Sari la conținut

e ceva normal?


Postări Recomandate

Salut! se da un motor 4 in line 600 cc cu evacuare stock , motorul la relanti , se astupa toba , motorul mai ruleaza 5-6 secunde si se opreste , e ceva normal ??

 

am mai intrebat in stanga si in dreapta si am primit raspunsuri gen : nu are compresie buna , altcineva mi-a spus ca e normal...sunt in dilema...astept raspunsurile voastre multumesc mult! stima

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fa o incercare. Mananca cat poti dar nu te duce la buda. Ce se intampla? :) Te 'opresti' din functionare?

de mistouri sunt satul..:| sincer ...eu am pus o intrebare cat se poate de serioasa...nu inteleg , aveti ceva cu mine ? raspundeti si voi la subiect daca tot aveti dragul de a raspunde , multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai da' nu stiti sa reactionati. Mai rade si glumeste omul, era facuta o comparatie intre corpul uman si un motor. Uita-te pe net cum functioneaza un motor si vei avea raspunsul de ce se opreste. Si sigur o sa iti ramana intiparit mai bine daca vezi cu ochii tai, decat daca iti zice unul de pe net ca e normal.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! se da un motor 4 in line 600 cc cu evacuare stock , motorul la relanti , se astupa toba , motorul mai ruleaza 5-6 secunde si se opreste , e ceva normal ??

 

am mai intrebat in stanga si in dreapta si am primit raspunsuri gen : nu are compresie buna , altcineva mi-a spus ca e normal...sunt in dilema...astept raspunsurile voastre multumesc mult! stima

 

Cred ca l-ai intrebat pe asta de mai jos, de ti-a dat asa raspuns:

 

 

Nu e logic sa se opreasca motorul daca gazele nu mai pot fi evacuate? :huh: De ce mai exista esapament, daca motorul ar fi functionat fara probleme astupat? D-aia ai si primit raspunsuri la misto, pentru ca e ceva banal. E ca si cum tu nu mai poti da afara aerul din plamani, ce se intampla? Simplu, nu mai poti sa tragi aer proaspat (oxigen), fiindca deja esti full, si dupa nitel timp inima se opreste. Acelasi lucru se intampla si in motor, fiindca e nevoie de oxigen pentru ca arderea combustibilului sa aiba loc.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai da' nu stiti sa reactionati. Mai rade si glumeste omul, era facuta o comparatie intre corpul uman si un motor. Uita-te pe net cum functioneaza un motor si vei avea raspunsul de ce se opreste. Si sigur o sa iti ramana intiparit mai bine daca vezi cu ochii tai, decat daca iti zice unul de pe net ca e normal.

 

am inteles multumesc mult de tot , scuze daca am reactionat aiurea dar acum cateva zile niste baieti de aici de pe forum tot asa au inceput cu "misto" si nu era cazul zic eu , multumesc pentru raspunsurile voastre , acum sunt lamurit , Asfalt uscat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-ai de ce sa te scuzi. De curiozitate, ce motor 4l era? :)

 

Hmm nu sunt mecanic dar cu ce naiba ai astupat tu evacuarea ? Din cate stiu gazele alea au o presiune destul de mare fiind impinse de piston :glare:

Talpa, carpa, orice :)
Editat de Banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

N-ai de ce sa te scuzi. De curiozitate, ce motor 4l era? :)

 

Talpa, carpa, orice :)

 

un gsxr srad de 600 , si am pierdut un pariu acum :)) eu am zis ca nu are de ce sa se opreasca ...se pare ca m-am inselat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce n-ai spus ca e vb despre un pariu pe care vrei sa-l castigi?Ca tinem cu tine...cine-i idiotul care te-a contrat si-a spus ca se opreste?Nu,nu se opreste in 5-6 secunde.Ai castigat pariul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

de mistouri sunt satul..:| sincer ...eu am pus o intrebare cat se poate de serioasa...nu inteleg , aveti ceva cu mine ? raspundeti si voi la subiect daca tot aveti dragul de a raspunde , multumesc!

nu! Intrebarea este prosteasca!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa vizionarea filmuletului postat aici sunt cam "bagat in ceata".......nu ma pot stapani din ras...."dorel asta e'tare"...

