Sari la conținut

Giurgiu - ce e de vizitat?


frigider
 Share

Postări Recomandate

Vizitator MosRahao

Multumesc celor care au zis de Ruse, a fost dragut!

 

deci ti-a placut. asta e cel mai important. bafta si kilometri sa fie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 97
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Pai si noi cred ca o sa dam maine o raita pana acolo sa mancam o ciorba. Da si tu mai multe detalii de cum se ajunge la carciuma cu pricina. V-ati descurcat cu leii nostri sau ati schimbat in leva? Ceva taxe la intrarea in BG?

nu e nicio taxa, cei de la bariere iti fac semn sa treci.

 

am schimbat in leva, cum treci de tipii aia care cer buletinul in primul rond, faci dreapta din scurt si sunt 2 ghisee din alea.. acolo am schimbat.

 

unii oameni au spus ca pe alocuri poti plati si in lei dar ca e dubios, e posibil sa ceara mai mult (asa am inteles eu)

 

http://www.happy.bg/en/our_restaurants.html?restaurant=ruse asta e locusorul, placut, un parculet exact langa.. dar sunt niste alei pietonale, am lasat moto si am mers putin pe jos.

 

Vezi ca e link catre gugal maps. iti arata unde e, eu am dat get directions.

la dus e simplu, la-ntors m-am 'ratacit', vezi mai jos poza.. sunt o infinitate de sensuri unice (deci o infinitate de semne 'acces interzis' :D )

 

a mai zis cineva de locul asta, de-aia m-am dus la el. Chelnerita f ok, stia ro, da si rest.. etc.

post-57011-0-52614100-1371322944_thumb.jpg

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fost-am si am vazut cateva pisici... cred ca erau minore ele ...dar au si ei pisicile lor.

Nu mai spun ca era o pisi pe bune la Happy, f simpatica.

 

Cum s-a zis, chelnerita a dat restul pe loc :)

Mancarea a fost smechera :D

 

f amabila tanti chelnerita, i-am zis ca e f posibil sa 'ne mai vedem' :D

 

am mers cu marea, n-am vazut nicio masina de politie.. am mers legal, ca si in ro.

am mers prea putin sa spun daca sunt mai 'responsabili' soferii, a fost in regula experienta.

 

M-am cam ratacit cand am plecat de la Hepi.. mai erau 2 insi cu niste miare cred, romani.

La masa de langa - romani.

 

Multumesc celor care au zis de Ruse, a fost dragut!

A pomenit cineva, mai devreme de Basarabovo. Este un loc de o frumusete rara, un loc cu multa energie pozitiva. Nu sunt religios dar nici ateu, asta am simtit. Merita.

O locatie demna de vizitat, din punct de vedere culinar, ar fi Luliaka. Am mai scris, candva, pe acest forum. De la granita, spre Sofia, treci de Metro, mergi cativa km si este un indicator, destul de modest, la dreapta, in padurice, pe un drum care coboara destul de abrupt, cateva serpentine prin padure, pana la Dunare. Se ajunge la un compex, hotel, restaurant, terasa acoperita de o panza ca o vela, pe niste cabluri, piscina, parcare generoasa. Sper sa fie sugestiva poza

post-72648-0-32159700-1371324872_thumb.jpg

Editat de PoliBuc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A pomenit cineva, mai devreme de Basarabovo. Este un loc de o frumusete rara, un loc cu multa energie pozitiva. Nu sunt religios dar nici ateu, asta am simtit. Merita.

