Sari la conținut

WWII moto cumpar nemteasca


Rabanu Jr.
 Share

Postări Recomandate

Buna seara,sunt in cautare de o moto nemteasca din al 2-lea razboi mondial :10: ,in stare buna/perfecta de functionare.Cine are de vanzare e rugat sa posteze poze si eventuale defecte tehnice,optice care se pot observa in poze :) :troll:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt foarte curios ! oare mai exista la vanzare asa ceva ?

 

Are frate-meu, dar nu e de vanzare. DKW NZ 350, sau 350-1 nu stiu exact, folosita pe linia de front Focsani-Namoloasa.

Tocmai ce lucram (adica el lucreaza, eu asist) zilele astea la ea :D

Editat de BlackLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are frate-meu, dar nu e de vanzare. DKW NZ 350, sau 350-1 nu stiu exact, folosita pe linia de front Focsani-Namoloasa.

Tocmai ce lucram (adica el lucreaza, eu asist) zilele astea la ea :D

Fa un topic ... poze .. povesti .. stii tu ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara,sunt in cautare de o moto nemteasca din al 2-lea razboi mondial :10: ,in stare buna/perfecta de functionare.Cine are de vanzare e rugat sa posteze poze si eventuale defecte tehnice,optice care se pot observa in poze :) :troll:

 

Daca te tin buzunarele vezi ca era (pe la Brasov) un Zundapp KS 600 de vanzare in stare perfecta de functionare. Poze link-ul mai jos

 

/index.php?/topic/694352-indian-motocycle-corner/page-3

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pune si tu ceva poze.

 

Pai n-am. Topic poate o sa-si faca el, nu stiu daca are user aici.

In principiu motocicleta este identica cu cea din poza asta, ba cred ca maia re si cutie de masca de gaze in plus... asta de exemplu este expusa in muzeul Audi.

Am inteles ca una in starea asta poate ajunge si la 7000 de euro.

 

Daca totusi nu o iei in starea asta, el a avut noroc si a luat-o aproape intreaga, darapanata, da aproape intreaga.... asaaa... se gasesc greu piese originale si sunt scumpe. Poti sa le faci tu daca te pricepi si ai scule, chestiile de tabla, ca la altele STAS.. de exemplu cutia electrica etc... ori o gasesti ori n-o gasesti.

 

El lucreaza de mult timp la ea, a fost in sfarsit reasamblata zilele astea si aranjata functional pentru a putea fi dezasamblata si vopsita (culorile originale si insemnele diviziei din care a facut parte)

Acum de exemplu eu ma duc la garaj sa-mi montez la a mea un far si el pregateste piesele pt. vopsit cred.

Cand o sa o asambleze iar ii fac poze sau poate isi face el topic.

 

De vanzare insa nu cred ca o va vinde, mai repede cred ca o va dona Muzeului Militar... ca mai are si o colectie de echipamente, uniforme. Totul original, fireste.

Fiecare cu pasiunea lui.

post-37279-0-16568500-1382080258_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are frate-meu, dar nu e de vanzare. DKW NZ 350, sau 350-1 nu stiu exact, folosita pe linia de front Focsani-Namoloasa.

Tocmai ce lucram (adica el lucreaza, eu asist) zilele astea la ea :D

Reusesc si io sa-l vada pana nu il vinde/doneaza? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da... deci 2008. Asa arata cand a luat-o. Eu nu-i stiu poveste exact dar am inteles ca motocicleta a fost abandonata in retragere apoi ingropata sau ceva de genul...

Acum e aproape gata. Si motorul se aude demential.

Editat de BlackLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A vopsit-o de parca a furat-o ...

 

Mai sunt elemnte negre .. suruburi .. etc.

 

Ai dat cu vopsea peste de parca te insurai intr-o ora.

 

Doar seile si motorul ...

 

Ori e reconditionare ... ori .. e tuning.



Culoarea e lucioasa ?

 

Sau e mat si e reflexie ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Offtopic dar legat de bunici & front.

 

Bunicul (sau stra) unui coleg de munca i-a povestit acestuia cum au venit un grup de romani acasa dupa razboi, tocmai din Rusia, Ucraina sau ceva de genul... pe jos. Ca nu stiau sa manevreze camioane, mobre sau ce dracu mai gaseau abandonate. Si au facut nu stiu cate luni pana la ei in sat. Deja bunicul tau, cu MZ-ul era acasa de mult! :D Cat despre strabunicul meu, s-a intors orb de pe front... n-am avut ocazia sa mostenim o mobra ceva.

Editat de BlackLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara,sunt in cautare de o moto nemteasca din al 2-lea razboi mondial :10: ,in stare buna/perfecta de functionare.Cine are de vanzare e rugat sa posteze poze si eventuale defecte tehnice,optice care se pot observa in poze :) :troll:

 

 

Inainte de asta, spune-ne care este suma pe care esti dispus sa o dai pe o motocicleta nemteasca.

Ca sa nu lungim vorba, plecam la vanzare de la 6.000 si ajungem la 35.000 (euro).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A vopsit-o de parca a furat-o ...

 

Mai sunt elemnte negre .. suruburi .. etc.

 

Ai dat cu vopsea peste de parca te insurai intr-o ora.

 

Doar seile si motorul ...

 

Ori e reconditionare ... ori .. e tuning.

 

Culoarea e lucioasa ?

 

Sau e mat si e reflexie ?

a vopsit o cum trebuia respecta tema de front ,nu ai sa vezi motocicleta militara cu suruburi negre dovada daca te uitai mai sus vedeai dekaveul expus ca este vopsit la fel ,si daca te uiti mai bine se vede ca pe cauciucuri are pusa banda de echipat .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inainte de asta, spune-ne care este suma pe care esti dispus sa o dai pe o motocicleta nemteasca.

Ca sa nu lungim vorba, plecam la vanzare de la 6.000 si ajungem la 35.000 (euro).

Sincer sa fiu ma gandeam la vreo 3-4000,Dar acum cand realizez ca sunt foarte rare si scumpe,mi s-a cam taiat pofta de una buna in perfecta de functionare... Credeam ca sunt ieftine,e prima oara cand ma interesez de asa ceva,voi ce imi sugerati ?

Editat de Rabanu Jr.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa iti iei un Ij cu atas, facut, undeva la 500-800 de euro. Te dai cu el 1 an de zile, vezi daca iti place ideea de vechitura/atas. Daca iti place, treci in ligile superioare. Daca nu, o vinzi si nu pierzi mare lucru (100-200 de euro).



a vopsit o cum trebuia respecta tema de front ,nu ai sa vezi motocicleta militara cu suruburi negre dovada daca te uitai mai sus vedeai dekaveul expus ca este vopsit la fel ,si daca te uiti mai bine se vede ca pe cauciucuri are pusa banda de echipat .

Vesticii vopseaua suruburile.

Rusii, in functie de fabrica, vopseau sau le puneau zincate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...