Sari la conținut

BMW Camp 5 - the real deal


zigzag
 Share

Postări Recomandate

Pe unde mai exact este locatia? De la pestera mai sus pe drumul ala forestier?

Merci

este chiar in prapastia din fata intrarii in pestera Polovragi. Ca sa ajungi acolo poti sa mergi pe drum inca cateva sute de metri pana dupa un pod peste rau unde vezi pe dreapta o scara de fier verde care coboara la rau, pe acolo se coboara, sau poti intra din partea din josul apei, putin mai jos de intrarea in pestera, dar trebuie sa mergi prin apa contra curentului.

Trebuie niste incaltari ca sa mergi prin rau, eu am dat gauri de scurgere in niste ghete mai vechi.

 

 

@ CuCun:

 

In poza atasata este cu linia oranj cea mai nordica, imediat cub lacul Vidra, traseul zis Strategica. Pe asta este undeva un lac/rezervor de apa pentru partiile de schi de pe versantul din sudul lacului Vidra. De pe Strategica nu cred ca se poate sa cobori cu mobre mai grele de 140kg in conditii de siguranta la lacul Galbenu, tocmai am fost cu biclele pe Strategica si nu este nici un drum in jos, poate doar sa iesi la Ciungetu si de acolo inapoi. Cu capre prin padure se poate incerca.

liniile de pe urmatoarea culme, muntii Capatanii, marcheaza un traseu Transalpina-Olanesti pe care am vrut sa-l facem, ai putea sa mergi cu GS-ul, dar nu singur, si pregatit sa faci fata la vreo doua locuri mai naspete(panta mare de urcat pe pietre maricele, 100m printr-un rau), pana la curmatura Oltetului si de acolo sa cobori la lacul Petrimanu /Galbenu. De asemenea, ar trebui sa ai trackul intr-un GPS.

 

post-15386-0-05620500-1406012401_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 252
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

eu de asta ziceam

https://www.google.ro/maps/dir/45.3644023,23.7286765/45.4262985,23.620726/@45.3875325,23.6736985,13z/data=!4m4!4m3!1m0!1m0!3e2?hl=ro

 

de aia am si intrebat daca a mai fost cineva pe Transalpina, ca stiu ca e interzis accesul vehiculelor motorizate si e risc de amenzi&stuff

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De pe 12 sau 13 Iulie au deschis Transalpina; am intrebat (pe 12 seara) niste politisti din zona Voineasa si au confirmat ca se deschisese; pe 13 ziua am trecut pe acolo, drumul era deschis si circulat (masini si moto).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma o sa vreau sa vin si eu de vineri iar Popp o sa vina singurel sambata, asta daca mai vine pana la urma. Eu sper ca da.

 

 

vine, de ce sa nu vina :))

daca vedeti un amarat transpirat pe drum, calare pe o bicla vai mama ei ;) sa nu-i dati praf in nas, da bai satanistilor?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De pe 12 sau 13 Iulie au deschis Transalpina; am intrebat (pe 12 seara) niste politisti din zona Voineasa si au confirmat ca se deschisese; pe 13 ziua am trecut pe acolo, drumul era deschis si circulat (masini si moto).

http://www.pemotoare.ro/transalpina-ramane-inchisa/

 

"Cu toate că Ministrul Transporturilor, Ioan Rus, afirma la 11 iulie că șoseaua este deschisă, dar cu „statut de drum în lucru“, CNADNR – autoritatea responsabilă de șoselele din România spune că drumul este închis, potrivit agenției Mediafax.

Circulația este oprită între Rânca și Obârșia Lotrului, din cauza lucrărilor de modernizare, iar de la Obârșia Lotrului la Sebeș se merge în regim de șantier.

Dar circulația este restricționată doar la nivel teoretic, pentru că autoritățile nu vor să-și asume răspunderea. Cu alte cuvinte, dacă te duci și cazi cu motocicleta în prăpastie din cauza vreunui crater din mijlocul drumului (să zicem), nu poți da statul în judecată.

Asta nu prea sperie pe nimeni și nu ne oprește să ne aventurăm pe cea mai înaltă șosea din țară, mai ales că asfaltul este aproape la fel ca acum doi ani. Totuși, dacă te duci pe Transalpina trebuie să te aștepți la câteva de zone cu pietriș căzut, iar spre Obârșia Lotrului lucrările sunt destul de enervante, după cum ne-a povestit un prieten care a vizitat locurile de poponeataând. Dar merită. Drept dovadă, la fiecare sfârșit de săptămână drumul este plin de motocicliști care nu sunt deranjați de nimeni, ceea ce sugerează o înțelegere discretă între polițiștii din zonă și autorități (cel puțin până acum)."

