Sari la conținut

semnale led cu probleme


Postări Recomandate

am schimbat de curand semnalele vechi cu bec cu unele noi pe led.. daca dau semnal si pun frana e ok..dar daca am si farul aprins si pun frana, semnalul incepe sa clipeasca mai incet pana se stinge.. Va intreb.. Oare am probleme cu releul de incarcare? Honda hornet PC 36

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am avut si eu aceeasi problema la un transalp,am renuntat pana la urma si am pus tot pe bec.Am incercat si varianta cu sigurante dar se incing(sigurantele) rau de tot dupa 4-5 semnale,gandeste-te daca as fi lasat 1 min semnalul pus.Ai probleme pt ca becul are 10/21 W(depinde de releu) iar led-urile au 2 W si de asta trebuie pusa siguranta in paralel ca sa ai consumator.

mai bine iti pui tot pe bec si nu te mai complici

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa schimbi releul cu unul electronic.

Cel pe care il ai tu acum, cel mai probabil este releu electro-mecanic, cu lamele si functioneaza doar daca ai o anumita rezistenta pe circuitul de semnalizare. (ex doar cu 2 becuri de 5 sau 10W + cel din bord mai mic) Ledurile au rezistenta foarte mica, 0,5 - 2W si de aceea, bobina din interiorul releului nu declanseaza, sau declaseaza aiurea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda..si am crezut ca am facut o afacere cu ele..se vad mult mai bine decat alea pe bec si ziua si noaptea



off: apropo nerv am fost la Dan.. mi-a sudat capacu de la baia de ulei.. a fost forta..30 de lei :D

Hmm deci ziceti ca daca schimb sigurantele tot nu rezolv nimic?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca pui rezistente trebuie sa fi atent ce rezistente pui si unde le pui... e posibil sa se incinga destul de tare si sa dai de alte probleme daca se topeste ceva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NervOptic: unitatea de masura pt rezistenta= ohm

Unitate de masura pt putere= watt

Ai incurcat borcanele implicit sfaturile

 

 

Daca pui rezistente trebuie sa fi atent ce rezistente pui si unde le pui... e posibil sa se incinga destul de tare si sa dai de alte probleme daca se topeste ceva

Nu se incinge nimic.cele de la rizoma vin la pachet cu tot cu rezistente

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NervOptic: unitatea de masura pt rezistenta= ohm

Unitate de masura pt putere= watt

Ai incurcat borcanele implicit sfaturile

 

 

Nu se incinge nimic.cele de la rizoma vin la pachet cu tot cu rezistente

:) zici tu?

Am crezut ca e logic ca atunci cand ai mai multi Wati ca si consumator, rezistenta pe cirtcuit creste ...nu trebuia sa specific asta.

nu am vazut pe niciun bec sa scrie cati Ohmi are ... ai vazut tu ?

 

off: apropo nerv am fost la Dan.. mi-a sudat capacu de la baia de ulei.. a fost forta..30 de lei :D

Ma bucur ca ai rezolvat. E un om cumsecade si destul de instarit. Nu se hazardeaza la preturi absurde.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am avut si eu aceeasi problema la un transalp,am renuntat pana la urma si am pus tot pe bec.Am incercat si varianta cu sigurante dar se incing(sigurantele) rau de tot dupa 4-5 semnale,gandeste-te daca as fi lasat 1 min semnalul pus.Ai probleme pt ca becul are 10/21 W(depinde de releu) iar led-urile au 2 W si de asta trebuie pusa siguranta in paralel ca sa ai consumator.

mai bine iti pui tot pe bec si nu te mai complici

 

rezistente. dar trebuie calculata valoarea. toate rezistentele se incalzesc, dar daca sunt puse cele care trebuie se incalzesc nesemnificativ.

 

:) zici tu?

Am crezut ca e logic ca atunci cand ai mai multi Wati ca si consumator, rezistenta pe cirtcuit creste ...nu trebuia sa specific asta.

nu am vazut pe niciun bec sa scrie cati Ohmi are ... ai vazut tu ?

