Sari la conținut

telescop pierde ulei


radiusG
 Share

Postări Recomandate

o sa stau cu ochii pe mecanic, sa vad cum procedeaza...eu sunt biker de weekend, ies doar in weekend, daca vremea sau familia imi permite...in 8 mii de km facuti anul trecut, nu stiu daca am trecut de 5 ori de 160...de ridicat pe o roata nici nu mai vorbesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 51
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pai atunci ar trebui sa te duci si sa ii arati ce "munca buna" a facut.Merita sa ii dai peste nas...E posibil sa ai mici zgarieturi pe jamba si el n-a observat asta.Oricum du-te si arata-i

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu tind sa cred ca e din cauza pieselor, si nu a omului...sau o fi si din cauza omului, ca el mi-a comandat piese ieftine ( vrand sa-mi faca o favoare poate, sa ma ajunga mai ieftin)...nu o fi cel mai scump lucru intotdeauna si cel mai bun , dar e clar ca cel mai ieftin lucru e si cel mai prost...parerea mea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai dati vina pe simeringuri, nu intotdeauna sunt ele de vina, poti sa le pui pe cele mai ieftine si sa nu-ti curga furca 2 ani de zile

 

dealtfel nu mai ascultati la "mecanici" de internet gen belbody care a desfacut 2 furci toata viata lui si crede ca a descoperit gaura din dodoasca.

 

o furca se uzeaza ca orice piesa in miscare, se uzeaza interiorul jambei, se uzeaza (mai putin) tubul cromat, se uzeaza cel mai repede cuzinetii, si alte piese.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ti-am dat o posibila solutie, gratuita si simpla, sa incerci sa cureti interiorul simeringului de ulei... vad ca ai trecut rapid peste si ai concluzionat ca e mecanicul/piesa de vina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai dati vina pe simeringuri, nu intotdeauna sunt ele de vina, poti sa le pui pe cele mai ieftine si sa nu-ti curga furca 2 ani de zile

 

dealtfel nu mai ascultati la "mecanici" de internet gen belbody care a desfacut 2 furci toata viata lui si crede ca a descoperit gaura din dodoasca.

 

o furca se uzeaza ca orice piesa in miscare, se uzeaza interiorul jambei, se uzeaza (mai putin) tubul cromat, se uzeaza cel mai repede cuzinetii, si alte piese.

 

De ce te-ar asculta pe tine, scuterist devenit posesor de motocicleta si mare mecanic peste noapte. Cand desfaceam furci tu te plimbai cu scuterul, ca tot ma fwuti la cap.

Tu cate ai desfacut, 3 ? :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce te-ar asculta pe tine, scuterist devenit posesor de motocicleta si mare mecanic peste noapte. Cand desfaceam furci tu te plimbai cu scuterul, ca tot ma fwuti la cap.

Tu cate ai desfacut, 3 ? :huh:

esti mai prost decat de obicei zilele astea , ce-ai patit?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

esti mai prost decat de obicei zilele astea , ce-ai patit?

Eu n-am patit nimic, dar tu nu ratezi nici o ocazie sa ma freci la icre... as putea sa te intreb acelasi lucru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si la mine a inceput sa curge. Servisat furca in toamna 2012 pentru ca probabil nu era servisata de poate 10 ani (ulei din furca era negru, cuzineti uzati). Nu curgea nimic, dar am zis sa fac un gest nobil. Se pare ca trebuie sa mai fac inca odata. Shit happens.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu n-am patit nimic, dar tu nu ratezi nici o ocazie sa ma freci la icre... as putea sa te intreb acelasi lucru.

 

pai prostea, daca am avut scuter cand la tine in sat mergeati calare pe vaci, asta nu ma face scuterist

si daca te ataci asa tare ca ti-am zis mecanic de internet ai probleme serioase sus

 

pur si simplu asta esti

 

experienta mea nu o cantaresti tu pan la urma eu sunt platit sa fac operatiile astea si dau si garantie, lucru pe care nu poti sa-l intelegi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mai multa experienta la servisat furci decat tine, pentru ca pur si simplu am inceput sa fac asta cu mult inaintea ta.

Asta nu poti nega. Si nu am desfacut 1 sau 2 furci, au fost foarte multe. Tu ai inceput sa faci asta de curand.

Nu am zis ca nu stii ce vorbesti, dar te rog nu ma mai ataca cu jigniri de doi lei. Pur si simplu stiu ce vorbesc, in cazul de fata exact asta s-a intamplat.

Semeringuri de 2 lei sau manopera de 2lei.

Poti sa dai o replica si fara sa te legi de viata mea aiurea.

 

Sanatate multa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma bag in discutia voastra, dar de unde stii care e problema, doar din "vorbe" pe forum? Poate e tubul uzat/zgariat... poate e un fir de praf/mizerie intre tub si simering... si apropos, ce inseamna "simeringuri de 2 lei"? Ca eu n-am gasit nimic ieftin pt a mea... toate in aceeasi zona de pret si firme cunoscute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am dat cumva o lege?
Asta am presupus eu ca este, poate sa fie asta, poate sa fie ce zici tu.

 

Dar de obicei furcile nu curg aiurea, daca zice ca a servisat-o recent eu banuiesc ca de la asta i se trage.

Altii sunt liberi sa aiba alte pareri, treaba lor.

Editat de B.B.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma bag in discutia voastra, dar de unde stii care e problema, doar din "vorbe" pe forum? Poate e tubul uzat/zgariat... poate e un fir de praf/mizerie intre tub si simering... si apropos, ce inseamna "simeringuri de 2 lei"? Ca eu n-am gasit nimic ieftin pt a mea... toate in aceeasi zona de pret si firme cunoscute.

La 2 lei poate nu dar la un momentdat stiu ca erau atena la 35 de lei setul, in conditiile in care un set ok incepea pe la 60-70 de lei. Cat dai atata face, nu tineau mai mult de 1 sezon ... care il tinea 2 deja era norocos ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu Athena nu am avut probleme la furca , dar la supape au fost inutile , poate din cauza ghidurilor, zic poate pt ca au fost 2 diagnosticuri diferite la chiulasa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A fost ieftin.

 

Nu am remarcat in primul post al tau ca ai zis initial ca inainte de servisare iti curgeau telescoapele foarte tare, am presuspus ca le-ai schimbat doar ca asa trebuie.

 

In acest caz este foarte posibil sa ai si cuzinetii uzati si orice semeringuri ai pune noi tot o sa-ti curga dupa o perioada. Cuzinetii uzati uzeaza rapid si semeringurile.

 

 

@super bec - scuze - nu am citit atent primul post.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am remarcat in primul post al tau ca ai zis initial ca inainte de servisare iti curgeau telescoapele foarte tare, am presuspus ca le-ai schimbat doar ca asa trebuie.

 

In acest caz este foarte posibil sa ai si cuzinetii uzati si orice semeringuri ai pune noi tot o sa-ti curga dupa o perioada. Cuzinetii uzati uzeaza rapid si semeringurile.

ok, sa zicem ca ar fi uzati rau cuzinetii..., asta ar trebui sa se vada pe furci...

 

cum arata tuburile? sunt putin strambe?

au ceva zgarieturi?

cam scurta durata intradevar.

 

am mai patit odata o faza...

la yamaha parca. semeringurile OEM erau mai "stranse" pe tuburi decat aftermarketurile care culmea erau pe aceleasi dimensiuni... nu ma tin mnte sigur, dar parca Athena...

solutia? semeringuri OM si... nu au mai plans furcile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...