Sari la conținut

Multumesc taranului pe motor ca m-a speriat..


Yaho0o
 Share

Postări Recomandate

cred ca toti avem nevoie de noroc cand iesim cu motorul

asa e, toti avem nevoie de noroc, dar pe langa asta, tu mai ai nevoie de putina practica la franarile de urgenta. si nu mi-o lua in nume de rau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 153
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Danny, si cu masina, dar mai ales pe motor instinctul te va impinge sa eviti contactul, daca ai posibilitatea. Asta cu intratul in ei e teorie, daca ai timp sa calculezi variantele si sa o alegi pe asta inseamna ca puteai evita accidentul. Si nimeni nu cred ca vrea sa aiba vehiculul blocat in service uri zile sau saptamani si sa nu aiba mijloc de transport. Iar o masina/moto plesnita si reparata nu va mai fi ca inainte, mai ales cu lucrul de batjocura de pe la noi. Iar asigurarile vor tergiversa dosarul si vor cauta nod in papura. Iar daca esti pe motor eventualele daune corporale nu le iei in calcul?

Normal ca le iau in calcul, dar decat sa-l evit si sa ma fac praf in unul de pe contrasens, stalp, copac masini parcate sau orice altceva mai bine dau spre el si aici nu ma refer la impacte frontale ca nu-s nebun sau ironman.

Dar luati in calcul ca in incercarea de a evita unu din asta puteti face mai multe pagube\victime colaterale. Si in loc sa va reparati pe asigurarea lui, o sa reparati si gardurile si masinile altora iar el va fi "autorul moral" :)))

Asta am invatat-o pe pielea mea, evitat tampiti care au plecat bine mersi si eu ramas sa repar cu banii mei.

Da stiu e nashpa sa stai dupa carnatii de la asigurari da parca si mai nashpa e sa repari cu banii tai cand nu e cazul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu as fi depasit un motociclist care are mers de fetita...vina a fost a ta frate, poate ca e mai bine ca te-ai trantit acum si ai stricat 2 rahaturi decat sa te fi trantit din lipsa acuta de experienta la o viteza mai mare.

Cine a intrebat de gume si motoreta intretinuta a avut dreptate...daca la 5 la ora nu e in stare sa tina motoreta...nu vreau sa stiu cum e in situatii de criza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acu' avea mers de fetita..Cam multe presupuneri.Cred ca initiatorului regreta deschiderea topicului..Interesant,desi nu pare,este c-au ajuns si motoretistii sa se 'pupe' intre ei,ma rog sa se sicaneze..Si p-ala il manca-n kr sa-i dea blana fix cand omu' nostru semnaliza.

Editat de iulia_boris
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu as fi depasit un motociclist care are mers de fetita...vina a fost a ta frate, poate ca e mai bine ca te-ai trantit acum si ai stricat 2 rahaturi decat sa te fi trantit din lipsa acuta de experienta la o viteza mai mare.

Cine a intrebat de gume si motoreta intretinuta a avut dreptate...daca la 5 la ora nu e in stare sa tina motoreta...nu vreau sa stiu cum e in situatii de criza.

da,corect.mergea ca o fetita in parcare.ai dreptate.in parcari se merge blana si pe o roata eventual.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine a intrebat de gume si motoreta intretinuta a avut dreptate...daca la 5 la ora nu e in stare sa tina motoreta...nu vreau sa stiu cum e in situatii de criza.

tu ai apasat vreodata frana fata cu putere, la viteza mica, cu ghidonul intors pentru viraj? pentru cineva care nu ajunge cu toata talpa jos si mai e si motocicleta grea, nu mi se pare nimic iesit din comun sa trantesti motocicleta intr-o astfel de situatie.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu as fi depasit un motociclist care are mers de fetita...vina a fost a ta frate, poate ca e mai bine ca te-ai trantit acum si ai stricat 2 rahaturi decat sa te fi trantit din lipsa acuta de experienta la o viteza mai mare.

Cine a intrebat de gume si motoreta intretinuta a avut dreptate...daca la 5 la ora nu e in stare sa tina motoreta...nu vreau sa stiu cum e in situatii de criza.

 

poate chiar tu ai fost din moment ce nu ai pic de respect pentru ceilalti participanti la trafic fie colegi motociclisti fie conservari .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am vazut nici nr nici ce motor avea :(

cum ti au spus si colegii mai sus.nu esti deloc atent.vina e NUMAI A TA :))), vinde ti motoru,arde ti permisu si imprastie cenusa in cele 4 puncte cardinale.ne faci de rusine :)))) GLUMESC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum ti au spus si colegii mai sus.nu esti deloc atent.vina e NUMAI A TA :))), vinde ti motoru,arde ti permisu si imprastie cenusa in cele 4 puncte cardinale.ne faci de rusine :)))) GLUMESC

:)) ar fi o idee asa o sa fie mai multa strada pentru zmei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

BAAAhhhhh in plm...ce le mai stiti voi pe toate ...simplul fapt ca l a vazut picat trebuia sa l faca sa opreasca in mortii lui.

