Sari la conținut

Dakar 2014 - cine-o iesi ?


Postări Recomandate

Se pare ca cei doi zmei ce rupeau tot in anii trecuti gafaie la greu... Inca o zi cu doua Hoande pe podium si J.B.Bort a inceput sa ia distanta fata de Coma si Cyril. Sigur, au trecut doar 2 etape, iar o greseala de navigatie, o pana sau o defectiune te pot scoate din joc....dar macar pentru moment traiesc cu sperata sa vad o fata noua castigand la Valparaiso.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 113
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

E drept ca e lung raliul dar dupa o absenta de 23 ani parca nu a inceput chiar rau Honda.

 

Eu parca imi aduca aminte ca Honda a participat si anul trecut, dar fara rezulate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt cu ochii pe Duclos, cred ca va face treaba buna anul asta.

 

In alta ordine de idei, pt ca sunt prea lenes sa ma documentez intreb. Stiu ca de anul trecut se vehicula ideea ca in 2014 si KTM o sa treaca pe injectie. S-a intamplat ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu parca imi aduca aminte ca Honda a participat si anul trecut, dar fara rezulate.

 

Asa este, am gresit eu :)

 

Nu stiu de ce traiam cu impresia ca anul asta e revenirea oficiala. E drept ca anul trecut pe vremea asta eram prin Germania, nu am vazut mai nimic din Dakar.

 

Oricum, anul asta se anunta interesant.

Editat de MotoMax
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A crapat o Honda (Sam Sunderland), pacat, iar Despres a mers incet (nu l-o fi ajutat motorul?). Barreda a luat o tranta usoara si a pierdut timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu cand v-am zis ca prajeste yamaha in trei zile voi nu si nu, batman, batman... iete ca a facut-o cartofi prajiti pe cdi tovarasu Despres.

 

im mai dau doua zile hondei... oricum poate fi spulberata oricand 3-5 minute avans in ziua 5 sunt fix pix la nivelul ala plus ca mai sunt 10 zileee :)

 

si acu sa va dau si una de tactica: e mult mai usor sa mergi pe urmele celui din fata doar verificandu-ti navigatia. deci: il lasi pe fraier sa se zbata si sa creada ca e miezu din fanta si in penultima zi ii dai 15-20minute... pa-paaaaa!!! ;)



si la cate videochat-uri sunt pe la noi nu iese nimic de-un maroc, o grecie?

 

... asteptam ok-ul (adica banii) pentru Tunisia (tuareg rally) , pe 10 e deadline-ul...

Editat de stulewa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prima mobra crapata in Dakarul asta e Honda. Pacat avusesera in start foarte bun. Momentan nu as zice ca e o problema de fiabilitate, daca insa crapa si a doua, se schimba treaba.

Despre Despres cred ca ori s-a pierdut un pic, ori a menajat fierul in ideea ca nu va avea la dispozitie echipa de mecanici in seara cu pricina. Daca este adevarata a doua varianta probabil ca cel mai târziu de mâine va reveni la un ritm mai alert.

Zic de mâine pt ca azi ar putea sa mearga totusi prudent, asta având ca motivatie tot lipsa echipei de mecanici in noaptea precedenta.

 

In alta ordine de idei traseul este bestial, imi doresc ca in viata asta sa invart si eu 2 roti prin zona aia.



eu cand v-am zis ca prajeste yamaha in trei zile voi nu si nu, batman, batman... iete ca a facut-o cartofi prajiti pe cdi tovarasu Despres.

De unde ai informatia ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca etapa de astazi e suspendata datorita unui protest in Tucuman.

Doar a doua speciala a fost anulata pentru motocilete si quad-uri.

Editat de Alfred
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, Hondele au inceput sa crape pe capete. Ieri Sunderland, azi s-a dus a lui Paulo Concalves. A luat foc in timp ce conducea etapa. Cred ca a tras de ea de i-au zburat pistoanele :). Cat despre Coma...fara cuvinte. Singurul fara nici o eroare de navigatie si a pus peste o jumatate de ora intre el si urmaritori intr-o singura zi. Doar daca va crapa KTM-ul mai au restul vreo sansa. Omul e o masina....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cursa asta, Paris-Dakar, seamana cu cea de 24H de la Le Mans. Cand o firma de moto/masini se implica total, castiga sigur. Nici Honda, nici Yamaha nu mi se pare ca vor cu adevarat sa castige Dakarul. Sa puna la punct o motocicleta care sa poata castiga cursa, ca piloti se gasesc. BMW, ce sa mai spun... lipseste cu desavarsire.

