a venit cu asigurarea pe o autoutilitara Renault Kangoo inmatriculata B-37-YZN si cu polita de asigurare eliberata in numele ASTRA, dar baza de date CEDAM (http://cedam.csa-isc.ro) il da ca asigurat de BT Asigurari Transilvania, in loc de asigurare pentru autoutilitara Fiat inmatriculata B-37-YJN, tot pe numele lui, pe care baza de date CEDAM o arata ca asigurata la Interamerican.

 

Cred ca asta demonstreaza clar reaua credinta a macelarului; e evident ca parshivul incearca sa bulibasheasca lucrurile asa incat sa poata scapa pe eventuale "vicii de procedura" (presupun ca incearca sa sugereze ca vezi doamne eu nici macar nu stiu cu cine am facut accidentul - sugera-mi-ar shtiu eu ce). Daca as putea sa-l vad condamnat la ani cat mai multi si sa ii ofer "impacarea" pentru despagubiri de 50.000 EUR per an de parnaie, nu as accepta mai putin. Criminalii astia trebuie starpiti cumva ...

 

In seara asta iau legatura si cu martorul, sa-si reimprospateze memoria (el a fost cel care a retinut marca autoutilitarei), dar mai departe nu cred ca ma descurc fara asistentza calificata ...

 

In momentul asta chiar nu reusesc sa-mi dau seama ce strategie ar trebui aplicata pentru impact maxim, chiar nu ma asteptam la figura asta ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...