Sari la conținut

Cum trecem peste mahmureala?


Metal Heart
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 207
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Merge, merge! Pana la o varsta, dupa aia cam incepi sa scartai. Nu odata mi s-a intamplat ca in seara de dupa bauta, dupa ce mi-am revenit bine, sa torn in mine si sa nu se mai intample nimic.

 

Oricum, toate solutiile astea de baut apa in timp ce, baut apa dupa ce... nu prea isi fac efectul la mine. Trebuie sa fac in asa fel incat sa nu amestec nimic si daca mai e si un loc unde nu se fumeaza, sansele ca sa nu am mare lucru a doua zi cresc semnificativ. Totusi, eu sunt genul ala la care atunci cand se deschide supapa, nu mai tine cont de nimic! Nasol, adica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-e teama ca tot ciorba de burta urmata de o runda de somn e metoda cu cele mai bune rezultate. E clar ca efectele trec in timp, cine zice ca a baut nush ce zeama si i s-a luat "cu mana", probabil ca a avut doar un disconfort usor care s-ar fi putut rezolva si daca se spala pe dinti. Am cazut si eu in pacatul asta, sa cred ca am gasit leacul. Dupa care, ca-n filmele alea siropoase, m-am uitat in oglinda si am recunoscut ca am fost las si m-am oprit la timp din baut :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, cunosc senzatia. Tuturor barbatilor ni se mai intampla din cand in cand! Rusine nu e cand atunci ni se mai intampla, dar e dezamagire atunci cand devine obisnuinta!

 

Merge faza cu un mic dejun sanatos, ciorbe, supe si alte chestii din astea si apoi nani de recuperare.

Problema intervine atunci cand trebuie sa te ridici din pat si sa te duci la munca, sa fii toata ziua activ... Asta ma doboara pe mine.

 

In alta ordine de idei, parca prin Australia, baietii au facut o clinica special pentru mahmuri.

Eu m-as baga la o franciza pentru asa ceva! Alti doritori? :)

 

http://www.ziarulring.ro/stiri/life-inedit/269615/2015/Prima-clinica-antimahmureala-deschisa-in-Australia


» Post actualizat in 20 Jan 2016 07:47

Cica remediul l-au descoperit nord-coreenii :)

 

http://adevarul.ro/international/asia/coreea-nord-sustine-inventat-bauturaalcoolica-nu-provoaca-mahmureala-1_569efd2237115986c6b3738a/index.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Raspunzand topicului,io beau un cafei si ma sui pe mobra.Pe sosea.Odata ajuns la coarne,adrenalina generata,contreaza mahmureala si tremuriciu' de serviciu.

Si daca is mahmur bine de tot,ma dau doar pe legheleu,ca acolo de cad,o fac la viteza mai mica decat pe asfalt.Pagube mai mici,de... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n februarie 1942 o unitate germană a fost cantonată vreo 2 săptămâni într-un sat de lângă Câmpulung Muscel.
Străbunicul (tatăl bunicii mele) fiind cârciumarul satului, şi implicit un om de bază în sat, a găzduit 2 ofiţeri germani de rang inferior din acea unitate, într-una dintre camerele casei - cea mai bună cameră, cea "de oaspeţi"...
Bunica mi-a povestit mai multe întâmplări cu acei ofiţeri, petrecute în curtea lor:
1 - într-o seară au venit băuţi de la popotă şi au intrat cu motocicleta în gard şi l-au distrus pe o porţiune de vreo 10 metri - a doua zi a venit un camion cu cherestea şi vreo 10 soldaţi germani şi au refăcut gardul, cu scuzele de rigoare adresate străbunicului (el a fost tare fericit cu reparaţia gardului, că tot dorea să-l refacă în curând)
2 - fiind cârciumar, străbunicul, evident, era şi mare alcoolic, şi la români alcolismul merge de minune cu cearta celor din familie - într-o zi străbunicul s-a îmbătat şi a început să înjure cu năduf prin curte, cei doi ofiţeri germani au tot încercat să-i dea o pastilă, dar străbunicul i-a tot refuzat (pe motiv că vor să-l otrăvească), atunci l-au invitat la un pahar de coniac, iar în coniacul lui au dizolvat acea pastilă... nu ştiu ce pastilă era, sau cum se numea, dar cert este că peste 30-40 de minute străbunicul era treaz de parcă nu băus


