Sari la conținut

Eurotrip 2014


Beatrice
 Share

Postări Recomandate

cu scuzele de off topic :

 

Tsunami admir capacitatea si placerea si nu comentez "boala" insa nu ma pot abtine sa nu-ti spun : mai usor cu drumurile astea asa lungi. 1400 km oboseste pe oricine, incetineste reflexele (chiar daca poate tu nu constientizezi) si zau nu vreau sa te vad star la rubrica cu accidente. Asfalt uscat prietene !

stricam topicu' fe-tii.

nu merg in fiecare zi asa de mult, nu o zi dupa alta, dar sunt okay, cand nu mai am chef, pun cortul. Reflexe? N-am nevoie de ele. Daca nu pot anticipa, atunci e grav.

Acum insa, am ramas fara motocicleta. Nu mi-o accepta in Lumea Noua, asa ca o sa va scriu de "dincolo" din Septembrie. Mersi de grijanie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 65
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

n-am putut dormi toata noaptea de zambetul pe care-l aveam datorita faptului ca facusem 1,416km fara autostrada.

Exact ce spuneam io. Nu locurile pe unde ai trecut, lucrurile pe care le-ai vazut, nici macar curbele prin care ai trecut, ci "faptul ca facusei 1416 km". Si cand o veni vorba o sa ne-o poti spune aici, pe forum, si in discutiile cu prietenii.

Tare, ce sa zic...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu numarul de km a fost important, ci faptul ca am reusit ce mi se parea de neatins cu o zi inainte, + frig si ploi.

a fost un maraton pentru mine. asta s-a si vrut sa fie. asta ma face fericit. si daca mai aveam contract un an in romania plecam spre est si ma intorceam prin vest in 2 luni.

si mi se cam rupe de altii si ceea ce "crede" ei.

fiecare merge cum motocicleta lui cum vrea, ca d-aia-mi place sa merg singur. cand nu sunt la servici vreau sa fiu absolut liber sa fac EXACT ce-mi place. si daca asta-mi place, wot's the problem?

cu ce te deranjez?

 

exemplul este ca o motivare, ca e foarte probabil planul "beatrice".

oamenii trebuie incurajati in ceea ce-si propun in ceea ce-i face fericiti

sunt cam satul de tanti aglaie care sta sa se uite la sacosa cu care vin de la piata sa-mi spuna ea ce trebuie sa gatesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exemplul este ca o motivare, ca e foarte probabil planul "beatrice".

oamenii trebuie incurajati in ceea ce-si propun in ceea ce-i face fericiti

sunt cam satul de tanti aglaie care sta sa se uite la sacosa cu care vin de la piata sa-mi spuna ea ce trebuie sa gatesc

 

 

Asadar, si anu' asta am convins niste oameni sa ma lase sa le stric vacanta de 2 saptamani si plecam in Europa. Again.

 

 

Traseul ar fi asta, cu mici, mici, modificari, pentru ca Gugal nu ma lasa sa pun mai multe puncte...

Am vrut sa cuprind toate pasurile si trecatorile prin munti, sa evit orice inseamna autostrada si sa putem vizita cat mai multe parcuri naturale, sa vedem si orase mai mici si oamenii din alte parti, nu numai din orasele mari.

 

 

Fiind o tura putin mai mare decat anul trecut, orice sfat este binevenit, sau orice pont, mai ales daca stiti sa se plateasca anumite taxe (in afara de cele de autostrada), cum e cu limita de viteza, si alte chestii asemenea. :D

stimati utilizatori,

ca sa nu mai apara balacareli,cu voia dumneavoastra,am editat postul domnisoarei Beatrice,pastrand esentialul

in aceasta tura,conteaza mai putin distanta,banii,"culoarea politica,etnia,orientarea sexuala"

asadar, in conditiile date,cei ce ati mai fost,postati informatii utile temerarilor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unora trebuie sa le explici ce inseamna sfat.

nu te duce

mai bine du-te-n turcia

la ce-ti trebuie?

daca te loveste tiru' mori

vinde motocicleta

 

NU SUNT SFATURI

 

cei care dati sfaturi d-astea, am vesti proaste:

in fiecare saptamana sunt motociclisti, singuri sau grupuri, care pleaca sa se dea, care nu va cer parerea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu numarul de km a fost important, ci faptul ca am reusit ce mi se parea de neatins cu o zi inainte, + frig si ploi.

a fost un maraton pentru mine. asta s-a si vrut sa fie. asta ma face fericit. si daca mai aveam contract un an in romania plecam spre est si ma intorceam prin vest in 2 luni.

si mi se cam rupe de altii si ceea ce "crede" ei.

fiecare merge cum motocicleta lui cum vrea, ca d-aia-mi place sa merg singur. cand nu sunt la servici vreau sa fiu absolut liber sa fac EXACT ce-mi place. si daca asta-mi place, wot's the problem?

cu ce te deranjez?

