Sari la conținut

Plimbare enduro-touring Bucuresti-Cabana Babele si retur


Phoenix_Harley
 Share

Postări Recomandate

Salutare tuturor,

 

De cateva saptamani ma gandeam sa fac o scurta plimbare de o zi pe traseul Bucuresti-Babele.

Am vazut ca nu sunt singurul care vrea asta. Intr-un alt topic propunea cineva acelasi traseu ( userul jorj 500 daca nu ma insel) si ca erau multi doritori.

 

Traseul este Bucuresti-Sinaia-Valea Dorului-Cabana Piatra Arsa-Cabana Babele si retur sau plecare spre Cabana/Lac Bolboci pana la Padina si retur sau o mica plimbare pana la Crucea de pe Caraiman....asta depinde de cheful participantilor.

Ideea este in felul urmator. Excursia se adreseaza in general posesorilor de motociclete enduro/enduro-touring deoarece ultima parte a traseului este mai dificil de facut cu un alt tip de motocicleta.

Pana la cabana Piatra Arsa drumul este foarte ok si se poate ajunge cu orice tip de motocicleta/masina - drum asfaltat anul trecut iar peisajul iti taie respiratia. De la Cabana Piatra Arsa spre Babele insa se termina asfaltul iar tronsonul are undeva in jur de 5 km. Drumul nu este dificil si nu iti trebuie experienta prea mare sau o motocicleta preparata sau cu excusiv enduro. Anul trecut am vazut ca au ajuns fara probleme pana acolo multe motociclete printre care amintesc Suzuki V-Strom (standard si cu cauciucuri de strada) si Yamaha TDM - deci nu este foarte dificil.

 

Eu ma gandeam sa ne vedem sambata dimineata la ora 8.00 la benzinaria Petrom de lnga Fantana Miorita/Gara Baneasa. Evident ca sunt deschis si la alte idei in ceea ce priveste locul de intalnire sau ora de plecare.

 

Hai sa vedem cine se baga!

sambata 29 iunie 2013

 

1. Eu + pasager (Honda Africa Twin 750)

2.

3.

4.

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 93
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

NU aveţi voie ( legal ) să părăsiţi motorizaţi drumul care duce către Piatra Arsă. Este rezervaţie naturală şi de vă prind băieţii de la munte o să vi se cam taie respiraţia.:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai cine a zis ca o sa parasim drumul?

Stiu oricum ca este rezervatie naturala si sa sunt anumite restrictii dar atata vreme cat mergem pe drum nu are nimeni nimic cu noi.

Poate reusesti sa ajungi si tu; sunt convins ca esti un bun cunoscator al zonei si ne poti arata lucruri interesante.

Eventual ne intalnim in Sinaia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atata timp cat esti pe asfalt poti sa mergi cu orice, drumul asfaltat fiind pana aproape de Piatra Arsa, asa cum a fost spus anterior. De acolo in sus, chiar si pe drumul din pamant, e cu amenda 3000 lei. Sugestia mea e sa lasati motorul si sa continuati cu piciorul pana la Babele sau chiar si mai departe. E foarte frumos si asa.

Editat de zigzag
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avand in vedere ca este drum (nu poteca) nu vad de ce nu pot sa merg cu motocicleta, pe langa faptul ca baietii cu masini de teren care duc turisti la Babele circula fara nici o problema si nu le zice nimeni nimic. Si sa nu imi spuna cineva ca aia au autorizatie ca nu il cred; nu au nici un tip de autorizatie, ba mai mult jumatate din masini sunt inmatriculate pe Bulgaria.

Asa ca, asa cum spuneam prima oara daca este un drum inseamna ca cineva merge pe el deci pot sa merg si eu.

