Sari la conținut

Postări Recomandate

@Darian : mersi frumos de raspuns... am zis ca nu are rost sa stric vulcanul , pentru ca e frumoasa si asa , doar ca eu acum am alte tampenii in cap. si s-ar putea sa muncesc la vulcan mult si bine si sa nu iasa ce vreau si sa si il stric , asa ca mai bine imi iau ce e usor de facut ( mai pentru incepatori cu buget mai mic) si aia e.

acum imi e teama sa iau dragstarul de 650 pentru ca o sa mi se pare ca un scuter la putere fatza de vn750, care e ca un naked asa :)). dar poate nu e un lucru rau , ca ma cam mananca palma si sunt totusi incepator headscratch.gif. dar tot imi e sa nu ma plictisesc pana accelereaza :) , s-ar putea sa nu se simta asa rau din cauza cuplului la turatii mai mici ca la vulcan , nu stiu ?!! voi ?

 

 

@IceLord: intre timp m-am mai documentat si eu , ms de linkuri. era interesant o parerea de la cineva care a avut si 650 si 1100. ma interesaza mai mult daca stai pe ele aproape la fel sau e diferenta mare de conform si poate daca se merita mai mult 650 pentru ca este mai ieftin , mai usor si merge mai bine prin oras decat 1100.

 

m-am cam axat pe asta 650 , pentru ca de la el e luat si vulcanul si tipul de acolo , de treaba a zis ca ar face si schimb cu vulcanul meu ( sau in caz ca o sa il vrea cineva mai rpd cu banii jos sa il vand ) .acum sa mai vorbesc cu el , poate imi poate aduce ceva mai bun

 

Salut!Escu ma numesc si vreau sa te ajut cu sfaturi daca pot in legatura cu 1100-le.Eu am unul din 2008 si ma dau cu el cat pot de mult,afara din oras dar..foarte mult merg in bucuresti cu el.iti pot spune doar ca acest model este fantastic..ciclistica,putere,estetic.este foarte comod,cuplul maare te ajuta mult.ti se poate parea o motocicleta mare..este :-).. si te gandesti:cum naiba te descurci cu ea prin oras..bucuresti.. crede-ma ca te strecori foarte lejer ca orice alta motocicleta,printre masini,la semafor.iar de plecat de pe loc...oau!Este o motocicleta fiabila,nu prea are ce sa se strice la ea,de customizat este modelul pe care se poate face cat mai mult in acest domeniu,iti permite mult in materie de schimbari,custom.Adevarat este mai scumpa decat 650 dar marita.nu stiu..dar daca poti mai asteapta pana ai banii ptr un 1100 si nu vei fi dezamagit.

Numai bine si..asfalt uscat!

ps.uite si o poza cu purceaua mea :)post-43621-0-86958800-1333910696_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Faina jucarie ai domnu' @escu-01. Dupa Harley gama Star Motorcycle de la Yamaha e cea mai diversa cand vine vorba de modificari. Sunt site-uri de ramai masca ce se poate face din ele, chiar si americanii au o mare pasiune pentru modelul ROAD STAR care la noi e WILD STAR.

 

Site-ul lor http://www.starmotorcycles.com/star/products/lifestylehome/ref/d3d3LnlhbWFoYXN0YXJtb3RvcmN5Y2xlLmNvbQ==/home.aspx

 

sau alt site http://www.starmotorcycles.com/star/starvbs/StarVBSShow.aspx

 

http://www.starmotorcycles.com/star/brochures/star_brochures.aspx

Editat de IceLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faina jucarie ai domnu' @escu-01. Dupa Harley gama Star Motorcycle de la Yamaha e cea mai diversa cand vine vorba de modificari. Sunt site-uri de ramai masca ce se poate face din ele, chiar si americanii au o mare pasiune pentru modelul ROAD STAR care la noi e WILD STAR.

 

Site-ul lor http://www.starmotorcycles.com/star/products/lifestylehome/ref/d3d3LnlhbWFoYXN0YXJtb3RvcmN5Y2xlLmNvbQ==/home.aspx

 

sau alt site http://www.starmotorcycles.com/star/starvbs/StarVBSShow.aspx

 

http://www.starmotorcycles.com/star/brochures/star_brochures.aspx

Salut si iti multumesc pentru site-uri.Este f interesant ce am vazut pe ele.bine recunosc,m-am uitat in treacat acum dar o sa aprofundez imediat ce iti scriu aici.

numai bine iti doresc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor!

 

Yamaha XVS650A Dragstar Classic 1998 cu zgomot intr-a 5-a.

