Sari la conținut

Ture pe MotorPark Adancata


Denis_sbz
 Share

Postări Recomandate

Mi se pare aiurea sa obligi un pilot sa plateasca pe o intreaga zi.

Eu care desi fac sport saptamanal n-am rezistat la un trackday decat 2 sesiuni.

Fear ar fi daca ar permite cuplarea a 2 piloti in suma asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vizitator goe 75

 

Eu care desi fac sport saptamanal n-am rezistat la un trackday decat 2 sesiuni.

 

Tot asa am patit si eu.Dupa mai multe intrari o sa te relaxezi mai mult si o sa iti doresti 7 sesiuni pe zi.😉

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot asa am patit si eu.Dupa mai multe intrari o sa te relaxezi mai mult si o sa iti doresti 7 sesiuni pe zi.

Stiu ca de exercitiu am nevoie, asa e in fiecare sport.

 

Renunta la strada ,o sa ai mai multi bani pt circuit

Nu cred ca asa ar trebui pusa problema. Uite ia exemplul meu care imi doream sa ajung pe circuit din 2011 si abia de curand am reusit. Mereu tot felul de scuze, lipsa banilor, motoreta potrivita pentru sportul asta sau echipament insuficient. Cred cu tarie ca sunt destul de multi inca in situatia in care am fost eu si mai cred ca n-ar trebui ingraditi in felul asta.

 

Eu am venit-plecat pe motor 240 km, plus 7 sesiuni, in aceeasi zi.

Nu te gandi ca nu am fost obosit, dar a meritat.

Si eu am fost obosit dupa 2 amarate de intrari, am facut febra musculara la picioare doua zile insa nu mi-a parut rau si am considerat ca a meritat.

Drept dovada ca strang cureaua si incerc sa-mi procur ce lipseste pentru un urmator trackday. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Credeam ca vrei sa mergi mai des pe circuit,scuze !

Incearca sa mergi si in secuime cand se mai organizeaza ceva .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Credeam ca vrei sa mergi mai des pe circuit,scuze !

Asta intentionez, deja planurile se indreapta spre directia asta.

 

Daca nu ma insel, urmatorul trackday este 13-14 August. Eu nu sunt inca pregatit, nici cu echipament, nici cu motoreta. Asa ca, daca nu sunt plecat, vin sa-l incurajez pe wtf? :)

Trebuie sa-mi iau cel putin o guma spate, apoi taxa + benzina, vedem daca voi fi gata sau nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Legat de cric, la inspecția tehnică mi-au zis ca trebuie să îl dau jos, dar de data asta e ok dacă doar îl asigur.

 

Pe viitor au zis ca vor fi mai stricti cu regula asta, așa că trebuie să mă învăț să pun singur motorul pe stander fără cric.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Legat de cric, la inspecția tehnică mi-au zis ca trebuie să îl dau jos, dar de data asta e ok dacă doar îl asigur.

 

Pe viitor au zis ca vor fi mai stricti cu regula asta, așa că trebuie să mă învăț să pun singur motorul pe stander fără cric.

Eu am vazut baieti acolo care rezemau pur si simplu motoretele de cladire, ai si optiunea asta :)

» Post actualizat in 17 Aug 2016 16:55

Tinde cineva sa mearga la trackday-ul din septembrie 16-18 ?

As vrea sa merg si eu, poate ne strangem mai multi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Vizitator goe 75

16-18 septembrie eu si cu nepotul Mihai mergem sigur.M-a sunat azi si mi-a zis ca o sa completeze el formularul si pentru mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

16-18 septembrie eu si cu nepotul Mihai mergem sigur.M-a sunat azi si mi-a zis ca o sa completeze el formularul si pentru mine.

Bine Goe, deci suntem 3 momentan.

Am sa-l sun maine pe lemne sa vad poate vrea si el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Nu am informatii concrete dar la ultimul MotoEvolution a fost 150€ plata la fata locului sau 130€ daca se face plata pana la o anumita data stabilita de ei.

O sa il intreb pe Mihai ,el stie mai bine.

» Post actualizat in 17 Aug 2016 17:54

https://www.facebook.com/events/532733826896657/

» Post actualizat in 17 Aug 2016 17:58

Cand am intrat de pe tel pe acel link nu am gasit toate infomatiile dar daca intrati de pe pc apare tot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Al patrulea eveniment MotoEvolution Racing School de tip track & school days are loc in perioada 17-18 septembrie 2016!
Pentru inscrieri : motoevolutionracingschool@gmail.com
0741105015

Acest sfarsit de saptamana se adreseaza atat celor care vin pentru scoala, cat si celor care vor sa mearga pe circuit, sa se antreneze si sa participe la curse.
Da, ati citit bine, curse!

Evenimentul va avea in ziua de duminica 3 curse fara a puncta in vreun campionat , doua pentru avansati (SSP si SBK), si una pentru incepatori (ambele clase).

Pilotii vor fi impartiti in 2-3 grupe in functie de timpi, de aptitudinile declarate, si de gradul de ocupare al grupelor, iar apoi redistribuiti in functie de realitate(speram sa nu fie cazul sa ne pacalim unii pe altii, e vorba de siguranta tuturor).

Regulile privind pilotii si motocicletele sunt obligatorii (cei ce nu indeplinesc aceste reguli, nu vor lua parte la acest eveniment, chiar daca platesc in avans – vor primi banii inapoi) Exemplu de reguli: cauciucuri cu DOT nu mai vechi de 2012 cu profil sau fara, dar intr-o stare foarte buna si cu martorii la vedere; combinezon piele cu protectii (dintr-o bucata sau doua); casca in buna stare, fara urme accentuate de uzura, crapaturi sau alte defecte; cizme moto (nu bocanci); manusi de piele; protectie de coloana; oglinzile trebuie sa fie demontate de pe motocicleta, la fel si numarul de inmatriculare; far stins si acoperit, etc. – reguli valabile pe toate circuitele, si care sunt impuse pentru siguranta tuturor participantilor!!

