Sari la conținut

Accident moto


djfinggaz
 Share

Postări Recomandate

dragilor, nu degeaba e ilegal lane splitting si lane filtering in usa (minus California) si in multe alte tari (Austria, elvetia, ....) e greu pentru conservar sa vada ce vine de dupa coloana de masini si nefericitul a tasnit chiar cand se apropia motociclistul... oricare dintre noi puteam fi in locul conservarului, autoanalizati-va comportamentul in trafic...

si eu fac si voi mai face ls si lf... in Romania nu exista precizat in regulamentul de circulatie nimic referitor la aceste aspecte.

conduceti defensiv...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dragilor, nu degeaba e ilegal lane splitting si lane filtering in usa (minus California) si in multe alte tari (Austria, elvetia, ....) e greu pentru conservar sa vada ce vine de dupa coloana de masini si nefericitul a tasnit chiar cand se apropia motociclistul... oricare dintre noi puteam fi in locul conservarului, autoanalizati-va comportamentul in trafic...

si eu fac si voi mai face ls si lf... in Romania nu exista precizat in regulamentul de circulatie nimic referitor la aceste aspecte.

conduceti defensiv...

Wow!

Si eu,care credeam ca e suficient sa conduci un vehicol,doar respectand regulile de circulatie!

Am imbatranit degeaba,ca n-am auzit de lane splitting si ce mai spui tu acolo...,dar,na,la noi,in tara asta,circulatia rutiera se desfasoara dupa un singur cod,Codul rutier.Ala care zice ca,daca vii pe drumul cu prioritate,chiar ai prioritate!Si ''conservarul'' se numeste ''sofer'['!Dar asta e Romania,nu in USA,minus California...

E mai sus descrierea accidentului.Omul venea pe drumul cu prioritate.Soferul din Logan avea,daca nu ma insel,semnul de STOP.Traficul,in acea zona si la acea ora,nu permitea nici macar ''strecuratul'' printre masini.Dar,inca o data,s-a intamplat in Timisoara,Romania,nu in USA.Asa ca putem sa filozofam de cat de cosmopoliti suntem si cat de multe stim despre alte continente,fara macar a ne deranja sa citim postul martorului la accidentul respectiv!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si daca mori sau ramii cu sechele pe viata, cu dreptatea in mina, care-i spilul?

Nu e vorba de ''care-i spilul''.Intamplator,nevasta-mea era in trafic,acolo,chiar cand s-a intamplat.N-am stiut ca era prietenul nostru,decat mai tarziu,dar omul venea pe drum cu prioritate,iar cei de pe strada V.Lucaci au,cred,nu sunt sigur,semn de STOP.Sau,cel putin,''cedeaza trecerea''.

Greseala lui,la fel ca si a copilului acela,mort pe Demetriade,acum vreo doua luni,a fost faptul ca nu si-a legat casca.Dar,in privinta dinamicii accidentului,nu e loc de discutii,motociclistul venea pe banda lui,pe drumul lui si s-a trezit unul mai smecher,care sa ''forteze intersectia''.

Sigur ca eu sunt putin frustrat,avand in vedere ca motociclistul e un apropiat si ma deranjeaza comentariile aiurea,dar absurditatile de genul celui de mai sus nu-si au locul!

Ce,ma-sa,are a face lane...cum o fi,din America,cu un accident din Timisoara?

Postam ca sa afle lumea cat suntem de umblati?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e vorba de ''care-i spilul''.Intamplator,nevasta-mea era in trafic,acolo,chiar cand s-a intamplat.N-am stiut ca era prietenul nostru,decat mai tarziu,dar omul venea pe drum cu prioritate,iar cei de pe strada V.Lucaci au,cred,nu sunt sigur,semn de STOP.Sau,cel putin,''cedeaza trecerea''.

Greseala lui,la fel ca si a copilului acela,mort pe Demetriade,acum vreo doua luni,a fost faptul ca nu si-a legat casca.Dar,in privinta dinamicii accidentului,nu e loc de discutii,motociclistul venea pe banda lui,pe drumul lui si s-a trezit unul mai smecher,care sa ''forteze intersectia''.

Sigur ca eu sunt putin frustrat,avand in vedere ca motociclistul e un apropiat si ma deranjeaza comentariile aiurea,dar absurditatile de genul celui de mai sus nu-si au locul!

Ce,ma-sa,are a face lane...cum o fi,din America,cu un accident din Timisoara?

Postam ca sa afle lumea cat suntem de umblati?

Acolo e indicatorul STOP.

» Post actualizat in 06 Jul 2014 22:32

Acolo e indicatorul STOP.

Clar este neacordare de prioritate.Restul detaliilor si dinaminca accidentului sunt pur subiective.Nu au logica cu producerea accidentului.