 

 

Cred ca l-ai intrebat pe asta de mai jos, de ti-a dat asa raspuns:

 

 

Nu e logic sa se opreasca motorul daca gazele nu mai pot fi evacuate? :huh: De ce mai exista esapament, daca motorul ar fi functionat fara probleme astupat? D-aia ai si primit raspunsuri la misto, pentru ca e ceva banal. E ca si cum tu nu mai poti da afara aerul din plamani, ce se intampla? Simplu, nu mai poti sa tragi aer proaspat (oxigen), fiindca deja esti full, si dupa nitel timp inima se opreste. Acelasi lucru se intampla si in motor, fiindca e nevoie de oxigen pentru ca arderea combustibilului sa aiba loc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu! Intrebarea este prosteasca!

Probabil asa a fost si cind a indraznit unul sa spuna ca nu e plat Pamintul... lol dude u nuts?

Mai productiv ar fi sa explice omul de ce crede ca nu s-ar opri, poate are el o logica pe undeva.

 

PS: recent a scris cineva pe forum ca-i scade viteza la aceeasi turatie de la montarea unor genti laterale. Sint o gramada de lucruri care par logice doar pt. ca esti obisnuit cu ele. Sa va povestesc despre oameni cu facultate tehnica terminata care nu au nici o idee cum se misca rotile de la masina stinga-dreapta cind dai de volan?

Editat de gn77b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La prea multe filme v-ati uitat unde se baga o banana in esapament sau un cartof amarat si moare motoru la masina.

Un motor de 600 ar trebui sa dezvolte atata forta la relanti incat daca apesi palma peste esapament sa mearga in continuare motoru ,pentru ca nu poti etansa cu palma ti--o indeparteaza presiunea si ies gazele

Daca-i dai un dop de lemn sanatos cum repara astia conductele de apa pe strazi ca deh e scump sa le schimbe logic ca se opreste.

Editat de TwinS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca motorul se opreste in 5 secunde este clar compresia. Altfel ar tine mult mai mult pana s-ar opri.

repede repede fa-ti un atelier moto...e nevoie mare de mecanici ca tine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un motor de 600 ar trebui sa dezvolte atata forta la relanti incat daca apesi palma peste esapament sa mearga in continuare motoru ,pentru ca nu poti etansa cu palma ti--o indeparteaza presiunea si ies gazele

Eu ca am oprit un motor de 850cc, TDM, la relanti, cum ziceam. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La prea multe filme v-ati uitat unde se baga o banana in esapament sau un cartof amarat si moare motoru la masina.

Un motor de 600 ar trebui sa dezvolte atata forta la relanti incat daca apesi palma peste esapament sa mearga in continuare motoru ,pentru ca nu poti etansa cu palma ti--o indeparteaza presiunea si ies gazele

Daca-i dai un dop de lemn sanatos cum repara astia conductele de apa pe strazi ca deh e scump sa le schimbe logic ca se opreste.

daca muschii mainilor i-ai facut doar la tastatura,n-ai sa opresti gazele..alfel ,nicio problema..doar sa nu fie prea incinsa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am pus o intrebare cat se poate de serioasa...nu inteleg , aveti ceva cu mine ?

Ai pus o intrebare la fel de aiurea pe cat consideri tu raspunsurile aiurea, nu are nimeni nimic cu tine, toti care au raspuns sunt useri normali la cap dar sincer la asa o intrebare, ce te asteptai sa ti se raspunda?

 

Daca motorul functioneaza aspirand gaz(aer amestecat cu benzina) si tu ii obturezi evacuarea ce te poti astepta sa faca, sa explodeze? Nu, pur si simplu se opreste.

Editat de Error
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa ma gandeam si eu!!!!! Numai ca a facut ceea ce multi fac probabil...a pus palma si clar ca nu a etansat perfect incat sa nu mai iese nimic, in concluzie vreau sfaturi pe viitor de la Tine!

Eu , cu aceeasi palma aproximativ, daca ii pun la a mea merge la fel, singura diferenta este ca nu se mai aude decat motorul cum functioneaza, aceeasi procedura facuta la motoarele praf duce la oprirea motorului, prealuminatule...

 

repede repede fa-ti un atelier moto...e nevoie mare de mecanici ca tine

Editat de dude123
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...