Sari la conținut

Cum trecem peste mahmureala?


Metal Heart
 Share

Postări Recomandate

Rezultă că "fruncea" trebuie dată la duşmani sau la canal dacă eşti elveţian.

:))))

 

Legat de asta, pe mine ma afecteaza rau si fumul de tigare - eu fiind nefumator. Am incercat-o asta vara - am iesit intr-o seara ce s-a lungit pana dimineata, si pentru ca eram pe doua roti, am tinut-o in carciuma numai pe bere NA. Cred ca am baut vreo 12 de la 8 seara pana pe la 4 dimineata. A doua zi, desi am dormit si m-am odihnit, ma simteam ca si cum as fi baut alcool - mahmur rau de tot, durere-n gat de la fumul de tigara, voce ragusita. De obicei, cand beau in mediu unde nu se fumeaza, parca imi e o idee mai bine a doua zi.

EXACT!

am vrut sa zic asta din prima. nici eu nu-s fumator si cind beau in circiuma si-n special cu fumatori la masa e mult mai nasol.

 

 

a zis-o cineva pe aia cu baut ulei inainte de betie? dupa cit de serios mi-o zicea omu' care mi-a zis-o, cred ca a facut-o cel putin o data.

Editat de gn77b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 207
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

1) Ai grija ce bei, unele dau durere de cap mai rau decat altele. Vinurile cu multi sulfiti, berile prost fermentate sau cu tot felul de conservanti, tariile cu chimicale, amestecaturile, etc. Uneori e suficient o singura bere proasta (desi e brand scump) sau un pahar de vin ca sa vrei sa te dai cu capul de pereti pentru a te simti mai bine.

 

2) Nu te culca crita, inceteaza alcoolul cu 2-3 ore inainte de culcare.

 

3) Lasa-ti timp de dormit. Minim 8 ore. Lipsa de somn amplifica exponential mahmureala. Daca stii ca o sa faci o noapte alba, incearca sa tragi inainte un somn de dupa amiaza.

 

4) Culca-te cu o sticla de apa langa tine, sa ai ce bea daca te trezesti de sete.

 

5) Bea doar chestii de calitate, triplu distilat, natural, etc. Cu o vodca buna poti sa te faci praf si in 8 ore de somn sa fii ok. Cu 6 beri proaste (pentru mine orice bere fiind "bautura de Dorei") poti sa bolesti a doua zi nonstop la pat.

Editat de Adam
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1) Ai grija ce bei, unele dau durere de cap mai rau decat altele. Vinurile cu multi sulfiti, berile prost fermentate sau cu tot felul de conservanti, tariile cu chimicale, amestecaturile, etc. Uneori e suficient o singura bere proasta (desi e brand scump) sau un pahar de vin ca sa vrei sa te dai cu capul de pereti pentru a te simti mai bine.

 

2) Nu te culca crita, inceteaza alcoolul cu 2-3 ore inainte de culcare.

 

3) Lasa-ti timp de dormit. Minim 8 ore. Lipsa de somn amplifica exponential mahmureala. Daca stii ca o sa faci o noapte alba, incearca sa tragi inainte un somn de dupa amiaza.

 

4) Culca-te cu o sticla de apa langa tine, sa ai ce bea daca te trezesti de sete.

 

5) Bea doar chestii de calitate, triplu distilat, natural, etc. Cu o vodca buna poti sa te faci praf si in 8 ore de somn sa fii ok. Cu 6 beri proaste (pentru mine orice bere fiind "bautura de Dorei") poti sa bolesti a doua zi nonstop la pat.

Da si tu niste exemple de triplu distilate...in afara de palinca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cînd eram mai tînăr și mă îmbătam, înainte de culcare tot timpul se învîrtea camera cu mine și mi se făcea rău, neaparat trebuia să vomit. De cînd am mai înaintat în vîrstă nu mai pățesc deloc treaba asta. Mai este cineva în situația mea?

 

Inseamna ca ori ai practicat pana ai terminat "studii medii", ori bei mai putin decat inainte.

 

Da si tu niste exemple de triplu distilate...in afara de palinca.

 

Tot felul de vodci, una decenta poloneza era pe la Lidl, 20 lei 0.5L, Putinoff. In combinatie cu Santal de portocale rosii 1:1, pentru ei care o vor mai "temperata", e delicioasa. Sigur exista si altele. Totul e sa nu te arunci ca bizonul la branduri cu reclame sperand sa existe ieftin si bun, ca nu exista. Daca te tine buzunarul te bagi la Grey Goose, care e "doar" 340 lei litrul.

 

toti Doreii, la comanda mea se ascund sub mocheta de rusine, executaaaa-rea!

 

Mai, recunosc, nu toate berile-s de Dorei. Doar majoritatea celor de pe piata locala, Neumarkt, Stejarul, Holsten, Timisoreana, Ciuc, Tuborg sau alte borsuri de genul.