 

exemplul este ca o motivare, ca e foarte probabil planul "beatrice".

oamenii trebuie incurajati in ceea ce-si propun in ceea ce-i face fericiti

sunt cam satul de tanti aglaie care sta sa se uite la sacosa cu care vin de la piata sa-mi spuna ea ce trebuie sa gatesc

Sa ne intelegem: nu s-a chiombit nimeni in sacosa fatucii Beatris, ea a venit si-a zis : Ïa uite, maica, ce castraveciori am luat de la piata! Cum vi se par?"

Normal ca fiecare face ce vrea, mai ales in motociclism. Dac cand vii sa epatezi cu maretele-ti planuri aduci a "corpul expeditionar"si a mare "explorator" al unui personaj celebru de trista amintire pe aici.

Si cu asta am incheiat ca deja unii se simt probabil mai bagati in seama decat merita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Presupun ca motoretele le aveti in stare tehnica impecabila.....am vazut in alpi razie ptr motoristi erau opriti toti in parcare si luati la puricat.....eu am scapat ca veneam de pe celalalt sens....zic doar sa nu va scape vre un detaliu.....drum bun sa aveti...

Da, toate schimburile facute, verificari, kituri de lant, cauciucuri noi, lumini si toate cele...

Dar nu inteleg ce fel de razii se fac si ce-ti pot verifica... O toba galagioasa, sau un xenon ar putea fi o problema? (asta ar fi un ajutor si un sfat de folos :P )

 

poate ca beatrice poate face tura asta. zice ca a mai facut asa. insa vrea sa plece cu inca 6-7 persoane. cu cat grupul e mai mare, cu atat viteza medie va fi mai mica, vor aparea evenimente, intarzieri. plus ca nu toti au experienta si conditia fizica sa faca o tura d-asta nebuna, si nici motociclete care sa te ajute.

 

succes in decizii!

Traseul este unul liber, iar cu oamenii astia (cel putin cu 3-4 din ei) am mult peste 10.000km impreuna. Dar, ai dreptate, nu toti sunt la fel. In cazul in care unul se hotareste ca nu mai vrea sau nu mai poate, schimba ruta si gata.

 

exemplul este ca o motivare, ca e foarte probabil planul "beatrice".

oamenii trebuie incurajati in ceea ce-si propun in ceea ce-i face fericiti

sunt cam satul de tanti aglaie care sta sa se uite la sacosa cu care vin de la piata sa-mi spuna ea ce trebuie sa gatesc

Asta e al doilea motiv pentru care am facut topicul. E pacat ca multi oameni dau inapoi pentru nimic.

Sper sa ii motivez si pe altii sa iasa cat mai des din tara...

 

KHK, asta e bugetul in care eu spun ca ne incadram, normal ca nu plecam doar cu 800E la noi, cat estimez eu ca ne trebuie. Nu stii niciodata ce apare pe drum si tre' sa fii idiot sa pleci fix pe fix...

 

 

ca sa va bucurati de Stelvio eu va recomand sa va cazati in Austria la Nauders 2 nopti......va plimbati pe Stelvio fara bagaje si mergeti si la Samnaun sau Livignio la cumparaturi .....NU UITATI SA ALIMENTATI...PRET BFP 1EURO!!!!!!!!!........DEXXTER poate confirma!!!!!!!berea la castel..dupa o zi de plimbare este super.......

 

Drum bun si asfalt uscat!

Intr-adevar, cred ca o zi o sa mai stam in zona asta, Stelvio. am cautat si cazari si Nauders este intr-adevar putin, dar putin mai ok ca preturi. In schimb, vad ca austriecii au o taxa de 2E de persoana plus taxa de curatenie vreo 30E la multe cazari :)))) Ce dragut...

La Livignio ne oprim sigur, mai ales ca este chiar in drum. Asta e tot o zona libera?

Si la ce castel te referi? In care dintre localitati?

 

Merci de ponturi. :D

Editat de Beatrice
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In schimb, vad ca austriecii au o taxa de 2E de persoana plus taxa de curatenie vreo 30E la multe cazari :)))) Ce dragut...

........................

Si la ce castel te referi? In care dintre localitati?

 

Se refera la castelul de la Nauders, cocotat pe deal, in interiorul caruia exista un restaurant dragut.

 

Taxa locala exista cam peste tot, in mai toate tarile. De cele mai multe ori nu este inclusa in pret. Insa pt. faptul ca o platesti, vara de exemplu, primesti tot felul de avantaje, cum ar fi urcari cu telecabina gratuit, intrari gratuite sau reduse la diverse obiective turistice care pot insemna zeci de euro economisti. Cand stai doar o noapte pe fuga intr-un loc, nu apuci insa sa te bucuri de toate astea.

