Sari la conținut

Accident usor.


mixpix
 Share

Postări Recomandate

Are asigurare la astra.

asa am patit-o eu. cei de la astra te vor trimite la kawa motors si o sa iti faca motocicleta ca noua. partea proasta e ca ai fost lovit cu spatele si ca vor face o "expertiza" ca sa vada daca a fost frauda sau nu. au voie sa tina placa asta cu "expertiza" timp de 3 luni, cat e termenul legal s-o faca, pe langa perioada obisnuita de 2-3 luni cat mai dureaza sa iti taraganeze proceseze dosarul. pe scurt, ai rupt-o in fericire...

Editat de gogO.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te chinui degeaba sa mai astepti copie dupa rca-ul don'soarei.... suna direct la astra si vezi daca trebuie sa faci programare ptr constatare, ideal ar fi s va duceti amndoi , practic avand act de politie nu e nevoie. daca vrea asiguratorul poze la auto vinovat sa faca adresa la politie! tu nu ai nevoie decat de actele tale procesul verbal si autorizatia de reparatie de la politie si ...cam atat ( teoretic). si da. n asigurator are dreptul sa faca "cercertari" suplimentare , dar trebuie sa te anunte in termen de 5 zile de la declararea evenimentului in scris printru-o notificare scrisa stampilata si cu numar de inregistrare ;)

asa am patit-o eu. cei de la astra te vor trimite la kawa motors si o sa iti faca motocicleta ca noua. partea proasta e ca ai fost lovit cu spatele si ca vor face o "expertiza" ca sa vada daca a fost frauda sau nu. au voie sa tina placa asta cu "expertiza" timp de 3 luni, cat e termenul legal s-o faca, pe langa perioada obisnuita de 2-3 luni cat mai dureaza sa iti taraganeze proceseze dosarul. pe scurt, ai rupt-o in fericire...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

C*catii de la astra (Laurentiu Manu e constatatorul minune, daca nu ma lasa memoria) au zis ca mi-au trimis o scrisoare acasa si pe email prin care ma instiintau ca vor face cercetari suplimentare, dar nici pana in ziua de azi, adica aprox. 2 ani mai tarziu, resectiva scrisoare inca n-a sosit, nici in inbox nici in casuta postala.

 

Cand le-am facut plangere la csa, la vreo 2 luni de cand s-a deschis dosarul, nu am primit niciun raspuns, sa stiu daca a ajuns la ei sau nu.

 

Dupa ce s-au terminat cele 6 luni in care m-am "distrat" cu ei, vine glorios raspunsul de la csa, ca cererea a fost inregistrata insa ca in urma cercetarilor (asidue, evident) au aflat ca s-a solutionat cazul. BRAVO MAH, dupa 4 luni de cand v-am instiintat, sunteti rapizi, ce sa zic...

 

Nu ma intelege gresit, sper sa nu treci prin ce-am trecut eu, dar totusi pregateste-te sufleteste si inarmeaza-te cu rabdare, in caz ca se intampla sa nu fii luat prin surprindere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din experienta va sfatuiesc ca mereu sa faceti constatare la biroul de accidente usoare impreuna cu cel ce te-a busit, face pipi pe amiabila de departe. atentie, politistul de la accidente usoara o sa va zica sa faceti amiabila dar sa nu acceptati, e vrajeala pt ca existenta amiabilei nu exclude constatarea la politie, doar ii ajuta pe ei scapandu-i de munca, practic este o auto-constatare dar tot trebuie sa mergeti impreuna la asigurator sa constate ala daunele asa ca mai bine direct la politie. amiabila e doar o hartie goala.

 

carpatica este de departe cea mai nenorocita, nici macar dosarul nu au vrut sa mi-l deschida, am ramas cu paguba. la alt incident cand am vazut ca e tot carpatica nici nu m-am mai deranjat ... la fel am auzit si de euroins dar asta era acum cativa ani, eu cred ca s-a luat virusul si la alti asiguratori intre timp, mai mult sau mai putin, ca e foame mare si romanii sunt escroci, inclusiv accidentatii.

 

oricum experienta cu asigurarile este una solicitanta, nervi tari trebuie, gura mare si noroc. iti urez succes la recuperarea pagubei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca nu iti raspunde la telefon sau nu vrea sa iti dea asigurarea, mergi la nenea politist din nou sa o parasti :)) . Dupa ce se conformeaza, veti merge la centrul de daune, unde are ea asigurarea, cu masina implicata in accident, respectiv motocicleta, asteptati la un rand, domnul asigurator va face o constatare(fotografiaza masina/motocicleta) si iti va spune cu exactitate ce pasi vor trebui urmati... Good luck!

aaa...si tare bine ar fi sa nu aiba asigurare la Carpatica, caci va fi o sansa destul de mare sa ramai cu motoreta nereparata...

Si si mai bine ar fi ca asigurarea sa nu fie la Euroins.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

Daca vaca refuza sa iti dea asigurarea militia iti da copie dupa pv iar tu esti nevoit sa o chemi in instanta pentru plata pagubelor.Am fost in situatia asta si m-am lasat pagubas neavand plasticele sparte ci zgariate.. la maxiscuter

 

Politia nu ii poate impune sa iti dea rca ul daca vita refuza sa faca asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi poate dai totusi de ea si poate o rezolvi asa.

O cunostinta a patit la fel si dupa ce a vb la tel si l-a amenintat ca-l taraste prin tribunale si ca o sa-l coste mai mult de cat face....omu a renuntat si i-a dat asigurarea

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara.In seara asta stationam in spatele unei masini care vroia sa parcheze cand deodata se aprind lampile de marsalier claxonez , nimic... trec 2 secunde masina se indreapta se spre mine, apuc sa sar de pe motor care se infige in bara spate a masinii si cade pe partea dreapta.Incep sa vorbesc cu doamna soferita care o tinea pe a ei ca eu n-am pastrat distanta (eu fiind oprit).

