Sari la conținut

Weekend pe circuitul de la Tg. Secuiesc 7 - 9 Iunie


Denis_sbz
 Share

Postări Recomandate

Da-i drumul, sunt curios sa-l vad si nu am orgolii din astea de motorist care nu a gresit niciodata! :)

 

Data viitoare ii pui slick-uri ca "ratusca" nu stie trail braking cu anvelope de strada :D

 

E o regula clara care spune ca nu te opresti pe circuit chiar daca in fata ta s-a produs accident. Faci tura si opresti la boxe/parcare. Cu putina organizare se poate sa fie 3 oameni de-a lungul traseului in caz de accident, daca sunteti multi prezenti la track day.

 

 

am avut noroc ca sabin era aproape sa ridice mobra...denis, toata stima

azi noapte am fost la floreasca, m`am ales cu un gips frumos si azi mi`am cumparat doua carje sa pot sa ma deplasez decent. ma asteapta doua saptamani de leneveala

 

Cam nerabdator, domnu Cristi :D

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 340
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Niko, ai mers foarte frumos, ai progesat enorm fata de anul trecut, ai mers elegant si cursiv dar spre sfirsitul zilei ( banuiesc ca pe fondul exubernatei date de noul ritm in care mergeai, a oboseli mentale si fizice ) un pic cam agresiv. De aici si greseala.

 

Una peste alta, daca ai sa mai cazi, asa sa o faci. Sa te ridici, sa tragi invatamintele si eventual sa glumim si sa zimbim la finalul zilei :)

 

p.s. eu am cazut de zeci de ori si chiar intentionez sa-mi reintru in ritm ca n-am mai facut-o de multicel :lool:

 

Atasez varianta scurtata si cu zoom a cazaturii ...

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

am avut noroc ca sabin era aproape sa ridice mobra...denis, toata stima

azi noapte am fost la floreasca, m`am ales cu un gips frumos si azi mi`am cumparat doua carje sa pot sa ma deplasez decent. ma asteapta doua saptamani de leneveala

dar tu te-ai urcat pe bodura in timp ce franai? asa pare din filmare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

dar tu te-ai urcat pe bodura in timp ce franai? asa pare din filmare.

Eram deja pe vibrator cand mi'a inchis trasa si a trebuit trebuit sa franez ca sa nu intru in el

 

Bine ca esti ok, asta este tot ceea ce conteaza.

 

O sa revin cu un selfie :))...acum ma bate femeia :D

 

:pics:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eram deja pe vibrator cand mi'a inchis trasa si a trebuit trebuit sa franez ca sa nu intru in el

am vazut eu cum ti-a venit in fata. dar pareai indecis de intentiile lui inainte de viraj.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Niko, ai mers foarte frumos, ai progesat enorm fata de anul trecut, ai mers elegant si cursiv dar spre sfirsitul zilei ( banuiesc ca pe fondul exubernatei date de noul ritm in care mergeai, a oboseli mentale si fizice ) un pic cam agresiv. De aici si greseala.

 

 

Atasez varianta scurtata si cu zoom a cazaturii ...

Da,am simtit un progres si am crezut ca pot sa exagerez un pic, am dus frana prea mult in viraje. Ziceam eu ca pe fata au cauciuc mai nou si mai moale si poate duce. El duce ceva, dar eu am crezut ca duce mai mult.

A doua zi m-am concentrat mai mult pe mersul fluent,alte trase (dupa eusebiu :D ) si frana mult mai putina.

Ma declar multumit de cum am mers, am scapat si ieftin, imi propun sa raman la acest nivel o perioada pana la alte investitii (cauciucuri,etc), sa mai lucrez la pozitie,trase, alte chestii de unde se poate castiga ceva fara a fi mai agresiv de atat! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Andrei,Nico nici nu stiati ca va filmeaza cineva !! Stay tuned,se uploadeaza !!!!

Erati rupti de oboseala chiar nu mi-am dat seama de ce nu va duceti mai repede spre "boxe" :), imi aduc aminte perfect ce gandeam in casca si-mi ziceam mereu treaba asta cand va vedeam cum erati dupa atatea lap`uri :),am zis sa va filmez ca sa aveti ce comenta ! n1 :)

Imediat dupa iesirea voastra am scos un 1:09-1:10 ,va multumesc !!

HD ON



eu zic ca daca erati odihniti era mult mai bine !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da,am simtit un progres si am crezut ca pot sa exagerez un pic, am dus frana prea mult in viraje. Ziceam eu ca pe fata au cauciuc mai nou si mai moale si poate duce. El duce ceva, dar eu am crezut ca duce mai mult.

A doua zi m-am concentrat mai mult pe mersul fluent,alte trase (dupa eusebiu :D ) si frana mult mai putina.

 

In opinia mea nu cauziucul a fost cauza cazaturii tale, crede-ma pe cuvint, el poate duce mult mai mult, ci un cumul de factori:

 

Exuberanta ( care ti-a dat o supra confidenta ), oboseala psihica ( mergind intr-un ritm mai alert, psihicul este supra solicitat ) si cea fizica care creaza un lag semnalului care este transmis de la creier catre muschi ( daca te uiti cu atentie pe filmarea incetinita ai sa observi ca nu-i dai drumul la maneta de frina decit dupa ce cazi ) si nu in ultimul rind, suspensia, care nu a preluat cum trebuia acel dimb de pe curba cu pricina. Probabil a ajuns la capat, asfel transferint toata presiunea pe cauciuc.

