Sari la conținut

BMW Camp 5 - the real deal


zigzag
 Share

Postări Recomandate

Bun, sa vad cum ma impart la endureala sau la baunta in crai :). Sper sa ajung la endureala


» Post actualizat in 27 Jun 2014 08:23

Pana la urma las Piatra Craiului. Sa spuneti, cei care merg din buc, care e programul pana atunci, sa ne strangem sa mergem toti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 252
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Daca e vorba de campat peste raul ala care apare in filmuletz s-ar putea sa nu se mai poata traversa daca mai ploua pana atunci.

 

Cei care nu pot sau nu vor sa traverseze pot lasa mobrele langa rau. Nu prea cred ca va atenta cineva la ele.

» Post actualizat in 02 Jul 2014 19:00

Daca e vorba de campat peste raul ala care apare in filmuletz s-ar putea sa nu se mai poata traversa daca mai ploua pana atunci.

Cei care nu pot sau nu vor sa traverseze pot lasa mobrele langa rau. Nu prea cred ca va atenta cineva la ele.

 

Pana la urma las Piatra Craiului. Sa spuneti, cei care merg din buc, care e programul pana atunci, sa ne strangem sa mergem toti

Aici va trebui sa va organizati singuri. Eu inca nu m-am hotarat daca merg cu mobra sau iau bicla ca sa nu-l las singur pe drum pe fratele Popp.

Editat de zigzag
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pt cei care ajungeti in zona , neaparat sa urcati pana la curmatura oltetului . e un peisaj care merita toti banii , la 1600 metri altitudine . acum 3 ani era ok drumul , dar am fost cu un XT si poate-s subiectiv !

benzina am luat din Voineasa si din Polovraci .

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in aceasta locatie era mai coret intalnire de enduro. eu anul asta zic pas

 

Pai initial am vrut sa facem la sosea dar am renuntat deoarece, in afara de vreo 2-3, nu prea s-a aruncat nimeni sa facem rezervarea. - /index.php?/topic/713321-bmw-camp-5/

Iar tu n-ai zis nimic, cum ca ai vrea sa participi sau ceva de genul. Dar, in schimb, te-ai trezit acum sa ne zici ca nu vii. Chiar crezi ca intereseaza pe cineva? Si o spun fara rautate :peace:

-------------

In principiu, ne intereseaza doar cei care vor sa vina.

Daca nu aveti nimic interesant sau util de spus, mai bine va vedeti de ale voastre.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pt cei care ajungeti in zona , neaparat sa urcati pana la curmatura oltetului . e un peisaj care merita toti banii , la 1600 metri altitudine . acum 3 ani era ok drumul , dar am fost cu un XT si poate-s subiectiv !

Absolut! Am facut pasul ala cu pasager si bagaje, nu e nimic dificil. In schimb e foaaarte frumos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La cererea ascultatorilor...recapitulare:

 

accesul la tabara de la coada lacului Galbenu este posibil pe drumuri in 2 variante

 

1 Brezoi-Ciungetu-stanga spre lacul Petrimanu si Galbenu, se merge pe langa lacuri pana

la capatul de la Galbenu.

stare drum: asfalt pana spre Petrimanu, restul aprox 15 km drum ca de la tara, macadam,

nu-mi amintesc sa fie decat pe vale. Mai spre capatul lacului Galbenu poate e ceva mai

amarat, dar in continuare practicabil. Cam 20km de la Ciunget

 

2 Polovragi-Manastirea Polovragi- Cheile Oltetului -Curmatura Oltetului-Lacul Petrimanu-

Lacul Galbenu

Stare drum: macadam de la Polovragi pana la capat, aprox 35 km; drumul urca

super lejer in curmatura Oltetului -poze, poze-

si de acolo coboara la Petrimanu pe cateva serpentine.

 

Singura problema pe drumurile astea este ca se cam ridica praf daca nu-s plouate.

 

La capat se poate trece raul printr-o zona lata cu apa mica (10-15 cm) sau zona ingusta cu

apa mai mare (50cm), dupa pohta ce pohtiti,

sau nu.

Benzina: Brezoi, Horezu, 100%; Voineasa? cica ar fi dar eu nu stiu unde.

Ultimele surse de potol si berule: Ciungetu, Polovragi.

Ursu' Alifie: deportat in Fagaras.

 

In cheile Oltetului este pestera Polovragi, ultima oara cand am intrat era neluminata, trebuie lanterna ca

sa suplimentati pe a ghidului, iar la mai putin de 10km distanta, la Baia de Fier, este pestera Muierii

(luminata si amenajata)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am pus doua super-simple pentru niste baieti care ar vrea sa vina, dar se streseaza de lipsa asfaltului.

