Sari la conținut

Sa invatam corect


Postări Recomandate

Nu vreau sa fiu malitios si sper sa nu fie afectat cineva. Atasez o serie de fotografii cu un aparat fabricat in China. Pozele nu-mi apartin, pot fi gasite pe internet. Folosite in scop demonstrativ.

 

Nu contesc ca nu ar face o treaba, dar nu la nivelul impus de mine.

post-88878-0-61554900-1426759114_thumb.jpg

post-88878-0-24353900-1426759130_thumb.jpg

post-88878-0-69650800-1426759140_thumb.jpg

post-88878-0-63468100-1426759150_thumb.jpg

Editat de Ultrasunete
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 67
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nu vreau sa fiu malitios si sper sa nu fie afectat cineva. Atasez o serie de fotografii cu un aparat fabricat in China. Pozele nu-mi apartin, pot fi gasite pe internet. Folosite in scop demonstrativ.

 

Nu contesc ca nu ar face o treaba, dar nu la nivelul impus de mine.

deci tu vinzi aparate?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum sa nu aiba legatura, tu incerci sa vinzi servicii venind cu o promotie spusa cu juma' de gura... nu crezi ca e important sa stabilesti o expertiza in domeniu inainte de a arunca cu adevaruri?

 

eu incerc sa inteleg ce doresti sa realizezi cu topicul asta

 

din ce spui se subintelege ca te ocupi ca treburi industriale nu mecanica moto, corect?

 

Noroc. Ma repet, momentan nu vand nimic. Nu am spus nimic cu jumatate de gura, este scrisa in clar mai sus. Ajut lunar o persoana sa-si indeplineasca visul, pasiunea, etc.

 

In cazul meu, expertiza mi-am format-o prin studiu si prin curatarea lentilelor unor dispozitive in regim automat.

 

Cu acest topic imi doresc sa lamuresc niste aspecte. Cum pot eu mai bine. Mi-ar fi placut o discutie constructiva, si nu una in care ne atacam.

 

Contrar parerilor, am inceput de la mecanica auto. Imi plac vechiturile si am observat ca nu exista cineva in Romania sa-mi faca anumite servicii la un nivel impus de mine. Asa mi-am cumparat bazine de imersie, apoi sisteme de curatare chimica, electro chimice, si tot asa. In mod curent folosesc masini de spalat piese si masini cu ultrasunete. Mai sunt si cele cu solventi (tricloretilena/percloretilena) dar aici ajungem intr-o ramura mai putin prietenoasa.

 

In incheiere, eu nu vand nimic. In schimb, am fost abordat de diversi ce doreau sa-mi vanda aparate, pana am vazut spiritul de vanzator-carditor (pardon expresia) unde eram taxat fortat cu serviciul de instalare, de traducere al manualului si de pregatire pentru folosire. Sa nu mai spun de comisioanele de transport.

Editat de Ultrasunete
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In incheiere, eu nu vand nimic. In schimb, am fost abordat de diversi ce doreau sa-mi vanda aparate, pana am vazut spiritul de vanzator-carditor (pardon expresia) unde eram taxat fortat cu serviciul de instalare, de traducere al manualului si de pregatire pentru folosire. Sa nu mai spun de comisioanele de transport.

pai nu era mai simplu sa zici asa de la inceput :)

 

faceai alta impresie.

 

uite Cata ce face chinezul meu

» Post actualizat in 19 Mar 2015 10:20

In incheiere, eu nu vand nimic. In schimb, am fost abordat de diversi ce doreau sa-mi vanda aparate, pana am vazut spiritul de vanzator-carditor (pardon expresia) unde eram taxat fortat cu serviciul de instalare, de traducere al manualului si de pregatire pentru folosire. Sa nu mai spun de comisioanele de transport.

pai nu era mai simplu sa zici asa de la inceput :)

 

faceai alta impresie.

