Sari la conținut

Iubita mea ... :)


Vizitator Dinu1997
 Share

Postări Recomandate

Vizitator Dinu1997

Bine v-am gasit ... pe scurt despre motorul meu ( daca il pot numi asa ) ... este FirstBike Curier , in actele lui scrie de 49cm3 , dar fuge 100-110 km/h :D ... in bord are 120 ... sunt unicul si mandrul lui posesor din 13 august 2012 . L-am cumparat de nou . Modificari pana acum nu i-am facut decat schimbul de ulei la 500 km . Momentan am parcurs cu el 790 km . Este o " chimie " intre noi ce se vede de la o posta :D ... ma laud cu ea oricand am ocazia ... sunt foarte multumit de ea . Pana acum n-am avut incidente si sper ca nu voi avea . Permis momentan nu am , deoarece suntem in asteptarea " noilor norme " . M-am riscat vara trecuta cu ea .. nu era politia asa " aspra " cum este in momentul de fata ... Anul acesta am scoso de vreo 5 ori ... dar nu prea vreau sa ma risc , din motiv ca nu vreau sa am cazierul patat !

Nu prea ma pricep bine la cuvinte cand e vorba sa descriu un lucru personal ... ... o poza cu motorul aveti mai jos :) ! Astept pareri ! Bafta

 

post-75551-0-44539100-1368260060_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D ... ma laud cu ea oricand am ocazia ...

:) am observat si in alte postari ale tale , dar nu-ti face griji .....asa e la inceput .

P.S.: ai grija cu mersul fara permis . Nu este bine si in plus le faci rau si altora (familiei de ex.) .

Editat de ctrad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Dinu1997

:) am observat si in alte postari ale tale , dar nu-ti face griji .....asa e la inceput .

P.S.: ai grija cu mersul fara permis . Nu este bine si in plus le faci rau si altora (familiei de ex.) .

Da .. asa e , sunt constient de faptul ca imi pun viata mea in pericol , precum si a celor din jurul meu , dar am foarte mare grija ! :)

Cred ca este o motocicleta ideala pt. varsta si " experienta " mea .

Multumesc de sfat

 

P.S : M-am decis sa nu o mai scot din garaj pana la obtinerea plasticului :D ... poate asa e mai bine .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai calm, inscriete pentru ctg. A, sustine examenul si atunci sa vezi chimie si fizica intre tine si motoreta ta. Nu o zic cu nici o rautate! Acum esti penal, nu-mi place....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Dinu1997

Stai calm, inscriete pentru ctg. A, sustine examenul si atunci sa vezi chimie si fizica intre tine si motoreta ta. Nu o zic cu nici o rautate! Acum esti penal, nu-mi place....

Ce anume nu-ti place ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu-i place ca mergi fara permis. nici mie :) dar in cele din urma tu stii cel mai bine. Dar totusi, are motor de scuter, pana acum 1 an nici nu se pomenea sa ai permis pe asa ceva. Desi daca ma gandesc, cred ca doar in acte are motor de scooter, ca el pare a fi un 125 cmc, adica permis categoria A1 :cheers:

Editat de Seb
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu are 125 este de 49cmc . Dinu1997 spune ca l-a luat de nou si ca nu a umblat la motor. Uneori cei de la First Bike mai puneau seturi de 60cmc, posibil ca si asta sa aiba astfel de set. Banuesc ca i-a scos limitarile si de aceea se duce pana la 100. Parerea mea: nu il mai duce pana la 100 km pentru ca il distrugi. Si nu il mai folosi pe strada pana nu iti iei permis.

Editat de robertkiran
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Dinu1997

nu-i place ca mergi fara permis. nici mie :) dar in cele din urma tu stii cel mai bine. Dar totusi, are motor de scuter, pana acum 1 an nici nu se pomenea sa ai permis pe asa ceva. Desi daca ma gandesc, cred ca doar in acte are motor de scooter, ca el pare a fi un 125 cmc, adica permis categoria A1 :cheers:

Am specificat mai sus ca nu o sa mai conduc pana nu voi avea plasticul :)

In legatura cu motorul ... ai dreptate , si o sa-ti adresez o intrebare : Pot pati ceva daca de exemplu ma opreste politia pe drum , eu detin categoria " Am " si ii prezint actele in care specifica clar ca e motor de 49cm3 in 4T ? Adica eu ma refer la faptul ca daca se uita la bordul ei si la schimbatorul de viteze sa nu creada ca e cu motor mare si trebuie alta categorie de permis ... Cred ca ai inteles ceea ce vreau sa te intreb

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles ce intrebi. daca tu in acte il ai de 49 cm3 asa va fi considerat. Nu cred ca sta nimeni sa se uite cat ai tu in bord si cate viteze ai. asta e treaba rar-ului nu a politistilor de pe strada. De curiozitate : cat ai dat pe motoras ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Dinu1997

Nu are 125 este de 49. Dinu1997 spune ca l-a luat de nou si ca nu a umblat la motor. Uneori cei de la First Bike mai puneau seturi de 60. Banuesc ca i-a scos limitarile. Parerea mea: nu il mai duce pana la 100 km pentru ca il distrugi. Si nu il mai folosi pe strada pana nu iti iei permis.

