Jump to content
markyinxs

FZ1 Fazer / FZS 1000 Fazer

Recommended Posts

Posted (edited)

Eu o zic asa: stupid mode, respectiv ca ala de stie doar ce-i zice marketingul, Yamaha recomanda in manualul de folosire, la ulei, Yamalube. La tip, in functie de temperatura ambientala la care operezi, ai un tabel.

2113057545_Screenshot2019-06-0515_11_51.thumb.png.9f689bc3252b809e63e69bc32389a143.png Cum stiu clar ca o folosesc doar vara la peste 20 grade, vascozitatea la rece va fi 15W, si stiind ca am imbracat-o sa nu-i fie frig, respectiv merg cu ea in jur de 30-50 grade temperatura exterioara, vascozitatea la cald va fi maxima: 50.

Atata timp cat il schimb anual sau pana in 10000 km, mai e si uleiul recomandat, mi se frange daca o dau in bara. Cumpar alta motocicleta :)) PLM

Asta nu inseamna ca @superbec n-o fi avand dreptate. Dar nu inseamna nici ca folosit corect, Yamalube FS 15W50 nu e ok (doar este uleiul recomandat). Eu il folosesc de 4 ani si motorul merge perfect. Mai ales ca punandu-i carene si protectia de aluminiu la radiator, temperatura la apa a crescut cu cateva grade, iar in oras intra ventilatorul destul de des. cand era semicarenata, era alta discutie si puteam folosi 10W40.

Edited by ®azvan

Eu am folosit motul 300v 10w40 primul an la fz, eneos 15w50 anul al doilea si motul 15w50 anul asta. 

La mobrele anterioare honda cb500 si honda cbr f4 motul 10w40.

Avand in vedere ca sunt vara temperaturi care ajung si la 45-50 grade la nivelul asfaltulul si daca se merge in trafic se inchinge mai tare, am preferat sa pun w50. 

Am zis ca e ok 15w avand in vedere ca nu merg cu moto daca sunt sub 20 g.

daca gasesc 10w50 posibil sa bag de ala... vad cum se comporta asta anul asta.

de obicei schimb uleiul la cel mult 5-6000 km. In general merg in afara nu in oras cu mobra.

Acum 1 oră, Robbie222 a spus:

Oameni buni, eu va spun ce am citit , ca e adevarat sau nu ...nu am de unde sa stiu. E plin internetul de topicuri pe ulei si nu am timpul necesar sa fac un research sau tehnologia necesara pentru a testa diferite uleiuri. Tot ce pot sa fac, este sa intreb colegii care detin acelasi motor,  folosesc motorul in aceeasi clima / tara si sa-i cred pe cuvant. 

Nici macar nu stiu ce inseamna tipul N vs tipul M.

Mi s-a parut logic argumentul ca un ulei 15w50 ...dupa ceva uzare se subtiaza si va avea o vascozitate mai mult spre 10w40 in ultima parte de folosinta.

M-am uitat acum si in manual ei recomanda de la 10w30 pana la 20w50 in functie de temperatura? 

AcroRd32_2019-06-05_15-14-43.png

Din graficul ala reiese ca 15w50 ar fi pentru temperaturi intre 0 si 45 grade. Inteleg eu gresit?

Nu intelegi gresit, da nu inseamna ca 15w50 se transforma in 10w40, ca asta e o aberatie. Ca daca era asa, de ce iti mai dadea si optiunea de a mai baga 10w40? Ca practic unele temperaturi se interesecteaza la diferitele vascozitati. Practic daca sunt 30 de grade,pot folosi ori 15w40, ori 20w40, ori 20w50, ca isi fac treaba la fel?

Acum 3 ore, ®azvan a spus:

vascozitatea la rece va fi 15W

10w e si mai bine , 5w si mai bine samd ...

daca ati fi avut curiozitatea sa va uitati si pe o fisa tehnica de ulei poate observati valoarea exacta la rece si la 100c ... e diferenta de ordinul zecilor spre suta ... 5 cst la cald... 250 cst la rece 

nu mai zic sa incerci sa scurgi iarna niste 20w50 dintr-un bidon ... 

Acum 14 ore, superbec a spus:

10w e si mai bine , 5w si mai bine samd ...

Ai perfecta dreptate! Problema este ca Yamalube nu il produce, si am nevoie de 50-ul din coada. Alternativa este sa trec la alt brand. 

ai eneos la john, daca vrei neaparat zeama de dinozaur fix japonez ... ce conteaza brandul?

fac pariu pe 3 motociclete ca iti merge motorul mult si bine cu ulei de la lidl (orice vascozitate)

La 05.06.2019 la 15:36, Lyvyu83 a spus:

......

daca gasesc 10w50 posibil sa bag de ala... vad cum se comporta asta anul asta.........

o sa se comporte exemplar!

eu de multi, f multi ani tot 10w50 folosesc si sunt f multumit!

Stie careva la FZS1000 de cat e filetul si ce pas are senzorul de apa?

Am rezolvat si senzorul de apa. Caut telescop spate de BMW s1000rr, model 2012/2013