Sari la conținut

Accident pe Splai, zona metrou Petrache Poenaru


Ativix
 Share

Postări Recomandate

Parerile sunt intotdeauna impartite despre echipament dar daca sunteti din sibiu ,mures,brasov,etc nu intelegeti ca la voi dimineata sunt 15 grade.aici in africa de sudcind e cald e cald de la 8 dim pina la 8 seara.in al doilea rind cum spunea un coleg mai sus si eu il sustin echipamentul moto e pentru comfortul tau la drumuri lungi si impotriva zgirieturilor si atit.care nu isi dau seama ce inseamna motocicleta mai bine nu se mai urca pe ea pentru ca ,daca ai impresia ca te ajuta la ceva o bucata de plastic in cot e nasol.singurul lucru bun care poti sa il iei pe tine e casca .al doilea lucru care trebuie sa il faci e sa ai mobra in conditii perfecte de functionare .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pot sa ai mobra in perfecta stare de functionare si vine unul/a si se urca pe tine,iar tu esti in maieu...

daca stii sa te feresti, nu are cum sa se urce nimeni pe nimeni

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa logica ta nici fulgeru nu te loveste daca stii sa te feresti de el....

Oricat de preventiv ai fi tot exista un imprevizibil. Pentru ala imi trag geaca pe mine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pot sa ai mobra in perfecta stare de functionare si vine unul/a si se urca pe tine,iar tu esti in maieu...

exact...

daca stii sa te feresti, nu are cum sa se urce nimeni pe nimeni

hmm... si eu ziceam la fel.

pana am patit-o...

 

o manevra total imprevizibila... si am fost pe jos.

 

echipamentul nu te scapa de orice.

dar macar ajuta un pic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Diego

In primul rand sa nu comparam Grecia cu Romania si in al doilea rand asta nu e o atitudine corecta. Prefer sa merg pe caldura cu geaca de piele pe mine....voi ajunge transpirat dar macar mai putin afectat de un eventual accident. In plus cu aproximativ 100 de euro se pot gasi armuri moto, speciale pentru mersul in oras iar genunchierele sunt destul de ieftine.... le poti gasi si sub 100 de lei.

Nu e vorba de bani, e vorba ca transformi motociclismul intr-un calvar de transpirat si carat protectii. Si cand te trozneste o proasta, o sa ai cateva zgarieturi mai putin dar tot mort o sa fii.

 

 

Sa implementeze cineva butonul ala de 'LIKE' !

Like!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare se echipeaza in functie de grosimea pielii :)) Daca tine la julituri nu mai trebuie echipament.

Daca te izbeste liftul din fata si mori cu echipament, macar ai incercat...

Dar daca nu mori si doar "cureti asfaltul"?

Echipamentul fuge doar daca este masura nepotrivita si uneori face mai mult rau decat bine in aceeasi situatie.

Personal: high-side cu armura si genunchere si cativa metri rostogolit pe sosea.

Rezultatul: am ajuns la destinatie doar putin transpirat si cu adrenalina la maxim ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adevarul este ca si daca te vede nu prea le pasa de tine,se baga in fata ta,i-ti taie calea,la intrarea pe un drum principal se asigura te vede dar tot se baga si nu-ti da prioritate sa nu mai spun atunci cand nu te vede.

Am 6000km facuti ca si incepator si am avut parte de toate dar sper sa nu fiu lovit sau sa lovesc pe nimeni de asta sper sa nu am parte.

 

Motociclistii nu sunt respectati in trafic!

Dar nici motociclisti nu sunt sfinti,am vazut de ce sunt capabili unii,probabil din cauza lor suntem "in aceeasi oala toti"

Editat de yamaha yzf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Ma mir ca de data asta n-a mai zis JAGI ceva de cauciucuri. N-oi fi eu expert, dar alea nu-mi prea par gume de pus pe R6 (mai ales spatele)...

 

Niciodata nu o sa-i inteleg pe astia care comenteaza cu totul altceva decat cauza accidentului: si anume ca proasta aia a incercat sa-i intoarca in fata.

