Sari la conținut

Formula 1


Jorge Lorenzo

Postări Recomandate

Mna asta da surpriză 😅

Merc a bătut Ferrari urile

Redbullii s-au bătut singuri

Ar trebui sa avem o cursa frumoasa mâine, sau cel puțin promițătoare. 

Probabil doar un Ferrari ajunge la finish, asa ca mercurile iar pe podium

Se pare ca Ferrari și Redbull sunt într-o lupta crâncenă în campionatul nefiabilitații🤣🤣 nici unul nu vrea sa cedeze. 

E incredibil ce dezastru e la Ferrari 🙈🙈🤦‍♂️

Merc pare sa se apropie serios

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cum plm, wax se califică pe nicăieri, din câte știu circuitul e îngust fără multe posibilități de depășire, și tot câștigă olandezu', ba mai face și o piruetă între timp. Nici bronzatu nu s-a calificat bine, dar iese pe 2. 😳 Să mor dacă pricep, fierrarii sunt așa chitiți să nu facă nici o brânză? Sau au primit un camion de redbullshit să-l lase pe wax să ia și campionatul ăsta? :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ferrari doresc neapărat să facă spectacol - dar de fapt ajung să pară niște clovni. Încă o greșeală inexcuzabilă de strategie pentru Leclerc. Dacă foloseau aceeași strategie ca la Sainz (să-l lase mai mult pe Medium și să-l bage pe Soft la sfârșit) ar fi câștigat relaxat cursa. 

 

Red Bull și mai ales Hamilton au avut o strategie perfectă. Iar Verstappen a pierdut de fapt doar vreo 3 secunde cu greșeala aia, în rest a mers perfect și a avut opriri la stand-uri foarte bune. Mare noroc.

 

53 minutes ago, ENEOS said:

din câte știu circuitul e îngust fără multe posibilități de depășire

 

Teoretic da, practic acum sunt ceva posibilități în virajele 1 și 2: chiar dacă nu reușești să treci de adversar în 1, ai DRS și spre 2. Este foarte greu să te aperi și pe intrare și pe ieșire din viraj - dacă te poziționezi bine pe intrare, poți depăși. Mai ales când e vorba de strategii cu pneuri diferite (așa au fost majoritatea depășirilor azi).

 

Red Bull au făcut o mișcare genială pe grilă când au decis in extremis să înceapă cursa pe Soft, după ce piloții au văzut că în turul de formare a grilei nu reușeau să pună temperatură în Medium-uri. Hard-urile au fost o pacoste astăzi, în principiu datorită temperaturilor mai scăzute decât vineri și ieri. Tot datorită temperaturilor mai reduse și a picăturilor de ploaie, Soft-ul a ținut foarte bine, fiind doar sensibil mai puțin longeviv față de Medium.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 hours ago, Tzitzicat said:

Alonso la Aston Martin

 

Nu cred că a văzut-o nimeni pe asta venind. În niciun caz Otmar Szafnauer. Se pare că Alpine i-au oferit lui Alonso contract doar pe 1 an (cu opțiune pentru al doilea), pe când AM i-au oferit 2 ani fermi cu posibilitate de prelungire pe al 3-lea.

 

Una peste alta nu este mare șoc de fapt: papa Stroll continuă să-i aducă piloți cu experiență juniorului ca referință, iar Alpine sunt practic nevoiți să-l aducă mai devreme pe Piastri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

image.thumb.png.2d4f9682a2f4b3e1d314fad787dcd194.png

 

Retragerea lui Vettel a lansat o adevărată telenovelă:

Reacția lui Piastri este probabil datorată faptului că are un (pre-)contract cu McLaren pentru sezonul viitor. Asta l-ar lăsa pe Ricciardo liber de contract.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Înseamnă că Ricci se întoarce la Alpine, dacă tot e scăndăletele cu Piastri și constructorul francez?

Eu îs curios ce brânză o să facă Alonso la Aston, că așa s'o lăudat și cu Vettel când o venit, că o să facă, că o să dreagă și deocamdată, pe locul 3 la echipe e Alpine, nu A.M.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 05.08.2022 at 23:20, pomo said:

Înseamnă că Ricci se întoarce la Alpine, dacă tot e scăndăletele cu Piastri și constructorul francez?

 

La cum arată lucrurile acum, cam asta este singura posibilitate.

 

On 05.08.2022 at 23:20, pomo said:

Eu îs curios ce brânză o să facă Alonso la Aston

 

Alonso s-a dus la Aston Martin pentru că i-au oferit contract mai lung. La Alpine era 1 an + clauză de performanță pe al doilea. La AM este contract ferm pe 2 ani + clauză comună (pilot și echipă) pentru un al 3-lea sezon.

 

9 hours ago, ENEOS said:

 

Treabă normală de Ferrari. Unul dintre motivele pentru care nu au câștigat nimic din '79 și '99.

 

Epoca Schumacher-Brawn-Todt-Byrne este excepția, nu regula.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, PzKpfW a spus:

Alonso s-a dus la Aston Martin pentru că i-au oferit contract mai lung. La Alpine era 1 an + clauză de performanță pe al doilea. La AM este contract ferm pe 2 ani + clauză comună (pilot și echipă) pentru un al 3-lea sezon.

L'am urmărit pe youtube pe tipul de la WTF1, Matt nu știu cum, și el a pus o întrebare foarte pertinentă: Alonso e bun, are viteza, rupe fâșul de multe ori, da ce șanse are în fața băiatulului lu' tata? Crede cineva că Stroll sr. o să'și neglijeze odrasla în favoarea lui Alonso?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, PzKpfW said:

Mișto. Dar dacă n-ai FB cum faci? Nu te lasă la intrare?

Vor exista spații numeroase pentru a urmări îndeaproape motoarele turate, iar intrarea va fi liberă, așa că vino din timp pentru a te poziționa cât mai bine.

 

Destul de clar zic eu 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legat de BMW, da. Dar este unul care persistă de când se știe că VW vor veni din 2026. Și are sens: toți constructorii germani vor fi în F1, nu cred că vor să rămână doar ei pe dinafară; se pare că negociază ceva colaborare cu McLaren. Mai mult BMW nu mai sunt practic implicați în nicio competiție motorsport majoră în afară de DTM. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astia de sub umbrela vw se tot agita

Ca echipa proprie, ca motoristi

Azi vedeam ceva cu Audi si Sauber, asta dupa Porsche cu Red Bull

La Bmw….nu am citit nimic

Echipa proprie, destul de greu

Si altfel, nu prea mai sunt echipe

Sau….Williams😀

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5 minutes ago, Tzitzicat said:

Azi vedeam ceva cu Audi si Sauber, asta dupa Porsche cu Red Bull

 

Da, planul actual ar fi cu Audi cumpărând Sauber (precum au făcut BMW în 2005) și devenind echipă completă, iar Porsche colaborând cu Red Bull ca motorist. Cum spuneam mai sus, se pare că și BMW ar dori să vină ca motorist, într-o colaborare cu McLaren, după ce Audi a încercat (fără succes) să cumpere echipa britanică.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...