Sari la conținut

Problema furca


Postări Recomandate

10360197_390667674405409_377367228998497

 

Situatia sta cam asa,

Am luat o mobra (ninja 250R 2011) pregatita de sezon, si am dus-o la mecanic pentru normalele schimburi de ulei/semeringuri/ulei furca/placute frana/etc si am zis sa desfaca si furca.

 

Ideea este ca tubul stang arata cam asa... acum vroiam sa va intreb daca se mai poate face ceva (sudura sau ceva) sau trebuie altul, am gasit pe un site dar este 700 lei / tub.

 

Bratul drept nu a apucat sa il demonteze inca (o sa il verifice si pe celalalt probabil maine) ma cam astept sa fie ceva asemanator si acolo...


Fork tube Ø:37 MM TELEGABEL

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tubul asta din poaza cam pare sa fi fost stramb,daca tii la viata ta mai bine nu faci ''economie'' de 700 lei....este doar o parere

Este foarte posibil ca si cel drept sa fie la fel,daca e la fel e clar ca mobra a luat un frontal....din nou este doar o parere

Editat de andrey1205
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alte jambe noi sau sh in stare ok! Povesti cu indreptat, carpit etc sunt basme!

Nu ai tu idee cite zeci de jambe indreptate echipeaza motorete frumos vopsite , tipla.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la gunoi !

 

10360197_390667674405409_377367228998497

 

Situatia sta cam asa,

Am luat o mobra (ninja 250R 2011) pregatita de sezon,

era pregatita de vanzare, daca mai poti sa pui mana pe vanzator... intelegi tu ce trebuie sa faci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai tu idee cite zeci de jambe indreptate echipeaza motorete frumos vopsite , tipla.

Jambele alea sunt tot strambe in final! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai din cate citim te-ai dus la mecanic,de ce mai intrebi pe forum.Dupa mine ai nevoie de altele in pefecta stare sunt deja cutate(fisuri moleculare)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea e ca imi zisese de ceva sudare cu argon ca ultima solutie, dar mi-a recomandat altele, vroiam sa vad cum ati procedat si voi cand/daca v-ati lovit de o problema asemanatoare.

 

Multumesc frumos de sfaturi, am sa cumpar tub/tuburi noi (eu sper ca celalat sa fie ok, desi nu cred).

 

Sunt in desfasurare cu scoala (am luat un pachet mic cu doar 6 ore de poligon/3 sedinte) in ideea ca ma mai duce un prieten in poligon cu mandra mea si ma mai invart pe acolo, dar cred ca mai bine nu mai se merge cu ea pana nu schimb tuburile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea e ca imi zisese de ceva sudare cu argon ca ultima solutie, dar mi-a recomandat altele, vroiam sa vad cum ati procedat si voi cand/daca v-ati lovit de o problema asemanatoare.

nu ai ce sa sudezi la tubul ala, ai un tub din otel acoperit cu un strat de cupru si unul de crom, daca incerci sa sudezi pe el se distruge imediat stratul de crom in jurul sudurii si nu rezolvi absolut nimic

 

+ in posa se vede ca ala nici nu mai e cilindric in dreptul loviturii, e de aruncat. ,

 

verifica bine de tot cadrul, rulmentii de jug si roata, jugurile, si restul furcii, tuburile alea au suferit un impact serios si e imposibil sa nu mai fi cedat si altceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...