 

Ma bucur ca ai rezolvat. E un om cumsecade si destul de instarit. Nu se hazardeaza la preturi absurde.

 

pai rezistenta unui bec in ohmi se poate calcula. de exemplu, la 14v un bec de 21 w are 9.33333 ohmi si consuma 1.5 A! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

rezistente. dar trebuie calculata valoarea. toate rezistentele se incalzesc, dar daca sunt puse cele care trebuie se incalzesc nesemnificativ.

 

 

pai rezistenta unui bec in ohmi se poate calcula. de exemplu, la 14v un bec de 21 w are 9.33333 ohmi si consuma 1.5 A! :)

Pai nu-mi spune mie, spune-i lu' SKR super bikes :) ca el lucreaza cu borcane.

 

Poate ar trebui data formula ... sa-si calculeze singuri oamenii ce rezistente au nevoie

 

R= V*V/W

 

Adica Rezistenta pe circuitul de semnal = 14V * 14V/X wati au becurile

Rezistenta unui circuit de 21 W = 14*14/21 = 9,333

 

Acuma cei care vor sa puna rezistente, sa-si calucleze cati W aveau pe instalatia originala, si apoi sa adauge rezistenta pana la valoare initiala, luand in considerare ca semnalele cu leduri au maxim 1-2 W

Editat de nervOptik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zbang! Iar ai vorbit!

 

sunt curios cat iti da tie 21/14...

 

Pai nu-mi spune mie, spune-i lu' SKR super bikes :) ca el lucreaza cu borcane.

 

Poate ar trebui data formula ... sa-si calculeze singuri oamenii ce rezistente au nevoie

 

R= V*V/W

 

Adica Rezistenta pe circuitul de semnal = 14V * 14V/X wati au becurile

Rezistenta unui circuit de 21 W = 14*14/21 = 9,333

 

Acuma cei care vor sa puna rezistente, sa-si calucleze cati W aveau pe instalatia originala, si apoi sa adauge rezistenta pana la valoare initiala, luand in considerare ca semnalele cu leduri au maxim 1-2 W

 

ei, nu ti-am zis tie, ti-am dat quote ca era vorba de ohm-watti, atata tot! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum, eu nu cred ca merge cu rezistente ... practic ia din puterea intregului circuit de semnalizare, implicit a releului. Nu sunt sigur, e doar o presupunere, si merita sa incercati cu rezistente, dat fiind ca nu costa mai mult de 0,2 Ron o bucata.

Varianta care merge sigur 100% si fara lipituri si alte cacatzishuri este releul electronic, care indiferent de rezistenta din circuit, inchide si deschide circuitul in mod digital.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se vindeau pe Louis relee pt semnalele cu leduri.Costau citiva euro.

Gen : http://www.louis.de/_10dae6c31cfe2a624129db3da442b2b8b3/index.php?topic=artnr_gr&artnr_gr=10032021

 

Initiatorului: Daca esti din Bucuresti si vrei sa vezi daca iti functioneaza ok cu rezistenta asemanatoare cu cea de mai sus da un PM si treci pe la mine inainte sa dai comanda ca am una uitata printre piese.

Succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din cate stiu eu cand pui pe led trebuie ori sa schimbi releul ori sa pui sigurante pe fiecare semnalizare!

 

am avut si eu aceeasi problema la un transalp,am renuntat pana la urma si am pus tot pe bec.Am incercat si varianta cu sigurante dar se incing(sigurantele) rau de tot dupa 4-5 semnale,gandeste-te daca as fi lasat 1 min semnalul pus.Ai probleme pt ca becul are 10/21 W(depinde de releu) iar led-urile au 2 W si de asta trebuie pusa siguranta in paralel ca sa ai consumator.

mai bine iti pui tot pe bec si nu te mai complici

daca puneti o siguranta in paralel,veti arde siguranta,in serie efectul este null

 

Trebuie sa schimbi releul cu unul electronic.