L-am dus doar de 2 ori in acest timp sa vad ce poate .. dar nu o sa-i dau ! Viteza nu e pasiunea mea :P

 

Am inteles ce intrebi. daca tu in acte il ai de 49 cm3 asa va fi considerat. Nu cred ca sta nimeni sa se uite cat ai tu in bord si cate viteze ai. asta e treaba rar-ului nu a politistilor de pe strada. De curiozitate : cat ai dat pe motoras ?

Am dat 23 de milioane in lei vechi ... :D ! Mi-au dat cadou si o casca in valoare de 450 RON :D

Momentan am inteles ca nu se mai fabrica acest model CURIER ! O sa revina pe piata curand , dar cu ambreiaj manual .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu atingi 110 km/h reali cu jucaria asta :)
Fa scoala de soferi(AM sau A1) ca sa nu mai stai cu morcovu' in poponeata,ia-ti un echipament serios si schimba consumabilele la timp.

Din cate stiu eu,motoarele astea de pe modelul Curier sunt destul de fiabile,dar trebuie sa ii schimbi uleiul la timp si sa nu forjezi jucaria

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Dinu1997

Nu atingi 110 km/h reali cu jucaria asta :)

Fa scoala de soferi(AM sau A1) ca sa nu mai stai cu morcovu' in poponeata,ia-ti un echipament serios si schimba consumabilele la timp.

Din cate stiu eu,motoarele astea de pe modelul Curier sunt destul de fiabile,dar trebuie sa ii schimbi uleiul la timp si sa nu forjezi jucaria

Nu pot spune ca am mers cu ea cu 110 km/h pt. ca as minti ! :D ... viteza maxima cu care am mers cu ea este de 105 km/h :P

In legatura cu uleiul , l-am schimbat pana acum doar o singura data [ la 500 km ] , urmeaza la 1000 km , apoi la 1500 si iar odata la 2000 ! De la 2000 km incolo se schimba din 1000 in 1000 !

Tu cand te referi la schimbatul " comsumabilelor " , la ce te referi mai exact ? Nu prea am experienta la partea tehnica ... mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca zici ca ai cumparat jucarica de noua, cred ca ti-au data aia si un caiet ..Carte service se numeste. Ai acolo toate informatiile de care ai nevoie. Aici se poate sa dai peste persoane care nu sunt tocmai profesiniste si sa te sfatuiasca aiurea. Daca nu ai cartea, o poti descarca de pe Google, sunt in general pentru toate tipurile de motoare. Citesti cit timp te uiti la motoreta, citesti si legislatia pentru scoala si uite asa trece timpul si poate dau si guvernatii nostri legea aia odata pentru colegii din traffic care merg pe 49 si nu numai! Bafta la studiat si daca mai iesi cu motorul, sigur ai sa iesi, ca nu te poti abtine...sa nu dam de tine pe la Topic Accidente (Doamne fereste) sau Topic Avocatu Motociclistilor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Ravishing

Bine v-am gasit ... pe scurt despre motorul meu ( daca il pot numi asa ) ... este FirstBike Curier , in actele lui scrie de 49cm3 , dar fuge 100-110 km/h :D ... in bord are 120 ... sunt unicul si mandrul lui posesor din 13 august 2012 . L-am cumparat de nou . Modificari pana acum nu i-am facut decat schimbul de ulei la 500 km . Momentan am parcurs cu el 790 km . Este o " chimie " intre noi ce se vede de la o posta :D ... ma laud cu ea oricand am ocazia ... sunt foarte multumit de ea . Pana acum n-am avut incidente si sper ca nu voi avea . Permis momentan nu am , deoarece suntem in asteptarea " noilor norme " . M-am riscat vara trecuta cu ea .. nu era politia asa " aspra " cum este in momentul de fata ... Anul acesta am scoso de vreo 5 ori ... dar nu prea vreau sa ma risc , din motiv ca nu vreau sa am cazierul patat !

