Sari la conținut

BMW Camp 5 - the real deal


zigzag
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 252
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cei de la pensiunea Cheile Oltetului, la care am stat (super faini oamenii, bikeri si ei) spuneau ca sunt date in exploatare niste parchete de lemn pe munte, iar drumurile fusesera aranjate pentru acces la lemn. Presiune pentru reparare exista deci.

Nu stiu sa zic cat de repede se poate organiza reparatia, ar trebui completat cu piatra mare in toate locurile in care s-a dus drumul, capabila sa reziste la apa raului dar si la camioane cu lemn. Doar din burta mea zic ca in 2 saptamani nu se repara.

Nici o sansa sa repare drumurile care s-au volatilizat pur si simplu. /index.php?/topic/715816-polovragi-curmatura-oltetului-2-3-august/page-2&do=findComment&comment=3807883 Trebuie sapate altele in versanti,sau lucrari ample de refacere, eu zic ca nu le ajunge un an sa le refaca. Pe langa campingul excelent de la pestera Muierii (accesibilitate pentru orice fel de motor, terasa cu bauturi, mese, spatiu suficient, motel cu restaurant-campingul apartine primariei Baia de Fier) conditii absolut similare inclusiv frumusete sunt si la cheile Oltetului, doar spatiu de corturi ceva mai redus.

 

Pe platoul alpin se poate ajunge fie din Transalpina via Strategica, fie din Horezu pe la Romanii de Sus si cu motoare corespunzatoare. La lacul Vulturilor se poate ajunge fara emotii doar cu motoare soft enduro, chiar si cand drumul e uscat.In plus nu exista in apropiere infrastructura alimentara. Au reparat in schimb (peticit ca lumea)drumul Curtea de Arges -Transfagarasan. Si acolo exista posibile locatii de intrunire, incepand cu campingurile de la Poenari. Bafta in gasirea locatiei optime!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Angiii, hai sa ne cautam o locatie, nu putem ramane pe Galbenu fara o iscoada.

Avem? Ca nu stai tu asa linistit fara motiv.

» Post actualizat in 05 Aug 2014 19:02

Iete Lacul,,,Mereti, ca-i faina zona.

Frumos asa cand nu e nimeni. Saptamana trecuta era ca pe plaja la Mamaia ;). Editat de xtrblack
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe platoul alpin se poate ajunge fie din Transalpina via Strategica, fie din Horezu pe la Romanii de Sus si cu motoare corespunzatoare.

 

daca vb de ajuns in curmatura oltetului prin romani si vf lui roman... discutabil. daca vb doar de gol alpin, ajungi si cu r1 din romani pana in autostrada capatanii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Angiii, hai sa ne cautam o locatie, nu putem ramane pe Galbenu fara o iscoada.

Avem? Ca nu stai tu asa linistit fara motiv.

 

Exista niste idei. Va anunt dupa ce tragem linie. :ok:

 

ps- Galbenu cade pentru anul asta. Il luam in calcul pentru la anul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Frumos asa cand nu e nimeni. Saptamana trecuta era ca pe plaja la Mamaia ;).

Bine punctat.

 

Cu cateva postari mai sus, Angi presupunea ca am confundat Galbenu cu Petrimanu, fiindca am scris ca anul trecut in weekendurile din august era puhoi de lume cu gratare acolo.

Nu, nu am confundat, grataragii si manelistii erau la coada lacului Galbenu.

 

Stiti foarte bine cu totii, in Romania, oriunde poti ajunge cu masina, este foarte multa lume in lunile de vara, in special in weekenduri, pe o raza de 2-300 km de Bucuresti.

 

Nu vreau sa dau sfaturi, doar o sugestie @Angi: fie gasesti un loc greu accesibil cu masina (dar in acest caz intrunirea ar fi rezervata doar GS-urilor), ori identifici un loc nu prea atractiv pentru grataragii (dar in acest caz nici noi nu am fi atrasi :) ).

 

A treia varianta ar fi, ca si in anii trecuti, inchirierea unei cabane de munte care sa aiba o curte generoasa pt corturi (stiu ca este cam din scurt, dar la sf. de august nu mai este atat de aglomerat).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Haide odata cu locatia aia.

 

Am inteles, sa traiti!

Permiteti-mi sa raportez!

 

Este vorba de lacul Pecineagu. Mai exact, camparea se va face pe valea care urca spre lac. https://www.google.com/maps/dir/Podu+D%C3%A2mbovi%C8%9Bei,+Romania/Pecineagu/@45.4951718,25.1236813,11z/data=!4m13!4m12!1m5!1m1!1s0x40b3304faa18f3e5:0x9649e135b8ba9113!2m2!1d25.2056876!2d45.4061086!1m5!1m1!1s0x474cca706bc1d89d:0x5a1768b514773f88!2m2!1d25.0567995!2d45.5642571

Ideal ar fi fost sa campam pe marginea lacului, dar cum zona e vizitata de Mos Martin, e mai sigur sa campam in vale.

Vom face un grup care va pleca vineri dimineata si ne hotaram la fata locului unde vom campa. Cei care ajung mai tarziu vor vedea tabara pe malul raului.

Pentru sambata avem ce face. De fapt, fiecare alege. Sunt mai multe variante.