 

uite Cata ce face chinezul meu

» Post actualizat in 19 Mar 2015 10:20

In incheiere, eu nu vand nimic. In schimb, am fost abordat de diversi ce doreau sa-mi vanda aparate, pana am vazut spiritul de vanzator-carditor (pardon expresia) unde eram taxat fortat cu serviciul de instalare, de traducere al manualului si de pregatire pentru folosire. Sa nu mai spun de comisioanele de transport.

post-36094-0-27299600-1426760400_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt bun la fotografie, o voi spune din start. Mi se pare ca trebuie sa ai mult prea multa rabdare pentru asa ceva.

 

In prima poza este o baie de aproximativ 32 litri, cu sistem de filtrare (200 si 50 microni) plus un sistem de separare uleiuri din mediul de spalare.

 

A doua poza, este cu o baie de 70 litri volum util.

 

Cam astea sunt ce le folosesc in mod curent. Celelalte sunt mari (peste 3 metri lungime), necesita curent trifazic si nu sunt justificate la productii mici.

post-88878-0-21565200-1426760320_thumb.jpg

post-88878-0-50769500-1426760381_thumb.jpg

Editat de Ultrasunete
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt bun la fotografie, o voi spune din start. Mi se pare ca trebuie sa ai mult prea multa rabdare pentru asa ceva.

 

In prima poza este o baie de aproximativ 32 litri, cu sistem de filtrare (200 si 50 microni) plus un sistem de separare uleiuri din mediul de spalare.

 

A doua poza, este cu o baie de 70 litri volum util.

 

Cam astea sunt ce le folosesc in mod curent. Celelalte sunt mari (peste 3 metri lungime), necesita curent trifazic si nu sunt justificate la productii mici.

Deci totusi te ocupi de asa ceva si in viitor daca-ti vin si comenzi cu atat mai bine ca doar nu ai dat o gramda de bani de amorul artei, nimic blamabil dar nu era nevoie sa ne iei cu bla bla-uri cum ca asa nu, las ca va spun eu cum e corect. Topicul asta trebuia deschis la servicii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai fa direct la sectiunea de Servicii un topic, in care iti expui sculele si ce stiu sa faca, si pune poze cu lucrari, ca e inspre binele tau.

 

Se vede ca ai ceva instalatie acolo, e pacat sa nu o faci sa iti intoarca investitia. Stiu ca scula aia costa mult, e normal sa iti scoti banii, si ii binevenita pt restul, ca stiu ca pot apela la tine ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Of. Nu stiu de ce va grabiti.

 

As prefera sa mai fie intrebari la subiect, sa dezvoltam un loc in care iti poti rezolva neclaritatile. Decat 300 de intrebari rasfirate in toate partile, mai bine toate grupate si cu raspunsuri. Sunt convins ca sunt si altii care se pricep si pot ajuta.

 

 

---------

 

Spre exemplu, eu nu sunt de accord cu sablarea jantelor ce au fost vopsite electrostatic. Din ce cauza?

 

In primul rand, daca operatiunea de vopsire a fost facuta corect ca sa indepartezi acest strat, investesti timp si bani (curent si consumabili) pentru a indeparta stratul.

 

In tehnica se folosesc bazine de imersie cu substante nu prea placute omului. Nici acestea nu sunt ieftine, necesita aerisire si bazine speciale, dar actioneaza rapid, fara consum de curent si acel solvent se poate refolosi o perioada lunga.

 

In cazul nostru sa zicem, sablarea este folosita la orice lucru unde iti e lene sa gasesti alternativa potrivita.

Editat de Ultrasunete
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai ai alte constrangeri, ca bazine chimice nu gasesti la tot pasul. Si atunci folosesti ce ai la indemana, pe acelasi rank fiind si ce e mai usor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate nu se gasesc la tot pasul, dar eu am fost placut surprins cand am aflat de existenta unei instalatii de criogenare in Romania.

 

Din pacate, s-a inchis din lipsa de comenzi. Avem destule lucruri misto prin tara, pacat ca nu au expunere.

 

Mai spre vest, dar tot in RO am intalnit si bazine mari de cataforeza, acum au demontat tot si si-au luat talpa de aici.