Taxe participare:
Pentru scoala: 250 euro, pentru tot evenimentul, include scoala si taxa de circuit.

Taxa de circuit: 130 euro pentru pilot (transponder inclus) . Observati exprimarea pentru pilot si nu pentru motocicleta. Daca 2 piloti vor sa imparta aceeasi motocicleta, nu avem nimic impotriva, taxa se plateste pentru pilot.

Aceste costuri sunt valabile pana pe data de 1 septembrie. Dupa aceasta data, track days o sa coste 150 euro, iar scoala 280 euro (daca vor mai fi locuri).

Ce facem la scoala?
Repere ce vor fi urmarite pe intreaga desfasurare a cursului:
- scopul lectiei este cunoasterea circuitului disponibil, in detaliu;
- participantiilor le vor fi explicate virajele, in functie de complexitatea acestora;
- ghidajul privirii,
- pozitia pe motocicleta,
- pozitia piciorului.
- alegerea trasei,
- punctele de franare,
- punctele de aplecare,
- hanging-off (cum se face? De ce se face? Cum nu se face?),
- franarea (de pericol, creearea presiunii, franarea in apex),
- iesirea din viraj,
- evitarea highside,
- pregatire psihologica.

“Participantul nu trebuie sa fie mai rapid, ci mai bun! Un pilot mai bun este obligatoriu mai rapid. La ce ajuta daca esti mai rapid daca nu vezi linia de finish”. - Roland Debschütz

Deci, un alt weekend pentru care nu trebuie sa va faceti program, deoarece aveti program!
Toate acestea, precum si alte surprize, va asteapta la locul stabilit si la data stabilita!

Pentru inscrieri : motoevolutionracingschool@gmail.com sau 0741105015

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am participat la cursurile facute de motevoution din acest weekend si a fost o experienta frumoasa cu oameni frumosi. fiind si prima mea experienta pe un circuit cu motocicleta au fost foarte multe informatii pe care trebuie sa le asimilezi intru-un timp scurt si cu toate ca riscurile sunt mari si exista m-am simtit foarte bine cu toate ca si lipsa conditiei fizice m-a cam dat inapoi. incepator fiind ma bucur ca am facut acest curs si ma felicit si acum ca nu am intrat de capul meu pe circuit desi am avut ocazii deoarece am realizat ca ma imprastiam dupa 2-3 ture. intrarile cu instructor au fost gandite bine si totul a fost progresiv asa incat in a doua zi a cursului cand ne-au dat drumul din lesa m-am simtit mult mai confortabil si am putut sa ma concentrez efectiv la pilotaj fara sa ma gandesc ce trasa sa aplic, cand franez, cum trebuie sa stau pe motocicleta, etc. Cu toate astea riscurile sunt prezente peste tot dar cand totul se petrece intr-un cadru organizat sansele sa se intample ceva grav scad. Va las cu un mic clip ce sumarizeaza experienta mea din weekendul ce a trecut :)

 

abia astept urmatorul trackday

 

https://youtu.be/gu093iQ_3bE

Editat de mihai85
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum nu merge platit/sesiune ,toata ziua costa 350lei

Ce bun a fost pretul asta.

Nu prea inteleg de ce e diferenta asta de pret de la 350 lei la 580lei(130 euro) cat cer cei de la motoevolution

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

@ mihai85

 

Felicitari! La cat mai multe ture si din ce in ce mai rapide.

 

@ wtf?

 

Da man ,130 este pentru sambata si duminica .Asta inseamna in mod normal (pentru organizari MotoEvolution) ca ai 6 intrari simbata si 4 duminica.Ultima de duminica este cursa amicala.

Au fost si ocazii in care au permis plata doar pentru o zi.Ca sa fi sigur trebuie sa-l suni pe Victor sau sa le trimiti un mail.La mail-uri raspund cam cu intarziere.

» Post actualizat in 18 Aug 2016 15:24

Noi mergem si pe 9 septembrie .Este trackday si am inteles ca este 70€ pe toata ziua.9 cade vineri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Noi mergem si pe 9 septembrie .Este trackday si am inteles ca este 70€ pe toata ziua.9 cade vineri.

De ce nu ati participa la toate cele 3 zile ale etapei ROSBK? Din cauza ca va trebuie licenta? E o intrebarea cit se poate de serioasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

De ce nu ati participa la toate cele 3 zile ale etapei ROSBK? Din cauza ca va trebuie licenta? E o intrebarea cit se poate de serioasa.

Nu licenta nu are nici o legatura.

 

Inca nu am luat decizia finala daca ramanem pana duminica doar pentru ca din informatiile de pana acum ,se pare ca sunt doar 3 sesiuni sambata si doar doua intrari duminica (warmup-cursa).

 

Daca aveam macar 5 intrari sambata nici nu mai stateam pe ganduri. Noi mergem doar la distractie si in speranta ca mai invatam cate ceva si ne intereseaza cel mai mult sa avem cat mai multe ocazii sa intram.

Programul de duminica nu prea conteaza ca pana atunci cedam fizic.

 

Mai vedem ,consider si optiunea sa ma inscriu si la 600 si la 1000 doar ca sa am atatea intrari cate am visat ca o sa am dupa 3 luni de pauza.

» Post actualizat in 20 Aug 2016 08:13

Prindem si joi ceva zbenguiala pentru ca ne-am inscris la scoala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...