Sari la conținut

3 saptamani in fosta Yugoslavie


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 61
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ma mir pentru ca eu in 2010 n-am vazut asa ceva. Poate am mers cu ochii inchisi, cine stie?!?

Oricum treaba no sa stea roz pentru mult timp si nimeni nu intervine degeaba daca n-au de castigat , eventual sa le dea armamanet si la o tabara si la alta.

Informatii si documentare sant destule ca sa vedem ca te poti astepta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma mir pentru ca eu in 2010 n-am vazut asa ceva. Poate am mers cu ochii inchisi, cine stie?!?

Nu cred ca ai mers cu ochii inchisi. Probabil ca ai folosit doar soselele principale. Eu mi-am uitat gps-ul setat pe "the shortest way" asa ca am bantuit printr-o Serbie mai nervoasa.Unde ai campat?

 

Nu sufar de morbul contradictiei rau intentionate. Sper sa nu se supere autorul topicului, zicea el ceva despre contradictie ca ar fi pozitiva, altfel n-asi continua.

Uita-te la poza asta. Erau niste tipi cu galeti lavete si perii care s-au indepartat si m-au lasat s-o fac. Monumentul era in zona centrala si tipii mi-au spus ca se roade soclul de cat trebuie sa-l spele, in fiecare noapte veneau ca la zidul plangerii amatorii de grafiti, nationalistii in special.

 

Acuma sper ca nu ai inteles ca purtau arme la vedere, pe umar sau in portbagaj ca in Bosnia, dar multi le au inca si acum ascunse prin poduri. Cu sarbii nu te joci cu cateva plase de zahar si ulei. :)

post-4028-0-92378000-1415953422_thumb.jpg

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Eram si eu in criza de timp, am trecut val vartej prin Serbia si am avut mari probleme acolo cu camparea. Erau practic inca in razboi, toate indicatoarele de localitate erau arse, afumate si ciuruite de gloante, iar infrastructura turistica cvasiinexistenta cu exceptia hotelurilor pe care eu nu mi le permiteam. Deviat de setari vicinale la gps, aventura nocturna prin muntii lor la greu. Pana la urma am pus cortul intr-o benzinarie langa Belgrad si a fost super ok, inclusiv a venit benzinarul sa vada daca sunt in regula si n-am nevoie de ceva.

 

 

 

 

Ma bag in seama in ideea ca imi place si imi e familiara Serbia. Prin anii 2003 erau ultimii ani in care mai auzisem de jafuri si atacuri armate pe teritoriul serbiei, ultimele zvacniri de razboi au fost prin kosovo si macedonia pana in 2001. In 2010 era ok, erau chiar ospitalieri, camping free fara probleme.

Da sarbii au inca arme acasa, da ii urasc pe americani, da le place sa isi etaleze semnele razboiului, cladirile ciuruite sau bombardate cu ani in urma si nu o sa prea vezi kosovar, chiar nici croat sau bosniac in vizita in serbia (si nici invers). Dar asta e de povestit mult si offtopic

In 2014 inca au fost incidente dar strict punctual (vezi ultimul meci albania-serbia) sau in pseudostatul kosovo; unde oricum daca vrei sa intri iti cer aia asigurare speciala si inca nush ce taxa si nu ai ce sa vezi (am avut anul asta o tentativa de trecere Skopje - Pristina cu motorul)

 

Concluzia: Nu mai exagerati si panicati oamenii pe impresii superficiale sau chiar necunoastere

 

PS. kosovo il pierdusera in 2008 dar incidentele sau petrecut in limitele pseudogranitelor kosovare

Editat de sebic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu au treaba cu romanii, din contra sunt prieteni cu noi si amabili. Dar fiecare are povestea lui de calatorie. Eu mi-am facut cativa prieteni in tura aceea. Daca acestia mi-au recomandat sa am grija unde campez,(sa fie si altii cu cortul in zona) presupun ca nu de nebuni mi-au zis asta. Intre frontiera cu Muntenegru si Uzice n-am vazut pe nimeni campand nicaieri, am intrebat fara succes de campinguri-nu erau. In Uzice m-au avertizat din nou la benzinarie ca doar hotelul e sigur.