Editat de Ultrasunete
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Of. Nu stiu de ce va grabiti.

 

As prefera sa mai fie intrebari la subiect, sa dezvoltam un loc in care iti poti rezolva neclaritatile. Decat 300 de intrebari rasfirate in toate partile, mai bine toate grupate si cu raspunsuri. Sunt convins ca sunt si altii care se pricep si pot ajuta.

 

 

---------

 

Spre exemplu, eu nu sunt de accord cu sablarea jantelor ce au fost vopsite electrostatic. Din ce cauza?

 

In primul rand, daca operatiunea de vopsire a fost facuta corect ca sa indepartezi acest strat, investesti timp si bani (curent si consumabili) pentru a indeparta stratul.

 

In tehnica se folosesc bazine de imersie cu substante nu prea placute omului. Nici acestea nu sunt ieftine, necesita aerisire si bazine speciale, dar actioneaza rapid, fara consum de curent si acel solvent se poate refolosi o perioada lunga.

 

In cazul nostru sa zicem, sablarea este folosita la orice lucru unde iti e lene sa gasesti alternativa potrivita.

ai un motiv tehnic sau doar ai gasit tu un procedeu mai altfel?

 

 

solventul ala e moca? nu trebuie clatit? cand il schimbi il dai la canal?

 

 

topicul asta e despre hai sa cautam solutii industriale pentru fierberea oului in coaja?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg ceva. Eu nu am dorit sa ajung sa-mi expun eu sculele sau sa ma iau la intrecere.

 

Imi pare rau ca tu crezi ca eu va iau cu bla bla-uri. Asta inseamna ca eu mi-am pierdut timpul si tu nu ai inteles nimic.

Dar ai ajuns tot acolo.

Am inteles din primul post unde bati, oricum pana la urma tot reclama ti-ai facut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doar ce am explicat mai sus.

 

Solventul nu este gratis, cum nici detergentul care il folosesti tu la curatat nu este. Nu as vrea sa ma repet spunand ca etapa de clatire nu ar trebui sa lipseasca din nicio operatiune de curatare. Cand speli vasele, nu le clatesti? Cand ai o discutie cu o persoana referitoare la spalatul vaselor, nu se subintelege ca le si clatesti?

 

Gasesc rautacioasa remarca ta. Nici detergentul care il folosesti tu in aparat, nu ar trebui dat la canal. Fie il aduni in containere HDPE ca ulterior sa il predai unor firme ce se ocupa cu decontaminarea lui, fie il reciclezi prin alte procedee.

 

Tu ai acolo o emulsie apa ulei, la un PH ridicat. Pestilor nu cred ca le place.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fain si informativ topicul, am mai invatat cate ceva azi.

 

Am un cadru de moto ce se oxideaza urat dupa ce o scot de la spalatorie.

 

Exista vreo solutie in a scoate petele din cadru? Asta fara sa renunt la a merge la spalatorie? si desigur fara a scoate tot cadru afara...

 

Ms!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pune niste poze la rezolutie mare, si explica putin mai pe larg. La ce fel de spalatorie te referi?

 

Ma refeream la faptul ca, imi rama pete pe cadru dupa spaltul cu soda caustica din spalatoriile auto/moto.

 

Ce pot face sa elimin problema asta?

Am facut o lustruire cu o pasta speciala, a iesit ok, dar apoi la urmatoarea spalare au reaparut petele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doar ce am explicat mai sus.

 

Solventul nu este gratis, cum nici detergentul care il folosesti tu la curatat nu este. Nu as vrea sa ma repet spunand ca etapa de clatire nu ar trebui sa lipseasca din nicio operatiune de curatare. Cand speli vasele, nu le clatesti? Cand ai o discutie cu o persoana referitoare la spalatul vaselor, nu se subintelege ca le si clatesti?

pai sunt operatiuni diferite cu rezultat similar, costurile de exploatare probabil ca difera destul de mult, sa treinuiesti un cimpanzeu sa sableze o janta e destul de usor, sa-l faci sa nu-si dea in ochi cu solutia chimica probabil ca un pic mai greu... asta e un simplu aspect.