Editat de Denis_sbz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am imbunatatit 3-4 secunde fata de iesirea trecuta din luna mai ,am plecat atunci de la circuit in ultima sesiune @ 1:13:01 ,acum @ 1:09:..-1:10

ma declar super mega multumit ,am tot incercat sa ma debarasez de treaba asta cu timpul insa va recunosc din tot sufletul ca nu am reusit ...

ma tot gandesc daca nu aveam high side saveùl acela cat scoteam :),pt mine atunci a fost unul din lap'urile "super hard ride"

abia astept urmatoarea iesire !

se uploadeaza si celelalte filmulete !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....suspensia, care nu a preluat cum trebuia acel dimb de pe curba cu pricina. Probabil a ajuns la capat, asfel transferint toata presiunea pe cauciuc.

Asta sigur nu e, m-am uitat si aveam praf in zona de jos a furcii, iar soricelul de control era la locul lui mult mai jos, am franat pe drept mult mai tare de atat pe strada (asa am dus soricelul la nivelul unde e si acum) ,am facut si niste mini-stoppie-uri, deci pe drept clar tine, iar suspensia nu face bottoming, mi-a schimbat Cesar arcurile si a reglat-o chiar bine de data asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O alta posibilitate este ca pur si simplu ti s-a blocat mina pe maneta de frina. Tu ai comandat sa o elibereze insa nu te-a ascultat muschiul in acel moment.

 

p.s. vezi pe filmare momentul in care se inchide stopul de frina



 

Ati mers foarte frumos :10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O alta posibilitate este ca pur si simplu ti s-a blocat mina pe maneta de frina. Tu ai comandat sa o elibereze insa nu te-a ascultat muschiul in acel moment.

 

p.s. vezi pe filmare momentul in care se inchide stopul de frina

Merg mai mult pe varianta oboseala (deja facusem ceva ture) + baieteala (am vazut ca sunt in ritm cu Andrei si cu cmd) si cum ai zis si tu,alergam dupa "pole position" :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

am avut noroc ca sabin era aproape sa ridice mobra...denis, toata stima

azi noapte am fost la floreasca, m`am ales cu un gips frumos si azi mi`am cumparat doua carje sa pot sa ma deplasez decent. ma asteapta doua saptamani de leneveala

 

azi ti-am urat de bine, dar nu ma pot abtine sa nu rad ... "Mama c0ai3 ala e piciorul meu?" EPIC! =)))

Insanatosi grabnica ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

urmareste filmarea mea Nico(o sa-ti placa) ,erati obositi morti si atunci,eu ma rugam sa iesiti mai repede

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari tuturor pentru evolutie, vad ca v-ati distrat pe cinste. Aveti mare mare grija de la 1.10 in jos dupa cine alergati, eu asa mi-am furat-o cu fractura de coloana (pentru ca am aterizat direct in fund), ajunsesem la 1.10 safe si m-a mancat undeva sa ma tin dupa un pilot pe la 1.08 rezultand un mare highside. Gumele erau gp-uri duse pe lateral pe parcursul zilei, amortizorul spate pilaf.

 

 

Nu faceti ca mine. Am avut si inca mai am mult de tras in urma accidentului din toate punctele de vedere. Aveti grija de voi si evoluati in pasi marunti si cu rabdare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Luati aminte la ce zice omul (@anonymous) mai sus, ca e patit. :)

 

Parerea mea este ca ar trebui sa va concentrati mai putin la timpi si mai mult la mers cat mai eficient, safe, corect, elegant. Pe filmari vad trase bune, mers frumos, dar parerea mea este ca se franeaza prea mult pentru ritmul respectiv. Am observat ca, in afara de intrarea in "curba lui Niko" (cum a ajuns sa fie cunoscuta :) ), nu e nevoie de frana decat daca mergi taricel. In rest, frana doar te incetineste mai mult decat e nevoie si creste riscul de a pierde fata cand obosesti.

 

Oricum, super circuit, super vreme, super companie. Ne revedem acolo cat de curand!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumos, acum mor de oftica, stiam ca asa se va intampla(daca nu merg).

Asta este, maybe next time.
Denis, pe tine nu prea te vad in poze, ai stat la bere prin tribune? :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

denis a fost la relax si la ajutat!a intrat o singura data!

abia astept data viitoare sa ne adunam si sa invatam

p.s mi-a fost soptit sanu trag la timp acolo ci sa ma concentrez pe pozitie si trase

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Denis, pe tine nu prea te vad in poze, ai stat la bere prin tribune? :P

 

Nu am intrat in pista. Am stat cu baietii la standuri, prin tribune si intr-o constanta cautare de umbra :)

 

p.s. mi-a parut rau ca nu ai putut ajunge. ti-ar fi placut foarte mult.

 

p.p.s. CMD, foarte frumoase filmele si pozele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...