Sari la conținut

Senzori ABS Yamaha Fazer FZ6 stricati?!...


Postări Recomandate

Buna dimineata!

Am schimbat acum un an anvelopa rotii din fata a unei Yamaha Fazer FZ6 ABS, bucuria unui cauciuc nou fiind cu mult depasita de constatarea ca am "pierdut" ABS-ul pe respectiva roata. Am cerut ajutor, inclusiv pe acest forum, dar n-am rezolvat nimic si pentru ca, din motive financiare, stiam ca nu voi mai pleca prea departe, ca sa nu zic deloc, cu ea, am lasat-o asa. Acum schimbai si anvelopa spate... Ati ghicit!... Youpeee!!! S-a dus dracu' si ala de pe spate... Cam mare coincidenta si sincer sa fiu nu vreau sa dau 1.200 de lei pe doi senzori, de fiecare data cand imi schimb anvelopele...

Am fost cu ea la "doctori" si toti au zis ca nimic nu pare a fi in neregula... :tempted: Doar ca nu mai merge niciunul... X-(

Va cer din nou ajutorul! Ce sa mai fac? In afara de a cumpara noi senzori...

Va multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ciudat tare. unii se plangeau ca la fz6 a inceput sa faca figuri abs dupa ce au montat alarma. la demontarea alarmei abs si-a revenit...ce naiba... poate ai pus marca gresita de cauciucuri :)

si cum ai ajuns tu la sume de 1200 lei? e 40 de euro pe ebay http://www.ebay.com/itm/Sensor-ABS-hinten-Yamaha-FZ6-Fazer-RJ07-/350827024350?pt=Motorrad_Kraftradteile&hash=item51aeeb8fde

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot FZ6 cu ABS am si eu si in primavara am schimbat anvelopa spate..Avand in vedere ca este prima motocicleta cu ABS, pe care o detin, l-am rugat pe un coleg sa-mi desfaca el roata..Stiu sigur ca a demontat senzorul de la ABS inainte, mi-a zis ca se poate strica usor..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ciudat tare. unii se plangeau ca la fz6 a inceput sa faca figuri abs dupa ce au montat alarma. la demontarea alarmei abs si-a revenit...ce naiba... poate ai pus marca gresita de cauciucuri :)

si cum ai ajuns tu la sume de 1200 lei? e 40 de euro pe ebay http://www.ebay.com/itm/Sensor-ABS-hinten-Yamaha-FZ6-Fazer-RJ07-/350827024350?pt=Motorrad_Kraftradteile&hash=item51aeeb8fde

Nu am pus alarma, iar pretul..., atat mi-au spus de la reprezentanta din Bucuresti ca ar costa unul, adica 550 de lei...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca sunt defecti iti iei cu 80 de euro de pe ebay ambii senzori. daca nu te descurci sunt destui pe aici care aduc de pe ebay, userul garcya de exemplu. sa nu cumva sa dai 1200 lei pe 2 senzori ca iti banam contul pe motociclism.ro :)

Editat de yoyo_man
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au fost demontati senzorii cand s-au dat rotile jos? Se pot strica foarte usor.

Da, au fost demontati, ca altfel n-ai cum scoate roata, de fiecare data in prezenta mea, iar eu sunt tare atent, ca sa nu spun ciufut de-a dreptul, cand pune cineva mana pe motoreta mea, si n-am avut ce sa le reprosez..., desi nu-mi pot imagina alt motiv decat o greseala de tehnica la demontare-montare, pentru ca e prea mare coincidenta...

 

daca sunt defecti iti iei cu 80 de euro de pe ebay ambii senzori. daca nu te descurci sunt destui pe aici care aduc de pe ebay, userul garcya de exemplu. sa nu cumva sa dai 1200 lei pe 2 senzori ca iti banam contul pe motociclism.ro :)

N-am mai luat niciodata nimic de pe ebay, dar am sa incerc, iar daca nu ma descurc, am sa va contactez pe dvs., cu rugamintea sa ma ajutati, ca tare ma arde mizeria asta. MULTUMESC MULT!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sub sa intr-un invelis de cauciug,prinsa cu o chinga elastica este o cutie metalica..controlerul abs...acolo din pacate intra apa in acea cutie sufla bine cu aer curata mufele cu spray contacte si poate ai noroc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sub sa intr-un invelis de cauciug,prinsa cu o chinga elastica este o cutie metalica..controlerul abs...acolo din pacate intra apa in acea cutie sufla bine cu aer curata mufele cu spray contacte si poate ai noroc.

Am umblat pe la cutiuta cu sigurante, deasupra bateriei, sub rezervor, dar sub sa nu m-am uitat...; am sa fac neaparat si asta. MULTUMESC MULT!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda, se pare ca si eu am o problema cu abs-ul de la roata fata, nu mai functioneaza, iar in bord nu este nicio eroare..Ideea este ca eu nu am umblat deloc la roata asta si functiona foarte bine..

O sa urmez sfatul lui TNG, dar nu stiu daca voi avea timp saptamana asta, pana una alta, poate mai vine cineva si cu alte sfaturi..