Gasesc rautacioasa remarca ta. Nici detergentul care il folosesti tu in aparat, nu ar trebui dat la canal. Fie il aduni in containere HDPE ca ulterior sa il predai unor firme ce se ocupa cu decontaminarea lui, fie il reciclezi prin alte procedee.

 

Tu ai acolo o emulsie apa ulei, la un PH ridicat. Pestilor nu cred ca le place.

nu, eu il reciclez, am niste buruieni pe drumul de acces pietruit si le ucid cu solutia din baie :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cadrul este neacoperit? Ai o poza la indemana?

 

Ce fel de pete?

 

In functie de ce material ai acolo, pot fi cateva explicatii. La o spalare cu soda caustica se indeparteaza inclusiv stratul pe care si l-a format respectivul material, si este expus oxigenului din aer.

 

Sau daca este din aluminiu, poate fi o reactie cu apa de spalat, dar mai greu, intrucat contactul nu este indelungat.


» Post actualizat in 19 Mar 2015 11:37

pai sunt operatiuni diferite cu rezultat similar, costurile de exploatare probabil ca difera destul de mult, sa treinuiesti un cimpanzeu sa sableze o janta e destul de usor, sa-l faci sa nu-si dea in ochi cu solutia chimica probabil ca un pic mai greu... asta e un simplu aspect.

nu, eu il reciclez, am niste buruieni pe drumul de acces pietruit si le ucid cu solutia din baie :)

 

Aici ai dreptate, multi sunt maimute. De asta este si bine sa te interesezi inainte de a apela la un serviciu. Altfel te pacalesc toti.

 

La reciclare ma refeream la refolosirea lui, dupa ce a fost epurat. Practic obtii doar apa, iar restul ce nu tine de apa este scos sub forma de pasta. Cel mai bine este sa lasi respectiva emulsie o perioada la decantat inainte de a o arunca. O sa-ti ramana o parte din chimicale pe fund.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Pentru chimisti, exista tabele de compatibilitate. Mai exact, un material si o substanta.

 

Iti atasez niste rezultate:

 

Chemical Selected:

Diesel Fuel
Silicone D-Severe Effect
Natural rubber D-Severe Effect
Neoprene B-Good
NORYL® D-Severe Effect
Pana si biodiesel-ul, vorba aceea e bio, in fisa tehnica este descris ca poate ataca anumite garnituri, membrane, etc.

Tot nu mi-ai raspuns. Mi-ai spus de mai multe ori acelasi lucru. Dar eu vad tot acelasi lucru. Curata si nu ataca o-ringurile. Mai mult decat experienta ce sa ma poata convinge?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stii cum e si cu credinta.

 

Ti-am aratat o parte dintr-un tabel de compatibilitati, nu nascocit de mine.

 

Cel mai probabil, ce ai tu acolo nu este facut din cauciuc. Poate este Teflon. Nu am de unde sa stiu. Consulta manualul motocicletei si vezi cu ce-ti recomanda sa cureti lantul. Ei stiu mai bine ce au ie acolo. Este foarte simplu.

 

Din ce vad acele sprayuri de curatat lanturi, tot pe baza de motorina sunt.

post-88878-0-75433700-1426765888_thumb.png

Editat de Ultrasunete
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si uite asa, in doua zile ai facut douazeci si ceva de postari...

 

E bine pentru cineva nou intrat pe forum...

 

Si cu ocazia asta ne-ai aratat si ce scule ai...

 

Acum nu mai ramane decat sa avem nevoie de servicii...:)) vorba 'ceea: reclama e sufletul comertului...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si uite asa, in doua zile ai facut douazeci si ceva de postari...

 

E bine pentru cineva nou intrat pe forum...

 

Si cu ocazia asta ne-ai aratat si ce scule ai...

 

Acum nu mai ramane decat sa avem nevoie de servicii... :)) vorba 'ceea: reclama e sufletul comertului...

ia sa vedem ce scor are sa curete niste carburatoare ... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...