Sigur se poate intra pe culme spre est din Transalpina si dupa aia sa cobori spre lacuri, partial pe drum

dar partial scandal, dar e mai greu si de mers si de explicat.

Ar mai fi o varianta de coborat chiar langa tabara si din Strategica, la fel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din vaideeni. fain frumos. pe culme pana in curmatura oltetului.

 

da, se vede drumul in maps/earth

si arata f frumos pozele de pe g-earth

in mod cert e de luat in calcul acest traseu!

multam!

» Post actualizat in 14 Jul 2014 06:45

ps- pentru cei cu gs-urile de 1200 si gume de asfalt, da-ne niste detalii despre calitatea drumului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, se vede drumul in maps/earth

si arata f frumos pozele de pe g-earth

in mod cert e de luat in calcul acest traseu!

multam!

» Post actualizat in 14 Jul 2014 06:45

ps- pentru cei cu gs-urile de 1200 si gume de asfalt, da-ne niste detalii despre calitatea drumului

 

e tipul de drum pe care gumele nu prea conteaza. putine locuri in care s-ar putea forma noroi. piatra nefixata / multa spre coborarea in curmatura oltetului. cam ca autostrada capatanii si zona aia toata... caut niste poze.

» Post actualizat in 14 Jul 2014 08:02

PS - daca vrei, pt dus sau intors iti dau un traseu de pe la Olanesti pana la cort cu asfalt doar cat traversezi Vaideeni-ul... dar tot tre' eventual sa bagi benzen din Horezu... - asta nu mere total cu gume de strada din cz la vreo cativa km de urcare pe o poteca mai latita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce stiti, cum e cu Transalpina...risc sa mi-o iau de la jandarmii&stuff daca vin pe ea dinspre Obarsie si apoi sa fac stanga pe forestier spre ceva rezervor de apa(asa e pe harta) si apoi in continuare spre lac?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce stiti, cum e cu Transalpina...risc sa mi-o iau de la jandarmii&stuff daca vin pe ea dinspre Obarsie si apoi sa fac stanga pe forestier spre ceva rezervor de apa(asa e pe harta) si apoi in continuare spre lac?

 

TA e ok... DAR dupa cum descri traseul, daca nu pare ca iesi in Ciungetu sau in Curmatura Vidrutei, adica pe Strategica si vrei totusi sa ajugi cumva unde a zis Angi... exista sanse mari sa dormi prin padure...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O varianta de balaceala este in vagauna asta la Polovragi. O merge si cu moto?

 

HPIM0702Large.jpg

 

HPIM0700Large.jpg

Pe unde mai exact este locatia? De la pestera mai sus pe drumul ala forestier?

Merci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai usor e pe la Ciungetu. Polovragi e ok, e simplu si deschizator de gusturi. Daca esti pe la inceput de mers pe forestiere e chiar bun. Vb. din proprie experienta, a fost unul din primele trasee mai lungi fara asfalt care le-am facut. Mi s-a parut o mare chestie atunci. Postase cineva filmulete parca, mai pe la inceput. Nici prin Vaideeni nu-i mare scofala. E mai frumos ca e mai deschis si vezi mai multe. Un pic mai pietros spre Curmatura si o coborare mai abrupta dar nimic exagerat. Nici una din variante nu prezinta dificultati majore.


» Post actualizat in 21 Jul 2014 19:53

ca sa nu-l las singur pe drum pe fratele Popp.

 

:tomato:

 

il alergam daca e :) ca la tur :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

il alergam daca e :) ca la tur :P

 

Pana la urma o sa vreau sa vin si eu de vineri iar Popp o sa vina singurel sambata, asta daca mai vine pana la urma. Eu sper ca da.

-------------

 

Pentru doritori, sambata se va face un traseu soft enduro prin zona. Nu va fi greu dar tot ar trebui niste gume macar in genul k60. Plecarea din tabara se va face pe la un 10, maxim 11.

Dupa amiaza facem si concursul de Miss :s4284:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma o sa vreau sa vin si eu de vineri iar Popp o sa vina singurel sambata, asta daca mai vine pana la urma. Eu sper ca da.

-------------

 

Pentru doritori, sambata se va face un traseu soft enduro prin zona. Nu va fi greu dar tot ar trebui niste gume macar in genul k60. Plecarea din tabara se va face pe la un 10, maxim 11.

Dupa amiaza facem si concursul de Miss :s4284:

As vrea sa vin si eu cu voi/cu cineva, sper sa rezolv mobra pana atunci si sa ii pun K60-uri :). Vineri cam pe la ce ora vreti sa plecati ? Eu lucrez pana la 2.

Propun cei care merg si nu ii deranjeaza sa se mai agate cate unul de ei :) sa scrie aici ora de plecare si traseul asa poate ne grupam in vreun fel.

Editat de Straic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...