 

Mai nou au aparut si beri cu lamaie. Sau mai rau, cu grapefruit. Si oroarea ororilor, bere cu zeama de fructe dar fara alcool... Ce poate fi mai gay de atat? :puke:

 

Noi nu prea avem bere in Romania, pana si cele bulgaresti (Zagorka, Kamenitza, etc) bat tot ce misca la noi. Unii zic ca apa dura ar fi de vina, altii zic ca publicul care se multumeste cu orice ar fi de blamat.

 

Ma rog, discutiile despre bere ar trebui trecute la un thread separat despre "racoritoare diuretice cu gust indoielnic".

Editat de Adam
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

referitor la bere... am baut cam toate berile de pe piata si o perioada mi-a placut timisoareana. acum aproximativ un an au stricat-o, au schimbat reteta (din surse sigure). ma doare capul si de la 2 beri. de atunci m-am axat pe ciucas, care mi se pare f ok. nici ciuc nu e rea, dar are un gust usor diferit. in rest, ar mai merge ursus, peroni si heineken. scot din lista berile mai deosebite si mai rare, dintre astea mi-a placut cel mai mult london pride. si am probat aproape toate berile existente in londra. da... sunt bautor de bere si nu ma consider "dorel".

si toate le prefer la cutie sau sticla, la plastic difera gustul.

berile cu lamaie, in special ciuc radler, pt mine au fost diuretice puternice. deci nu, multumesc. in schimb, in germania, n-am avut nici o problema cu diverse "amestecaturi" de bere cu fructe. sunt doar racoritoate, nimic mai mult.

culmea e ca unele beri inca pastreaza retele originale, chiar daca sunt mai "low cost". nu tot ce e "de firma" e si bun.

oricum, totul difera de la om la om, gusturile sunt diferite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

minca-v-ar tata, ca abia asteptati rost sa mai discutati oleaca despre bere :)

 

ba Doreilor, da' voi o sticla de nice Chianti nu stiti sa savurati? pariez ca nici clasica n-ascultati... de asta sintem noi peizanii Ioropei :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

minca-v-ar tata, ca abia asteptati rost sa mai discutati oleaca despre bere :)

 

ba Doreilor, da' voi o sticla de nice Chianti nu stiti sa savurati? pariez ca nici clasica n-ascultati... de asta sintem noi peizanii Ioropei :(

:crack: clar, daca bei "de firma" si asculti muzica clasica, esti mult mai elevat decat "doreii". imaginea motociclistului roman e din ce in ce mai caricaturistica...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asadar, am avut un weekend lung. Am inceput de joi seara si s-a continuat cu o nunta care s-a terminat tocmai acum.

 

Deci, vineri dimineata dupa bauta din Club A am fost praf... oribil.. de unde si topicul cu pricina. Vineri seara am baut doua beri si o sticla de vin bun - n-am avut absolut nimic a doua zi. Sambata am ars-o cu nunta... am inceput de pe la 4 si am tinut-o numai cu Jack si Johnnie. Am incercat sa o lungesc cat de mult s-a putut - langa paharul de whiskey avem un pahar de cola sau apa minerala. Plus ca am mai si mancat bine. Oricum, cert e ca la un moment dat tot s-a rupt filmul dar m-am oprit din baut cam cu o ora inainte de culcare, timp in care am baut numai apa minerala. Inainte de culcare, la fel, m-am hidratat bine de tot cu apa rece. Cred ca la un moment dat m-am trezit cand se crapa de ziua si am mai baut niste apa. Dimineata m-am trezit mai mult decat ok, nu mi-a fost rau, nu am avut greturi, nu durere de cap, nimc. Organismul se resimtea dupa abuzurile recente, dar dupa un dus am fost pe picioare. Am fost pe la Rasnov, plimbare pe la cetate, apoi o tura pana la pestera Valea Cetatii de langa Rasnov unde mi-am scuipat plamnii la cat am urcat iar aerul rece si curat din pestera face minuni.

 

Acum, ori antrenamentul si-a spus cuvantul :) ori ca nu s-a fumat in local, hidratarea (cred ca am baut cel putin 3L de apa si cola) si ca am dormit calumea, dar ideea e ca am fost ok a doua zi.

 

Merita incercata in continuare varianta cu hidratarea excesiva in timp de bei. Problema e ca daca bei bere, nu-ti mai vine sa bagi si 1L de apa dupa aia...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Hidratare" nu inseamna doar sa bei apa ca dromaderul.

 

 

Deshidratarea este un termen destul de ambiguu care nu poate face diferenta intre simpla pierdere de apa si pierderea de sodiu. Ambele conditii sunt asociate cu scaderea volumului extracelular. Volumul extracelular este determinat de toata cantitatea de sodiu din organism si nu numai de concentratia lui plasmatica.

Un simplu deficit de apa reduce proportional ambele componente intra si extracelulara.
Un deficit de sare (clorura de sodiu - NaCl) va duce numai la scaderea volumului extracelular.

Asocierea termenilor de izotona (izoosmotica), hipertona (hiperosmotica), hipotona (hipoosmotica) se refera la osmolaritatea volumului extracelular, frecvent calculata in functie de concentratia sodiului plasmatic.

