Sari la conținut

Excursie duminica 22/06 Cheia-Siriu


emiandgabi
 Share

Postări Recomandate

Sa nu mi-o iei in nume de rau....ce mama dreacu tot stabiliti la un drum Cheia-Siriu, parca e plecare in Africa?

Suie-te pe mobra, pune benzina si da-i bice!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....ce mama dreacu tot stabiliti la un drum Cheia-Siriu, parca e plecare in Africa?

 

Este indicat ca la un drum de genul asta sa fie mai multi motociclisti deoarece se pot intimpla foarte multe. De la o banala pana de combustibil pina la o iesire in decor, moment in care prezenta celorlalti poate fi providentiala.

 

 

 

 

 

 

Scuze de off topic si plimbare cit mai placuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate printre doritori se afla si un meserias in ale curbelor care sa joace rolul de iepure. Asta doar in afara localitatilor si in general pe curbe. Si ar fi bine ca in in GRUP sa fie cineva cu camera ca de cand imi tot doresc sa mi vad si eu hoitu pe motoreta ca si postura vreau sa zic.

 

In rest toate cele bune va doresc si sa vedem daca din acest numar urias de useri s o gasi si cineva sa mergem incolo...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu m-as baga la o tura duminica... de unde se pleaca si la ce ora?

 

BTW, sunt incepator, nu vreau sa merg tare, mai ales pe curbe... O sa incerc sa ma tin dupa grup, dar daca nu se poate, o las moale si merg in ritmul meu, no offense. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal

 

In principiu plecarea o face fiecare din localitatea de domiciliu iar intalnirea ar trebui sa se faca in Valeni la ora 10 sau 11 dimineata.

 

Dupa cum se observa si eu sunt incepator dar nu am de gand sa fac lumanarea pe curbe ca marea majoritate de aici ca doar daia am ales acest traseu. Asta nu inseamna ca trebuie sa-mi tarsi genunchii pe jos. Cuvantul este = moderat!

 

In consecinta de mers fiecare merge in stilul sau si cat se poate de legal urmand ca dupa anumite perioade sa ne asteptam reciproc.

 

Bafta si sa vedem noi ca se aranjeaza vremea in aceasta dupa amiaza......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal

 

In principiu plecarea o face fiecare din localitatea de domiciliu iar intalnirea ar trebui sa se faca in Valeni la ora 10 sau 11 dimineata.

 

Dupa cum se observa si eu sunt incepator dar nu am de gand sa fac lumanarea pe curbe ca marea majoritate de aici ca doar daia am ales acest traseu. Asta nu inseamna ca trebuie sa-mi tarsi genunchii pe jos. Cuvantul este = moderat!

 

In consecinta de mers fiecare merge in stilul sau si cat se poate de legal urmand ca dupa anumite perioade sa ne asteptam reciproc.

 

Bafta si sa vedem noi ca se aranjeaza vremea in aceasta dupa amiaza......

 

Hey,

As putea sa fiu eu "iepurele" LOL, si promit ca nu fac lumanarea, doar "cumpana" pe motocicleta :))) doar ca nu stiu daca ajung la ora stabilita, am ceva de facut de dimineata :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din experienta mea in organizarea acestui fel de excursii iti spun urmatoarele:

- lumea nu are nevoie de optiuni si de democratie, o dictatura luminata este mai buna intotdeauna, asa ca stabileste ora de plecare, locul, traseul si da-i drumul,cine vine bine,cine nu, o sa comenteze mereu!

 

- nu aveti nevoie de niciun iepure, fiecare trebuie sa mearga in ritmul lui, a te tine dupa cineva care merge mai tare decat tine pe un traseu gen Cheia-Siriu este una din cele mai mari greseli care se pot face in motociclism;

 

- stabiliti punte de reintalnire pe traseu, destul de dese gen 60-70km, in timpul plimbarii veti observa care cu cine e compatibil la stilul de mers si dupa ce aflati asta o sa formati niste grupulete mai mici, apoi va reintalniti cu toata lumea la punctele stabilite;

 

- FOARTE important, vin mereu motociclisti solitari care nu cunosc multa lume, neaparat sa faceti schimb de numere de telefon intre voi la plecare, se intampla cate o nefacuta si constati ca tu nu ai numarul de tel al nimanui si nu ai pe cine sa anunti!

 

Bafta si drum bun,as fi venit si eu dar nu ma mai tin finantele!:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal.

 

Ideea de a avea un iepure cred ca a fost inteleasa gresit.