Nu prea ma pricep bine la cuvinte cand e vorba sa descriu un lucru personal ... ... o poza cu motorul aveti mai jos :) ! Astept pareri ! Bafta

 

 

Tot la 16 ani am inceput si eu.

Tot cu o mobra de 49cc am inceput si eu.

Iar din anul in care am luat-o, nu mai tin nimic altceva in afara de drumurile cu mobra mea ...

Iti doresc cele mai frumoase drumuri si sa te bucuri cat mai mult de ea.

 

 

O sa te ajute cursul asta

http://www.youtube.com/watch?v=bVWNinsmkAw

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Dinu1997

Daca zici ca ai cumparat jucarica de noua, cred ca ti-au data aia si un caiet ..Carte service se numeste. Ai acolo toate informatiile de care ai nevoie. Aici se poate sa dai peste persoane care nu sunt tocmai profesiniste si sa te sfatuiasca aiurea. Daca nu ai cartea, o poti descarca de pe Google, sunt in general pentru toate tipurile de motoare. Citesti cit timp te uiti la motoreta, citesti si legislatia pentru scoala si uite asa trece timpul si poate dau si guvernatii nostri legea aia odata pentru colegii din traffic care merg pe 49 si nu numai! Bafta la studiat si daca mai iesi cu motorul, sigur ai sa iesi, ca nu te poti abtine...sa nu dam de tine pe la Topic Accidente (Doamne fereste) sau Topic Avocatu Motociclistilor!

Sigur ... am si un asemenea " caiet " :D ! Am luat-o la rasfoit de vreo 2-3 ori !

Cred ca ai dreptate la faptul ca nu ma voi putea stapani sa scot motorul din garaj , dar voi face tot posibilul sa evit aceasta !

Cat despre implicarea mea in vreun accident , Doamne fereste ! Si tie , si tuturor motociclistilor doresc la fel .

 

Tot la 16 ani am inceput si eu.

Tot cu o mobra de 49cc am inceput si eu.

Iar din anul in care am luat-o, nu mai tin nimic altceva in afara de drumurile cu mobra mea ...

Iti doresc cele mai frumoase drumuri si sa te bucuri cat mai mult de ea.

 

 

O sa te ajute cursul asta

http://www.youtube.com/watch?v=bVWNinsmkAw

Ravishing , iti multumesc din toata inima pt. gandurile ce mi le " porti " !

Exact asa sunt si eu , si crede-ma ca in afara de familie ... pe locul 2 daca as putea ... as alege motocicleta ! Nu prea se poate exprima in cuvinte acest lucru , dar multi dintre noi inteleg !

Sper sa mai tinem legatura ! Iti doresc sanatate , asfalt uscat si incidente nedorite ! BAFTA

Editat de Dinu1997
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot spune ca am mers cu ea cu 110 km/h pt. ca as minti ! :D ... viteza maxima cu care am mers cu ea este de 105 km/h :P

In legatura cu uleiul , l-am schimbat pana acum doar o singura data [ la 500 km ] , urmeaza la 1000 km , apoi la 1500 si iar odata la 2000 ! De la 2000 km incolo se schimba din 1000 in 1000 !

Tu cand te referi la schimbatul " comsumabilelor " , la ce te referi mai exact ? Nu prea am experienta la partea tehnica ... mersi

 

 

Nu pot spune ca am mers cu ea cu 110 km/h pt. ca as minti ! ... viteza maxima cu care am mers cu ea este de 105 km/h

In legatura cu uleiul , l-am schimbat pana acum doar o singura data [ la 500 km ] , urmeaza la 1000 km , apoi la 1500 si iar odata la 2000 ! De la 2000 km incolo se schimba din 1000 in 1000 !

Tu cand te referi la schimbatul " comsumabilelor " , la ce te referi mai exact ? Nu prea am experienta la partea tehnica ... mersi

lasa-ma sa te fac sa intelegi..nu atingi 100 km/h cu ea decat daca o arunci de pe bloc...viteza reala este mult mai mica

intra pe scuteristi.ro...gasesti acolo si cateva tutoriale (schimbare set motor,reglare supape,etc)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Dinu1997

Cel mai bine ar fi sa iei permisul de A1. Ai grija cum mergi!

