Sari la conținut

Carter fisurat?


adi_b
 Share

Postări Recomandate

Salutare,am o nedumerire,mi-a sarit lantul la mobra (honda xr250) si mi-a dat peste un surub,care nu stiu la ce foloseste si mi-a facut fisura din imagine.Mi-a curs foarte mult ulei pe acolo,as fi interesat sa stiu cum se poate repara fara sa mai am scurgere de ulei pe langa reparatie.Am auzit ceva de niste electrozi de aluminiu DURAFIX,a folosit cineva?

post-80152-0-98762300-1392647448_thumb.jpg

post-80152-0-10914300-1392647455_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum arata seamana cu un buson de golire , mai ales ca are si garnitura de cupru si seria de mai jos . Daca este intr-adevar un buson , ai ceva probleme ! Se poate demonta si suda . Poti sa pui si o poza din care sa vedem si pe unde se afla " victima " pe motor ? Pare undeva pe stanga sub pinion .

Editat de Arthur TM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Durafix am folosit eu chiar la un capac de motor la un moped si la alte piese din aluminiu sau diverse aliaje, Lipeste excelent folosind o lampa pe propan, ideea este sa cureti foarte bine (eventual polizat putin), tii piesa intr-o pozitie cat mai orizontala (sau sa iti dai mana pe alte piese) si sa folosesti peria de inox primita in set pentru a ajuta electrodul sa adere.(prin frecare cu peria in electrodul lichefiat se curata oxizii si vei observa diferenta). Ca si duritate fi sigur ca odata lipitura facuta nu mai cedeaza iar din cate vad in pozele tale e imposibil sa nu reusesti. Vezi ca au si niste filmulete de prezentare pe site. Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi fain baieti,io cred ca o sa fie util si la alti acest topic.Lampa cu propan am,perie de inox am cred ca o sa iau numai electrizii,ideea e ca nu lipseste bucati sau sa fie o mare presiune in locul respectiv.

post-80152-0-80521500-1392649633_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sau daca esti din Bucuresti tragi o fuga pe la Dynamite Brothers.... /index.php?/topic/558421-dynamite-brothers-custom/ ......si iti trag o sudura din cap in coada si te costa cam tot cat electrozii aia durafix :D...desi sunt curios unde se pot gasi la noi ca as vrea si eu cativa :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Peria de inox este una mica cu firele dese livrata in pachet, iti recomand sa o iei.

De cumparat i-am cumparat de la o firma din Onesti distribuitor in Romania.....am si gasit: S.C. ZAMATECH S.R.L.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stfan , ai ochi sau ce ? SM ce inseamna pentru tine ? X-(

Ioi stfan scuze de situatia in care ai fost pus,dar banditbiker82 nu a vazut ca inainte sa imi zici de profil nu aveam trecut SM.Scuzati..

Editat de adi_b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Durafix am folosit eu chiar la un capac de motor la un moped si la alte piese din aluminiu sau diverse aliaje, Lipeste excelent folosind o lampa pe propan, ideea este sa cureti foarte bine (eventual polizat putin), tii piesa intr-o pozitie cat mai orizontala (sau sa iti dai mana pe alte piese) si sa folosesti peria de inox primita in set pentru a ajuta electrodul sa adere.(prin frecare cu peria in electrodul lichefiat se curata oxizii si vei observa diferenta). Ca si duritate fi sigur ca odata lipitura facuta nu mai cedeaza iar din cate vad in pozele tale e imposibil sa nu reusesti. Vezi ca au si niste filmulete de prezentare pe site. Succes!

 

 

una e sa repari un capac cu duratfix alta e sa sudezi carterul, o piesa din aluminiu cu o masa atat de mare se incalzeste foarte greu... si nu vrei sa-l incalzesti crede-ma

 

carterul ala mai e si vopsit, trebuie sa cureti pana ajungi la aluminiu curat sa degresezi apoi merge sudat TIG, e o gramada de munca numai sa cureti si sa protejezi filetele din jur , sudura nu dureaza mai mult de 2 minute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,am o nedumerire,mi-a sarit lantul la mobra (honda xr250) si mi-a dat peste un surub,care nu stiu la ce foloseste si mi-a facut fisura din imagine.Mi-a curs foarte mult ulei pe acolo,as fi interesat sa stiu cum se poate repara fara sa mai am scurgere de ulei pe langa reparatie.Am auzit ceva de niste electrozi de aluminiu DURAFIX,a folosit cineva?

Atentie mare cu incalzitu ca ai si niste semeringuri pe acolo care tot ulei retin sa nu curga! Asa cum spunea un alt coleg mai sus : nu ai vrea sa le incalzesti .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am folosit si eu durafix si e bun...Dar nu la Toate.

daca nu procedezi corect nu faci mare lucru... o sa iti curga in continuare le langa lipitura.

 

crapatura ta e aiurea... merge sa o lipesti si cu bison dupa ce cureti si smirgheluiesti bine zona.

cu durafix iti zic ca ai sanse f mici sa faci lipitura acolo... pt ca zona e f stramta, odata ce incerci sa incalzesti zona... toata caldura se va disipa in tot blocul motor si f greu vei aduce zona la temperatura optima. odata incalita zona la x00 grade ai semeringuri in zone apropiate(pinion, schimbator si altele)pe care le vei distruge.

 

daca incerci cu durafix nu folosi prea mult electrod... acopera doar fisura si dai si cu bison peste.

 

eu iti recomand o sudura in aluminiu!

Editat de M!rra
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

problema e ca la noi in oras nu exista meseriasi in aluminiu!!! Nu m-as tare complica cu alte chesti...cu bisonu ce e?gen poxipol?

o pui pe trailer si o duci unde gasesti un meserias, daca faci tu combinatie cu poxipol bison sau alte animale o sa fie mai greu sa-ti curete sudoru acolo o sa ramana poxipol in spartura care va forma impuritati in sudura >> crapaturi-porozitate si tot felu de neplaceri

 

astia de repara jante de aliaj ar trebui sa fie capabili sa-ti faca reparatia,

 

tu poti sa le usurezi munca, scoate uleiul, curata bine de tot locatia cu spray de frane, apoi daca ai un biax cu freza metalica (nu piatra) cureti vopseaua si faci un V

Editat de superbec
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...