Descriere:

- In toate celelalte viteze nu apare nici un zgomot

- Cuplarea vitezelor se face cu usurinta

- Intr-a 5-a in accelerare se aude un zgomot (scartatit metalic) care isi modifica tonalitatea in functie de turatie. La turatie mica este foarte pronuntat si se subtiaza cu cat viteza creste.

- Tot intr-a 5-a dar in decelerare zgomotul dispare.

Cu alte cuvinte zgomotul exista numai cand motorul este in sarcina si dispare la frana de motor.post-66105-0-66705400-1334100673_thumb.gif

 

Constatare la mecanic: CUTIA DE VITEZE - treapta a 5-a. Asta fara sa se demonteze motorul.

Cercetand problema pe internet am aflat ca transmisia la dragstar / v star la modelele mai vechi are aceleasi simptome, insa nu am gasit nici o solutie care sa aiba ca rezultat disparitia zgomotului.

Una din solutii ar fi schimbul de ulei, care doar atenueaza sunetul.

Alta solutie, propusa si de mecanic dealtfel, ar fi schimbatul pinionului(#6) si rotii(#14) de a 5-a. Aici nu am gasit nimic pe internet, decat ca intr-un anumit catalog de piese codul original pt modelul 1998 este inlocuit si apare mentiunea "superseeded". Asta explica problema comuna constientizata si corectata de Yamaha.

http://www.cmsnl.com/yamaha-xvs650akakc-1998_model10633/partslist/C-01.html

 

Vreo idee are cineva? Mai sunt si astfel de cazuri rezolvate/nerezolvate?

Si daca a rezolvat cineva o problema similara la Dragstar 650 care a fost explicatia mecanicului?

 

Multumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa Salut toti proprietarii de Dragstar, indiferent de cilindree si sa va felicit ptr toate discutiile purtate pe acest topic. Am citit cu atentie tot ce s-a dezbatut pana in prezent si trebuie sa recunosc faptul ca entuziasmul si devotamentul cu care se vbeste despre aceste frumoase motoare m-a determinat sa postez acest raspuns si fara "falsa modestie" cateva poze!!

 

Doar asa de dragul de a evidentia multumirea si entuziasmul meu fata de un Dragstar.

post-50710-0-79813800-1334763380_thumb.jpg

post-50710-0-95496700-1334763416_thumb.jpg

post-50710-0-16110200-1334763459_thumb.jpg

post-50710-0-91001700-1334763551_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa Salut toti proprietarii de Dragstar, indiferent de cilindree si sa va felicit ptr toate discutiile purtate pe acest topic. Am citit cu atentie tot ce s-a dezbatut pana in prezent si trebuie sa recunosc faptul ca entuziasmul si devotamentul cu care se vbeste despre aceste frumoase motoare m-a determinat sa postez acest raspuns si fara "falsa modestie" cateva poze!!

 

Doar asa de dragul de a evidentia multumirea si entuziasmul meu fata de un Dragstar.

 

Felicitari! Bine ai venit printre noi!

Care-va-sa zica frati gemeni: la Cluj !

Intre timp am gasit plasticul de la stop la SSPBIKE in Cluj, pe Rebreanu, 114 lei (moka).

Hai norock!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa Salut toti proprietarii de Dragstar, indiferent de cilindree si sa va felicit ptr toate discutiile purtate pe acest topic. Am citit cu atentie tot ce s-a dezbatut pana in prezent si trebuie sa recunosc faptul ca entuziasmul si devotamentul cu care se vbeste despre aceste frumoase motoare m-a determinat sa postez acest raspuns si fara "falsa modestie" cateva poze!!

 

Doar asa de dragul de a evidentia multumirea si entuziasmul meu fata de un Dragstar.

Ahoi si bun venit in randul propietarilor de dragstaruri,frumoasa jucarie de 650cc. Sa aveti o prietenie de vis impreuna,asta e ce va doresc eu!

Editat de IceLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ahoi!

Dupa ce am tot alergat weekend-ul asta Vineri 50 de km, Sambata 90 de km, Duminica 170 de km am zis azi sa imi pun un parbriz desigur cu ajutorul lui @Phoenix27 care mi-a oferit parbrizul si pot sa zic ca sunt incantat de acest accesoriu.

Vreau sa fac si o nebunie sa il las si cand o sa am apehangerul montat, sunt curios cum o sa fie.

Poze cu el montat:

1.post-25613-0-84077000-1335124689_thumb.jpg

2.post-25613-0-73635500-1335124755_thumb.jpg

 

Un Road Star US cu ape si parbriz post-25613-0-83672400-1335124797_thumb.jpg imi place ceeace vad si ma inspira si pe mine sa fac la fel!