 

PS Si mai sunt unii care cred ca daca Africa Twin nu se strica niciodata, CRF-ul RR va fi bullet proof. Si daca lui LC4 Adventure ii zanganeau suruburile in motor, KTM-ul RR o sa crape in prima etapa de Dakar...

Editat de andrei belcic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... Cat despre Coma...fara cuvinte. Singurul fara nici o eroare de navigatie si a pus peste o jumatate de ora intre el si urmaritori intr-o singura zi. Doar daca va crapa KTM-ul mai au restul vreo sansa. Omul e o masina....

Stai că încă nu se știe ce și cum, după aiureala de pe PS 4 când cei mai mulți s-au rătăcit și organizatorii n-au reușit să gestioneze situația și au întrerupt etapa pe motiv de „călduri extreme care amenințau siguranța piloților”.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

BMW, ce sa mai spun... lipseste cu desavarsire.

........

KTM-ul RR o sa crape in prima etapa de Dakar...

 

BMW lipseste pt ca a gestionat total aiurea situatia. Are un singur motor ce intra in categorie (G 450 X - cu care au participat acum doi ani), urmand sa faca din Huqvarna divizia lor de off-road. Dar surpriza...la nici o luna dupa prima participare Husqvana sub efigia bavareza de la Dakar, au vandut-o la KTM. Afacerile astea....

 

Chestia cu crapatul KTM a fost speranta multora, recunosc inclusiv a mea, nu pt ca nu mi-ar placea portocalii, dar dupa a 10-a reluare orice film devine plictisitor. Victoria KTM la Dakar avea deja 12 reluari consecutive. E deja ca in Formula 1....Vettel si restul...

 

Stai că încă nu se știe ce și cum, după aiureala de pe PS 4 când cei mai mulți s-au rătăcit și organizatorii n-au reușit să gestioneze situația și au întrerupt etapa pe motiv de „călduri extreme care amenințau siguranța piloților”.

E corect ce spui, a fost o gafa a organizatorilor, dar din nefericire, ma indoiesc ca mai poate amentita cineva pozitia lui Coma. J.B.Bort a pierdut in doua zile doi ofiteri de incredere cu probleme mecanice, dar marea problema e ca in subconstient incepe sa inmugureasca lipsa de incredere in propriul motor si sunt curios daca o sa mai traga de el ca si in primele 4 etape. Sherco si Yamaha inca nu sunt la nivelul la care ar putea sa faca diferenta, iar restul nu prea conteaza.

Doar daca decide KTM sa il retraga pe Coma si sa ii dea o sansa lui Chaleco (si la restul) ar mai fi o sansa la spectacol :)). Pana atunci ramane doar sa admiram peisajele de vis.... peste doua zile urmeaza Salar de Uyuni. O astept etapa asta de cand a inceput cursa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

BMW lipseste pt ca a gestionat total aiurea situatia. Are un singur motor ce intra in categorie (G 450 X - cu care au participat acum doi ani), urmand sa faca din Huqvarna divizia lor de off-road. Dar surpriza...la nici o luna dupa prima participare Husqvana sub efigia bavareza de la Dakar, au vandut-o la KTM. Afacerile astea....

 

Chestia cu crapatul KTM a fost speranta multora, recunosc inclusiv a mea, nu pt ca nu mi-ar placea portocalii, dar dupa a 10-a reluare orice film devine plictisitor. Victoria KTM la Dakar avea deja 12 reluari consecutive. E deja ca in Formula 1....Vettel si restul...

 

E corect ce spui, a fost o gafa a organizatorilor, dar din nefericire, ma indoiesc ca mai poate amentita cineva pozitia lui Coma. J.B.Bort a pierdut in doua zile doi ofiteri de incredere cu probleme mecanice, dar marea problema e ca in subconstient incepe sa inmugureasca lipsa de incredere in propriul motor si sunt curios daca o sa mai traga de el ca si in primele 4 etape. Sherco si Yamaha inca nu sunt la nivelul la care ar putea sa faca diferenta, iar restul nu prea conteaza.

Doar daca decide KTM sa il retraga pe Coma si sa ii dea o sansa lui Chaleco (si la restul) ar mai fi o sansa la spectacol :)). Pana atunci ramane doar sa admiram peisajele de vis.... peste doua zile urmeaza Salar de Uyuni. O astept etapa asta de cand a inceput cursa.

