Sari la conținut

Splai vs Grozavesti un mic crash :(


boicustefan
 Share

Postări Recomandate

daca nu ne spuneai tu ca nu e bine sa franezi violent pe curbe sau pe asfalt ud NU stiam :)))))

 

nu vreau sa fiu rautacios

 

 

nu inteleg de ce toti gasesc nevoia sa impartaseasca 'aventurile'

 

nu cred ca despre asta este vorba

 

 

mai intrebati si voi,atentzie mai mare ,btw man ....chiar si la un rahat dasta de cazatura puteai sa ti rupi clavicula sau gatul

 

 

multa bafta !!!

 

 

grija mai mare si respect mai mult pentru ceilalti participanti la trafic (nu fac pe desteptul ,dar initial am crezut ca accidentele se datoreaza celor cu masini,din pacate (parerea mea) ,constat ca 75% din ele vi se datoreaza (sunt pieton,biciclist,motociclist,si folosesc si masina).....de multe ori cand eram cu masina era sa va tavalesc si eu ....tot din cauza faptului ca nu belitzi ochii ca lumea

 

 

in fine

 

bafta maxima (nu am vrut sa fiu rautacios sau sa fac pe desteptul) tuturor

 

scapa cine poate !!!

:agree:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 51
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

...

Am vazut ieri pe vasile milea sub podul basarab, cam langa statie de autobuz o motocicleta pe cric, si o masina alba cu urme usoare de lovituri pe bara spate. Motociclistul era langa motor, parea gata de plecare (asa ca nu am oprit). Tu erai?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Relax man, bine ca ai scapat doar cu atat. Ti-ai invatat lectia in modul "hard" dar ai scapat ca sa povestesti.

Cat despre proverbe si zicatori, eu il stiu pe asta : "Deşteptul învaţă din greşeala altuia, prostul nu învaţă nici din greşeala lui."

Stima .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Player1

@Sir: e foarte usor sa intri in curu unuia cand te duci taras. La o viteza de 20 km/h te duci taras pe engine guards/slidere cel putin 3-4m din inertie. Stiu cum e ca am cazut de curand pe smecleul din parcarea de la munca, de ma uitam la ea cum aluneca linistita spre masinile parcate. Asta la un motor de 180 de kile. La unu de 230 de like e mai mult.

 

E o diferenta foarte mare intre un cocalar care s-a spulberat la 200 pe ora intr-o curba in care a intrat prost si a franat si un newb care si-a muscat-o din cauza asfaltului. Aceleasi sfaturi nu se aplica.

 

@OP: Asfaltul doare si acum o stii. Chiar si tu poti gresi si acum o stii. Primul accident l-ai facut si a fost usor pentru ca 1: n-ai avut experienta prea multa si 2: norocul tau a fost mai mult decat al altora. Acum incearca sa umpli desaga de experienta inainte sa se termine aia de noroc. Cat despre amaratul cu masina, stai linistit, se rezolva pe asigurare.

 

@Cesar: Penetru conduce un ciopper. La astea franele fata sunt pulbere si muci. E normal sa aiba mai multa incredere in spate.

Editat de Player1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E o diferenta foarte mare intre un cocalar care s-a spulberat la 200 pe ora intr-o curba in care a intrat prost si a franat si un newb care si-a muscat-o din cauza asfaltului. Aceleasi sfaturi nu se aplica.

 

poate-mi spui si mie care e diferenta, in afara de viteza....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pot sa te intreb ce anvelope ai la motocicleta?

dunlop dar nu stiu ce model ... oricum nu sunt noi .. au cam un sezon din spusele detinatorului anterior, dar nu au un grad mare de uzura, daca asta ajuta la o scuza mai buna :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Pot sa te intreb ce anvelope ai la motocicleta?"

 

Here we go again! :crack: Ma mir cum de n-a aparut Jagi...

 

In cauza este un VFR 750 model 90-93 , iar "pagubitul" spune ca a franat pe udatura. Oare ce anvelope de pista ar fi trebuit sa aiba, astfel incat sa fi putut frana in siguranta? :crack:

 

Sa curga paginile. :offtopic:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut ieri pe vasile milea sub podul basarab, cam langa statie de autobuz o motocicleta pe cric, si o masina alba cu urme usoare de lovituri pe bara spate. Motociclistul era langa motor, parea gata de plecare (asa ca nu am oprit). Tu erai?

eu eram .. sunt super ok .. doar ca ma dor toti muschii :D adrenalina a provocat o mare febra musculara. maine merg cu nenea la constatare la asigurare .. cica trebuie sa fiu acolo ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu cauciucele alea moi racing, te duci fix in cap pe udatura, nu? Sau trebuia sa prevada ca va avea de a face cu o franare pe asfalt ud, si sa-si cumpere o pereche de gume de ploaie (evident, de pista :crack: ) ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Pot sa te intreb ce anvelope ai la motocicleta?"

 

Here we go again! :crack: Ma mir cum de n-a aparut Jagi...

 

In cauza este un VFR 750 model 90-93 , iar "pagubitul" spune ca a franat pe udatura. Oare ce anvelope de pista ar fi trebuit sa aiba, astfel incat sa fi putut frana in siguranta? :crack:

 

Sa curga paginile. :offtopic:

 

Tu cine esti?

 

Poti sa ajuti cu ceva sau te plictisesti si tu pe-aici?

