Sari la conținut

Filtru de aer BMC


Ulita
 Share

Postări Recomandate

Stiu sigur,ca scrie pe el BMC,si nu as vrea sa cumpar degeaba un kit de curatare.

 

Doar sport, din cat stiu.

Merci fain!

Stiu sigur,ca scrie pe el BMC,si nu as vrea sa cumpar degeaba un kit de curatare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu sigur,ca scrie pe el BMC,si nu as vrea sa cumpar degeaba un kit de curatare.

nu cumpara ulei/detergent!, este uns si sigilat in folie ... cumpara dupa ce faci 10-40 000 km

» Post actualizat in 07 Feb 2015 16:38

Pai e simplu, orice filtru sport il poti identifica prin textura materialului.....

adica bumbacul sau buretele, difera de hartie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu cumpara ulei/detergent!, este uns si sigilat in folie ... cumpara dupa ce faci 10-40 000 km

» Post actualizat in 07 Feb 2015 16:38

 

adica bumbacul sau buretele, difera de hartie

Asa rar?? Eu la 3..4000 km scot filtru si il curat. Si e imbacsit maxim. La ce jeg e in Bucuresti e recomandat sa il cureti mai des.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@SLYther,din cate imi aduc aminte este exact ca cel din poza.Am facut in jur de 10000km si m-am gandit ca ar fi bine sa-l curat,dar nu eram sigur daca este sport sau stock.Va multumesc ptr.informatiile acordate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@SLYther,din cate imi aduc aminte este exact ca cel din poza.Am facut in jur de 10000km si m-am gandit ca ar fi bine sa-l curat,dar nu eram sigur daca este sport sau stock.Va multumesc ptr.informatiile acordate.

Cu placere. Incearca sa-l cureti mai des de 10k km.....cum ti-a spus si colegu' mai sus....un 4.000 km ar fii decent. Bafta!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa rar?? Eu la 3..4000 km scot filtru si il curat. Si e imbacsit maxim. La ce jeg e in Bucuresti e recomandat sa il cureti mai des.

nu cred ca este prea bine sa il "jumulesti" atat de des (intra praf), daca producatorul spune NU feon la uscare, nu jet de apa, clar ca nu este bine sa il speli mai des decat recomanda producatorul... eu am inteles ca 10 000 km enduro si 30-40 000 pe strada . Si fara detergent parfumat. Sunt convins ca producatorul vrea sa vanda si in tari "fara apa calda".

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar de filtre race ati auzit? Sport si race. E vreo diferenta?

Eu m-am uitat pe website-ul BMC si vad ca unele filtre se fac in 2 versiuni, una normala sport si una cu "R" in coada numarului. Eu am cu R, si-l curat la max 1000km.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am tot BMC si il curat de obicei la inceput de sezon, dupa 5-maxim 8000 km cat fac pe an. Nu l-am gasit niciodata "imbacsit", deci 'pt bucuresti' e clar overkill

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

filtrul DNA se curata la 80.000 km http://www.off-the-road.de/en/XT-660Z/Engine-tuning/DNA-High-Flow-Airfilter-XT-660-Z-Tenere-08.html

 

BMC zice "We strongly advise regenerating the BMC filter using the original BMC washing Kit; the kit contains detergent and oil dispenser (spray or with batcher).

We advise regeneration every 15000 km to guarantee long lasting performance and duration. This value can change based on the environmental conditions the car is used in (e.g. non tarred roads, presence of pollen, dust,…).
The stages for correct filter washing and oiling are specifically indicated in instructions inside the pack"

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...