Editat de IceLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-58346-0-37511900-1335199365_thumb.jpgpost-58346-0-65216100-1335199361_thumb.jpgpost-58346-0-62376500-1335199357_thumb.jpgpost-58346-0-86608400-1335199348_thumb.jpgpost-58346-0-11667600-1335199345_thumb.jpgpost-58346-0-41596800-1335199341_thumb.jpg

 

In sfarsit am primit fierul inapoi ricky.gif. Este exact cum mi-am dorit dar inca nu este nici pe departe finalizat insa lipsa fondurilor ma fac sa pastrez aspectul asa o perioada indelungata. Ce parere aveti dragstaristilor, a iesit frumos lucrarea? Mii de multumiri pentru Zoliart and co. pentru mana lor de aur si flexibilitatea la orice idee traznita care mi-a trecut prin cap. RESPECT

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumoasa jucarie ti-ai facut domnu' @nemeti_huni, sa ai noroc de ea, poate vi intr-o zi pe la Gheorgheni sa ne comparam jucariile!

 

Da, baietii de la Odorhei stiu cu ce se mananca motoarele, mai ales Zoli si baietii cu prelucrarile.

 

Imi place ce ai facut la sea, si eu am ceva asemanator, sunt curios cum iti suna esapamentul, trebuie neaparat sa ne intalnim una si sa calatorim una impreuna.

Merci de email-ul cu poze :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

In sfarsit am primit fierul inapoi ricky.gif. Este exact cum mi-am dorit dar inca nu este nici pe departe finalizat insa lipsa fondurilor ma fac sa pastrez aspectul asa o perioada indelungata. Ce parere aveti dragstaristilor, a iesit frumos lucrarea? Mii de multumiri pentru Zoliart and co. pentru mana lor de aur si flexibilitatea la orice idee traznita care mi-a trecut prin cap. RESPECT

 

Totusi sa nu uitam stopul remorcii, care a dat sufletul pentru aceasta bijuterie :crack:

 

Bafta multa cu mobra!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Totusi sa nu uitam stopul remorcii, care a dat sufletul pentru aceasta bijuterie :crack:

 

Bafta multa cu mobra!

Ahoi, pai ce intamplare a avut loc cu stopul remorcii? Sa nu zici in momentul cand a-ti dat jos motorul a-ti spart stopul la remorca!

Editat de IceLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa-i fi vazut fata la saracul Phoenix27 cand se auzeau scartaielile cum coboram de pe rampa.... It was a sad... sad sound embarrassed.gif

Sper ca este usor reparabil dauna.

 

IceLord, sigur ca vin pe la voi, ne vedem cat de curand dar eventul da-mi nr. telefon (p.m.) sa ne auzim inainte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa-i fi vazut fata la saracul Phoenix27 cand se auzeau scartaielile cum coboram de pe rampa.... It was a sad... sad sound embarrassed.gif

Sper ca este usor reparabil dauna.

 

IceLord, sigur ca vin pe la voi, ne vedem cat de curand dar eventul da-mi nr. telefon (p.m.) sa ne auzim inainte.

Credca a avut impresia ca se duce motorul si se zgarie motorul.... Acum iti dau pm cu nr.de telefon!

Editat de IceLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu aluneca motorul, era lipit cu superglue deoarece era incalecat de un tip cu 120 kg crackup.gif adica eu bigstar.gif

Bine domnu',atunci ne auzim la un telefon si ne vedem la o calatorie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumoasa tema ai fakut la motor...hmm un pic seamana cu al meu...aripa spate spada scurta, aripa spate coif grecesc...ore or fi dupa filmu "cei 300", banuiesc ca da. Felicitari pt idee, poate ne vom intalni odata ca sa ne mandrim cu bucatile de istorie puse pe motoare. felicitari si mult noroc. Apropos nu stiti careva de unde pot face rost de un stop pt yamaha dragstar xvs400-650.

 

...caut in continuare motor de dragstar xvs650, cine ma poate ajuta rog frumos sa imi spuna. Poze cu "Afrodita" mea, stiu ca poate o sa radeti unii dar e pt mine ca o fiinta vie si de aceea i-am dat nume puteti gasi pe facebook la Trifu Adrian.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut MadDog9, nu as pune motive din filme niciodata pe un bun personal. Este mult de povestit in privinta primelor modele de design si evolutia acestora asa ca mai bine ne asezam langa o bere si iti explic cand ne intalnim. friday.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum dintre toti cei care isi modifica motoarele sa fie un pic diferit fata de ce se produce in serie, se poate spune ca ar fii de povestit multe si marunte. Personal prefer la un foc de tabara si mergine de padure cu ceva mancare cu aroma (tocana de cartofi la ciaon,cartofi copti in foc si frigaruie). Oricum eu prin luna mai imi fac timp sa fug una la Zalau 11-12-13 mai (cel putin asa planuiesc).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...