 

Ce zici, zici ceva?

ia zi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu eram .. sunt super ok ..

Bine ca esti ok. Cunosc bine bucata asta de drum, acolo se franeaza brusc deseori pentru ca exista o statie de autobuz, iar dupa statie face lumea dreapta ca sa intre pe splai spre podul ciurel. Mai sunt si treceri de pietoni. E perfect ilustrativ pentru o bucata de drum mai complicata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da asa este pe ploaie nu prea exista cau bun ecceptie face cel destinat exclusiv ploi

dar chear si intre cele de strada se face diferenta dintre a cade 100 % si 90 % sau 70 % ....

de ex Pilot Pover este cam cal mai bun de ploaie !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu cine esti?

 

Poti sa ajuti cu ceva sau te plictisesti si tu pe-aici?

 

Ce zici, zici ceva?

ia zi!

 

Astept sa citesc parerea ta de expert...Ce gume ar fi trebuit sa aiba astfel incat acest accident sa nu fii avut loc? Repetam : curba - ud pe jos - franare de urgenta - un pic de viteza?

 

...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am intrebat: ce gume ai pe motocicleta?

 

De unde si pana unde:

Expert

racing

caucicuri de pista?

 

Incet usor-usor duci discutia spre dispute nepotrivite. Hai sa discutam frumos civilizat sa vedem ce s-a intamplat, cu ce era echipata motocicleta si asa mai departe.

 

Franare de urgenta.... habar nu are ce s-a intamplat, stie ca era pe jos in momentul imediat urmator dupa ce-a vazut masina.

 

Eu pot sa zic doar ca a franat de panica, sunt sigur 100%. Daca avea cauciucuri de circuit nu-l ajutau cu nimic. Daca avea cauciuri de 7-8 ani, la fel nu l-au ajutat cu nimic. Chiar si cu anvelope stradale noi si bune, pe udatura cu frana de panica nu prea are sanse sa scape fara cazatura in cazul lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu pot sa zic doar ca a franat de panica, sunt sigur 100%.

:nono: incorect panica... am incercat sa evit masinile deci eram aplecat, putin cei drept, apreciasem ca nu voi reusi sa evit deci am muscat frana.(fara experienta nu egal panica, zic eo). Nu te atac Cesar si nu iti spun nimic cu rautate, dar 100% nici sucul de fructe stors de tine nu este 100% din fructe..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Player1

Daca ai pus frana in curba cu fata, cat sa pici, ai franat de frica nu de skill. Las-o asa, ca nu ti-o zice cu rautate. Ca unul care a pupat bordura inaintea ta intr-o manevra similara iti zic ca aia n-a fost frana de urgenta, a fost frana de frica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:nono: incorect panica... am incercat sa evit masinile deci eram aplecat, putin cei drept, apreciasem ca nu voi reusi sa evit deci am muscat frana.(fara experienta nu egal panica, zic eo). Nu te atac Cesar si nu iti spun nimic cu rautate, dar 100% nici sucul de fructe stors de tine nu este 100% din fructe..

 

No problemo, am facut doar o presupunere nestiind ce s-a intamplat cu adevarat.

pe viitor fii mai hotarat, ori franezi, ori eviti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toti care zic ca erau "aplecati" si au frinat, nu isi dau seama ce inseamna cu adevarat a fi aplecat. 20-30grd inclinare se poate frina muuult, mult mai mult decit isi imagineaza. Problema e dozajul frinei, reglarea manetei de frina, modelul pompei de frina, si , cel mai important, CAUCIUCUL. Acesta trebuie sa fie MOALE, MOALE, MOALE. Dar astea tin doar 5-6000km si facv gaura mare in buzunar. Riderii vor cauciucuri care sa tina si 25 000km. Cica ei merg incet, au grija, dar daca altcineva nu are grija de ei, intervin situatii de genul acesta. Si daca riderii n u merg in poligon sa exerseze frinarea de urgenta,.... Ghiciti ce se intimpla? Garantat 100% ca cineva va cistiga din reparatia mobrei sau a riderului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toti care zic ca erau "aplecati" si au frinat, nu isi dau seama ce inseamna cu adevarat a fi aplecat. 20-30grd inclinare se poate frina muuult, mult mai mult decit isi imagineaza. Problema e dozajul frinei, reglarea manetei de frina, modelul pompei de frina, si , cel mai important, CAUCIUCUL. Acesta trebuie sa fie MOALE, MOALE, MOALE. Dar astea tin doar 5-6000km si facv gaura mare in buzunar. Riderii vor cauciucuri care sa tina si 25 000km. Cica ei merg incet, au grija, dar daca altcineva nu are grija de ei, intervin situatii de genul acesta. Si daca riderii n u merg in poligon sa exerseze frinarea de urgenta,.... Ghiciti ce se intimpla? Garantat 100% ca cineva va cistiga din reparatia mobrei sau a riderului.

 

Ba, ia mai lasa-i ca ni i-am pus pe toti in cap pt ca ii invatam de bine. .... culmea :(

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Dumnezeu

...toata lumea stie ca tre sa mearga cu aceeasi viteza cu care se deplaseaza si conservele, samd, ....

Eu credeam/stiam/experimentasem ca e mai bine sa mergi mai tare sau mai incet decat traficul, nu in acelasi ritm. Dumnezeu stie...:what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...