Taxa de curatenie se plateste in general la apartamente, care in general au preturi mult mai bune decat camere la hotel (plus alte avantaje, mai ales cand esti cu toata familia) iar o taxa de curatenie la un apatament in care in general se sta una sau doua saptamani, nu se simte la pret. Insa daca stai o singura noapte, munca de curatenie este aceeasi si evident taxa aceeasi, doar ca, logic, cei 30€ au cu totul alta pondere in pret. Deci, evita aparatmentele sau vezi la ce pret obtii si poate merita taxa. Oricum, daca rezervi pe booking, e obligatoriu sa fie scrisa fie la descrierea camerei, fie jos la info speciale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Beatrice....nu stiu nimic de xenon.....dar de toba daca este galagiosa poti avea probleme mari.....daca sunt omologate de strada e bine sa ai omologarea cu tine si silenceurile sunt recomandate...si cum zice si colegul ...slovenia la fel este foarte riguroasa....eu am stat vreo 20 min in vama m au verificat la sange....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, toate schimburile facute, verificari, kituri de lant, cauciucuri noi, lumini si toate cele...

Dar nu inteleg ce fel de razii se fac si ce-ti pot verifica... O toba galagioasa, sau un xenon ar putea fi o problema? (asta ar fi un ajutor si un sfat de folos :P )

 

Bineinteles ca la razie nu-ti verifica schimburile sau kit-ul de lant. Se fac insa verificari la tot ce are legatura cu siguranta circulatiei si cu zgomotul:

- la tobe (am auzit de la altii si am fost si eu verificat); daca nu ai db-killer, pe langa amenda, nu mai pleci cu ea de acolo pana nu rezolvi;

- la fel si alte improvizatii gen asa-zisele "xenoane"; am vazut cu ochii mei cum i-au imobilizat unuia masina pe motivul asta, am vazut si la TV emisiune pe tema asta; normal, sunt destui care au mers cu ele si au avut noroc ca nu au fost verificati dar asta este alta poveste, tu ai intrebat ce se verifica.

- controale la profilul anvelopelor... evident, trebuie sa fii putin retard sa pleci la un asa drum (distanta, curbe, ploaie etc) fara anvelope foarte bune;

- de numarul de inamtriculare pe suport omologat, la vedere si cu lumina aferenta nu mai e cazul sa vorbim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dap KHK are dreptate cu cauciucurile .....atat am apucat sa vad la acea razie de care vb...era un polititst concentrat pe cauciucuri cu ceva instrument....ma rog ....inteleg ca nu e cazul vostru....insa de xenoane stiam si eu ceva de genul ar trebui la fel tot sa fie omologate etc....dar nu stiu nimic sigur in sensul asta asa ca ma abtin...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..insa de xenoane stiam si eu ceva de genul ar trebui la fel tot sa fie omologate etc....

 

Dupa cum probabil ai vazut si in Nemtia, absolut orice pui extra pe moto sau masina trebuie sa fie omologat. La unele accesorii ceva mai putin importante trebuie ai acel certificat de conformitate numit ABE.

De "xenoane" d-astea improvizate este exclus sa-ti dea cineva vreodata omologare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da ,Livignio este zona libera.....eu recomand SAMNAUN drumul este super frumos cu multe curbe ,practic daca vrei urci pe o parte si cobori pe alta iar marele avantaj il ai ca nu mai astepti la tunel si nici nu ai nici o taxa de platit.

 

....

.Cum a mentiont si Vlad(khk).castelul la care ma refer este in Nauders si se numeste SCHLOSS NAUDERSBERG

Editat de sorin das
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cateva sfaturi pt. Croatia : daca dormiti in Dubrovnik, incercati sa vizitati cetatea in ziua sosirii pt. ca dimineata sa plecati devreme spre Split pe soseaua de coasta; este cu doar o banda pe sens dar spectacolul este de vis, 200 km aglomerati dar in care ai opri de zeci de ori pt. poze. Nu ratati sub nici o forma Split-ul, orasul vechi si faleza portului sunt de o rara frumusete. Zadar nu cred ca merita micul ocol ( un fel de Eforie Nord ), asa ca puteti lua directia Plitvice. Daca nu ma insel este un camping chiar in incinta rezervatiei, langa intrare. Vizitarea parcului se poate face si in doua etape cu un singur bilet valabil 24 ore - 1/2 din traseu dupa amiaza ( depinde cand ajungeti ) si a doua parte a doua zi dim. Parcul natural chiar este structurat in doua zone distincte. Eu as renunta la Elvetia dar daca tot vreti , as face o bucla cu includerea soselei pe langa lacul Como pana la Saint-Moritz si iesire spre Trento. Drumul urmeaza malul lacului (urias, navigabil, superb, plin de statiuni micute) , este virajat , cu imagini de senzatie. Elvetienii f. minutiosi la granite ( cu Italia si cu Austria ). Mult succes !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...