Sari la conținut

Supersonic pe 2 roti_Kawasaki zx12 r ninja_2006


dedant68
 Share

Postări Recomandate

busa consuma cat un 600....si nu vorbesc din carti!!

:cheers:

Am mers eu acum citiva ani un drum de coxat pe A2, BUC-Drajna si retur, eram mai multe motoare, inclusiv o Haya din 2000, facut plinul la plecare, la intoarcere a ramas in pana prostului. Pratic, a mers cam 170km cu un plin. Eu eram pe 600rr, am mers toti in acelasi ritm, si mi-a mai ajuns benzina inca 50km prin Bucuresti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 232
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Daca ati avut o medie de 150 km/h, o motocicleta de 1300 cum este hayabusa sau kaw 12r, nu pot sa consume sub 8 % la stilul acesta de mers!! Sa fim seriosi.... de unde putere si viteza fara combustibil, arderea are loc in prezenta oxigenului, dar are nevoie de BENZINA ! Chiar daca ai injectie/ ECU, deschizi clapeta de la admisie si intra aer, in functie de acesta cantitate, ECU calculeaza aportul de benzina. Exista un raport intre cele doua variabile, se pot face setari tinand seama de un consum minim, dar si acestea sunt limitate. Nu am facut consumul, dar la ZX 12 R , chiar cu ultima tehnologie 2006, nu-i calculez consumul in prezent sub 7% !

Referitor la consumul lul zx 12 r -2005/2006, 1199 cmc, 190 CP cu ram air, 130Nm, 230 Kg rezervor plin, motor si toba stock. Circuit combinat comparativ intre altitudine/ culoare de aliniamente/ curbe: Voinesti(D-ta)-Rasnov-Brasov-Sinaia-Targoviste-Voinesti, distanta totala 255 km, pasager greutate 71 kg, viteza de la 30km - 170km(reprize scurte in functie de drum), consum mediu 7,8% .

 

Daca ati avut o medie de 150 km/h, o motocicleta de 1300 cum este hayabusa sau kaw 12r, nu pot sa consume sub 8 % la stilul acesta de mers!! Sa fim seriosi.... de unde putere si viteza fara combustibil, arderea are loc in prezenta oxigenului, dar are nevoie de BENZINA ! Chiar daca ai injectie/ ECU, deschizi clapeta de la admisie si intra aer, in functie de acesta cantitate, ECU calculeaza aportul de benzina. Exista un raport intre cele doua variabile, se pot face setari tinand seama de un consum minim, dar si acestea sunt limitate. Nu am facut consumul, dar la ZX 12 R , chiar cu ultima tehnologie 2006, nu-i calculez consumul in prezent sub 7% !

post-74268-0-17891000-1405368793_thumb.jpg

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Daca ati avut o medie de 150 km/h, o motocicleta de 1300 cum este hayabusa sau kaw 12r, nu pot sa consume sub 8 % la stilul acesta de mers!! Sa fim seriosi.... de unde putere si viteza fara combustibil, arderea are loc in prezenta oxigenului, dar are nevoie de BENZINA ! Chiar daca ai injectie/ ECU, deschizi clapeta de la admisie si intra aer, in functie de acesta cantitate, ECU calculeaza aportul de benzina. Exista un raport intre cele doua variabile, se pot face setari tinand seama de un consum minim, dar si acestea sunt limitate. Nu am facut consumul, dar la ZX 12 R , chiar cu ultima tehnologie 2006, nu-i calculez consumul in prezent sub 7% !

» Post actualizat in 14 Jul 2014 20:17

Referitor la consumul lul zx 12 r -2005/2006, 1199 cmc, 190 CP cu ram air, 130Nm, 230 Kg rezervor plin, motor si toba stock. Circuit combinat comparativ intre altitudine/ culoare de aliniamente/ curbe: Voinesti(D-ta)-Rasnov-Brasov-Sinaia-Targoviste-Voinesti, distanta totala 255 km, pasager greutate 71 kg, viteza de la 30km - 170km(reprize scurte in functie de drum), consum mediu 7,8% .

punct. :10:

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Verificare si intretinere inainte de traseu...

post-74268-0-11007900-1407265640_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit 6 pagini cu discutii numai despre consum si numai 3 poze ?!

 

@dedant, aranjeaza si tu o sesiune foto, ai pus 2-3 poze si eu tot nu stiu cum arata motocicleta din fata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit 6 pagini cu discutii numai despre consum si numai 3 poze ?!

 

@dedant, aranjeaza si tu o sesiune foto, ai pus 2-3 poze si eu tot nu stiu cum arata motocicleta din fata.

 

OK ! Mai ales pentru tine ca oltean din Craiova, locul unde am trait 23 de ani !! Album foto_Kawasaki zx 12 r Ninja _2006, ultima generatie din seria zx 12 r , incepand cu 2007 s-a lansat zx14. In septembrie trec prin Craiova in drum spre Herculane.

post-74268-0-23284100-1407316334_thumb.jpg

post-74268-0-30537500-1407316609_thumb.jpg

post-74268-0-10119600-1407316673_thumb.jpg

post-74268-0-75169900-1407316731_thumb.jpg

post-74268-0-96821300-1407316907_thumb.jpg

post-74268-0-64532900-1407317024_thumb.jpg

post-74268-0-59432800-1407317177_thumb.jpg

post-74268-0-18611600-1407317272_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa da ! :)

Daca poposesti pe aici ne putem vedea la o cafea. Vorbim pe privat atunci.