 

Eu o sa merg cu siguranta acolo saptamana viitoare. Daca exista doritori sunt bineveniti. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Phoenix_Harley...logica ta e ok ...."Asa ca, asa cum spuneam prima oara daca este un drum inseamna ca cineva merge pe el deci pot sa merg si eu."....daca drumul nu are circulatia restrictionata.....asa cum o are cel despre care vorbim!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, eu vroiam sa merg maine la babele si apoi sa urc si la pestera ialomitei unde zona este superba. Ma alatur si eu grupului cu cea mai mare placere insa incalec un varadero 125 care nu poate mai mult de 120 km/h :D Daca viteza de croaziera e 110 sunt mai mult decat bucuros sa particip :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU aveţi voie ( legal ) să părăsiţi motorizaţi drumul care duce către Piatra Arsă. Este rezervaţie naturală şi de vă prind băieţii de la munte o să vi se cam taie respiraţia. :)

Vezi-ti bre de treaba! N-ai voie sa parasesti DRUMURILE. Adica poti sa mergi la Babele linistit, atata timp cat ramai pe drum.

Nu mai vorbiti prostii, ca speriati oamenii degeaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atata timp cat esti pe asfalt poti sa mergi cu orice, drumul asfaltat fiind pana aproape de Piatra Arsa, asa cum a fost spus anterior. De acolo in sus, chiar si pe drumul din pamant, e cu amenda 3000 lei. Sugestia mea e sa lasati motorul si sa continuati cu piciorul pana la Babele sau chiar si mai departe. E foarte frumos si asa.

Altu'. De cand ''drum'' inseamna neaparat asfalt?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Phoenix_Harley...logica ta e ok ...."Asa ca, asa cum spuneam prima oara daca este un drum inseamna ca cineva merge pe el deci pot sa merg si eu."....daca drumul nu are circulatia restrictionata.....asa cum o are cel despre care vorbim!

Unde scrie? Au schimbat semnul de anu trecut pana acum?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu...nu am mai fost de anul trecut la Babele! Cei de Salvamont mi-au spus ca nu avem voie cu mobrele....insa daca urcam pana acolo cu ele nu are cine sa ne prinda...sa ne traga de urechi! Deh...Romania pitoreasca!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut azi traseul Buc.-Sinaia-Babele-Bolboci-Pestera-Buc.

 

Noi am lasat motorul unde se termina asfaltul si am luat-o pe jos pana la Babele ( am facut ceva miscare si ne-a prins putin ploaia aproape de telecabina). Am vazut pe portiunea asta un baiat cu un Hornet facut street fighter care a urcat pana sus si pe unul cu o Toyota Land Cruiser,......nu au avut probleme cu careva.

 

Drumul spre Bolboci destul de prost ( pentru motoarele noastre,... dar usurel l-am dovedit), ...de la Bolboci pana aproape de Padina ( Pestera) s-a asfaltat.

 

PS: sa va luati o pelerina de ploaie ca sus nu se stie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baieti, eu va doresc drum bun si sper sa nu aveti niciun fel de probleme.

Doar ca, e bine sa fiti informati.

 

http://www.unbolovan.com/2012/07/16/dj-713-este-permis-accesul-auto-pe-tronsonul-piatra-arsa-cabana-babele/

"De aici, rezultă: “Drumul judeţean DJ 713 tranzitează judeţele Prahova şi Dâmboviţa şi are traseul cuprins între Staţiunea turistică Sinaia şi Platoul Piatra Arsă din Parcul Naţional Bucegi.”

Putem trage concluzia că DJ 713 se opreşte la Piatra Arsă, iar tronsonul de drum până la Cabana Babele nu ţine de DJ 713, deci NU ESTE DRUM PUBLIC. Cel puţin deocamdată. Poate după ce va fi asfaltat şi acest tronson, conform proiectului „Reabilitare DJ 713, Sinaia (DN 71) – Cabana Cuibul Dorului – Şaua Dichiului – Babele”, va deveni segment de drum al DJ 713.

Atunci: DJ 713 merge doar pâna la PIATRA ARSĂ şi are 16 km.

Implicit, înseamnă ca accesul auto pe tronsonul Piatra Arsă – Cabana Babele, ESTE INTERZIS – răspunsul la întrebarea noastră."

 

Daca va uitati pe G-maps sau G-earth, dj713 se opreste exact in locul unde s-au oprit si aia cu asfaltul. Din ce se intelege si din reportajul de mai sus, doar pana acolo e considerat drum public.