C-avea sau nu echipament, ca avea sau nu cauciucuri,etc is doar detalii care l-ar fi ajutat sau nu pe motociclist,ulterior, insa vinovata e e vita aia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma mir ca de data asta n-a mai zis JAGI ceva de cauciucuri. N-oi fi eu expert, dar alea nu-mi prea par gume de pus pe R6 (mai ales spatele)...

 

Niciodata nu o sa-i inteleg pe astia care comenteaza cu totul altceva decat cauza accidentului: si anume ca proasta aia a incercat sa-i intoarca in fata.

 

C-avea sau nu echipament, ca avea sau nu cauciucuri,etc is doar detalii care l-ar fi ajutat sau nu pe motociclist,ulterior, insa vinovata e e vita aia.

 

Da, ea e vinovata. Cel mai tare este insa ca nu conteaza asta deloc. Adica, na, conteaza pentru omul respectiv, ca despagubiri, RCA, reparatii etc. Dar pentru ideea de baza a unui topic de accident, nu conteaza.

 

Ca motociclist, ideea nu este sa faci accident doar din vina altuia, ci sa nu faci deloc. Sau daca chiar nu ai incotro si faci accident, sa minimizezi cat de mult urmarile. Si aici intra mersul preventiv, controlul motocicletei, cauciucuri bune, echipament in caz de doamne-fereste etc.

 

Nu judec situatia de fata, ca n-am fost acolo, dar as inclina sa cred ca si in situatia asta ceva mai multa atentie din partea bikerului, un control mai bun al motocicletei (daca tot ai R6, ideal ar fi sa si stii sa mergi binisor, ca altfel o ai degeaba), gume mai bune - toate astea poate ar fi salvat situatia si ar fi fost doar o sperietura. De-asta trebuie vorbit despre chestiile astea la accidente, nu despre cine era vinovat. Ca idioti/orbi/incompetenti care intorc aiurea, nu se asigura si merg ca p*la vor exista mereu, nu se vor termina niciodata. Din moment ce nu avem niciun control asupra lor (¨vinovatilor¨) atunci sa vedem ce putem face din ce controlam noi ca sa iasa bine.

 

Bafta accidentatului!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Adriane, ce-ti mai face operatia? Recuperarea cum e? In mod normal, erai la kineto, la bazin, oriunde sa te recuperezi. Baga, nu o lalai pe forum!

merge binisor

 

stai relax,c-am inceput si serviciul de pe 7 Iulie deja...... :)

 

Inca fac kineto de 3 ori pe sapt,cu prietena

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adriane, ce-ti mai face operatia? Recuperarea cum e? In mod normal, erai la kineto, la bazin, oriunde sa te recuperezi. Baga, nu o lalai pe forum!

Miscarea degetelor pe tastatura e tot un fel de recuperare :D .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca stii sa te feresti, nu are cum sa se urce nimeni pe nimeni

Asa speram si eu, dar Bucurestiul e un oras aparte, plin de surprize neplacute zilnic atat din partea berbecilor cat si din partea asfaltului..

 

A testat cineva armura la o cazatura cu alunecare? Chiar s-a rupt textilul si nu a protejat deloc pielea sau sunt doar supozitii?

Editat de anonymous
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa speram si eu, dar Bucurestiul e un oras aparte, plin de surprize neplacute zilnic atat din partea berbecilor cat si din partea asfaltului..

 

A testat cineva armura la o cazatura cu alunecare? Chiar s-a rupt textilul si nu a protejat deloc pielea sau sunt doar supozitii?

Salut,

Da, prin 2011 am luat o tranta pe asfalt, purtam o armura soft si un hanorac de bumbac peste ea. Armura a protejat la impactul cotului cu solul si apoi a crapat. In timpul alunecarii pe asfalt (15-17m) s-a deplasat/rasucit si asfel a permis o usoara polizare a cotului. La partea de jos putam pantalonii cu protectii la genunchi si sold si eram incalcat cu bocanci de treking. Daunele mele au fost minore in comparatie cu mobra care a lovit scuarul si a decedat in proportiie de 75%.

Fiecare este responsabil de cum doreste sa se echipeze si sa foloseasca echipamentul de protectie. Nu face minuni, dar mai conteaza si cel care-l utilizeaza.

La enduro este cu totul alta poveste in cazul cazaturilor cu alunecare.

Bafta si cat mai putine incidente !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...