Sari la conținut

Plimbare enduro-touring Bucuresti-Cabana Babele si retur


Phoenix_Harley
 Share

Postări Recomandate

Asa este, Afrikana consuma destul de mult dar nu este o problema pentru ca am coburi si pot sa imi bag acolo 10 litrii de benzina si apoi alimentez undeva pe drum la intoarcere. O sa trimit mai tarziu cate un PM celor care au anntat ca o sa vina ca sa vedem ce vor si ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 93
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

ok, mai am cativa preteni cu super moto si am inteles de la iei ca merg si iei pe acolo prin zona ,se duc tot spre Bolboci ,Padina ar fi interesant sa mergem si noi pe acolo daca vreti, si astea cica o iau pe Targoviste ca este drumu mai interesant cu curge si urcari coborari chestii deastea, da-le PM si vezi ce zice lumea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Accesul motorizat este interzis pe întregul Parc National Bucegi, nu numai "către Babe şi Sfinx".

 

 

S-aveţi parte de vreme bună !

Pai...stii...Piatra Arsa e tot in Parc. Si pana acolo nu e interzis accesul motorizat...

 

Io sambata am in program o urcare cu mobra pana la Cabana Ciucas. Dar vineri as vrea sa dau o tura in Bucegi. Cu mobra pana la Pestera, apoi tot cu mobra pana la Piatra Arsa (daca dau de semn rutier legal n-o sa trec de el) si pe jos pana la Cruce.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In concluzie, ce s-a decis? M-as baga si eu la o plimbare sambata. Asadar:

- ora de plecare din Buc: ?

- locul de intalnire in Buc: ?

- Traseul urmat (puncte intermediare, destinatie):

- Ruta de intoarcere:

 

Multzam!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ora de plecare din Buc: ?

- locul de intalnire in Buc: ?

- Traseul urmat (puncte intermediare, destinatie):

- Ruta de intoarcere:

Salut !

 

As vrea sa stiu daca s-a decis ce a intrebat TheHawk fiindca m-as baga si eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

În primul rând ar trebui să vă gândiţi la RESPECTUL pe care îl arătaţi faţă de persoanele care au ieşit la PLIMBARE prin PARCUL NATURAL. Asta pentru cei care-o ard cu "nu aveţi sânge în instalaţie", "mie nu mi-au dat amendă deşi m-au văzut, dar mă plimbam printre alte 300 jeepuri" şi alte bucureştenisme eroice.

 

Poliţia Rutieră NU are putere în acel parc pentru că drumul public se termină odată cu asfaltul ( în acest caz ), de aceea un semn de interzis autorizat de Poliţia Română nu are putere legislativă. Acolo răspunzi în faţa jandarmilor montani, Salvamontului şi a altor entităţi împuternicite pentru a administra acea regiune.

 

Sunt drumuri către crestele Bucegilor din toate părţile, multe foarte tentante dar cu toate acestea evit să le folosesc, tocmai pentru a le asigura liniştea celor care ies la plimbare, fie ei amatori sau munţomani.

 

Phoenix_Harley : nu voi veni, odată din aspectul parcului natural, dar sunt şi în pregătirea lucrării de diplomă şi nu-mi permit să plec în plimbare.

 

Accesul motorizat este interzis pe întregul Parc National Bucegi, nu numai "către Babe şi Sfinx".

 

 

S-aveţi parte de vreme bună !

 

Bine punctat, Andry.

Daca romanu` tot isi rupe cămeșa de jalea pădurilor decimate și-a urșilor turbati din Bucegi, poa` ar trebui sa-și vadă si de lungul eșapamentului.

 

Poteci insorite si asfalt uscat ! :)

Editat de the.ingrid
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In concluzie, ce s-a decis? M-as baga si eu la o plimbare sambata. Asadar:

- ora de plecare din Buc: ?

ora de intalnire este 8.00 si o sa plecam la maxim 08.30

- locul de intalnire in Buc: ?

depinde de traseul pe care il urmam - daca mergem pe Ploiesti plecam din Baneasa iar daca mergem pe Targoviste plecam din Bucurestii Noi.

- Traseul urmat (puncte intermediare, destinatie):

Traseul o sa il stabilim fata in fata cand ne vedem. In principiu Bucuresti-Ploiesti/Targoviste-Cabana Piatra Arsa (de acolo hotaram daca mai mergem sau nu la Babele) si eventual de acolo la Bolboci si Padina in functie de ce vor si ceilalti. Mie mi-ar placea sa merg.

- Ruta de intoarcere:

Ruta de intoarcere o stabilim tot dimineata.

 

 

Multzam!

Asa cum scriam mai sus inca nu s-a decis nimic. Urmeaza sa trimit PM-uri deseara la celelalte persoane care merg.

Restul raspunsurilor la gasesti mai sus.

 

Daca vrei sa mergi te asteptam cu mare drag.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anul trecut in toamna erau 5 enduristi si vreo 2 posesori de atv-uri care semnau procese verbale i-au asteptat jandarmi la intoarcere de la babele. Eu lasasem motocicleta la Piatra Arsa si la fel si echipamentul in grija la receptie, lucru care vi-l recomand si voua nu de alta dar de banii de amenda bagati la benzina de va plictisiti mergand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avand in vedere ca marea majoritate a participantilor la aceasta plimbare si-au exprimat dorinta de a merge pe varianta Targoviste...sa ramana atunci Targoviste.