Distributia apei intre cele doua compartimente se face prin osmoza, ceea ce reprezinta difuziunea apei prin membrane de la regiunea cu concentratie osmotica mica la cea cu concentratie osmotica mare.

Deshidratare - cauze

  • Deshidratarea izoosmotica : hemoragiile, arsuri cu transvazare de plasma, pierderi de lichide gastrointestinale (diaree, varsaturi), peritonita, ascita, faza poliurica din insuficienta renala acuta, transpiratii, diuretice, diabet zaharat, alcoolism. Initial apare pierderea lichidului plasmatic inlocuit prin cel interstitial fara sa modifice osmolaritatea VEC. Nu apare nici o schimbare la nivelul VIC.
  • Deshidratarea hiperosmotica : reducerea aportului de apa, diabetul insipid (neurogen sau nefrogen), diabetul zaharat, alcoolismul, administrarea sarurilor de litiu, febra, evaporare excesiva prin transpiratie sau pulmonar (ex. respiratia artificiala), diaree, arsuri, tratament cu manitol. Initial lichidul pierdut este plasma care devine hiperosmotica si atrage lichidul interstitial cu cresterea osmolaritatii acestuia, apare o fuga consecutiva a VIC spre interstitiu ducand in final la reducerea volumului si VIC si VEC.
  • Deshidratarea hipoosmotica : transpiratii abundente, aport excesiv de diuretice saluretice, pierderi renale de sare prin insuficienta suprarenala, acumulare de lichide in cavitati - ileus, peritonita. Initial pierderea de sare duce la pierdere de apa, dar excesul de sare va conduce la scaderea osmolaritatii VEC si trecerea apei din VEC spre VIC cu scaderea consecutiva a lichidului extracelular si cresterea celui intracelular.

Simptomatologie (deficit pentru un adult de 70 Kg) :

  • la deficit de 2 litri - sete (poate lipsi la batrani) ± pliu cutanat persistent, reducerea tensiunii oculare
  • la deficit de 2 - 4 litri - reducerea cantitatii de urina eliminata (oligurie / anurie), slabiciune, mucoase uscate (limba crapata, depuneri "scorsoase"), pliu cutanat persistent, febra, hipotensiune ortostatica / hipotensiune, tahicardie
  • la deficit sever de peste 4 litri - se adauga : confuzie, obnubilare, convulsii si semne circulatorii : tahicardie, vene jugulare colabate, puls filiform, hipotensiune pana la soc.

Simptomatologie specifica pentru deshidratare

  • Deshidratarea hipotona - pericol de edem cerebral - cefalee, varsaturi in jet, apatie, somnolenta, staza papilara la fundul de ochi, convulsii, stare confuzionala, NU exista senzatia de sete.
  • Deshidratarea hipertona - stare confuzionala, convulsii, coma, tensiunea arteriala se mentine mult timp normala, in final insuficienta renala acuta, hemoragie cerebrala

Deshidratare - tratament

In functie de tipul deshidratarii si de gravitate, numai conform sfatului medicului.
In formele usoare, cu cauza cunoscuta tip diaree usoara, varsaturi in cantitate mica, transpiratii mai abundente dupa expunere la temperaturi ridicate - aport hidric prin lichide 2,5 - 3 litri / zi, asocierea solutiilor de rehidratare orala (se beau in 4 ore 500 ml din solutia obtinuta prin dizolvarea a 15 grame pulbere in apa).

 

http://www.cdt-babes.ro/articole/deshidratare.php

 

Poti sa te deshidratezi desi bei bere, care are doar 5% alcool sau chiar si cu alea de 1.8%. Sau poti sa te deshidratezi consumand ceai, daca e diuretic. E ceva mai complexa treaba, apa ajuta dar nu e totul.

 

Reclamele cu apa/crema/ceai/suc care te rehidrateaza sunt bullshit comercial.

Editat de Adam
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

minca-v-ar tata, ca abia asteptati rost sa mai discutati oleaca despre bere :)

 

ba Doreilor, da' voi o sticla de nice Chianti nu stiti sa savurati? pariez ca nici clasica n-ascultati... de asta sintem noi peizanii Ioropei :(

Eu iti propun sa faci o analiza senzoriala intre un ”nice Chianti” si o bere fementata si invechita in portelan, sau cauta ca mai sunt o sumedenie de beri..asta ca sa fiu in ton cu tiparul pe care il vezi tu ca fiind corect. Iti dau drepate in ceea ce priveste vinul, este o bautura mult mai nobila, dar ca sa te bucuri pe deplin de ea trebuie sa si cunosti putina enologie, nu de alta, numai ca sa sti si ce bei, sa nu fi pacalit cu un ”nice Chianti” la care anul recolei lasa de dorit, prelucrarea si invechirea de asemenea..Muzica clasica nu face face un om mai destept, dar ascultarea unui gen de muzica pentru simplul motiv ca bucura sufletul acelei personane, fara a impune ca etalon al intelepciunii parerea personala face un om cel putin mai intelept.

 

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...