Editat de gabyshor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu de asta ziceam

Dap,

 

1. Intr-adevar, se vede binisor o coborare din Strategica la Galbenu' si G Earth pe traseul de care zici.

2. Duminica se plimba lumea de voie pe Transalpina cu auto, moto, bicle....

cel putin de la Obarsia pana la intrarea pe Strategic nu era nici o piedica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si cu plecarea din bucuresti cum se face? Spuneti si voi vineri pe la ce ora puteti pleca sa vedem cum ne organizam

 

Pai eu as zice sa spuna fiecare la ce ora si in ce zi poate pleca. Si dupa aia vedeti toti de cine va puteti lipi. Oricum, probabil ca nu va fi un singur grup.

Poti incepe chiar tu cu o propunere.

Eu nu fac nicio propunere deoarece nu am mobra in Buc. Ma voi lipi de unul din grupuri pe A1, iesirea spre Gaesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu o sa merg pe A1 si o sa plec vineri, sper sa reusesc sa aranjez pe la munca sa o tai la 3 cel mai tarziu sa plec pe la un 4 din bucuresti. In mare cam asa as vrea sa fac, sper sa nu fie problema nici cu sefu:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revenind la chestii organizatorice, ar fi bine sa aveti la voi niste saci/pungi in care sa adunati si sa luati la intoarcere propriul gunoi. Ar fi frumos sa lasam zona exact asa cum am gasit-o. La primul cos de gunoi intalnit pe drumul de intoarcere ne putem debarasa de gunoaie.

Voi faceti cum vreti, dar eu o sa-mi iau si un scaun pliant. Cred ca seara la foc e destul de necesar, asta in cazul in care nu vreti sa stati pe vreun bolovan.

Daca vom avea noroc de vreme frumoasa ar mai fi buna si o umbrela de soare. Si ca veni vorba de vreme, daca prognoza va fi naspa va trebui sa decalam intalnirea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DN7 blocat, Novaci evacuat in parte din cauza viiturilor, rauri Gilort si Oltet sub cod rosu de inundatii..... :(

Sa speram ca vine soarele.

Editat de xtrblack
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In acest moment prognoza pare ok. Am ales Ciungetu deoarece mi se pare cel mai apropiat: http://www.meteoblue.com/en/romania/weather-ciungetu

In functie de cum vrea mama natura, joi vom lua hotararea finala, daca mai facem ceva sau nu.

Sincer sa fiu, eu caut sa vad pe unde am pus umbrela de soare :) Chestie pe care v-o recomand si voua deoarece, din ce tin minte, bradutii din locul de campare nu ofera prea multa umbra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.meteoblue.com/en/weather/map/precipitation/black_sea

 

Nu pare sa fie ploaie pe 1,2,3, poate doar ceva nori.

Estimarea astora nu e totusi rezonabil de precisa mai departe de a treia zi.

D'aia nu pot sa fac un plan cu mult timp inainte, e mai simplu de azi pe maine.

 

Banuiesc ca se curata eventuale aluviuni curse de pe versanti in 2 zile.

Oricum, pare funny.

 

La capitolul mers in grup, toacla mea merge cu 95km/h constant in configuratia actuala.

Plecare optima vineri dimineata, pe autostrada si apoi peste munti pe forestiere

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cauza inundatiilor din zona exista posibilitatea sa trebuiasca sa alegem alt loc de campare. Inca nu e sigur dar trebuia sa anunt. Vedem ce gasim la fata locului si hotaram.

Daca schimbam locul voi anunta pe topic cat mai repede posibil. Voi lua la mine si niste foi A4 + marker si voi pune indicatii la fata locului. Asa ca ar fi bine sa cascati ochii cand ajungeti in zona.

Poate n-ar fi rau sa aveti la voi si niste smac d-ala anti-tantari.

Editat de zigzag
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mira m-as ca zona respectiva sa fie afectata, chiar daca padurea deasupra zonei de campare s-a incendiat cu cativa ani in urma, deci nu prea este ce sa stopeze apa pe versant.

Dar acolo deasupra lacului nu mai sunt versanti atat de inalti incat sa "genereze" aluviuni si inundatii, iar cioturile fostei paduri au ramas si franeaza apa care se scurge.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

enduro maniaco depresiv ed a 8-a voineasa... Pe topicul asta de la enduro-competitii gasiti ceva informatii de acum juma de ora.

Ia uitati ce zic baietii despre drumul spre voineasa dinspre brezoi. . Angi, sper sa gasesti un drum cat de cat accesibil cu bicla. Daca nu, cu mare parere de rau, am sa zic pas anul asta.

Editat de popp
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...