Sari la conținut

Pot punde pe o motocicleta de 125 un cilindru in 2 timpide 150 in 2 ti


Postări Recomandate

Pe o motocicleta de 2 timpi ... ar merge pus un carburator de 150 tot in 2 timpi ? si ar mai trebui modificat ceva ? nu ma intreseaza consumul mai mare ..

 

 

 

 

 

 

 

si inca una

 

 

 

 

Daca vin calare e o motocicleta din italia o pot inmatricula la noi? ??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai am o intrebare .. ce as putea modifica la o motocicleta de 125 pentru a scoate un sunet mai placut sau sa urle mai tare dar fara ssssssssssssasait si fara tarr tar tarait..? filtru aer oba carburator ??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:crack: Sincer, nu prea inteleg ce vrei sa zici, dar incerc sa explic, totusi.

 

- Poti sa pui si cilindru de 150, care sa fie special facut pentru motorul respectiv (trebuie sa ii pui si pistonul);

- Poti sa pui si carburator mai mare, dar trebuie reglat pentru motorul pe care il montezi;

- Poti sa vii calare pe ea si din Mexic, dar nu iti recomand tie asa ceva. Mai sunt si alte metode sa aduci o motocicleta din strainatate;

- Nu ai ce sa le faci motoarelor in 2 timpi sa sune ca unul in 4 timpi. Banuiesc ca tu vrei ca un motor de 125cmc, in 2 timpi sa sune ca unul de 600 cmc cu 4 cilindrii, in 4 timpi. Motoarele in 2 timpi au sunetul lor specific. Nu conteaza ce capacitate au, sau cati cilindrii au, tot a motor in 2 timpi suna. Nu esti primul care pune intrebarea asta, si nu e prima data cand eu sau altii raspundem la o asa intrebare.

- Nu te apuca sa umblii la esapament, fiindca e facut cu cap, din fabrica. Orice modificare adusa de-a-n pulea, nu ii face bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce nu stai tu cateva minute sa aranjezi un pic ideile pe care vrei sa le expui?

ca sa mor eu de nu iese o varza de nu cred....

 

deci: intrebarea ar fi: ?

 

daca poti pune un carb de 150 pe un motor de 125? da poti, daca carburatorul se potriveste pe cilindru. nu cred ca vei rezolva mare lucru insa.

sunetul il poti schimba un pic cu o toba mai de calitate. desi tot a 2t o sa sune. personal mie nu-mi displace sunetul de 2t....

 

da o poti inmatricula, chit ca o aduci pe roti ori in duba....

eu unu chiar as vrea sa fac un asemenea drum...

atentie insa este un drum la care ar fi bine sa ai un motor de care sa fi sigur ca este ok. sa nu te lase-n drum.

si nu ar fi ok sa fie si ala de 125...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

=)) dupa ce ti-am citit topicurile , iti dau un sfat! plimbate cu mobra si lasa mesteritu in treaba cuiva care se pricepe! serios daca te apuci de capul tau o sa ai doar de suferit!,1 la mana , trebuie sa ne spui marca model / ce tip de carburator vrei sa ii pui , 2 la mana , poti sa vi sub motocicleta in tara , dar asta inseamna ori sa fie inmatriculata in tara de origine , ori sa aiba numere provizorii ( ex: nr de toll in germania) , in ambele cazuri motocicleta e inmatriculabila in romania! , dar serios ascultami sfatul ca nu te iau la misto , rezumate doar la pus benzina si ulei , altfel credema ca vei provoca daune motorului de or sa te coste inzecit cat te-ar fi costat mersul la mecanic!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Genial! Daca te gandesti sa urmezi o forma superioara de invatamant, alege Transporturile la Poli, acolo o sa aflii rapsunsurile tuturor intrebarilor tale.

is curios daca lar pune profesori de la poli sa le arate unde-i servomotoru la motocicleta ce ar face?:))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

-merge cu carb de 150 dar probabil trebuie refacute reglajele .

-de adus trebuie sa prezinti un document cum ai adus-o sau declaratie pe proprie raspundere (eu am declarat ca am adus-o in spate ,oricum e o tampenie ,ca nu pot ei sa stabileasca daca ai adus-o susub cu surub sau dintr-o bucata -RAR-ul constata daca e ok) .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc ...eu nu le am cu scrisul dar credetima ca is mai mult manual...si apropo am mai facut 600 km cu 125.. up topic va salut din pompa cu benzina :) :) mai am un pic si ajung la vama :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc ...eu nu le am cu scrisul dar credetima ca is mai mult manual...si apropo am mai facut 600 km cu 125.. up topic va salut din pompa cu benzina :) :) mai am un pic si ajung la vama :)

Aoleo, ma dor "c0ile" de la felul tau de a scrie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...