Ca era vina lui ca era vina lu Base ce mai conta, a picat unul dintre ai nostri. Vedeau ei cum o dadeau...zmardoiala sau la pace.

Daaaa nu frateee...stai asa ca nu stii a frana, nu stii a te asigura, nu stii a te incadra pt a vira...cacao .

mai lasati draq km de tastatura, ca acum 5 ani nu ajungeai la un semafor fara sa nu intalnesti macat un motorist....acum din Berceni pana'n Pipera daca vezi 3 cu tot cu aia de pe contrasesn.

Apropo de aia 3 de pe contrasens...cu care m am intalnit.....motociclistii se saluta cu farurile, cu mana , sau dand ca vita din cap...ce comunitate de motoristi am ajuns.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de aia 3 de pe contrasens...cu care m am intalnit.....motociclistii se saluta cu farurile, cu mana , sau dand ca vita din cap...ce comunitate de motoristi am ajuns.

 

Nu te supara , dar lumea a evoluat ! Poate ca nu au salutat dar esti sigur ca nu ti-au dat like pe facebook ? :) . Sanatosi sa fim . Toate cele bune !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vrei sa-ti trimit o poza?

 

a ta nu, dar daca ai o poza cu pretena/iubita/amanta/sotia si e in carti, pune-o. ca la ce idei ai, trebuie s-o consoleze cineva...candva.

 

vezi ca am glumit. e nesarata gluma dar sa stii ca viata merge inainte, cu sau fara tine. asa ca ai grija cum baikaresti, ca fieru' se repara si banii se reintorc. sanatatea - poola.

Editat de Sergiu_KB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta sigur e forumist.

 

@ colegu cazut la datorie, cand te regasesti pe asfalt fara urme de impact cu alte vehicole ar trebui sa-ti revizuiesti atitudinea si sa intelegi ca singurul vinovat esti chiar tu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta sigur e forumist.

 

@ colegu cazut la datorie, cand te regasesti pe asfalt fara urme de impact cu alte vehicole ar trebui sa-ti revizuiesti atitudinea si sa intelegi ca singurul vinovat esti chiar tu.

 

cu alte cuvinte sunt vinovat ca am procedat corect si ca trebuie sa imi revizuesc atitudinea si sa ma transform in zmeu sa ignor orice regula de circulatie sa depasesc cand vreau si pe unde vreau si daca altu cade din cauza mea dar nu m-a atins sa imi bag pola nu opresc , il las intins acolo si imi vad de drum daca nu sunt urme de impact nu sunt eu vinovat corect ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa ignor orice regula de circulatie sa depasesc cand vreau si pe unde vreau

Daca voi aveati cedeaza in intersectia aia (adica exista un indicator), atunci gagiul a circulat absolut corect, in intersectiile semnalizate e voie sa depasesti; faptul ca tu te-ai pierdut la faza asta (probabil el s-a dus larg si tu strins).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu alte cuvinte sunt vinovat ca am procedat corect si ca trebuie sa imi revizuesc atitudinea si sa ma transform in zmeu sa ignor orice regula de circulatie sa depasesc cand vreau si pe unde vreau si daca altu cade din cauza mea dar nu m-a atins sa imi bag pola nu opresc , il las intins acolo si imi vad de drum daca nu sunt urme de impact nu sunt eu vinovat corect ?

asta e atitudinea despre care ziceam.

 

daca nu treci peste asta n-o sa ai cariera lunga in motociclism.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De fapt...probabil ca din asta, colegul nostru forumist a invatat ca virajele se iau largut sau daca tot vrei sa faci stanga din scurt, trebuie sa nu lasi loc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

era parcarea din baneasa nu erau indicatoare. o singura banda pe sens. eu faceam la stanga el inainte. putea sa depaseasca prin dreapta ca era loc de o masina sau sa astepte. nu stiu ce logica au cate unii din voi dar daca ai motor asta nu iti da dreptul sa depasesti cand vrea pola ta



si care credeti ca baietasul ala a procedat corect putem oricand sa reconstituim faza doar ca eu in masina (nu cred ca are importanta cu ce am fost depasit) si vedem atunci cine a gresit si cine nu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...