Sari la conținut

Se poate pune ulei hidraulic intr-o furca moto ?


teofil
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 63
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Uleiul de furca este ulei hidraulic. Cred ca H32 e la fel cu 10 W.

Aha.. Mersi , am vazut la piese auto pl 10-15 lei uleiul hidraulic fata de del de furca care e vreo 40-50 de lei :| Deci in concluzie merge nu ? :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut.merge sigur eu am bagat acum 2ani in furca la steedul meu si este ok,si am bagat si la prieteni pe dragstar si viraga si nu sa plans nici unu ,dar eu am luat un ulei hihidraulc 10w special pentru caterpilarl lam prins la butoi si vindeau la litru cat voieai,vezi la magazinele de piese de tractoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu unul nu cred ca ar fi o idee foarte buna . Prin definitia lor , nu par compatibile . Uleiul de furca are anumite proprietati si uleiul hidraulic are alte proprietati . Este posibil sa-si faca treaba , dar nu stiu ce efecte ar fi pe termen lung . Parerea mea . Atasasez doua link-uri cu date explicative ptr fiecare tip de ulei .

 

http://www.azom.com/article.aspx?ArticleID=2236#_Hydraulic_Oil_Classification

http://www.peterverdone.com/wiki/index.php?title=Suspension_Fluid

 

Sarbatori fericite !



Uleiul hidraulic nu este lichid de frana? De exemplu cum se foloseste in sistemele de ambreiaj hidraulic? Sau e doar o denumire populara a lichidului de frana?

Nu , nu este nici o asemanare intre ele . Ambreajele hidraulice folosesc lichid de frana , la fel ca si sistemele de franare . Uleiul hidraulic se foloseste la pistoanele de forta de la agregate agricole sau industriale : tractoare , buldozere , excavatoare , avioane , vapoare , etc .

Editat de Arthur TM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut.merge sigur eu am bagat acum 2ani in furca la steedul meu si este ok,si am bagat si la prieteni pe dragstar si viraga si nu sa plans nici unu ,dar eu am luat un ulei hihidraulc 10w special pentru caterpilarl lam prins la butoi si vindeau la litru cat voieai,vezi la magazinele de piese de tractoare.

si cum sa cer la magazin ? ulie hidraulic 10w ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toate denumirile, in marea lor majoritate , sunt strict tampenii comerciale...si revenind la cazul cu inlocuirea uleiului dedicat pt furca cu unul hidraulic: caracteristicile sunt izbitor de asemanatoare, oamenilor li se introduc exact ideile ce se doresc, din pacate :( Numai sa cheltuiasca banii pe chestii "ce sunt scrise in carte"

Editat de dude123
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toate denumirile, in marea lor majoritate , sunt strict tampenii comerciale...si revenind la cazul cu inlocuirea uleiului dedicat pt furca cu unul hidraulic: caracteristicile sunt izbitor de asemanatoare, oamenilor li se introduc exact ideile ce se doresc, din pacate :( Numai sa cheltuiasca banii pe chestii "ce sunt scrise in carte"

Pune un abtipild cu ulei de furca pe o sticla de ulei hidraulic :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se stie ca motociclism-ul este scump...dar come on...daca acolo scrie ulei de furca de ce nu mentineti?Hai sa bagam in loc de benzina gazolina de 80 cifra octanica...si o ridicam cu putin plumb,,,,ar iesi mai ieftin nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din punctul meu de vedere , furca este o componenta foarte importanta a motocicletei . Confera stabilitate si comfort . Eu unul nu vreau sa risc de dragul economiei . Este doar punctul meu de vedere .



Preturi ulei hidraulic : http://ulei-hidraulic.compari.ro/

Preturi ulei furca : http://www.motovip.ro/produse/Ulei%20si%20Lubrifianti%20Moto/Ulei%20pentru%20Furca,%20Amortizor.htm

Oare merita ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uleiul hidraulic nu este lichid de frana?

nu, dar lichidul de frana este un ulei hidraulic :) (sistemul de franare este un sistem hidraulic)

 

daca gasiti ulei hidraulic de vascozitatea recomandata sau foarte apropiata gen de la 5 w la 10w puteti folosi fara probleme in motociclete fara pretentii sportive

 

vanzatorii de ulei de furca zic ca ei mai baga ceva aditivi anti frictiune sau nu stiu ce mehlemuri miraculoase..

