Sari la conținut

Becuri mai bune pentru faza scurta/lunga?


KNO3
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 69
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

E sesizabila diferenta dintre becurile normale si cele Xtreme Vision de la Philips. Nu stiu daca sunt chiar cu +100% mai luminoase (adica dublu), dar mai puternice sigur sunt.

 

De incantat ce am fost, mi-am luat si pentru masina. Cele moto cica ar fi mai rezistente la vibratii si s-ar arde mai greu, cine stie care o fi adevarul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu merg pe Osram Silverstar la tot parcul pe care il detin. Nu sunt atat de luminoase ca si Night Breaker dar rezista mai mult. Din experienta Osram sunt mai longevie decat Philips. Atentie insa ca exista si contrafacute!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Carrefour, Auchan, Kaufland....

Degeaba tine becul enspe ani, luminozitatea scade in timp. Cine nu ma crede sa schimbe un singur bec la masina si sa vada din fata diferenta de luminozitate intre faruri.

 

Multam mult!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi iau si eu maine un night breaker sa vedem ce treaba face :)

Ma la xenoane nu era faza ca daca nu-s omologate iti salta astia talonul? Sau le demontezi de fata cu ei si le montezi iar mai incolo?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cica generatia a 2-a de Night Breaker ar fi mai longeviva. Daca nu sunt fake-uri s-a putea sa tina, dar durata de viata depinde de multi factori: tensiunea care ajunge la bec (poate fi diferita de cea de incarcarea datorita caderilor de pe circuit), suspensia, calitatea drumurilor pe care mergi (vibratiile nu sunt prietenele filamentului incandescent). Si nu in ultimul rand cat timp functioneaza in 1-2 ani!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De-aia am zis ca nu merg prea mult dar mai nou merg cu becurile aprinse și in oras... E mai confortabil ptr ceilalti soferi...

Mie îmi place sa vad oamenii pe 2 roti cy veste de-alea verzi și de-aia port și eu.

O sa pun si pe moto un nightbreaker.

» Post actualizat in 30 Sep 2016 19:06

Eu am cumparat de la dedeman insa sunt și la emag

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De-aia am zis ca nu merg prea mult dar mai nou merg cu becurile aprinse și in oras... E mai confortabil ptr ceilalti soferi...

Mie îmi place sa vad oamenii pe 2 roti cy veste de-alea verzi și de-aia port și eu.

O sa pun si pe moto un nightbreaker.

» Post actualizat in 30 Sep 2016 19:06

Eu am cumparat de la dedeman insa sunt și la emag

Si eu tot de la dedeman..vad ca au pret mai bun decat emag.

» Post actualizat in 30 Sep 2016 21:34

Sau nightracer de la osram, m-au ținut două sezoane dar a meritat..si un sezon de ar tine tot as cumpăra.. În principiu sunt cam tot nightbreaker dar varianta moto zic ei

nu am auzit pana acum...ai luat de pe ebay?

» Post actualizat in 30 Sep 2016 21:37

Eu le-am schimbat cam la 1.5 ani pe logan. Totusi, depinde și cat mergi. Eu fac cam 8.000 pe an doar.

Atentie... Dacă treci la nightbreaker nu vei mai putea folosi becuri normale... Nu o sa iti mai placa

pai nici nu mai vreau becuri normale...am bagat o tura acum pe DN si e mare diferenta, ma gandeam ca e doar marketing..

Nici nu vreau sa ma gandeasc cu xenoanele, cum se vede, dar nu sunt adeptul asa ca raman cu osramul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am pus niște mizerii de becuri chinezesti pe led luate de pe ebay cu 35 de euro bucata, așa de test.

 

Nu numai că se folosesc de oglinzile din interiorul farului și păstrează fanta de lumina pe care o aveam deja dar mi-a crescut simțitor intensitatea luminoasă. Recunosc, mi-a luat 2-3 ore să le reglez cât să nu îi orbesc pe ăia care merg în fața mea. Căcatul meu de far de pe Louis se poate regla numai din șuruburile în care e prins. Diferența acum însă e de la cer la pământ. Dacă mă prinde noaptea pe un drum fără marcaj plin de gropi unde e beznă, am 20m în plus vizibilitate. Nu aș renunța la ele pentru orice bec de firmă din lumea asta.

Editat de sukhoi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Xenon, led, da, posibil să fie mai bune decât un bec halogen..nu stiu cât de legale sunt...da la noi merge, o grămadă de masini au xenoane leduri beculete faruri de ceata cu xenon,tiruri cu cruciulițe luminoase etc.. În scurt timp o să ne orbim unii pe alții,cine are mai multi lumeni câștigă

» Post actualizat in 01 Oct 2016 12:09

Aspad e importatorul!

Aspad Augsburg Autototal Autonet Elit Intercars Materom ,sursa Osram Romania

Editat de claman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

afara nu m au oprit NICIODATA si nu am iesit pana la veliko.....

atat timp cat am caini, carute, biciclete fara nici o semnalizare, gropi la greu, canale fara capace ...... abia astept sa ma opreasca un politist sa ma intrebe de ce am xenon!!!!!

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recunosc, mi-a luat 2-3 ore să le reglez cât să nu îi orbesc pe ăia care merg în fața mea. Căcatul meu de far de pe Louis se poate regla numai din șuruburile în care e prins.

In alea 2-3h banuiesc ca ai bagat drumul pan' la posta sa ridici coletul, la garaj sa le montezi si timpul de bere, altfel nu vad ce sa faci atata la un far care se da sus si jos slabind 2 suruburi care apoi se strang.

 

Aspad Augsburg Autototal Autonet Elit Intercars Materom ,sursa Osram Romania

Nu e chiar asa...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In alea 2-3h banuiesc ca ai bagat drumul pan' la posta sa ridici coletul, la garaj sa le montezi si timpul de bere, altfel nu vad ce sa faci atata la un far care se da sus si jos slabind 2 suruburi care apoi se strang.

 

Pot roti și oglinzile de dinăuntru, ambele sunt asimetrice. Mi-a luat 2 ore să fac farul din dreapta pe care am și fază lungă și scurtă să bată în dreapta jos și farul din stânga să bată fix în față dar sub nivelul oglinzii unuia care merge la 20m în fața mea. Nu pot roti oglinzile decât din interiorul farului, nu am alt reglaj.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...