 

In plus in circa 100km facuti printre munti noaptea, dinspre Uzice spre Valijevo-Belgrad n-am reusit sa campez nicaieri. Peste tot acelasi scenariu, intai latra un caine, apoi altul si apoi se aprindea invariabil cate o lumina sau mai multe prin tot teritoriul. Ori am avut eu ghinion, ori sunt ei inca foarte nervosi. Nimeni nu are nimic cu prietenii tai sarbi, din contra chiar ei m-au sfatuit sa fiu prudent.Bun asta o fost in 2010.

 

Uite daca tot ai intervenit si umbli des prin Serbia, poate ne spui si noua cum sa rezolvam convenabil cu cazarea cand mai umblam pe acolo? Sa ramanem cu ceva constructiv de aici.

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Uite daca tot ai intervenit si umbli des prin Serbia, poate ne spui si noua cum sa rezolvam convenabil cu cazarea cand mai umblam pe acolo? Sa ramanem cu ceva constructiv de aici.

 

Din variantele mele de-a lungul timpului.

1. Intrebi primul motorist care iti iese in cale, si sigur gasesti cazare, daca nu si companie. Exista simpatii foarte puternice fata de motoristi, pe toata zona. Asa m-am cazat in centrul Mostarului, la Bijeljina, Tuzla, Uzice, Skopje, Ohrid, Starigrad, Novi Vinodolsky etc... Exista si varianta hostelurilor pe neve, dar de multe ori posibil sa nu fie cartea castigatoare si sa nu gasesti optiunea convenabila.

In Serbia nu am avut niciodata probleme cand am apelat la un motorist; in bosnia au fost probleme doar de pozitionare intr-o tabara sau alta (mi s-a intamplat sa fiu cu un sarb, agatat de pe strada, intre bosnieci si sa mi se spuna ca eu sunt bine primit si chiar trebuie sa raman, dar amicul sarb sa plece... astea sunt situatii de tact); in croatia, cat sunt ei de reci, cam toti au un prieten, ruda, cunostinta, ori motorist ori chiar cu incidente motorizate (pe coasta dalmata am vazut unii dintre cei mai interesanti piloti de motoare, si se dadeau nu gluma...). In muntenegru, am preferat zonele "sarbesti", dar nu am avut nici o problema nici la granita cu albania.

2. Cazarea la cort. Toate zonele mai turistice au camping sau ceva pe aproape, unele asa zisele tabere de cercetasi de pe vremea lui tito (nu intotdeauna sunt usor de gasit). Cand am campat pe marginea drumului, am facut-o langa o benzinarie, sau local, sau in camp/pe malul vreunei ape, doar dupa ce m-am bagat in seama, am intrebat in prealabil pe cineva (intotdeauna daca nu imi dadeau alta optiune moca in zona, eram lasat sa campez). Asa am dormit pe Timis la Pancevo, pe autostrada Zagreb-Beograd, pe canion la Tara, pe plaja la Bar, etc, etc. Mai este si varianta de urmarit calendarul de festivaluri moto si in fiecare weekend din mai pana in septembrie sunt peste 5 festivaluri moto prin toata fosta yugoslavie (si nu am avut vreo problema in a fi bine primit, chiar daca nu stiam pe nimeni)

» Post actualizat in 17 Nov 2014 09:40

Editat de sebic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci pentru informatii. Mai mult ca sigur situatia a evoluat in bine din 2010, tensiunile s-au mai calmat. Si mie mi s-a parut sigur sa campez doar intr-o benzinarie. Sunt foarte curios ce-ar zice ai nostri sa campez experimental o data tot asa. :) Normal ca daca umbli mai mult prin Serbia incepi sa te descurci mult mai bine. Mai mult ca sigur ca desi am intrebat o multime de lume, n-am intrebat pe cine trebuia. Motociclisti locali nu am intalnit,doar din capitala, dar e o buna idee sa intreb de ei data viitoare la o vizita mai indelungata si relaxata ca timp.