 

toate furcile pe care le-am desfacut aveau namol inauntru,am mai gasit si ulei de cutie intr-o furca..

cred ca mai bine mergi cu ulei industrial de vascozitatea recomandata decat cu namol

 

acum la majoritatea motocicletelor intra 1 L de ulei in furca, e chiar asa de scump un L de ulei cu vascozitatea controlata de un standard ???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar eu am luat un ulei hihidraulc 10w special pentru caterpilarl lam prins la butoi si vindeau la litru cat voieai,vezi la magazinele de piese de tractoare.

Mie fraza asta imi da fiori . Ce garantie mai ai ca uleiul din butoi vandut la litru mai este ce scrie pe eticheta ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La nevoie poti pune si ulei de motor...N-o sa crape nimic.

Wrong!

 

In furca se baga doar uleiuri monograd, care raman la aceiasi vascozitate indiferent de temperatura de afara.

 

Daca motocicleta nu e cu pretentii si nu merita un ulei special de furca, poti sa bagi ulei hidraulic sau ulei de cutie de viteza automata, insa ai grija la echivalentul vascozitatii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nici eu nu cumpar vrac niciodata,ca nu am garantia ca este ce scrie pe butoi/sac,etc.( ma refer la orice produs,nu strict la ulei)

Eu la furca bag 5w combinat cu 10W,special de furca,e cam 50-80 lei litrul.

Atentie! Ai grija la cantitatea care o bagi! Altfel,furca nu mai lucreaza in parametri,daca bagi cu ceva ml. mai mult se poate intari furca,etc.

 

In motor de ce nu baga nimeni ulei de tractor?

uleiul la furca il schimbi odata la mii de km,merita luat original.

 

Daca e 10W ar trebui sa mearga si ulei hidraulic la"butoi",trebuie sa vezi exact vascozitatea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Wrong!

 

In furca se baga doar uleiuri monograd, care raman la aceiasi vascozitate indiferent de temperatura de afara.

 

Daca motocicleta nu e cu pretentii si nu merita un ulei special de furca, poti sa bagi ulei hidraulic sau ulei de cutie de viteza automata, insa ai grija la echivalentul vascozitatii.

wrong :P

 

monograd nu-si pastreaza vascozitatea in functie de temperatura, nici nu stiu daca exista ulei mineral cu asa propietati.

 

nu se foloseste multigrad pentru ca nu se incalzeste asa de mult uleiul in mers si e inutil

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa fie normal,adica bine,pune exact cantitatea si tipul de ulei de furca recomandat de producator.Daca nu, poti lega cu o sarma si strangi cu un patent.Restul discutiilor sunt pentru relaxare nervoasa si teorii de pahar,la vreme rece si ploioasa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Wrong!

 

In furca se baga doar uleiuri monograd, care raman la aceiasi vascozitate indiferent de temperatura de afara.

 

Daca motocicleta nu e cu pretentii si nu merita un ulei special de furca, poti sa bagi ulei hidraulic sau ulei de cutie de viteza automata, insa ai grija la echivalentul vascozitatii.

Am zis la nevoie, gen ti-a (cuvant urat) uleiu pe la simering sau alta situatie aiurea.

E asa cum zici tu, dar nu cred ca vascozitatea e atat de influentata de..nimic, oricum mergi preponderent vara, si in furca nu exista frecari care sa incinga uleiul. In motor e alta treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca daca le-ar pune cineva cacao cu lapte (UHT) in furca la 75% din forumisti, niciunul n-ar simti diferenta. Suc de rosii, ceai de fructe de padure, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca daca le-ar pune cineva cacao cu lapte (UHT) in furca la 75% din forumisti, niciunul n-ar simti diferenta. Suc de rosii, ceai de fructe de padure, etc.

Laptele UHT nu se recomanda . Sigur se va gasi unul care a incercat :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...