 

Proasta femeie.

Asemenea animale imbecile nu ar trebui sa aiba dreptul de a conduce :)

 

Nu mai spun ca era si a dracului...vai steaua ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ai raport de la politie nu mai e cazul de frauda.

2 accidente am avut in romania. unu la euroins si altul la carpatica.

care e probabilitatea?

 

la euroins mi-au tinut masina in service pentru ca nu vrea euroins sa le plateasca si a trebuit sa inchiriez masina pe banu meu

 

la carpatica am facut amiabila si m-au "facut" original.

1. am fost la constatare

2. mi-au zis ca e okay, sa ma duc la estimare la un garaj prapadit prin giulesti si la bavaria

3. garajul inchis, bavaria mi-a dat o estimare de bun simt

4. carpatica a zis ca e okay

5. comand piesele la bavaria

6 carpatica ma anunta peste 2 zile ca vor cei de la antifrauda sa ma vada. sun la bavaria sa opresc comanda caci n-aveam nevoie de toate piesele daca trebuia sa le platesc din buzunar

7. bavaria s-a descheiat la jlit si mi-a arat-o zambind

8. la antifrauda la carpatica imi da o hartie ca dinamica accidentului nu arata ca s-a produs accidentul

9. hartie la CSA si m-am luat de tehnicalitati, raspuns negativ

10. case closed.

 

uite aici povestea intreaga cu nume proprii.

 

/index.php?/topic/608-totul-despre-rca/?p=3333477

paguba, €800 si multe drumuri si motoru' pe dreapta vreo 3 luni

Editat de Tsunami
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca s-a facut proces verbal de catre agentul de circulatie, in care se specifica vinovatul, (D-na respectiva cu auto in cazul tau ),nu mai ai probleme ca vine, sau nu vine, ca-ti da sau nu asigurarea. In cazul asigurarii probleme pot fii doar cu inspectorul de daune, nu cu societatea de asigurari in speta, sau mai bine zis cu gradul de bunavointa al acestuia, cand face constatarea. Bafta si rabdare,!!! :diggin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar macar ai scuipat-o? Cred ca era usor s-o faci sa zbiere si atunci ii plasai niste miere-n gura. E clar ca ea se astepta ca tu sa-i acorzi prioritate din motiv ce TU ai lovit-o DIN spate, nu? Uimitor ce poate produce un creier neted :(

 

eu nu inteleg cum plm frate ? erai in spatele ei, parcat. da cu spatele -> tu claxon ea nimic.... daaaa scuipinol mult !!!!

 

spor la demersuri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Total gresit, un inspector de daune nu decide de capul lui ce vrea in functie de gradul de binevointa, are si el niste sefi , poate niste norme interne de cacao ca toate regulile din romania asta a naostra;) intradevar daca exista un act de politie nu e necesara deplasarea si a vinovatului sau sa ai actele acestuia . in procesul verbal sunt toate datele necesare deschiderii si instrumentarii dosarului de dauna.

 

Daca s-a facut proces verbal de catre agentul de circulatie, in care se specifica vinovatul, (D-na respectiva cu auto in cazul tau ),nu mai ai probleme ca vine, sau nu vine, ca-ti da sau nu asigurarea. In cazul asigurarii probleme pot fii doar cu inspectorul de daune, nu cu societatea de asigurari in speta, sau mai bine zis cu gradul de bunavointa al acestuia, cand face constatarea. Bafta si rabdare,!!! :diggin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca s-a facut proces verbal de catre agentul de circulatie, in care se specifica vinovatul, (D-na respectiva cu auto in cazul tau ),nu mai ai probleme ca vine, sau nu vine, ca-ti da sau nu asigurarea. In cazul asigurarii probleme pot fii doar cu inspectorul de daune, nu cu societatea de asigurari in speta, sau mai bine zis cu gradul de bunavointa al acestuia, cand face constatarea. Bafta si rabdare,!!! :diggin:

 

se vede de la o posta ca stii ce vorbesti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La asta cu datu' inapoi am patit-o cu un tip- dadea incet inapoi, am strigat si cand a ajuns aproape am dat si cu palma in masina lui si abia asa s'a oprit! da' tot m'a atins, fara urme, insa... si STATEAM la stop, da'... cica nu m'a vazut in retrovizoare... el si-a zgariat coltu' barei .. si isi dadea cu tesla'n c..e... :crack:

 

la treaba cu accidentul- mie mi-a plecat de pe loc din parcare, din dreapta o ,,tanti'' blonda si tzipa sus si tare la pulitzai ca ea... era in mers!! si cum il cunostea pe pulitai (prin intermediari, ca era oras mic.) ala cica EU am incalcat legea prin depasire.. cand eu mergeam DREPT pe banda mea.. cand am facut gat, ala cica ,,daca nu va convine, faceti contestatie''.. adica orice, oricum, numa' sa nu-i ia aleia carnetul pentru neacordare prioritate la plecarea de pe loc.

pana la urma tani a ramas cu paguba, ca.. n'a complectat amiabila bine. :-L

cazuri si cazuri. :alcy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scurt si la obiect....daca o faceti dauna pe banii din buzunar si nu ii vedeti inapoi in 2-3 sapt de la asigurator....scrisoare la CSA, nu asteptati si nu va certati cu asiguratorul ca o faceti degeaba

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te poti duce inapoi sa le treaca ..... daca le-ai solicitat in declaratie

Am fost azi si am facut constatarea si poze, am completat vreo 2 hartii am ajuns acasa si am vazut ca pe constatare baiatul a uitat sau a facut-o intentionat si n-a trecut jamba dreapta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...