Sari la conținut

Ax roata spate intepenit, ce este de facut?


Postări Recomandate

 

 

 

 

Nu pot scoate axul roti spate.am desfacut piulita din dreapta si axul se roteste foarte greu. stringe in partea stinga .l-am batut putin cu ciocanu ...nimic. cum pot sa-scot.? parca este gripat

 

Se vede ca nu s-a umblat demult pe acolo...din cand in cand se mai fac si revizii pe ici pe colo-

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nu ai degripant incearca cu seringa cu putin lichid de frana (cu atentie sa nu picuri pe janta ca e coroziv) si bate cu un ciocan de lemn sau pvc de care ai la indemana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

Se vede ca nu s-a umblat demult pe acolo...din cand in cand se mai fac si revizii pe ici pe colo-

completeaza....."si a spalat-o ,saraca, NUMAI cu jetu' ,la maxim, sa fie frumoasa, dom'le.

 

baga degripant(si asteapta) sau foloseste un ax exact la cota rulmentului sa scoti axul rotii ca sa nu ii strici filetul axului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am reusit sa reglez lantul. partea stinga merge foarte greu. o sa incerc sa scot axul cum ati zis voi. multumesc.

 

am vorbit cu italianul de la care am luat motocicleta si a zis ca de cind a schimbat cauciucul de prin 2010 nu a desfacut roata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spray penetrant,(se comercializeaza o multitudine de marci si tipuri) , rabdare, si bati din ambele parti cu ciocan de guma , sau cu ciocan intr-un lemn, iar pe partea filetata , monteaza piulita si fileteaz-o pina la nivelul axului, asa incat atunci cand lovesti , sa nu deteriorezi filetul . :tomato:

Succes !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce rabdare ?! daca nu ai o bucsa de bronz, pui o bucata de lemn esenta tare (stejar daca ai) si dai cu sete cu un ciocan mare ... nu incerca sa dai (ca prostu') direct cu ciocanul ca se beleste axul!!!

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...