Sari la conținut

Caut locuri de campare ne aglomerate si fara ursi


Guzuman
 Share

Postări Recomandate

[...] Lacul Bolboci sau [...]

La Bolboci acum 2 ani mancau ursuletii la 50m de cortul nostru din niste resturi :) Dar ce e aia campare fara ursi si alte lighioane ? Ar fi chiar borring :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot vad ca zice lumea de vipere. Cam cat de des se intampla incidente cu vipere? Eu sincer nu-mi amintesc sa fi auzit vreodata la TV de persoane muscate de vipere in Romania, in salbaticie. Parca am auzit de vreo 2 ori de cazuri cu crescatori muscati da aia e alta treaba.

Am fost in Cheile Nerei si mi-a placut mult . Am campat la "cantonul lui Damian" si am mers pe jos pana la Lacul Dracului si inapoi, un traseu luung. N-am vazut nici o vipera, nici un sarpe defapt. Am vazut pastravi , vidre, salamandre ,broaste, chestii inofensive.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am tot umblat pe Valea Oltului si am dat peste vipere de multe ori... si in tufa de mure la 30 cm de mana mea, si la 1 m de mine la pescuit, chiar si pe drum (de tara)... la fel, si la Herculane am dat peste ele pe poteci mai neumblate. Nu zic ca am avut probleme, nu te musca decat daca calci pe ea sau pui mana, in general fug imediat de tine, dar e bine sa nu dai ocazia. Mai ales daca stai intr-un loc pustiu cu cortul, ai sanse mari sa dai peste ele. O problema mare e si faptul ca nu se gaseste ser antiviperin, mai ales daca esti "la dracu-n praznic" prin pustietati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O problema mare e si faptul ca nu se gaseste ser antiviperin, mai ales daca esti "la dracu-n praznic" prin pustietati.

Stiu pe cineva muscat, s-au dus din macin cu masina spre tulcea, s-au intalnit cu salvarea la mijloc, mana umflata, spital, a fost ok pana la urma :)

Editat de Banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot vad ca zice lumea de vipere. Cam cat de des se intampla incidente cu vipere? Eu sincer nu-mi amintesc sa fi auzit vreodata la TV de persoane muscate de vipere in Romania, in salbaticie. Parca am auzit de vreo 2 ori de cazuri cu crescatori muscati da aia e alta treaba.

Am fost in Cheile Nerei si mi-a placut mult . Am campat la "cantonul lui Damian" si am mers pe jos pana la Lacul Dracului si inapoi, un traseu luung. N-am vazut nici o vipera, nici un sarpe defapt. Am vazut pastravi , vidre, salamandre ,broaste, chestii inofensive.

In Cheile Turzii, aproape de capat, a traversat una poteca la 30 cm de bocancii mei.

In Nera am stat la Damian cu cortul fix pentru ca zona de la canton e una dintre cele mai putin favorabile pentru vipere.

Editat de Kollar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am vazut zeci de vipere in apuseni, chiar si prin retezat..dar sunt sperioase si daca nu ai ghinionul sa calci pe ele nu te musca. ba dimpotriva, cum simt vibratii de pasi se ascund.

cat despre ursi eu unul am dat bot in bot de mai multe ori si niciodata nu m-au atacat. nu e de dorit, sigur ca mi-a sarit inima si m-am cacao pe mine dar n-am avut probleme.

daca vrei un loc frumos de pus cortul si fara ursi iti recomand plaiul foii, mai sus de cabana sunt zeci de km unde poti pune cortul, mai ai si frumusetea de stanca deasupra capului, adica Piatra Craiului. eu am fost de cateva ori cu prietena cu motorul si e super. dar tine cont, este drum auto de macadam, pe langa motoare enduro si atv-uri mai vin si melteni cu manele..trebuie sa cauti un loc mai retras si e ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

linistea costa!

Cu alte cuvnte: va trebui sa optezi pentru o zona infestata de ursi :D

 

Hahahahahahahahahahaha!!!!

Am ras in hohote de comentariu tau :) "zona infestata de ursi" :))))) inca mai rad...

Foarte tare si cat se poate de realistic spus, LOL, ca vorb-aia si ursii au demnitatea lor, nu impart ei natura cu oricine, LOL.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la Padis in Apuseni.. ai o gramada de locuri de vizitat pe acolo, cred ca poti sa bantui si 2 saptamani zona fara sa te plictisesti.

da, e foarte fain pe acolo!

 

numai ca si acolo mai mult de vipere trebuie sa te feresti......

» Post actualizat in 04 Aug 2014 10:51

Tot vad ca zice lumea de vipere. Cam cat de des se intampla incidente cu vipere? Eu sincer nu-mi amintesc sa fi auzit vreodata la TV de persoane muscate de vipere in Romania, in salbaticie.

poate ca nu ai vazut la tv colegu, dar sunt destul de multe cazuri....

e mai bine sa fii prudent...., si mai ales pe caldurile astea, si viperele sunt mai agresive....

 

numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu uitati sa va puneti ringtone cu Bieber la telefon. Cica te poate salva, pt ca este unbearable

 

http://www.dailymail.co.uk/news/article-2716479/Fisherman-saved-bear-attack-Justin-Bieber-ringtone-went-mauled-scared-bear-away.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...