O locatie demna de vizitat, din punct de vedere culinar, ar fi Luliaka. Am mai scris, candva, pe acest forum. De la granita, spre Sofia, treci de Metro, mergi cativa km si este un indicator, destul de modest, la dreapta, in padurice, pe un drum care coboara destul de abrupt, cateva serpentine prin padure, pana la Dunare. Se ajunge la un compex, hotel, restaurant, terasa acoperita de o panza ca o vela, pe niste cabluri, piscina, parcare generoasa. Sper sa fie sugestiva poza

o pun la 'va urma' :)

 

reclama mascata la BG... topicul se numeste "ce e de vizitat in Giurgiu" :grinbandit:

 

mai baieti, va plangeti de 'ursuleti', 'pisicute' si gipane inmatriculate pe BG.. pai sunt chiar putine la noi, sa vedeti cate din astea sunt la bulgari... :lol:

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

Luliaka. Sper sa fie sugestiva poza

 

Arata super. O sa o caut next time. :cheers:

 

iaurt cu nuca si miere pe deasupra.

 

O sa tin in minte si chestia asta, suna fantastic!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

reclama mascata la BG... topicul se numeste "ce e de vizitat in Giurgiu" :grinbandit:

Pai da, cel mai interesant loc de vizitat este punctul de frontiera :) de acolo, mai departe, se descurca fiecare cu ce viziteaza

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

Eu as pleca cam intr-o ora-o ora jumate, pe traseul asta: http://goo.gl/maps/gJxlZ

 

Sunt 250 km si traseul include: Basarabov, Ivanovo, Cherven, Rusenski Lom, la intoarcere oprire in Ruse. Viteza redusa, opriri sa vizitam ce e de vizitat. Cu tot cu ce cascam gura, pana seara suntem inapoi. Se mai baga careva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Traseul e bine ales, drumul e foarte bun si pitoresc, nitel virajat de la Basarbovo la Ivanovo (la Ivanovo sa va abateti stanga spre manastirile sapate in piatra), apoi drept si pasnic pana cand faceti stanga spre Cherven, unde aveti o coborare frumoasa pana la cetate, apoi spre Nisovo si Stracklevo (faceti poze cu Mig-ul din mijlocul satului :D ) .

Din drumul national, la intoarcere, puteti sa faceti la dreapta inainte de Jumbo, spre Chervena Voda apoi stanga spre Nikolovo, drumul e foarte frumos, nimeriti drept in Parcul Lipnik, apoi va intoarceti in Ruse, e un ocol de vreo 20 km. Noi plecam astazi in tura cu bicicleta in zona Nikolovo - Chervena Voda.

Editat de Tom Cat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

1. Stracklevo (faceti poze cu Mig-ul din mijlocul satului :D . Din drumul national, la dreapta inainte de Jumbo, spre Chervena Voda apoi stanga spre Nikolovo, drumul e foarte frumos, nimeriti drept in Parcul Lipnik,

 

2. Noi plecam astazi in tura cu bicicleta in zona Nikolovo - Chervena Voda.

 

1. Multzam pentru sugestii, o sa incerc sa le urmez fara sa ma ratacesc :-)))

(pare mi-se ca voi merge singur, vad ca nu a mai anuntat nimeni, in max 30 de minute o sa plec)

 

2. Pedalat placut! Poate ne vom intersecta, have fun!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

Da, voi fi atent, multzam fain! Mobra mea e usoara si se cam simte vantul pe ea. Meteo zice ca-s 22 km/h vant dinspre SV dar in BG se va simti mai putin, dealurile si padurea il atenueaza de obicei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fost-am si noi acum la Luliaka. Frumos, mancare buna, preturi decente. Cu 36 de leva s-au mancat doua portii de ce am pozat, vreo 2 beri Kamenita, 2 Clausthaler, o cafea si 2 cola. Meniul ok, scris in bulgara, romana si engleza.

 

La intoarcere am stat un pic si pe marginea Dunarii, in port la Giurgiu unde am mai baut o bere fara alcool si am mai mancat cate o inghetata. Cine zicea de seminte, intr-adevar, era covor de coji pe jos!

post-20786-0-27142100-1371392962_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

:cheers:

PS: Maine vreau sa merg si eu la restaurantul asta, mi-ai lasat gura apa cu poza aia:)).

