Sari la conținut

Lant cu o culoare ciudata


kawazaki
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 55
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Daca ala e lantul cu care ai cumparat fieru si intinzatoarele-s la jumate din cursa iti recomand sa verifici si cate zale are lantul.

Asa ca chestie, sa nu fi scos "Varu" una sau doua zale ca sa-i intinereasca un pic kit-ul. :-L

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

kawazaki, in caz ca ai citit bine pe lant si e 520, cine te-a mintit ca motocicleta ta are 30 mii km? Vad ca tot zici ca lantul e cel original, poate zic o prostie, insa mi-e foarte greu sa cred ca zx9r vine din fabrica cu lant 520...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

kawazaki, in caz ca ai citit bine pe lant si e 520, cine te-a mintit ca motocicleta ta are 30 mii km? Vad ca tot zici ca lantul e cel original, poate zic o prostie, insa mi-e foarte greu sa cred ca zx9r vine din fabrica cu lant 520...

Am gresit eu este 525, motocicleta a fost luata de la un prieten si km sunt reali, dar nu despre asta era vorba.S-a curatat mai bine cu kerosen decat cu motorina.Multumesc.

post-64324-0-18052500-1413821578_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Curatat cu motorina si cu periuta de dinti, degresat apoi cu un spray de carburatoare (costa 10 lei, fata de sprayul de "curatat" de la producatori care costa 25 si defapt este EXACT acelasi lucru) si apoi uns cu ulei de transmisie (ulei de lant de drujba).

Si eu m-am gandit la sprayu de carburatoare dar nu am incercat, daca zici ca e ok voi folosii.

» Post actualizat in 20 Oct 2014 16:18

De unde ai facut rost?

Kerosen? banuiesc, am un prieten ce a lucrat la aeroport, in dacia veche din ala mai bagam si mai am vreo 3l ramasi pring garaj.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gresit eu este 525, motocicleta a fost luata de la un prieten si km sunt reali, dar nu despre asta era vorba.S-a curatat mai bine cu kerosen decat cu motorina.Multumesc.

Wow! Da-l jos, ambaleaza-l frumos si vinde-l ca nou :) Ce frumos arata!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca periuta de dinti folosita zilnic nu iti afecteaza gingiile ma indoiesc ca va afecta o-ringurile unui lant.

 

pe aceeasi logica: daca pielea ta nu se decoloreaza de la soare ma indoiesc ca vopseaua sau plasticul s-ar decolora

Editat de b374
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Continuarea maine mai trebuie curatat putin, sincer nu m-am gandit ca: motorina,kerosenul sa curete mai bine decat un spray.Daca pentru unii postarea mea a fost ceva absurd si prostesc tin sa precizez ca sunt maniac in privinta spalarii,curatirii si intretinerii moto si nu am avut nici una noua.Iar in 15ani nu am mai intalnit problema respectiva la nici care model.


:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai tu mai mult la soare si vezi daca patesti ceva sau nu. Periuta de dinti nu face nimic nici unui oring.

 

depinde cat de responsabil freci cu ea... daca freci ca sa scoti rugina din lant...

 

iaca ce zice DID: http://www.didchain.com/chain-inst_100-4.jpg

 

iaca ce zice Regina: http://www.reginachain.it/eng/use_and_maintenance/how_to03.shtml

 

LE - am vazut si eu ca toti astia care stau la soare mult si bine is albinosi ;)

Editat de b374
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu fac asta de 4 ani fara probleme pana acum iar 99% din motoristii pe care ii cunosc au adoptat aceeasi tehnica. Motorina + periuta de dinti, degresat, uscat, uns (aici cade la latitudinea fiecaruia cu ce). Eu m-am convins ca uleiul de transmisie este cel mai bun. Sprayurile de uns sunt mai comode insa cand se intareste acea vaselina va trebui sa freci sanatos la lant pentru a o da jos. Uleiul de transmisie este perfect, poti tine un recipient mic cu pipeta sub sa (in cazul in care nu vrei sa te complici cu loobman sau scottoiler si la 100-150 km dai cateva picaturi pe lant. Dureaza sub 1 minut toata operatiunea, nu strange mizeria, lantul se curata mai usor, insa nu este la fel de comod. Avantaje si dezavantaje.

Intradevar se curata foarte greu teflonul ala lipicios, mai exact cum ii spune la uleiul ce il folosesti ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pisica, stii cum se numeste ce facem acum, nu? Teoria chibritului lantului :crack: Lantul de transmisie e bun, totusi nu tine prea mult (intradevar si la mine tot cam pe la 150km incepe sa se usuce) dar daca pleci cu bagajele, chestiute, nu prea iti arde de uns lantul. Eu ma apuc sa fac un ungator simplu, gen loobman, fara sa dau 100 ron ci doar vreo 15 ron (maxim!)

 

Bandit: T90 folosesc eu sau si 80w90

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am folosit si eu tot felul de sprayuri si uleiuri pt uns dar tot la cel cu teflon am ajuns,Motul,ideea e ca acel lubrifiant sa ramana acolo pe lant nu sa-ti zboare la 100 km/h de pe lant pana pe casca,ce e asa greu de curatat chestia aia lipicioasa de pe lant si mai ales c-o faci o data la 4/500 km parcursi......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Decimentat era cuvantul dat de mecanic. "Prietene e nasol, s-a decimentat lantu trebe schimbat.va fu e si pinioanele e nasol rau.ai mers cu el neuns. Eu : mai omule daca eu nu curat si ung lantu...

Editat de kawazaki
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Orice problema legata de lant se transforma in comparatie intre produse de intretinere.

 

Orice problema la motor ajunge la comparatia intre diversi producatori de uleiuri.

 

Cheia, peria, sublerul si manualul de intretinere se transforma in tastatura si mouse.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...