Sari la conținut

Primul accident


krime777
 Share

Postări Recomandate

"Ma urmarea o gasca de bikeri nervosi. Trageau cu uzi-urile dupa mine in timp ce eu saream peste masinile de politie ...". Oh well, mai bine versiunea reala, chit ca si titlul e usor mincinos. E mincinos pen'ca nu e primul meu accident, nici macar primul accident pe doua roti (am julit un genunchi cu scuterul inainte de moto), dar e primul cu motocicleta.

 

Eu - aprox 90Kg la aprox 1.80m, roman batraior

Mobra - aprox 146Kg la aprox 150cc, chinezoaica cruiser

Echipament - casca, geaca cu protectii, manusi, blugi.

 

Pe 22 noiembrie dimineata, plecatul la serviciu. Chit ca c-o zi inainte plouase si inca mai era umed pe alocuri, chit ca afara erau 1-2 grade, inconstienta mi-a intunecat (picul de) judecata si m-a tras sa plec cu mobra.

La ~100 de casa, prima intersectie (in T), eu cu cedeaza trecerea, cre'ca 5 la ora, singur-singurel. Prima ciupeala de frana, mazga pe jos, o simt ca se duce pe stanga. 2 alternative: las naibii frana si intru in strada fara prioritate sau nu las naibii frana si ne culcam pe-o parte de somnic. La 5 la ora, ce draci sa se intample. Chinezoaica jos mai aluneca vreun metru pe crashbaruri si suporti de coburi. Eu jos, reflexul ma pune sa intind palma sa opresc asfaltul ala care venea spre mine. Piciorul aluneca, poponeata aleuneca, palma zici ca are superglue, unde-am pus-o, acolo a ramas. Cotul peste cap un pic, cateva grade mai mult decat perfect intins. Durere in el cat cuprinde.

Raman in poponeata sa ma dezmeticesc, 2 tanti "sa-ti scoatem casca ?" ... "NU" (nu eram in stare sa le explic ca-i cea mai mare prostie pe care i-o poti face unui mobrist). "chemam salvare?" "NU". Ma ridic in picioare, ma ajuta un baiat sa ridicam si ducem chinezoaica pe marginea drumului, tupa-tupa pana acasa, las casca, geaca, manusi (sarumana celui care-a scris postul cu dosar pentru autovatamare), taxi pana la urgenta. La urgenta ... in vreo 2 ore am facut radiografie:

 

post-76796-0-54900400-1386601421_thumb.jpg

 

Radiusul pleznit, cu fragmente, alea alea, necesita operatie cu placuta si surubele.

Imobilizat bratul in ghips temporar, calmante, alta viata.

O saptamana mai tarziu (din motive personale, ei m-ar fi operat dupa weekend - in weekend se opereaza doar urgente/fracturi deschise), internat, anestezie generala, trezirea (dupa vreo 2 ore jumate) cu:

 

post-76796-0-11087300-1386601422_thumb.jpg
Aflu cu placere ca placuta si suruburile petrec bine merci la mine in mana, dureri ceva, bucurat ca nu reactionez urat la anestezie generala si ca ma duc singurel la facut pipi si scap de bagat sonde, Dormit in reprize urmatoarele 2 zile la spital.
Schimbat bandajul prima data si scos drena:
post-76796-0-62057000-1386601422_thumb.jpg
Externat. Ghips de la palma pana peste cot pentru o luna, urmeaza sub cot pentru inca o luna. Urmeaza scos fire intr-o saptamana. Urmeaza recuperare dupa aia.

 

Si cam atat pana acum, va tin la curent mai departe :)

 

Disclaimer: post scris cu o mana :)

post-76796-0-54900400-1386601421_thumb.jpg

post-76796-0-11087300-1386601422_thumb.jpg

post-76796-0-62057000-1386601422_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 82
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Sanatate!

Dar in 22 noiembrie nu e vreme de mers cu motorul...

anu trecut pana in 1 decembrie am iesit :) inclusiv

bine ca era alta vreme,,anul asta cam pana in 15 o fost destul de ok

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu inca merg pe moto si chiar cu destula viteza. Nu vreau s-o fac pe marele pilot sau ceva, e vorba de adaptare la conditiile de drum. Oricum asfaltul e rece, aderenta mica, iar daca mai e si mazga pe jos, frunze, alea, alea, atunci te adaptezi nene. Franezi mai din timp si mai progresiv decat de obicei, iei curbele mai batraneste si asa mai departe.

 

Si sincer nu-mi dau seama cum te-ai avariat in halul ala la 5 km/h. Eu am cazut la 80km/h si n-am avut nici pe dracu, cu exceptia juliturilor de rigoare (care s-au facut prin echipament, mind you). Anyway, iti zic cu simpatie, nu mi-o lua in nume de rau. Mai baga niste calciu in oasele alea si lasa mobra pentru sezonul cald.

 

Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta ar trebui distribuita pe "cine nu e la iernat" ,cred ca s-ar linisti :crack: :crack:.ON topic: nasol :(

Nicio sansa! pe 22 Nov era chiar foarte bine p-afara. Nici acu nu-i chiar nasol. Doar ca tre sa stii cu frana sau macar cu aterizarea.

Editat de Kollar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

(sarumana celui care-a scris postul cu dosar pentru autovatamare)

Au fost vreo doua sau trei. Unu' l-am scris io. Sa traiesti si mai exerseaza cu frana aia.

Sanatate si daca te intreaba muierile spune-le si tu ca cicatricea aia o ai de cand erai in legiunea straina si ai fost ranit intr-o misiune ultra-secreta. Eventual le spui ca te-ai cusut singur.

Editat de Kollar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar ca ai avut ghinion maxim, pe mine acum doi ani m-a tavalit un dobitoc cu un Renault bine de tot, dupa care smurd, urgenta, politie, masuratori, etc., insa nu am avut decat niste vanatai, o luna dureri maxime, in rest nimic, fara fracturi, nici macar o zgarietura....tine de bafta...de (cuvant urat) in scaldatoare.....ma gandesc la cum arata mana ta.....a si aveam ca echipament numai manusile si casca si aia open face....multa sanatate...si asfalt uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A fost o combinatie de prostia mea (in a merge cu ea pe umezeala cu frig) + prostia mea (in a frana) + prostia subconstientului meu (de-a baga palma la inaintare) + ghinion cat cuprinde. Asta e, sper ca trece tot pan'la sezonu' urmator :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...