 

1- Turul lacului Pecineagu. E plimbare destul de scurta dar se poate lungi cu o baie in lac. Aici se poate si cu GS-uri 1200 cu gume de strada. Cei care au mobre mici si vor anarhie, sunt cateva drumuri de exploatare care urca in golul alpin. Cam asa arata lacul:

post-3463-0-44654200-1408076325_thumb.jpg post-3463-0-85410600-1408076347_thumb.jpg post-3463-0-80100200-1408076361_thumb.jpg

2- Plimbare spre Iezer, cu plecare din Berevoiesti si sosire spre lacul Rausor. Asta e o tura la care pot participa si GS-urile 1200 cu conditia sa fie incaltate cu gume macar in genul K60-urilor. O plimbare foarte frumoasa cu peisaje de vis.

post-3463-0-37391500-1408076617_thumb.jpg post-3463-0-90199900-1408076635_thumb.jpg post-3463-0-02747000-1408076647_thumb.jpg

3- Papusa cu plecare din Rucar. La fel ca si Iezerul, un traseu foarte frumos unde pot participa si GS-urile 1200.

post-3463-0-36709000-1408076944_thumb.jpg post-3463-0-04347600-1408076953_thumb.jpg post-3463-0-79037000-1408076960_thumb.jpg

Si-or mai fi si alte trasee care nu-mi vin acum in minte.

 

Pentru cei cu motoare de strada, drumul pana la Bran e o placere. Acolo se poate bea un suc ori se viziteaza castelul si dupa aia se revine in tabara. Sau fiecare o mai lungeste pe unde vrea.

 

Ramane sa stabilim pentru vineri o ora de plecare din Bucuresti.

Dar, cum am mai spus, daca prognoza e naspa as zice s-o lasam balta pentru anul asta. Nu prea are haz sa campezi pe ploaie si nici sa te plimbi prin ploaie. Mergem sa ne simtim bine si nu sa ne chinuim.

 

Tinem legatura :cheers:

Editat de zigzag
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si inca un mic detaliu. Portiunea de drum unde macar teoretic vom stabili tabara este macadam/drum de tara, adica de la Podul Dambovitei pana la baraj. Merg pe acolo masini mici garla, deci cred ca s-ar putea si cu motoare de strada. Arata cam asa: https://www.google.com/maps/@45.4073,25.196247,3a,90y,347.89h,80.57t/data=!3m4!1e1!3m2!1sV1PI9pmK7xa7ALUSH-Ek3Q!2e0

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drumul e parfum pana la lac dar acuma cum zice si traditia, "s-a (cuvant urat) cerbul in apa":)) asa ca vremea o sa se strice din ce in ce. Weekendul asta am fost pe la cheia, am pus cortul, prognoza totul bun si sambata dimineata a dat o ploaie asa de 20-30min de ziceam ca ma scot barca din cort. Sper sa tina totusi cu noi vremea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu prea am incredere in prognoza cu o saptamana inainte

mai asteptam pana miercuri seara si vedem

daca ploua o lasam balta pentru anul asta

daca e frumos ne luam haine groase pentru noapte si vedem ce-o iesi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am incercat sa ajung la Galbenu weekend-ul trecut prin Brezoi-Ciungetu... pana la baraj la Petrimanu s-a circulat extrem de greu, drum rupt, versant cazut peste drum etc, dupa Petrimanu este imposibil sa treci spre Galbenu, s-a varsat muntele peste drum...cel mai probabil, pe drumul asta nici la anu nu se va putea ajunge la Galbenu.

bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai galbenu a fost scos din ecuatie

oricum, multam de info - e bine de stiut pentru la anul - trebuie verificat inainte sa stabilim acolo tabara

am fost inspirati ca am decalat - bateam drumul degeaba - mergeam pana acolo si faceam cale-ntoarsa

ramane sa vedem daca avem macar acum noroc de vreme.....


» Post actualizat in 27 Aug 2014 07:54

------------

 

la prima vedere pare ca de data asta avem noroc si vremea va fi frumoasa

asa ca, la pecineagu cu noi!

 

hai sa organizam un grup care va pleca din buc

propuneti o ora matinala (dar nu foarte) la care sa se plece

eu ma voi intalni cu voi la targoviste

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai tarziu nu pleaca nimeni, adica sa prind cateva ore de munca? :D

Sau putem sa incercam sa mai facem un grup pe o ora mai tarzie > 15

Editat de Isah
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noi(cel putin 3 moto), cel mai probabil vom pleca Sambata dimineata 7-7:30. Momentan negociem o plecare de Vineri....

Stefan, tu cand ai in gand sa pleci?

Editat de xtrblack
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pana acum avem 3 propuneri

 

vineri:

-7,30 - Atomikatt - carrefour chitila

-15,00 - Isah

 

sambata:

-7,30 - Xtrblack

 

dati si voi un semn daca vreti sa va alaturati grupurilor de mai sus sau mai faceti si alte propuneri


» Post actualizat in 27 Aug 2014 11:00

-----------------

7-7 jumate la carrefour-ul de la iesire spre chitila?

 

eu o sa vin cu tine

ne vedem la 9 in targoviste? ajungi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...