Cel pe care il ai tu acum, cel mai probabil este releu electro-mecanic, cu lamele si functioneaza doar daca ai o anumita rezistenta pe circuitul de semnalizare. (ex doar cu 2 becuri de 5 sau 10W + cel din bord mai mic) Ledurile au rezistenta foarte mica, 0,5 - 2W si de aceea, bobina din interiorul releului nu declanseaza, sau declaseaza aiurea.

ledurile au o rezistenta "X" ohm nici decum 2w

ludurile sunt de o putere "X" watt-i

concluzie:ledurile au o rezistenta diferita si trebuie modificata rezistenta in circuit

 

Pai nu-mi spune mie, spune-i lu' SKR super bikes :) ca el lucreaza cu borcane.

nu lucrez cu borcane ,lucrez si masor cu multumetru digital,nu trebuie sa fii acid.

 

Oricum, eu nu cred ca merge cu rezistente ... practic ia din puterea intregului circuit de semnalizare, implicit a releului. Nu sunt sigur, e doar o presupunere, si merita sa incercati cu rezistente, dat fiind ca nu costa mai mult de 0,2 Ron o bucata.

Varianta care merge sigur 100% si fara lipituri si alte cacatzishuri este releul electronic, care indiferent de rezistenta din circuit, inchide si deschide circuitul in mod digital.

eu sunt convins ca functioneaza :D

Rizoma cand iti vinde semnale iti da la pachet si rezistente{de prosti ce sunt :))) } Masurati va rog rezistenta unui led si cea a unui conductor monofilar cu sectiune 2,5 si spuneti-mi va rog care e mai mica.Veti vedea ca una tinde spre "0".

 

PS: pe multimetrul meu nu exista scala de masurat watt-i,un schimb pot masura cu ampermetrul curentul absorbit al uni bec si anume 4A si il inmultim cu tensiunea....ghici ciuperca ...cam 56 W

 

Pe acumulatori scrie 12v 14 Ah,nicidecum 12v - 196 W ,pt ca nu vine cocoloase dintr-un generator alternativ.

La moto,nu kw ne omoara.ne omoara amperii ,pt ca daca nu stii sa socotesti consumul pe circuit si pui o siguranta mai mica sau mai mare,motoreta face plici.

 

Acesta a fost ultimul sfat/post pe motoretism.ro si ii rog pe cei cu probleme tehnice sa apeleze la sfaturile producatorului,prin intermediul manualului.Sansele de reusita ,sunt cu mult mai mari decat cele de a scoate fum din instalatie,ascultand de x si y pe forum

Succes in activitati domnilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

{de prosti ce sunt :))) } Masurati va rog rezistenta unui led si cea a unui conductor monofilar cu sectiune 2,5 si spuneti-mi va rog care e mai mica.Veti vedea ca una tinde spre "0".

na, acuma daca ai vrut sa despici firul in 14, la LED (care e o dioda inainte de toate) nu exista notiunea de rezistenta. ar trebui facut un topic sticky despre semnalele pe LEDuri, ca altfel se reinventeaza fizica.

 

on-topic: semnalele pe leduri oricum se vad mai prost, singurul avantaj posibil e ca tin mult si daca se arde un led mai sint N ramase. in rest, e doar fitza.

Editat de CalinD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

-desi am zis ca nu mai raspund,tin sa va precizez ca toate obiectele care conduc curent au o rezistenta(chiar si corpul uman)

-semnalizatorul ,este un montaj complex ,cu mai multe leduri ,iar rezistenta montajului poate fi determinata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ledurile au o rezistenta "X" ohm nici decum 2w

ludurile sunt de o putere "X" watt-i

concluzie:ledurile au o rezistenta diferita si trebuie modificata rezistenta in circuit

 

 

 

Am crezut ca e logic ca atunci cand ai mai multi Wati ca si consumator, rezistenta pe cirtcuit creste ...nu trebuia sa specific asta.

nu am vazut pe niciun bec sa scrie cati Ohmi are ... ai vazut tu ?

A fost o greseala de exprimare, am scris dupaia textul de mai sus, ba chiar un post mai tarziu am pus si formula de calcul ... R=V*V/W

Dar e ok, accept mushtruluiala :) Daca trebuie, trebuie ... asta e.

Editat de nervOptik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...