 

Ps: imi place motocicleta, potenta si frumoasa, sa va bucurati de multe plimbari impreuna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca a trecut prin calculul de rezistenta al unui inginer de la Kawasaki Heavy Industries Ltd-Japan :10: . Baietii acestia pe langa motociclete, mai fabrica: elicoptere, avioane, nave maritime, statii spatiale, roboti industriali, componente hidraulice si alte ,,nimicuri'' Intodeauna am iubit marca KAWASAKI, este deosebita fata de celelalte......... De aceea, sunt sigur ca NU SE RUPE :nono: bascula. Daca, DA o sa-i montez o sina de cale ferata :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator darcocbr

Ma refer si la aspect. E pusa acolo asa, sa fie. Nu trebuia sa mi raspunzi prin ironii, de fapt asa faci de obicei :)))) deosebita prin ce ? Ca se rupe cadrul la un impact minim ? :|

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, bordul e de la modelele pana in 2001.

 

 

FALS .......este model 2006 fabricat pentru Malaezia...Acolo nu s-a aplicat limitarea de 280 km/h. In plus, daca vezi, are si Immobiliser System.... ceea ce in 2001, nu a fost disponibil.

» Post actualizat in 06 Aug 2014 12:10

Ma refer si la aspect. E pusa acolo asa, sa fie. Nu trebuia sa mi raspunzi prin ironii, de fapt asa faci de obicei :)))) deosebita prin ce ? Ca se rupe cadrul la un impact minim ? :|

 

Hai sa vorbim la misto :hug: se rupe cadru....chiar ai auzit tu de kaw 12 cu cadru rupt la impact minim..daca te aud japanii.... :tempted:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aaaaa, da, uitasem; ai zis prin inceputul topic-ului doar :D

 

Esti fratele meu acum :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator r_amonna

Hai sa vorbim la misto :hug: se rupe cadru....chiar ai auzit tu de kaw 12 cu cadru rupt la impact minim..daca te aud japanii.... :tempted:

 

destule. dar asta nu inseamna ca e greseala de proiectare, nimeni nu proiecteaza motociclete ca sa intre-n tot felul de pereti, masini si alte obstacole...

 

p.s. sa vezi tu distractie cand o sa trebuieasca sa schimbi bujiile...

Editat de r_amonna
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

destule. dar asta nu inseamna ca e greseala de proiectare, nimeni nu proiecteaza motociclete ca sa intre-n tot felul de pereti, masini si alte obstacole...

 

p.s. sa vezi tu distractie cand o sa trebuieasca sa schimbi bujiile...

Cineva vorbea de un impact usor..tu spui de un accident in adevaratul sens..este o alta poveste. Am schimbat bujiile in iarna 2013, cand a fost 2 sap pe elevator in verificari. Cu un patent adaptat cu manere de 20 cm, clicket cu tubulara si prelungitor taiat si un furtun cu diametrul interior =bujie, si multa rabdare le-am schimbat in 40 min. Stiu ca este o tragedie schimbatul bujiilor pentru posesori kaw 12, dar se poate ... Daca ai mana groasa ...treaba se complica, probabil ca spatiul este gandit pentru mana de japonez :crack: Elevatorul a fost de 1000 de puncte :10: fara el, chiar ma imi rupeam spatele ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator r_amonna

de impact spuneam si eu. gasesti poze pe net cu furci drepte si cadre fisurate la viteze de 20-40 km/h. dar repet, nu sunt facute ca sa le infingi in tot felul de obstacole.

 

legat de bujii, in manual scrie sa dai jos, de fapt sa basculezi motorul din cadru :)))) maxima caterinca! :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa fim seriosi..sa basculezi motorul inseamna sa demontezi jumatate din motocicleta...in niciun caz varianta asta. A da, poate la service, sa faci schimbul de bujii in 8 ore si sa platesti 500 lei X-( Cu putina inventivitate romaneasca, rezolvi in 40 min, acum ca am experienta cred ca in 30 min :peace: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator r_amonna

Sa fim seriosi..sa basculezi motorul inseamna sa demontezi jumatate din motocicleta...in niciun caz varianta asta. A da, poate la service, sa faci schimbul de bujii in 8 ore si sa platesti 500 lei X-( Cu putina inventivitate romaneasca, rezolvi in 40 min, acum ca am experienta cred ca in 30 min :peace: .

 

prietenul meu a folosit o tiganeasca si o cheie fixa plus fisele originale ca sa scoata bujiile. la fel, cand a vazut ce scrie-n manual a zis ca-s dereglati astia... :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da...cat baga ,nenea?! :D Ai vazut si tu un 320 acolo pe ceas?

245 taicule :D pana in prezent, pe unde am fost in iulie... astept autostrada in septembrie ..in acest moment nu stiu daca o sa ma intrec cu cadranul de 340 ....ce sa demonstrez ca ajunge la 340, au demonstrat altii... dar pacat ca pentru unii s-a taiat si firul vietii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De aceea iubesc Kawasaki Heavy Industries..pentru ca piticii stiu sa fabrice avioane sol-aer si sol-sol :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...