» Post actualizat in 20 Jan 2017 12:52

O pveste adevarata spusa de cineva cel mai probabail pastila care i-au dat-o nemtii carciumarului a fost amfetamina . O aveau in dotare nemtii pentru cazuri cand trebuiau sa stea mult timp treji.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca n-am avea joburi, responsabilitati, familii, stii tu, chestii de adulti, cred ca asta ar fi cel mai bun remediu. Dar cum a doua zi sefu' te ia de bun la birou, copilul are pretentii de la tine sa fii activ toata ziua, nevasta vrea si ea tot felul de lucruri... e cam nasoala treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Mic dejun cu branza, ceva slanina, multe legume proaspete, 1L de suc de portocale si 1L de apa.

Apoi o cafea mare si tare, un Ketorol sau Ibuprofen si un Gatorade

:D

Frate, trebuie sa fii cocoșul din Punguta cu doi bani ca sa bei atâția litri de suc, apa, gatorade, cafea...plus ca nici nu-mi pot imagina ce deranj faci in mațe. Daca mai bagi si un litru de iaurt si un sac de corcodușe verzi, sigur trece mahmureala, dar trebuie sa treci pe Imodium...

» Post actualizat in 30 Jan 2017 23:34

In alta ordine de idei, ma bucur sa vad ca topicul e viu si ca, desi societatea dezaproba nobila dependenta, mai sunt inca oameni integri care nu se lasa in ciuda varstei si a constrangerilor de tot felul. Bottoms up ☺

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

H2O. De preferat dupa ce te-ai abtiguit, inainte de culcare. Cat? Cat poti baga. Mahmureala este cauzata de deshidratare care la randul ei este cauzata de procesarea(descompunerea) alcoolului de catre pateu, care pateu are nevoie de muulta apa ca sa ii vina de hac. Pe langa hidratare apa este vector pentru toxinele rezultate din procesul mentionat mai sus, le dilueaza si le duce la rinichi. E biochimie aplicata, nimic altceva. Multumesc pe aceasta cale dnei. Campeanu, profa de farmacologie dintr-a zecea ce ne-a dat pontul. De multe ori am mai iesit la liman asa... totul e sa iti aduci aminte inainte de culcare sa bei si apa. Daca nu... la trezire dar dureaza pana isi face efectul... raul a fost deja facut. E mai greu sa combati decat sa previi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect,doar ca te vei trezi de vreo 2-3 ori sa te pisi,in plus de ceea ce ai deja in bindeu.

Unde mai pui ca pe unii ii apuca greata si dau afara tot...:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ahaaa, venise vorba de cum se fura porcu`din gospodarie fara mari batai de cap (rezistenta porcului la bautura) si a deviat discutia in betia la oameni. Got it...

Ca veni vorba de a zecea, eram in tabara cu unu` de a doi`spea care ne invata cum sa bem fara sa ne imbatam si sa-i imbatam pe altii, evident. Pana ne-am dus la somn, nu mai aveam ce alege de el...Ce trupa, ce vremuri...dura mahmureala juma` de ora si gata, se intorcea voia buna ☺ Asa stii ca ai imbatranit, te tine mahmureala mult si-ti aduci aminte de cum era la 15 ani...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu chiar, discutia initiala era "cat ii ia alcoolului etilic alimentar dublu rafinat de 98 grade sa se dilueze uniform in apa de la robinet"

Profa incerca sa ne convinga ca "tunul" trebuie lasat cel putin 15 min sa se dizolve altfel risti sa inghiti volume de alcool dublu distilat pur care ar avea un efect nasol pe mucoasele esofagiene si stomacale.

Singurii porci pe care i-am vazut band in perioada respectiva erau aia care beau de pleasca. Dar erau simpatici si i-am iertat de mult...