Sa se publice normele in Monitorul Oficial si ii dam bataie ! Multumesc de sfat ! Bafta multa si grija mare si tie :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dom'le, cred ca data de 13 august 2012 - (cand ti-ai achizitionat acest SCUTER de cacao, pe care, probabil traind intr-o alta realitate iti place sa il numesti MOTOCICLETA) - a fost una nefasta pentru tine. la banii astia iti iuai orice scuter second de firma care ingropa 10 FIRST BIKE-URI din astea. faptul ca gasesti pe aici cativa flayeri care iti tin isonul nu face din kktul tau de FIRST BIKE sa fie altceva decat este. continua sa ii schimbi uleiurile...sa il speli, trezeste=te noaptea si pupa=l, mangaie_l... nu te supara dar poate e bine sa iti puna cineva o oglinda in fata, sa te ajute sa vezi realitatea.mai duceti-va dreaq cu chinezariile voastre!!! auzi: MOTOCICLETA!!! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Dinu1997

dom'le, cred ca data de 13 august 2012 - (cand ti-ai achizitionat acest SCUTER de cacao, pe care, probabil traind intr-o alta realitate iti place sa il numesti MOTOCICLETA) - a fost una nefasta pentru tine. la banii astia iti iuai orice scuter second de firma care ingropa 10 FIRST BIKE-URI din astea. faptul ca gasesti pe aici cativa flayeri care iti tin isonul nu face din kktul tau de FIRST BIKE sa fie altceva decat este. continua sa ii schimbi uleiurile...sa il speli, trezeste=te noaptea si pupa=l, mangaie_l... nu te supara dar poate e bine sa iti puna cineva o oglinda in fata, sa te ajute sa vezi realitatea.mai duceti-va dreaq cu chinezariile voastre!!! auzi: MOTOCICLETA!!! :crack:

Multumesc de incurajari ! :) Continua sa faci astfel de jigniri si te vei alege cu o bataie zdravana de la cineva ! Nu este nicio amenintare asta ;) ! Veziti de treaba ta acolo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dom'le, cred ca data de 13 august 2012 - (cand ti-ai achizitionat acest SCUTER de cacao, pe care, probabil traind intr-o alta realitate iti place sa il numesti MOTOCICLETA) - a fost una nefasta pentru tine. la banii astia iti iuai orice scuter second de firma care ingropa 10 FIRST BIKE-URI din astea. faptul ca gasesti pe aici cativa flayeri care iti tin isonul nu face din kktul tau de FIRST BIKE sa fie altceva decat este. continua sa ii schimbi uleiurile...sa il speli, trezeste=te noaptea si pupa=l, mangaie_l... nu te supara dar poate e bine sa iti puna cineva o oglinda in fata, sa te ajute sa vezi realitatea.mai duceti-va dreaq cu chinezariile voastre!!! auzi: MOTOCICLETA!!! :crack:

 

Te retine topicul asta de la completat ulei la minunata ta MOTOCICLETA?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Dinu1997

Gura ma ! Vorbiti ce aveti de vb. strict despre acest topic , daca nu pa ! Vedeti ca va cheama a voastra bunica sa va dea micul de jun ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti doresc sanatate , asfalt uscat si incidente nedorite ! BAFTA

Sunt singuru' idiot care vede asta? Ii doresti incidente nedorite? Ce dragut, deci asa se agata o femeie pe net :crack: (glumesc)

 

Se spune asa "Iti doresc sanatate, astfalt uscat, fara incidente"

 

Sa o stapanesti sanatos ! Incearca sa nu mai mergi fara permis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Dinu1997

Sunt singuru' idiot care vede asta? Ii doresti incidente nedorite? Ce dragut, deci asa se agata o femeie pe net :crack: (glumesc)

 

Se spune asa "Iti doresc sanatate, astfalt uscat, fara incidente"

 

Sa o stapanesti sanatos ! Incearca sa nu mai mergi fara permis.

Multumesc .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dom'le, cred ca data de 13 august 2012 - (cand ti-ai achizitionat acest SCUTER de cacao, pe care, probabil traind intr-o alta realitate iti place sa il numesti MOTOCICLETA) - a fost una nefasta pentru tine. la banii astia iti iuai orice scuter second de firma care ingropa 10 FIRST BIKE-URI din astea. faptul ca gasesti pe aici cativa flayeri care iti tin isonul nu face din kktul tau de FIRST BIKE sa fie altceva decat este. continua sa ii schimbi uleiurile...sa il speli, trezeste=te noaptea si pupa=l, mangaie_l... nu te supara dar poate e bine sa iti puna cineva o oglinda in fata, sa te ajute sa vezi realitatea.mai duceti-va dreaq cu chinezariile voastre!!! auzi: MOTOCICLETA!!! :crack:

Cineva ar putea sa spuna la fel si despre kawa ta....respecta pe altii ca sa primesti respect. Sa auzim de bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...