Sari la conținut

Scurtare toba esapament


isai@
 Share

Postări Recomandate

Salutare,

 

Rog cateva idei, vreau sa scurtez o astfel de toba:

 

post-86301-0-21122300-1424849141_thumb.jpg

 

Prima problema ar fi ca nu se desfac niturile...

 

Mai stie cineva ceva de Ionut( sper sa nu gresesc) baiatul care facea acele tobe Vinci...

 

Va multumesc.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca e vorba despre toba din poza,eu as sugera sa o lasi asa cum e.

Scurand-o o sa se auda mai tare/ascutit si posibil sa te alegi si cu talonul suspendat.

Plus ca o data ce vei face asta,nu va fi etansata perfect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-i pacat sa bagi flexul intr-un Leo Vince Evo II Titanium? Daca e originala si o vrei mai galagioasa cred ca este o idee mai buna sa o vinzi si sa cauti altceva. Numai bine!

O fi pacat, nu zic, este suficient de galagioasa si asa, nu asta este motivul.

Trebuie sa o scurtez pentru ca se vede foarte urat, iesita in afara motocicletei, va veni montata pe o Honda CBR 600 rr

 

Multumesc.

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tai-o ma, fa-o ferfenita, nu te lua dupa ei, astia sunt invidiosi, iti vor raul!

Ma asteptam si la acest gen de raspuns, funny post!

 

+1

» Post actualizat in 25 Feb 2015 08:30

este si aici pe forum un coleg care confectioneaza tobe la preturi decente....

De aceea am si intrebat, poate imi raspunde un tip care face tobe , daca se poate taia in conditii ok.

Multumesc.

 

Te-ai convins deja,nu? :P

Merita toba o sansa

Nu ma arunc cu flexul pe ea, mai analizam situatia...

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu ajutorul unei bormasini se scot niturile doar dintr-un capat, se desface toba, se taie cat se doreste din ea si din interior (dupa 20 masuratori). La asamblat trebuiesc date noi gauri in toba (exterior) pentru a fi puse noile nituri. Nu este complicat dar nici simplu, in functie de interiorul tobei.

Este toba ta, faci ce vrei cu ea, ia in cosiderare faptul ca niciodata nu va mai fi ca inainte (sunet, aspect).


» Post actualizat in 25 Feb 2015 10:47


Capatul care trebuie taiat se alege asfel incat sa nu fie nevoie de a suda teava de interior. (de obicei se taie capatul cu iesirea)

 

De la distanta, fara a tine toba in maini nu pot spune ce capat sa tai.


» Post actualizat in 25 Feb 2015 10:48


Dupaia trebuiesc puse nituri de inox. (Nu stiu de ce nu merg cele de aluminiu)


» Post actualizat in 25 Feb 2015 10:49


...

 

 

Mai bine o vinzi si-ti cumperi toba facuta pentru RR , ovala si cu iesirea cum trebuie

Editat de theos_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu ajutorul unei bormasini se scot niturile doar dintr-un capat, se desface toba, se taie cat se doreste din ea si din interior (dupa 20 masuratori). La asamblat trebuiesc date noi gauri in toba (exterior) pentru a fi puse noile nituri. Nu este complicat dar nici simplu, in functie de interiorul tobei.

Este toba ta, faci ce vrei cu ea, ia in cosiderare faptul ca niciodata nu va mai fi ca inainte (sunet, aspect).

» Post actualizat in 25 Feb 2015 10:47

Capatul care trebuie taiat se alege asfel incat sa nu fie nevoie de a suda teava de interior. (de obicei se taie capatul cu iesirea)

 

De la distanta, fara a tine toba in maini nu pot spune ce capat sa tai.

» Post actualizat in 25 Feb 2015 10:48

Dupaia trebuiesc puse nituri de inox. (Nu stiu de ce nu merg cele de aluminiu)

» Post actualizat in 25 Feb 2015 10:49

...

 

 

Mai bine o vinzi si-ti cumperi toba facuta pentru RR , ovala si cu iesirea cum trebuie

Bun pontul cu niturile de otel.

Toba este facuta pentru RR, ovala si cu iesirea cum trebuie, numai ca arata ca dracu'

 

Am gasit unde sa o tai, sper sa iasa Ok.

 

Va multumesc tutoror pentru sfaturi, pentru caterinca mai putin.

 

Cele bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum este pentru RR toba? Aia este ovala / aplatizata de obicei sau rotunda si iesirea in jos/orizontal. Asta nu mi se pare pentru RR.

 

Poza e probabil generica, nu e fix toba în cauza

 

Nu am gasit poza exact cu toba pe care o am.

Ideea este ca toba montata pe motor arata asa:

 

post-86301-0-10799100-1424864220_thumb.jpg

 

cand ar trebui sa arate asa:

post-86301-0-65187300-1424864256_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toba pe care o ai tu nu este de 600 rr. Uita-te atent si observa diferenta. Toba pe care ai prezentat-o tu pare a fi o toba de montat in lateralul motocicletei si nu sub codita (decat cu modificari probabil, sau poate incape)....cea aratata in poza cu 600rr este pusa pe latime si cu evacuarea in jos. Daca tu o pui pe asta din poza pe latime, evacuarea va veni in stanga sau in dreapta.

 

Poza pusa in primul post probabil este de pe net si nu bate cu cea pe care o are el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai cum sa nu faci caterinca de unu' care strica bunatate de toba asa de amorul artei??? iti spun toti ca aia nu e toba de RR, ci o toba care vine pe lateralul motocicletei, mai exact in dreapta dupa cum se vede abtibildul in poza initiala...si mai ales una meseriașa de care e pacat sa-ti bati joc si tu toooooot insisti cu taiatul. vinde-o frate cuiva care s-o aprecieze si apoi cumpara una potrivita, chiar Leo daca marca asta o vrei.

dupa ce ca nu te pricepi sa scoti un nit, mai exact pop-nit, probabil habar n-ai ce-i aia dorn, bormasina sau polizor unghiular ( flex, cum ai auzit tu in reclame) ... tu vrei sa faci rhtul praf si sa mai si prapadesti o minunatie de toba....

pai nu-i de caterinca ???? :))))

Editat de kikiroz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Propun o petitie "Salvati toba!" :)

 

P.S. n-ai o poza exact cu cea despre care discutam, sa nu se mai certe lumea aiurea pe niste presupuneri? Modelul din prima poza nu cred ca ar da bine sub sa pentru ca are tipsul inclinat ... doar sa o montezi tot "in picioare", dar nu cred ca intra :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...