Sari la conținut

Documentar Despre Moto


octa
 Share

Postări Recomandate

Toate bune da' numai sa nu difuzeze istoria Harley in cadrul emisiunii "Extreme mashines" ca nu ma mai uit dupa aia decat la Animal Planet...

Zic pentru ca am mai vazut puse la gramada tot pe Discovery H-D alaturi de dragstere de 1000 cp, motociclete de MGP si alte motoare modificate pentru catarare.

Happy birthay!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda... am gresit... e duminica...

din promo am inteles ca emisiunea se va referi in special la HD, modificate sau nu, choppere, etc. si la viata motoristilor americani... vor fi si interviuri cu sefii de cluburi americane... inclusiv hell's angels...

 

vizionare placuta baieti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Sal. Dupa cum bine stiti, duminica, 31 august a fost la Discovery un documentar despre istoria HD. Cum v-a placut. Pe mine m-a cam enervat ca au pus prea mult accentul pe chestia "Harley Davidson nu reprezinta tehnologie, ci un mit". Sincer, incep sa cred ca aceasta lozinca este folosita pentru a scuza progresul relativ mic din pct. de vedere tehnologic pe care l-a realizat compania. In rest, totul a fost OK.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am capotat pe la 1 AM, dupa "american choppers".partea cu jesse james o mai vazusem, dar tot aiai mi a placut cel mai mult, desi nu sunt un fan chopper.

normal ca trag tate pe partea cu mostenirea, ca la restul de capitole japanerii ii bat la popou

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal. Dupa cum bine stiti, duminica, 31 august a fost la Discovery un documentar despre istoria HD. Cum v-a placut. Pe mine m-a cam enervat ca au pus prea mult accentul pe chestia "Harley Davidson nu reprezinta tehnologie, ci un mit". Sincer, incep sa cred ca aceasta lozinca este folosita pentru a scuza progresul relativ mic din pct. de vedere tehnologic pe care l-a realizat compania. In rest, totul a fost OK.

Ideea de baza era de fapt ca H-D "Reprezinta o conceptie" nu un mit si ca "accentul se pune pe conceptie si nu pe tehnologie desi unele modele incorporeaza ultimul racnet in materie".

Adica eu iti vind un motor iar tu daca vrei poti sa il personalizezi. Simplu. Restul este de fapt imagine si conservarea unei istorii de 100 de ani. Celalat film cu Jesse James este interesant ca stil de viata si ca afacere daca vreti. Si cum ati observat sunt ceva clienti. Chestie de gust. Una peste alta a fost interesant. Oricum nu poti concentra istoria H-D in 45 de minute si sa arati totul. E absurd. Nu cred ca prin felul cum a fost facut sa fi suparat pe cineva. Din contra chiar a spus de calitatea motoarelor japoneze si de asaltul lor pe piata. Daca si japonezii si europenii au facut si continua sa faca choppere inseamna ca se cere si asta denota preferintele pasionatilor de motoare de acest fel.

Iar ca simbolistica e clar-imaginea de rebel si de non-conformism care insoteste H-D.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...