 

Intalnirea ramane stabilita pentru sambata dimineata ora 8.00 in benzinaria Petrom de pe Sos. Chitilei. Benzinaria este pe partea dreapta in sensul de iesire din oras chiar inainte de Leroy Merlin si Carrefour.

 

Pentru orice alte detalii ma gasiti la tel. 0724536324 - Andrei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As merge si eu, tot pe un 125 cm... sincer eu sunt interesat sa merg mai mult la Bolboci, face tanti Nina o mancare ...

de la Bolboci putem urca la podul cu flori (locul de unde au luat roca pentru baraj)

Daca urc la Babele din respect pentru natura motorasul meu va campa la Piatra Arsa pentru 1H !

Eu unul nu suport dn-1 plus traficul aferent , mai ales in weekend, dar oricum grupul hotareste daca prefera Targoviste sau dn1.

 

Daca mai faceti drum prin Ciucas si eu am in plan in curand sa dau o fuga la Cabana varful ciucas, dati de stire !

Numai bine si vreme buna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As merge si eu, tot pe un 125 cm... sincer eu sunt interesat sa merg mai mult la Bolboci, face tanti Nina o mancare ...

de la Bolboci putem urca la podul cu flori (locul de unde au luat roca pentru baraj)

Daca urc la Babele din respect pentru natura motorasul meu va campa la Piatra Arsa pentru 1H !

Eu unul nu suport dn-1 plus traficul aferent , mai ales in weekend, dar oricum grupul hotareste daca prefera Targoviste sau dn1.

 

Daca mai faceti drum prin Ciucas si eu am in plan in curand sa dau o fuga la Cabana varful ciucas, dati de stire !

Numai bine si vreme buna!

Pai s-a hotarat deja. Mergem pe Targoviste.

Daca esti interesat pe asteptam maine la ora 8.00 in benzinaria Petrom de pe Sos. Chitilei, inainte de Carrefour.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca mai faceti drum prin Ciucas si eu am in plan in curand sa dau o fuga la Cabana varful ciucas, dati de stire !

Numai bine si vreme buna!

Maine o sa mergem la Cabana Ciucas cu mobrele. Pe varf nu cred ca mai urcam, am fost acu' o saptamana. Dar vreau sa merg ca sa incerc panta aia finala de dinainte de cabana. E destul de rea...

 

As merge si eu, tot pe un 125 cm... sincer eu sunt interesat sa merg mai mult la Bolboci, face tanti Nina o mancare ...

de la Bolboci putem urca la podul cu flori (locul de unde au luat roca pentru baraj)

Cariera aia e criminala!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiu pe cineva care si-a luat amenda de la jandarmi cand au ajuns la Babele. Deci este in functi de vreme....daca vor sa dea amenda o da pt ca ai indicatorul la Piatra Arsa. Daca nu au chef de scris....ai scapat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca o sa ne adunam mai multi.

Phoenix_Harley, ai idee cati suntem? Ar trebui sa stabilim o ora maxima pana la care asteptam la Petrom, mai ales ca nu ne cunoastem intre noi si o sa fie mai greu de luat legatura cu cei care se anunta. Eu zic un 8:30, astfel incat cei harnici care ajung la 8 sa aiba timp de o cafea si o pipa :)

 

Eu personal nu o sa intru in zone interzise (din cauza de amenda), iar daca or sa fie cu noi mobre care nu fac fata drumului (in special cel forestier), ma voi intoarce cu ei. Zic asta pt ca cineva cu un naked era dornic sa vina dar nu stia cum e drumul. Din ce zice vremea, sunt sanse sa avem reprize de ploaie, asa ca e posibil ca drumul sa devina mai greu pt unele mobre.

 

 

Dati cu ulei pe lant in seara asta si puneti necesarul in ghiozdan/topcase, pentru a ajunge la timp pt cafelutza maine dimineata! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca o sa ne adunam mai multi.

Phoenix_Harley, ai idee cati suntem? Ar trebui sa stabilim o ora maxima pana la care asteptam la Petrom, mai ales ca nu ne cunoastem intre noi si o sa fie mai greu de luat legatura cu cei care se anunta. Eu zic un 8:30, astfel incat cei harnici care ajung la 8 sa aiba timp de o cafea si o pipa :)

 

Eu personal nu o sa intru in zone interzise (din cauza de amenda), iar daca or sa fie cu noi mobre care nu fac fata drumului (in special cel forestier), ma voi intoarce cu ei. Zic asta pt ca cineva cu un naked era dornic sa vina dar nu stia cum e drumul. Din ce zice vremea, sunt sanse sa avem reprize de ploaie, asa ca e posibil ca drumul sa devina mai greu pt unele mobre.

 

 

Dati cu ulei pe lant in seara asta si puneti necesarul in ghiozdan/topcase, pentru a ajunge la timp pt cafelutza maine dimineata! :)

Da, este ok cum zici tu. Si eu ma gandeam la aceiasi varianta. Ne intalnim la ora 8.00 si la 08.30 maxim plecam.

Eu mi-am pregatit deja motocicleta, am pus coburile si am uns lantul :)

 

Ne vedem maine dimineata la Benzinaria Petrom de pe sos. Chitilei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Plec putin mai tarziu sigur ne intalnim la Cabana Piatra Arsa .

Asfalt curat si fara ploi .



Da prinsi din urma copiii ,,,,,,,,,,,,,,,,,,deh copii mai merg se mai odihnesc mobre micute , totusi a fost o tura de nota 10 si in premiera cel putin pt mine fara ploaie .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...