» Post actualizat in 06 Jul 2014 22:46

Daca un tren si o masina merg paralel pe directia inainte si un tir iese de pe o strada laterala unde are indicatorul Stop si loveste atat trenul cat si autorurismul ...cine e vinovat???Trenul ca mergea pararel cu autoturismu?autoturismul ca nu a pastrat distanta regulamentara fata de tren stiind ca urmeaza o intersectie.....sau soferul de tir ca nu a acordat prioritate ambelelor masinarii aflate deja in miscare si a ignorat indicatorul Stop si a intrat pe un drum cu prioritare si peste linia ferata fara bariere sau indicatoare luminoase?

» Post actualizat in 06 Jul 2014 22:50

Bine poate am exagerat putin acum....dar ....indicatorul Stop e SFANT SI INDUBITABIL.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce,ma-sa,are a face lane...cum o fi,din America,cu un accident din Timisoara?

Pai din pacate are: daca nu depasea coloana (nu facea lane...cum o fi), acum nu ar fi fost in coma.

 

Vina apartine IN EXCLUSIVITATE conservarului nesimtit, desigur!!

Dar macar putem invata de-aici ca daca tot ne asumam riscul de a face lane splitting, ar fi intelept sa reducem mult viteza in preajma intersectiilor cu strazi secundare de pe care pot sa apara asemenea bizoni.

Editat de Razv
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta este diferenta dintre Codul Rutier (care are reguli clare) si conducerea preventiva (care nu are reguli clare). Asa ca nu are rost sa va suparati unii pe altii, depinde din ce unghi privesti lucrurile. Toti aveti dreptate.

 

Multa sanatate motociclistului !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inflamatia nu e utila nici la volan, nici la ghidon, nici pe forum. si in natura, mai ales, lucrurile sunt de cele mai multe ori nuante de gri, extreme de rar albe sau negre. asa ca e cel putin subiectiv cel ce face afirmatii de genul " IN EXCLUSIVITATE"....

nu avem toate datele producerii accidentului, fiecare umple golurile din peisaj cu propriile proiectii, cei mai multi sunt categoria amici de-ai motociclistului sau prigonitori ai conservarilor, iar adevarul nu reiese din relatarile incomplete din respect pt biker...

intentia mea era sa trag un nou semnal de alarma asupra CONDUCERII DEFENSIVE... ca in reclama aia cu familia care te asteapta...

take care !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce si cum a fost , o va lamuri ancheta ce va urma . Important este ca baiatul sa se puna repede pe picioare , fara sechele . Sanatatea este mai importanta .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 7 years later...
La 06.07.2014 la 23:31, marcel_tm a spus:

Nu e vorba de ''care-i spilul''.Intamplator,nevasta-mea era in trafic,acolo,chiar cand s-a intamplat.N-am stiut ca era prietenul nostru,decat mai tarziu,dar omul venea pe drum cu prioritate,iar cei de pe strada V.Lucaci au,cred,nu sunt sigur,semn de STOP.Sau,cel putin,''cedeaza trecerea''.

Greseala lui,la fel ca si a copilului acela,mort pe Demetriade,acum vreo doua luni,a fost faptul ca nu si-a legat casca.Dar,in privinta dinamicii accidentului,nu e loc de discutii,motociclistul venea pe banda lui,pe drumul lui si s-a trezit unul mai smecher,care sa ''forteze intersectia''.

Sigur ca eu sunt putin frustrat,avand in vedere ca motociclistul e un apropiat si ma deranjeaza comentariile aiurea,dar absurditatile de genul celui de mai sus nu-si au locul!

Ce,ma-sa,are a face lane...cum o fi,din America,cu un accident din Timisoara?

Postam ca sa afle lumea cat suntem de umblati?

😅

La 18.08.2014 la 13:44, antyterro a spus:

Salut

 

ceva vesti despre starea baiatului ?

traiesc 😉

La 06.07.2014 la 23:31, marcel_tm a spus:

Nu e vorba de ''care-i spilul''.Intamplator,nevasta-mea era in trafic,acolo,chiar cand s-a intamplat.N-am stiut ca era prietenul nostru,decat mai tarziu,dar omul venea pe drum cu prioritate,iar cei de pe strada V.Lucaci au,cred,nu sunt sigur,semn de STOP.Sau,cel putin,''cedeaza trecerea''.

Greseala lui,la fel ca si a copilului acela,mort pe Demetriade,acum vreo doua luni,a fost faptul ca nu si-a legat casca.Dar,in privinta dinamicii accidentului,nu e loc de discutii,motociclistul venea pe banda lui,pe drumul lui si s-a trezit unul mai smecher,care sa ''forteze intersectia''.

Sigur ca eu sunt putin frustrat,avand in vedere ca motociclistul e un apropiat si ma deranjeaza comentariile aiurea,dar absurditatile de genul celui de mai sus nu-si au locul!

Ce,ma-sa,are a face lane...cum o fi,din America,cu un accident din Timisoara?

Postam ca sa afle lumea cat suntem de umblati?

multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi interesant sa povestesti , daca vrei desigur, cum a fost toata tarasenia. si cum s-a inchis-daca s-a inchis, asa sper, ca s-a rezolvat din pdv legal. Desi mai avem un coleg care de 4 ani nici n-a ajuns cu dosarul la tribunal, asa de misto l plimba militienii...

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...