-Azi mi-am facut timp sa mesteresc la mobra..am urmat sfaturile lui TNG, dar din pacate, fara succes..

-Am demontat senzorul ABS de la roata fata(cea la care nu functioneaza ABS-ul), ca sa-l testez..Dupa viteza de 20km/h, se aprinde in bord becul de la ABS..asta ma face sa cred ca nu de la senzor este problema..

 

Are cineva idee, daca este cumva vreo eroare, sau daca trebuie resetat ceva ? Este nevoie Master key(cheia rosie) ?

post-56201-0-04871800-1374763062_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O posibila rezolvare ar fi: scoate bornele de la baterie si unestele intre ele timp de 15 sec. .

in plus,verifica daca distanta dintre senzor si discul de la roata sa nu fie mai mare de 1mm.

succes. se intampla uneori sa mearga ce ti-am spus.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda, se pare ca si eu am o problema cu abs-ul de la roata fata, nu mai functioneaza, iar in bord nu este nicio eroare..Ideea este ca eu nu am umblat deloc la roata asta si functiona foarte bine..

O sa urmez sfatul lui TNG, dar nu stiu daca voi avea timp saptamana asta, pana una alta, poate mai vine cineva si cu alte sfaturi..

 

-Azi mi-am facut timp sa mesteresc la mobra..am urmat sfaturile lui TNG, dar din pacate, fara succes..

-Am demontat senzorul ABS de la roata fata(cea la care nu functioneaza ABS-ul), ca sa-l testez..Dupa viteza de 20km/h, se aprinde in bord becul de la ABS..asta ma face sa cred ca nu de la senzor este problema..

 

Are cineva idee, daca este cumva vreo eroare, sau daca trebuie resetat ceva ? Este nevoie Master key(cheia rosie) ?

 

Le-am desfacut din nou, de fapt nu eu, ci "doctorul", le-am suflat, le-am dat dracu'... Nu stiu ce sa le mai fac! De fiecare data cand s-a umblat la ele s-a lucrat cu infinita grija si atentie, ca, v-am mai spus, sunt ciufut rau cand pune cineva mana pe ea si mai e si altceva, cat de sensibile sa fie? C-am fost cu ea pe forestiere si pe drumuri pe care abia ai curaj sa intri cu un enduro, daca esti mai slab de corazon, si nu s-a-ntamplat nimic! M-am gandit sa caut site-ul producatorului si sa le scriu. Daca si tu ai aceleasi probleme, sigur sunt mai multi in situatia noastra si au aflat si ei de belea; poate ne invata ei ce sa facem. Pana atunci, hai sa cautam pe net manualul de intretinere, poate gasim ceva; ce zici? Ne poate ajuta cineva cu un link, va rog?! Multumesc mult!

O posibila rezolvare ar fi: scoate bornele de la baterie si unestele intre ele timp de 15 sec. .

in plus,verifica daca distanta dintre senzor si discul de la roata sa nu fie mai mare de 1mm.

succes. se intampla uneori sa mearga ce ti-am spus.

Stiu si eu?!... Mi-e cam teama sa unesc bornele bateriei, dar, atata vreme cat nu sunt conectate la ea, nu cred ca se poate intampla ceva rau; am sa-ncerc! Merci!

Editat de marook
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Pana atunci, hai sa cautam pe net manualul de intretinere, poate gasim ceva; ce zici? Ne poate ajuta cineva cu un link, va rog?! Multumesc mult!

 

 

http://www.manualedereparatie.info/download/yamaha-fz6-ss-ssc-2004-manual-de-reparatie.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu cred ca-mi mai bat capul pana la primavara, pur si simplu nu-mi dau seama ce poate sa fie..o sa ma duc la Yamaha, fac o diagnoza si vad ce are..

Ieri am schimbat kitul de lant, am demontat si remontat roata spate, iar abs-ul merge foarte bine..doar la roata fata, la care nu am umblat deloc nu merge..

Macar daca umblam la ea, ziceam ca am fost prost si ca am stricat eu ceva pe acolo, dar asa ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

am demontat si remontat roata spate, iar abs-ul merge foarte bine..doar la roata fata, la care nu am umblat deloc nu merge..

Nu prea inteleg, ABS-ul este un sistem unitar, nu poate sa-ti mearga doar fata sau spatele separat, cind nu merge ceva iti apare semnalizat pe bord eroarea, Yamaha are alt sistem?

Cum iti dai seama ca merge spatele si fata nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am banuit, dar tot nu pricep de ce se blocheaza fata (deci practic nu merge ABS-ul) si totusi nu ai nicio eroare in bord? :scratch:

-Cand am scos senzorul de la abs(roata fata) si am facut o plimbarica, mi s-a aprins becul de abs in bord, dupa viteza de 20km/h..

-Am montat inapoi senzorul, am mai dat o tura si am blocat iar roata fata..s-a aprins becul de la abs si a ramas aprins pana am luat contactul..apoi a revenit la normal, dar abs pe roata fata, tot nu am..

 

ps. daca mai fac multe teste, cred ca o sa incep sa invat sa fac stoppie..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...