 

Treaba e in felul urmator: cineva din grup trebuie sa conduca intr-un ritm ceva mai alert si restul sa se incoloneze. Eu zic ca e ok in sensul in care poate nu ai chef si ai pierdut concentrarea si e mai usor sa te tii dupa unul care sa adapteze viteza corect intr-un viraj Principiul este theoretic insa la mine a mers pana acuma idea din spate fiind ca daca ala din fata nu cade nici tu din spate nu ar trebui sa cazi. Pentru restul e valabila regula FIECARE DUPA PUTERI - MERGEM SA NE PLIMBAM SI NU TREBUIE SA DOVEDIM NIMIC !!!

 

Eu sunt adeptul democratiei si fixarea locului de intalnire, ora precum si pauzele nu inseamna dictatura.

 

Astfel vin si spun:

1) traseul de interes comun propus este asta : -bucuresti-valeni-cheia-sacele-teliu-siriu-buzau-bucuresti

2) locul de intalnire: benzinarie valeni (aia unde se ramifica drumul in doua)

3) ora 12 astfel incat sa se mai usuce drumul in caz ca mai ploua in aceasta noapte si poate se mai hotareste cineva in ultimul moment.

 

Cu stima: Emi nr. tel. 075.211.72.98

 

PS. Am vazut domnisoara in celalalt post ca va place sa faceti "prostioare" insa eu doresc sa va vaz life ca din filmare nu am apucat sa imi dau seama de stilul dumneavoastra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PS. Am vazut domnisoara in celalalt post ca va place sa faceti "prostioare" insa eu doresc sa va vaz life ca din filmare nu am apucat sa imi dau seama de stilul dumneavoastra.

 

Offff....iar vorbim de faimoasa depasire? hahaha Sau vorbim de "cumpana"?

Oricum ar fi, eu apreciez "grija" prietenilor mei motociclisti, dar stilul meu de mers nu este nici pe departe unul "periculos", poate un pic agresiv, atunci cand situatia o impune, dar unul cat se poate de in siguranta, combinat cu o oarecare incredere in experienta de 10 ani pe moto (desi stim cu totii ca experienta este egala cu zero, atunci cand un tir intra in tine, cati nu au murit in tot felul de situatii in care "nu au mai avut ce face" si din acest punct de vedere, stau mereu atenta la drum, la conditiile de mers, la deciziile bruste pe care trebuie sa le iau in functie de evenimentele brusc aparute, etc...).

 

Asadar, stilul meu NU este unul de "incepatoare", dar pot merge si tare, si pot merge si incet, si intr-un grup in care se merge sub stilul meu (sub viteza cu care sunt eu obisnuita) daca toata lumea merge asa...

 

Idea cu "iepurele" eu am inteles-o ;) Si mie imi place sa am un motor in fata, DAR sa aibe acelasi stil de mers cu mine, ca daca merge prea incet si imi franeaza prea mult inainte de curbe, riscam sa ne ciocnim (eu crezand ca va lua curba asa cum as lua-o eu) iar daca merge prea tare....devin eu iepure pt cei din spate, hahaha....

Editat de beware !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prostioare era "prostioare" si da ma refeream la depasire.

 

"Zice unii ca moama ce depasire si cum a franat tiru lu peste prejit ca era sa sara cabina de pe sasiu...."

insa eu nu am vazut nimic periculos sau ceva de genu in depasirea aia.

 

Aia cu cumpana o inteleg ca poate te dureau si pe tine picioarele si doreai sa te intinzi :eek:.

 

Hai copii ca vremea incepe sa dea semne de imbunatatire. Cine mai doreste cine mai "pohteste".....

 

Va rog sa confirmati participarea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca vin si eu! Deci la 12 ramane? La PETROM? Ca petrom este cel din bifurcatie!

 

Poate e cineva care vine tot pe valeni la intoarcere :D ... ca eu sunt din Ploiesti :)

 

Daca ramane la 12, ne vedem acolo! Bafta!


» Post actualizat in 21 Jun 2014 10:52

Beware, te astept acolo, ca data trecuta nu am putut sa vin :) Sper sa poti tu de aceasta data!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu o sa zic pas :( Nu ma incadrez cu ora si nici nu prea ma incanta vremea... Tocmai am vazut la Stiri : a nins in Bucegi (la Babele) 20 cm de zapada. Acum...nu o fi zapada pe Cheia, dar posibil sa fie frig, iar eu nu gasesc nici o distractie sa conduc pe frig... Asfalt uscat va doresc si poate repetam in alt weekend.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salve. As veni si eu, dar 9 juma in Bucuresti cand intalnirea din Valeni e la 12... Mai mult de o ora, hai o ora si un sfert nu faci din Bucuresti pana in Valeni...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...