Poate s-o mai fi schimbat intre timp, dar acum doua saptamani am fost cu bicla pana la Omu si drumul de pamant care merge spre Babele era blocat de o bariera. Toti turistii lasau masinile in zona barierei si continuau pe jos. La Babele nu am vazut nimic motorizat.

 

Nu vreau sa conving pe nimeni de nimic. V-am spus ceea ce stiu in speranta ca va pot fi de folos.

Acum, normal ca fiecare e liber sa faca exact ceea ce doreste.

 

Inca o data, eu va doresc drum bun si distractie placuta, oriunde ati merge!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu m-am intalnit anul trecut cu jandarmii montani (parca asa se numeau) in drum spre Sfinx si nu mi-au zis nimic. oricum pe drumul ala nu mai incapeai de gipuri :). atat timp cat nu iesi de pe drum nu-ti zice nimeni nimic , asa stiu eu :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iaca:

 

post-50140-0-28870200-1372062098_thumb.jpg

 

Si cum ''drum public – orice cale de comunicatie terestra, cu exceptia cailor ferate, special amenajata pentru traficul pietonal sau rutier, deschisa circulatiei publice''...

 

Si, apropos, ca zicea careva mai sus ca e rezervatie: nu e, e parc natural, ceea ce e cu totul alta mancare de peste, una din diferente fiind fix ca in rezervatie e complet interzis accesul motorizat, pe cand in parc e permis, cu conditia sa ramai pe drumurile amenajate. Si mie Piatra Arsa-Babele mi se pare destul de ...amenajat...

Editat de Kollar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"drumul public" nu este DOAR drum amenajat. este declarat de consiliul judetean, care-l face "deschis circulatiei publice".

 

Parcul National Bucegi.

ARIE NATIONALA PROTEJATA

 

Accesul interzis cu mijloace motorizate IN ARII PROTEJATE, in afara drumurilor publice

 

Drum public nu mai este

1. din moment ce ai semnul de acces interzis.

2. consiliul judetean zice ca drumul judetean are doar 16km De la sinaia SPRE Babele

 

Piatra Arsa - Babele NU este drum public si deci accesul e interzis.

 

ca in romania... un rahat de semn 1000 de interpretari.

daca aveti 3000 de lei care va stau in plus in buzunar, puteti incerca sa-i cheltuiti oferindu-i administratiei



eu m-am intalnit anul trecut cu jandarmii montani (parca asa se numeau) in drum spre Sfinx si nu mi-au zis nimic. oricum pe drumul ala nu mai incapeai de gipuri :). atat timp cat nu iesi de pe drum nu-ti zice nimeni nimic , asa stiu eu :)

 

nu zice nimeni altceva, dar esti la mana si cheremul lor. cand li se pune, poti fi ghinionist...

Editat de Tsunami
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"drumul public" nu este DOAR drum amenajat. este declarat de consiliul judetean, care-l face "deschis circulatiei publice".

 

Parcul National Bucegi.

ARIE NATIONALA PROTEJATA

 

Accesul interzis cu mijloace motorizate IN ARII PROTEJATE, in afara drumurilor publice

 

Drum public nu mai este

1. din moment ce ai semnul de acces interzis.

2. consiliul judetean zice ca drumul judetean are doar 16km De la sinaia SPRE Babele

 

Piatra Arsa - Babele NU este drum public si deci accesul e interzis.

 

ca in romania... un rahat de semn 1000 de interpretari.

daca aveti 3000 de lei care va stau in plus in buzunar, puteti incerca sa-i cheltuiti oferindu-i administratiei

 

 

nu zice nimeni altceva, dar esti la mana si cheremul lor. cand li se pune, poti fi ghinionist...

daca aveam gixer cu numarul ascuns fugeam de ei cu 140km/h si acum ma dadeam victima pe forum :))...si ziceam ca m-au batut :crack:

semnul ala e foarte discutabil, totusi nu cred ca fac figuri ca e plin de masini pe drumul ala. ar fi si penibil sa ma amendeze pe mine cand pe langa mine trec inca 20 de gipuri. mai era unul cu un taxi care ramasese suspendat pe un bolovan.

apropo, aparent drumul e usor pentru orice enduro-touring dar la ce santuri sunt pe acolo risti sa o dai pe jos destul de des :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"drumul public" nu este DOAR drum amenajat. este declarat de consiliul judetean, care-l face "deschis circulatiei publice".