Din sosea se ajunge usor, adica indicatorul ala este vizibil sau bajbai pe acolo?

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite cam asa ar trebui sa arate indicatorul. Ideea e ca dupa ce treci de METRO, mai mergi vreo cateva sute de metri, max. 1km si e pe dreapta. si apoi ai facut dreapta si te cobori la vale pe un drum ingust prin padure, dar asfaltat. Oricum, daca nu te descurci, intrebi curvele ca te descurca ele :) Daca ratezi, nu-i bai, sunt multe scuaruri pe unde poti intoarce.

post-20786-0-51703000-1371398585_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

Fost-am si noi acum la Luliaka. Frumos, mancare buna, preturi decente.

 

Frumos! Te rog, tot n-am inteles unde e Luliaka. Ce treaba are cu Metro, nu e pe malul Dunarii? Poti te rog sa o marchezi pe harta? Explicatiile nu le-am inteles, ajutati-maaa. :-)))

 

M-am intors si eu, am fost pe traseul de care ziceam, la Basarabov m-am intalnit cu un alt coleg de forum, mrrlr si am mers de-acolo impreuna, a fost o tura foarte frumoasa! Ma apuc sa postez poze, in cateva minute.

Editat de Festina Lente
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man, e simplu. O iei pe drumul spre Veliko, mergi pe centura aia a lor, sau ce naiba e (aia plina de curve naspa), dupa ce treci de Metro de pe partea dreapta, urmeaza la cateva sute de metri - max. 1 km intrarea in resort. Prima curva (dupa ce ai trecut de giratoriul de la vama) o intrebi si stie sa-ti zica cum sa ajungi.

 

Pe harta, pe google maps, urmaresti E85 al lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

Deci traseul a fost http://goo.gl/maps/gJxlZ . La Basarabov am incercat sa razbatem in urmatorul sat chiar pe drumul din canion, insa la un moment dat asfaltul s-a terminat si atunci ne-am intors la drumul mare - oricum a fost o priveliste super. Foarte frumos la Ivanovo (unde eu n-am mai fost), pictura medievala din biserica rupestra e exceptionala, cat si imaginea canionului vazuta de sus. Despre Cherven poate va povesteste mrrlr, eu n-am mai urcat la cetate, am vazut-o in trecut de mai multe ori.

Am uitat si de pestera Orlova, unde nu am mai ajuns... Tot drumul a fost superb. Cand mai aveam putin sa ajungem la Nikolovo am zabovit sa-i schimbam roata de la masina unei bulgaroaice, facuse explozie. N-a patit nimic, sperietura mai mult. Si parcul din Nikolovo este neasteptat de frumos. La Ruse nu ne-am mai oprit, se facuse tarziu si nu mai ajungeam pe lumina acasa.

 

 

Multumesc lui Tom Cat pentru sugestiile foarte bune referitoare la traseu, ramane sa dau o bere cu primul prilej! :cheers:

 

 

post-67793-0-81180000-1371412839_thumb.jpg

post-67793-0-55533400-1371412882_thumb.jpg

post-67793-0-61592700-1371412914_thumb.jpg

post-67793-0-18927500-1371412962_thumb.jpg

post-67793-0-69779500-1371413003_thumb.jpg

post-67793-0-21031100-1371413032_thumb.jpg

post-67793-0-22869200-1371413127_thumb.jpg

post-67793-0-99979500-1371413159_thumb.jpg

post-67793-0-12183400-1371413185_thumb.jpg

post-67793-0-51032300-1371413239_thumb.jpg

post-67793-0-03248000-1371413274_thumb.jpg

post-67793-0-63857300-1371413298_thumb.jpg

post-67793-0-87591900-1371413334_thumb.jpg

post-67793-0-94071800-1371413369_thumb.jpg

post-67793-0-49977900-1371413412_thumb.jpg

post-67793-0-37569100-1371413436_thumb.jpg

post-67793-0-89668500-1371413456_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...