 

Pai, da, asa e. BMW nu a facut niciodata o prioritate din modelul G450 sau din Husky, in sensul sa-si doreasca ca aceste modele sa se vanda bine. Prin urmare nici in raliul Dakar nu s-au implicat suficient.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai nene , da' nimeni sa n-aiba un extinctor pe-acolo ? aia din elicopter ce masa faceau, filmau linistiti in loc sa arunce si ei un extinctor (ca précis aveau !) Altii treceau pe acolo si se uitau, alta echipa il filma de la sol, nici aia n-aveau extinctor in masina ?...de k.k.o. Pai las-o naibii sa arda , ca si asa e abandonat, nu ? daca exploda rezervorul in timp ce trecea alt biker pe langa ea ? Organizare frantuzeasca de 2 lei...impotencia des organisatores e del' altros, no de Goncalves ! :tomato:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand v-a zis baba voastra.... voi nu si nu... honda domle.. NA, POFTIM HONDA!

 

 

Asa-i babo carcotasa care esti. :crack:

Honda este inca departe in urma, folisind rezervor de plastic(elastic) umplut cu benzina care ia si foc a draco. Iar daca pregatirea de Dakar e facuta de cunoscatori de pretutindeni si nu de mentenanta de marca in toata regula, nici macar nu pot aparea acuzatii directionate precis catre ceva...

Un biet amator monsher, un neputincios, nici stingator n-avea ca' nu a inclus bujetu. Macar a participat la o competitie de anvergura, nu ca multi dintre noi la trafic. :crack:

Editat de high_dive_eagle
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca se baga cameramanul sa stinga o "amarata" de Honda, in loc sa surprinda disperarea de pe fata pilotului, nu-i asa ca nu mai avea televiziunea respectiva audienta pe care o are acum cu acel filmulet? Fiecare se gandeste la fundul/serviciul lui in primul rand.

Mi se pare mai de kko gestul celuilalt rider ce trece pe langa el, decat gestul cameramanului de a filma, stiind ca daca pierde momentul nu-i e prea bine la serviciu.

Editat de mircea.cazachevici
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu avea ce face mare lucru riderul care a trecut pe langa el, mobra oricum era compromisa. In afara de asta , nefiind viata riderului in pericol , la nivelul de performante si de contracte care le au primii din Dakar nu se pune problema sa renunte la minute in defavoarea lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca se baga cameramanul sa stinga o "amarata" de Honda, in loc sa surprinda disperarea de pe fata pilotului, nu-i asa ca nu mai avea televiziunea respectiva audienta pe care o are acum cu acel filmulet? Fiecare se gandeste la fundul/serviciul lui in primul rand.

Mi se pare mai de kko gestul celuilalt rider ce trece pe langa el, decat gestul cameramanului de a filma, stiind ca daca pierde momentul nu-i e prea bine la serviciu.

Riderul acela a procedat mai mult decat corect in situatia data. A incetinit, a vazut clar ca pilotul este in regula si ca moto e dus pe copca Dakarului, a facut o bucla larga spre dreapta sa intoarca si abia apoi si-a vazut de timpii lui in cometitie, stiind ca interventia lui nu schimba cu nimic situatia. Pe cat pui pariu ca sarea de pe moto, compromitandu-si rezultatul in cursa, de-ar fi vazut ca ala cazut e prins sub troaca in flacari?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cursa asta, Paris-Dakar, seamana cu cea de 24H de la Le Mans. Cand o firma de moto/masini se implica total, castiga sigur. Nici Honda, nici Yamaha nu mi se pare ca vor cu adevarat sa castige Dakarul. Sa puna la punct o motocicleta care sa poata castiga cursa, ca piloti se gasesc. BMW, ce sa mai spun... lipseste cu desavarsire.

 

PS Si mai sunt unii care cred ca daca Africa Twin nu se strica niciodata, CRF-ul RR va fi bullet proof. Si daca lui LC4 Adventure ii zanganeau suruburile in motor, KTM-ul RR o sa crape in prima etapa de Dakar...

 

Stai relaxat tizule, se strica si Africa, nici nu am afirmat ca nu se strica, daca la mine faci cumva referire. Dakarul e lung, am spus...vorba aia "mai e mult pana departe". Honda a avut un inceput frumos, sa vedem ce va face in continuare, e greu sa vii dupa ani de pauza si sa te impui in fata KTM-ului.

 

P.S. Dupa ani de zile...mi-am schimbat si poza de la avatar :) Sunt calare pe un KTM :)

 

cand v-a zis baba voastra.... voi nu si nu... honda domle.. NA, POFTIM HONDA!

Ce figura esti :)

 

Baboooo...ai cobit maica la Honda si l-ai descantat si pe Depres

Editat de MotoMax
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...