Sari la conținut

Buc - BV - BZ(siriu) - BR 05.10.2013


frigider
 Share

Postări Recomandate

Salut oameni,

 

Ma bate un gand sa duc moto la iernat sapt viitoare, daca tot o duc poate fac si Siriul cap-coada.

 

Imi poate spune cineva care a facut Siriul anul asta care e treaba cu starea drumului? Merita ocolul? (sa fie asfalt bun, nici circuit dar nici hartoape sa regret alegerea)

 

Acum...daca o mai vrea cineva sa mearga...sa zica aici, ideea e ca intentionez sa merg 100% legal+safe+restul(Nu ma "dau", ma plimb);

daca nu mergeti asa.. n-are rost ;)

 

Mersi + noroc!

ps1. pe Autostrada spre Ploiesti, urasc DN1

 

ps2.

ori asa, pe la siriu

https://maps.google.com/maps?saddr=Gorjului,+Bulevardul+Iuliu+Maniu,+Bucure%C8%99ti,+Rom%C3%A2nia&daddr=44.5009696,26.180028+to:44.7936889,26.2385338+to:DN11%2FE574+to:Br%C4%83ila,+Rom%C3%A2nia&hl=ro&ie=UTF8&ll=45.085157,27.004395&spn=2.059402,5.410767&sll=44.553781,26.256638&sspn=0.259816,0.676346&geocode=FSYCpgIdOA6NASkF75TdrQGyQDFT-8jsyxk95g%3BFekHpwIdvHmPASnnuPgwJfixQDGAaHZ0scsS-Q%3BFVh_qwIdRV6QASmp-xbKoyWyQDFJcFXwua8eQw%3BFfFQuQId7faHAQ%3BFcrAsgId4JiqASlBlMbFKta2QDGefHW_6T6OaA&oq=bra&mra=dpe&mrsp=1&sz=11&via=1,2&t=m&z=8

 

ori asa, pe la Tg Secuiesc

https://maps.google.com/maps?saddr=Gorjului,+Bulevardul+Iuliu+Maniu,+Bucure%C8%99ti,+Rom%C3%A2nia&daddr=44.5009696,26.180028+to:44.7936884,26.2385341+to:DN11%2FE574+to:45.900341,26.8873878+to:Br%C4%83ila,+Rom%C3%A2nia&hl=ro&ie=UTF8&ll=45.92823,27.309265&spn=1.014411,2.705383&sll=45.733025,26.894531&sspn=2.035919,5.410767&geocode=FSYCpgIdOA6NASkF75TdrQGyQDFT-8jsyxk95g%3BFekHpwIdvHmPASnnuPgwJfixQDGAaHZ0scsS-Q%3BFVh_qwIdRl6QASmp-xbKoyWyQDFJcFXwua8eQw%3BFfFQuQId7faHAQ%3BFTVivAId20SaASkTwYA9K0S0QDFB2NL4M8bBdQ%3BFcrAsgId4JiqASlBlMbFKta2QDGefHW_6T6OaA&mra=dpe&mrsp=4&sz=8&via=1,2,4&t=m&z=9

 

care e mai ok? as prefera Siriu ca e barajul ala, etc dar na..

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost de mai multe ori cheia+siriu sezonul asta, ultima data duminica trecuta.

Dinspre Bv cum o "coteşti" spre prejmer asfaltul e ca în palma turnat destul de recent. Toata ruta e destul de libera o adevărată placere. Când se face trecerea dintre judete se observă şi asfaltul. :) brusc se termina cel nou că în palma şi incepe unul mai vechi însă încă bun, fără valuri (nu e ruta de tiruri).

Asfaltul e peticit însă au fost foarte atenţi şi nu sunt diferenţe de nivel.

Atentie când ajungi deasupra barajului e o porţiune de 50m "roasă" pe sensul spre buzău.

În rest, numai de bine.

 

Drumuri bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mergi mai bine prin Plopeni-Cocorasti Misli-Cimpina-Valea Doftanei-Busteni, este un drum deschis in toamna asta, nu am mers dar am auzit ca este perfect. Apoi prin Sacele-Teliu-Intorsura Buzaului-Siriu, drumul este foarte bun pina la coada lacului si dupa bun, iar dupa baraj iarasi perfect, doar ca numai prin localitati, bafta de vreme!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mergi mai bine prin Plopeni-Cocorasti Misli-Cimpina-Valea Doftanei-Busteni, este un drum deschis in toamna asta, nu am mers dar am auzit ca este perfect. Apoi prin Sacele-Teliu-Intorsura Buzaului-Siriu, drumul este foarte bun pina la coada lacului si dupa bun, iar dupa baraj iarasi perfect, doar ca numai prin localitati, bafta de vreme!

 

 

E perfect, doar ca nu exista (de V.Doftanei - Busteni zic).

Prefer sa merg la sigur, am mai fost pe drumuri "necunoscute" de care lumea zicea ca-s cam naspa si..asa a fost :D

Am auzit ceva de valea doftanei, dar oamenii ziceau ca e praf.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost eu saptamana trecuta. Vezi sa nu te prinda ploaia si sa n-ai echipament ca mori de frig.

Oricum pentru vant si umezeala e bine sa ai un combinezon pe tine.

 

A, si grija la nisipul din curbe. Cand am fost noi am dat si peste cateva curbe cu nisip...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exista valea doftanei- comarnic care e .... comestibil

 

daca mergeti de o zi la traseul asa ma tenteaza

 

dar e de plecat la max 9 dim si asta daca SE MERGE"""

de mers se merge legal, limita+10 :D

 

Am fost eu saptamana trecuta. Vezi sa nu te prinda ploaia si sa n-ai echipament ca mori de frig.

Oricum pentru vant si umezeala e bine sa ai un combinezon pe tine.

 

A, si grija la nisipul din curbe. Cand am fost noi am dat si peste cateva curbe cu nisip...

daca sunt sanse mai mari de 5% de ploaie...zic pas, mai stau o saptamana, nu ma grabesc, n-am chef de hipotermie :D

 

drumul pare bun, cica nu mai ploua.

Nimeni?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru plimbari siriu e ok eu am fost de 2 ori anu asta ...si mai bun cand treci in covasna....

 

@deathwish19....din ce stiu eu drumul dinspre tg secuiesc spre lapsa e destul de nou asfaltat...cel putin cand am fost eu ultima oara acum vreo 4 ani lucrau la el...nu creca sa afacut asa de praf...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

traseul pare a fi veliko si retur cu plecare sambata la 8 de la omw city mall . dar ne auzim la tel vineri seara .

hm... eu doream sa fac traseul cu BV-Siriu pt ca duc moto la iernat la Br ..

 

nu contati pe mine spre veliko ;) (doar spre locuri cu Br in drum)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru plimbari siriu e ok eu am fost de 2 ori anu asta ...si mai bun cand treci in covasna....

 

@deathwish19....din ce stiu eu drumul dinspre tg secuiesc spre lapsa e destul de nou asfaltat...cel putin cand am fost eu ultima oara acum vreo 4 ani lucrau la el...nu creca sa afacut asa de praf...

Nou ? :)) Va fi nou peste 100 de ani cred... E tot asa cum il sti sau mai rau, ca se strica si ce a asfaltat partial pe ici pe colo, bun e de la 10 km de Lepsa spre Focsani, in rest e off road.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...