 

Parcul National Bucegi.

ARIE NATIONALA PROTEJATA

 

Accesul interzis cu mijloace motorizate IN ARII PROTEJATE, in afara drumurilor publice

 

Drum public nu mai este

1. din moment ce ai semnul de acces interzis.

2. consiliul judetean zice ca drumul judetean are doar 16km De la sinaia SPRE Babele

 

Piatra Arsa - Babele NU este drum public si deci accesul e interzis.

 

ca in romania... un rahat de semn 1000 de interpretari.

daca aveti 3000 de lei care va stau in plus in buzunar, puteti incerca sa-i cheltuiti oferindu-i administratiei

1. Un drum este deschis atata timp cat nu este semnalizat ca fiind inchis (codul rutier, nu mai stau acum sa caut)

2. Ala nu este semn rutier; e un desen pe o bucata de scandura. Cum trebuie sa arate semnul rutier respectiv este stabilit de lege si ala nu e modelul respectiv

3. Simplu, nu?

 

apropo, aparent drumul e usor pentru orice enduro-touring dar la ce santuri sunt pe acolo risti sa o dai pe jos destul de des :)

Corect, drumul e un pic mai amuzant pentru enduro-touring decat pare la prima vedere. Mai ales in we, cand tre' sa casti ochii la gipane, ca e un trafic de groaza. Cel putin mu.istii aia de la firma aia care face transport pe bani cu gipuri nu dau doi bani pe mobristi sau excursionistii perpedes. Anu' trecut era unu' sa dea peste mine si imediat dupa peste o pereche de montaniarzi cu rucsacii in spate. Si asta doarca sa le arate clientilor lui cum o arde el reising pe bolovani...

Dar, totyusi, a fost misto drumu'...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai daca e plin de gipane care trebuie "sa demonstreze" e inca un motiv in plus sa evit din toate incheieturile.

o strategica e mult mai indicata. si mai ales ca acolo, cum zise kollarul, acolo e semn serios ca circulatia e inchisa, :).

 

ce dracu ma duc unde e aglomeratia mai mare sa ma dau in stamba?

poate voi aveti dreptate, dar decat sa intru in discutii cu politia apoi cu contestatiile, prefer sa evit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, eu vroiam sa merg maine la babele si apoi sa urc si la pestera ialomitei unde zona este superba. Ma alatur si eu grupului cu cea mai mare placere insa incalec un varadero 125 care nu poate mai mult de 120 km/h :D Daca viteza de croaziera e 110 sunt mai mult decat bucuros sa particip :)

Este foarte ok. Te asteptam!

 

In ceea ce priveste drumul va spun eu ca nu zice nimeni nimic, este plin de masini de teren pe acolo care din asta traiesc - din plimbatul turistilor asa ca stati linistiti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai sa va zic si eu ceva din experienta mea, 1. pana aproape de Piatra Arsa este drum asfaltat deci se merge lenjer, si acolo se bifurca in 2 drumu ,dreapta spre Patra Arsa si inainte spre Babele, eu am urcat spre Babele cu o Honda CB 500 si cu viteza mica am urcat si nu ma intrebat nimeni de ce urc , deci se poate pentru ca urcau in special masini de teren din cauza drumului rau, acum daca va este frica de umbra voastra si nu aveti gaz in instalatie stati acasa fratilor si nu mai speriati oameni , sincer am fost de 2 ori si prima oara nu am urcat din cauza drumului spre Babele si a 2 oara am zis ce naiba aia au putut si totu a fot ok, deci in concluzie

Phoenix_Harley daca este sa fie vremea ok ma bag si eu ca mor dupa drumurile astea de munte.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...