Sari la conținut

Sfaturi dezlipire folie carbon


Postări Recomandate

Eu mi-aș pune pe o apărătoare față folie de carbon, dar mă tem să nu se dezlipeasca... La tine cum s-a comportat? A făcut colțuri, se mai dezlipește??? Îmi cer scuze de off-topic dar până acum nu am văzut pe nimeni cu folie ca să întreb.

sincer eu nu as mai face greseala sa-mi pun folie de aceea vreau sa o si dau jos si sa vopsesc carenele. Eu am pus folia personal si intr-un loc mi s-a dezlipit plus ca e foarte pretentioasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

As avea si eu nevoie de cateva sfaturi despre cum as putea sa dau jos cat mai usor folia de carbon care o am pe carene si sa nu ramana foarte mult lipici pe carena.

 

Dezlipeste incet folia, nu trage tare si evita sa dezlipesti suprafete mari, mai bine rupi din folie fasii mici. Lipiciul care ramane (intotdeauna ramane) il inmoi cu apa fierbinte si apoi il iei frecand cu un burete de vase imbibat cu detergent de vase. Iti ia maxim un sfert de ora treaba asta.

Editat de sukhoi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 years later...

Este vechi topicul, totusi in caz ca mai citeste cineva...

Am apicat metoda cu apa calda si buretele/detergent de vase si am stricat o capota. Lipiciul se curata intr-adevar dar frecatul matuieste vopseaua. Posibil sa difere de la o vopsea la alta dar nu as mai risca nicidata. Cat este uda zona respectiva nu se observa dar dupa ce se usuca te apuci cu mainile de cap...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 13 ore, Vasilegl a spus:

Am apicat metoda cu apa calda si buretele/detergent de vase si am stricat o capota

Era absolut logic să mătuiește vopseaua frecând-o cu un burete. 

 

Acum 6 ore, Kiki a spus:

eu recomand sprayul de frane de la Wurth, inlatura adezivul extrem de bine

Interesant, am și eu o pată de adeziv rămas pe cobur de la un autocolant de protecție. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...