La tun i se mai spunea si alcool prefacut. Proportia alcool - apa 1:2, cam 33%.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca a devenit intelepciune populara universala chestia aia cu dizolvarea. Imi aduc aminte de un voiaj cu rusi si ucrainieni. Baietii bagau etilic 96 indoit cu compot de prune pe care il pregateau de dimineata pentru seara ☺ dar cred ca-l lasau mai tare de 33...

Da, alcoolul e dezastru mare pentru captuseala. Mahmureala e pistol cu apa. Si cel mai nasol efect e alcoolismul, ca dezechilibru psihic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Oloi de masline! Doua linguri pe stomacul gol. Inainte !

Dar grija cu proteinele si lipidele - nu trebuie sa lipseasca! Deci baga sanatos.

Si apa... Cand nu e nimeni pe faza hidrateaza-te!

O sa joci pinguinul singur si o sa te simti in echipa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frate, trebuie sa fii cocoșul din Punguta cu doi bani ca sa bei atâția litri de suc, apa, gatorade, cafea...plus ca nici nu-mi pot imagina ce deranj faci in mațe. Daca mai bagi si un litru de iaurt si un sac de corcodușe verzi, sigur trece mahmureala, dar trebuie sa treci pe Imodium...

» Post actualizat in 30 Jan 2017 23:34

In alta ordine de idei, ma bucur sa vad ca topicul e viu si ca, desi societatea dezaproba nobila dependenta, mai sunt inca oameni integri care nu se lasa in ciuda varstei si a constrangerilor de tot felul. Bottoms up ☺

Sper ca e clar pentru toata lumea ca nu facem stiinta aici, dar...

 

1. Singurul remediu care functioneaza la mine e miscarea. Efectul nu e instantaneu, dar e.

 

2. Analgezicele nu sint bune, exista stiinta care spune ca uzul constant afecteaza diverse organe.

 

3. Gatorade si alte energy drinks = marketing.

 

4. Sint banal dar spun adevar: bei si stii ce te asteapta a doua zi si tot bei. Fara nici o conotatie metafizica, eu vad mahmureala ca o pedeapsa inexorabila pt. prostie.

 

5. Incalc constant multe din regulile de mai sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai, spre rusinea mea, am cam rarit-o cu alcoolul. Batranetea, obligatiile, putinul timp liber m-au facut sa o las mai moare. Dar nah, parca acum, cand beau pe curat, e mult mai bine a doua zi. Bag tuica sub nas, nu-i bai, dar am grija sa fie cu masura. Si da, e un efort supraomenesc sa te opresti atunci cand se deschide supapa... Dar a doua zi imi multumesc pentru taira de care am dat dovada. Si daca am doua saptamani de cand nu am mai piscat nimic, cand ma pun in cap, a doua zi, cum ziceam, e mult mai ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am dat seama dupa o varsta cat de fraer eram ca turnam in mine ca spartu' fara nici cea mai mica logica, ba dimpotriva, numai efecte negative: mahmureala, bani aruncati si nu putini, yala zgariata cu cheia ... etc. Si-acum beau doar cat sa ma simt bine, de regula 2-3 berici sau vreo 2 pahare de vin, poate un pic mai mult daca sunt mancat si odihnit bine. Am observat multi oameni care fac un titlu de glorie din faptul ca beau de rup si se imbata greu, mie imi da fix pe dos. Care o fi smecheria nu pot sa inteleg, m-oi fi ramolit eu, cine stie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu banuiesc tot lipsa de activitate si varsta. Dupa niste ani, stii cum e: rar si putin. Si da, la alcool ma refer Iulia. :)))

E adevarata aia cu 2 pahare, te simti mai bine a 2-a zi. Dar nu e valabil si pe timpul cat bei, ca intr-adevar, nici nu mai pricepi de ce rad ailalti. Nu ca asta ar fi un motiv sa torni in tine ca la majorat. Si ca sa fiu sincer cred ca cui se imbata cu motiv nu ii e usor. Oricum, lichidele isi fac bine treaba. Si inainte sa te faci muci, dar si dupa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...