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari pentru frumoasa calatorie. Cu peripetii, dar frumoasa.

 

Referitor la acel asfalt foarte alunecos in combinatie cu apa, tin sa va spun ca si noi il avem pe noile autostrazi facute in Banat. Mare grija. Cum ploua, zici ca este pe gheata. Cand mi-am luat motocicleta, am adus-o cu un Sprinter si era cat pe ce sa fac pirueta pe autostrada, venind de la Faget catre Lugoj. Presupun ca este vorba de bitumul folosit (rafinaria Pancevo - Serbia). Asa ca, mare grija.

 

In ceea ce priveste acel filmulet postat cu comentariile aferente, va sfatuiesc sa nu bagati de seama tot ceea ce gasiti pe YouTube pe aceasta tema. Kosovo este in mainile Albanezilor si astazi iar acea cronologie descrisa cu lux de amanunt - uneltire a mintilor bolnave. Cu toate astea, o parte este adevarata si anume, traficul de droguri si organe. Exista documentare BBC pe aceasta tema. Asa ca, nu va aventurati pe acolo ca nu stii cu cine esti confundat.

 

In ceea ce priveste campul prin Serbia, au nu as putea sa recomand decat sa nu va aventurati. O camera e o camera. Eu am o regula: daca nu ma pot descurca altcumva, ma uit dupa biserica. Vad cruce si caut preotul. Acesta cunoaste cel mai bine oamenii din zona si-ti poate da o informatie buna, daca nu chiar solutie pentru problema pe care o ai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi, e bine de stiut treaba cu autostrazile alea...plm, doar e treaba fiecaruia "sa adapteze viteza la conditiile de drum" :-L

 

Ca sa mai zic ceva si pe partea cu locurile periculoase si necazurile peste care poti sa dai. Am prea putina experienta cu astfel de chestii dar un lucru il stiu cu siguranta: dracul nu e asa de negru pe cat pare/pe cat auzim. Rare sunt cazurile in care-ti da cineva in cap degeaba.

Regula de aur e sa-ti vezi de treaba ta si sa incerci sa respecti oamenii si locurile prin care te afli; cum ar veni...nu te-apuci sa fluieri in moschee cu bocancii plini de glod si explici ca ai lor sunt mai prosti ca ai nostri. Exista tendinta asta mai ales in randurile celor din asa-zisa lume civilizata, care atunci cand merg in Romania, Serbia sau mai stiu eu pe unde se comporta ca intr-o vizita la zoo. Si dup-aia se mira de ce ii baga lumea in chizda ma-sii, asta in cel mai bun caz.

 

Mi-aduc aminte de-acu 2 ani, in nordul Thailandei adica in padure dadeam noroc cu cate unu de-asta plin de el: "Hi! I'm Gigi, I'm an American!!" De parca intereseaza pe cineva de-acolo ca esti american sau nigerian sau roman :)) Or sa te respecte oricum daca esti baiat la locul tau, respectiv o sa-i superi egal daca faci vreo nefacuta.

Ca sa recapitulez:

 

1. incerca sa fii respectuos oriunde te-ai duce

2. incearca sa afli despre cultura oamenilor aia, ce "se cade" si ce nu (iar dau exemplul cu Asia de s-e, unde majoritatea ti-ar oferi singuri nevasta la o tura dar iau foc daca ii atingi prieteneste/la bauta/etc pe cap) Chiar daca ni se par tampite asemenea obiceiuri si cutume, mai mult ca sigur la fel ar spune si ei de-ale noastre :) deci ramane sa ni le respectam reciproc.

 

si n-o sa ai probleme.

Asa vad eu lucrurile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...